Contact us to AD (300x250)

Uzun Vadede 100x Yapabilecek Popüler Coinler 2023-2028Kripto paralar artık her yerde kullanılmaya başlandı. Metaverse kavramı da kripto paraların kullanımı hızlandıracak gibi görünüyor. Kimilerinin sağlam altyapı ve kadrosu varken kimileri ise en başta popülariteyi yakalayıp daha sonrasında sert düşüşler yaşıyor.

Bu yüzden yatırım yapmadan önce birçok faktörü göz önünde bulundurmak da gerekiyor. Bu yazıda uzun vadede gelecek vadeden altcoinleri sizler için bir araya getirdik ile ilgili aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

uzun vadede kazandıracak coinler

İşte Uzun Vadede Kazandırabilecek Altcoinler

Bitcoin’den sonra patlama yaşayan kripto para dünyasında altcoinler de kendilerine yer edindiler. Altcoin, Bitcoin aksine kendi başına bir kripto para çeşidi değildir. Piyasada şu anda birçok altcoin bulunmakta fakat seçim yaparken altyapı sağlamlığı ve hangi büyük kurumlar tarafından desteklendiği çok önemlidir. Bu yazıda birçok altcoin hakkında genel bilgi edinebilirsiniz.

 1. Acala

Piyasada adını duyurmuş olan blok zincirlerinden Poladot’un bünyesindedir ve Acala projesinin temel para birimi ACA Coin’dir. Amacı, zincirler arası finansal uygulama sunmaktır. Kullanıcıları Acala Swap üzerinde işlem yapabilir. Ayrıca, kullanıcılar Acala doları stablecoin ile self servis kredi de verebilirler. Pantera Capital ve Polychain Capital tarafından desteklenir. Ethereum uyumludur. Maksimum arzı 1.000.000.000 adettir. Binance ve KuCoin tarafından listelenir. Uzmanlar, Acala Coin’in gelecekte fiyat seviyesinin fırlayacağını düşünüyorlar.

 1. MANA

Decentraland tarafından desteklenen Token’dir. Ethereum üzerinde oluşturulmuştur. Orada bulunan mal ve hizmetler için ödeme yapmanızı sağlar. Kullanıcılar yaptıkları içerik ve uygulamaları satıp onlar üzerinden paralar kazanabilir. Platformda, sanal arazi üzerinde inşaat faaliyetleri yapılabilir. Yaklaşık 2,5 milyar MANA coin vardır. Analistler, son zamanlardaki istikrarlı durumundan dolayı MANA Coin geleceğine umutlu bakıyorlar.

 1. AnySwap

Anyswap, çapraz zincir özelliklidir DeFi alanında yer alır. ANY Coin, Anyswap’in resmi para birimidir. Anyswap’ta bulunan işlemlerde kullanılır. Anyswap coin, adını duyurmuş olan Ethereum’u şifrelemelerinde kullandığı için güvenli olarak görülür. Kullanıcılarının ağ güvenliği vardır ve sistemdeki değişiklikleri oylayabilirler. Ethereum, Binance Smart Chain ve Fusion blok zincirlerini destekler. Dijital varlıklar tek bir platform üzerinden takas edilebilir. Binance’nin yatırımıyla fiyatı fırlamıştır. Analistler, sağladığı kolaylık ve fiyat performansıyla ANY Coin geleceğinin iyi olduğunu düşünüyorlar.

 1. RNDR

GPU hesaplama bilgisine ihtiyaç duyan sanatçıları ve stüdyoları, GPU yeteneklerini kiralamak isteyen madencilik ortaklarıyla birleştirmeyi amaçlar. Bu açıdan oldukça dikkat çekicidir. RenderToken (RNDR), Ethereum BlockChain’i üzerine inşa edilmiştir. Jules Urbach tarafından 2016’da kurulmuştur. Render ağının resmi para birimidir. Maksimum arzı 536 milyondur. En düşük seviyesi 0.03676 dolardır. KuCoin, FTX, Gemini ve Huobi borsalarından alınabilir. Binance üzerinde listelenmiştir. RNDR Geleceğinin parlak olacağı düşünülüyor.

 1. Tezos

Tezos bir kripto para platformudur. Tezos Vakfı tarafından kurulmuştur. XTZ Coin, akllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları destekler. Tezos ile uluslararası para gönderimi yapılabilir ve Tezos bundan düşük komisyon alır. Tezos’u satın almak için birtakım kripto para firmalarına üye olmak gerekir. Arzı sınırsız değildir ve bu durum da onun değer kazanmasına yol açmıştır. Yönetimin tamamen toplulukta olması, akıllı sözleşmelerin güvenli ortamda yapılması, üyelerin işlem onaylama fırsatları Tezos’un geleceğinin parlak olduğunu gösteriyor.

 1. MBOX

MOBOX platformunun ana para birimidir. Bu projede oyun sektörü ve kripto para beraber kullanılıyor. MBOX’un toplam arzı 1 milyardır. En çok 15 doları görmüştür. Binance Smart Chain’i blok zincir olarak kullanır. MBOX, Binance, Gate.io, WazirX, CoinEx, PancakeSwap gibi platformlardan alınıp satılabilinir. Oyun sektörü ve kripto paraların giderek daha da iç içe olması sonucu bu tür kripto paraların geleceği merak edilmeye başlanmıştır. MBOX Coin’in gelecekte sıçrama yaşayacağı düşünülmektedir. Artış oranı ve ilginin yüksek olacağı söyleniyor.

 1. WILD

Wild Coin, Wilder World projesinin ana para birimidir. Diğer kripto paralardan farklı olarak fiat para ile direkt satın alınamaz. Bu coin aracılığıyla üyeler, favori NFT sanat eserlerini küresel sanat ağı aracılığıyla yaratabilir, keşfedebilir ve paylaşabilir. Fiat para ile direkt satın alma olmadığından WILD ile işlem çifti olan Ethereum gibi büyük ölçekli kripto paralardan birini satın almak gerekir. WILD geleceği, oyun sektörü ile kripto paraların her gün daha da bir araya gelmesinden dolayı parlak durmaktadır.

 1. ILV

Bir Blockchain oyununu olan Illivium’un yerel yardımcı tokenidir. Oyun, oyna-kazan yapısındadır yani oyuncular bu tokenleri ödül olarak kazanabilirler. Maksimum arzı 10 milyon adettir. Bu tokenlerin ana işlevi, yönetişim ve likidite madenciliğidir. Bir ILV şu anda 568$ civarındadır. Stake özelliği ile ILV Coin’in gelecekte daha da değerlenmesi düşünülüyor. ILV, Binance, KuCoin, OKEx gibi büyük borsalarda listelenir.

 1. CEEK

CEEK Coin, Sanal gerçeklik ile ilgili bir proje olan Ceek VR’nin tokenidir. Ceek, Global Innovations tarafından kuruldu. Ceek VR’de bütün alım ve satım işlemlerinin yapılmasını sağlar. Madenciliği yapılamaz ama takas edilebilir. Maksimum arzı 1.000.000.000’dur. Binance Smart Chain altyapısındadır. Paribu (Türk lirası ile almak mümkün), ApeSwap (BSC), ve Profit Global borsalarından satın alınabilir. Uzmanların yaptıkları CEEK VR Coin geleceği ile ilgili yorumlarına baktığımızda, geleceğinin oldukça parlak olabileceği görülüyor.

 1. AXIE

Axie Coin, Pokemon benzeri bir oyun ağı olan AXS Infinity’nin Temel para birimidir. Oyuncular oynadıkça AXS kazanabilme olasılıkları vardır. Ayrıca, oyundaki token tabanlı yaratıkları toplayıp takas etmek için de kullanılır. Ethereum temellidir. Oyun sektörü ve kripto para birleştirilmiştir. Binance, Uniswap ve AXS Coin borsalarından satın alınabilir. İşlem hızı yüksek ve düşük masraflıdır. 2023 yılı sonunda 80 dolara ulaşması bekleniyor. İleride de uzmanlar yükselişine devam edeceğini düşünüyor.

 1. WIN

Bu coin ise WINkLink ağının yönetişim belirteci olma özelliği taşır. WIN Coin sahipleri, diğer oyun ekosistemlerine erişebilir. ABD ve Çin ortaklığıyla geliştirildiği düşünülüyor. Akıllı kontratları devreye sokabilen bir yapısı ve yüksek işlem hızı vardır. TRON (TRX) platformunda yer alır. Bu coin akıllı sözleşmeleri oyun sırasında devreye sokabiliyor ve bu durum kullanıcılara güven veriyor. İleriki dönemlerde uzman yorumlarına bakılırsa WIN coinin iyi yerelere geleceği düşünülüyor.

 1. SLP

AXIE Infinity platformunda kullanılan Coin’in açılımı Smooth Love Potion’dır. Oyundaki AXIE adı verilen dijital varlıkları üretmeye yarar. Ethereum blok zincirindedir. SLP, oyun belirli modlarda oynanarak kazanılabilir. SLP almak için AXIE Infinity oyununu oynamak gerekir. SLP, merkezi borsalarda alınıp satılabilir. Arzı sınırsızdır. Binance, KuCoin, SushiSwap, OKEx gibi borsalardan alınabilir. Uzmanlar, SLP Coin’in gelecekteki fiyat yükselişini olası görüyorlar.

 1. DENT

DENT, Wireless Limited şirketine bağlıdır. Ethereum tabanlı bir tokendir. Amacı, mobil hizmetleri yer sıkıntısı olmadan küresel ölçekte sağlayıcılar arasında taşıyabilmektir. Bu açıdan devrim niteliğinde olduğu düşünülmektedir. Mobil veri paketleri için ödeme yapılıp alınabilir. Binance, KuCoin ve IDEX borsalarından alınabilinir. Maksimum 100 milyar DENT token oluşturulabilinir. Mobil veri sektörü açısından gelecek vaat ediyor. Analistler, verdiği sözleri tutabildiği sürece ileriki zamanlarda fiyatının katlanacağın düşünüyorlar. Uzman yorumlarına göre DENT Geleceği parlak.

 1. ENJ

Enjin Coin (ENJ), Ethereum üzerine kurulmuştur ve web siteleri ile çevrimiçi oyun platformlarında kullanılabilir. Oyunda ENJ kazanabilir ve kazandığınız ENJ’ler ile oyun içi alım yapabilirsiniz. ENJleri başka oyunlara da transfer edebilirsiniz. Samsung ve PC Gamer ile anlaşması vardır. Binance, Coinbase, FTX gibi borsalardan ENJ alabilirsiniz. Yaptığı anlaşmalar ve bulunduğu borsalar ile Enjin (ENJ) Coin gelecekte de adından söz ettireceği belli bir para birimidir.

 1. BTT

Bittorent tarafından piyasaya sürülmüştür. BTT’den dosya paylaşımı ve dosya indirme açısından faydalanabilirsiniz. Kullanıcıların içerik ve dosya edinmesi ile bunları dağıtmasını kolaylaştırır. Torent blockchain ağı üzerindedir ve TRC-10 standardına sahiptir. Toplam arzı 990 milyardır. Binance, OKEx ve Huobi Global borsalarından elde edebilirsiniz. Altyapısının güçlü olması ve sahibinin TRON platomu olması BTT Coin’in gelecekte iyi yerlere gelebilmesini sağlayabilir.

 1. SHIB

SHIBA INU (SHIB), DOGE Killer olarak da bilinir. Ryoshi kişi ve veya grubu tarafından geliştirilmiştir. DOGE coinden ilham alınmıştır. Merkeziyetsiz bir kripto para yaratmaya odaklanmıştır. “Espri coine” grubundadır. Yani Ethereum tabanlı ERC-20 tokenidir. Binance ve ShibaSwap’larında listelenir. Certik’in en iyi güvenli dijital para listesinde üst sıralarda yer alır. En popüler kripto paralardandır. Toplam arzı 1.000.000.000.000.000’dır. Wallet Investor, SHIBA Coin geleceğinin değerleneceğini düşünüyor.

 1. DOGECOIN

Dogecoin, 2013 yılında ortaya çıkmıştır. İnternette çıkan bir espriye gönderme yaparak parodi olarak ortaya çıkmıştır. Amacı, bankacılık işlem ücretlerinin olmadığı bir sistem oluşturmaktır. Ayrıca, kripto paraların oluşturduğu enflasyonu azaltmayı da amaçlar. 2017 yılından sonra fiyatları oldukça yükselmiştir. Maksimum arzı yoktur. En büyük kripto para borsalarında (Binance, Coinbase, HitBTC, Kraken, FTX) listelenmektedir. Yerli kripto para borsalarından Paribu ve BTCTürk üzerinden alınabilir. Uzmanlar Dogecoin geleceği ile ilgili yorumlarında Elon Musk ve diğer ünlüler tarafından desteklenmesi ile popülerliğini koruyacağını ve ilerleyen dönemlerde artış gösterebileceğini düşünüyorlar.

 1. REEF

REEF Projesi, 2020 yılı sonlarında Denko Mancheski tarafından oluşturulmuştur. Polkadot üzerinde DeFi platformu olarak kurulmuştur ve zincirler arası ticaret kurmayı amaçlar. Likidite akışı için gerçekleşen karmaşık süreçleri basitleştirir. Madenciliği yapılabilinir. Kripto para borsasında yatırım aracı olarak görülür. Maksimum arzı 20.000.000.000 adettir. CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri 530 milyon doların üzerindedir. Binance ve Uniswap üzerinden elde edilebilir. Altyapısının sağlamlığı ve vaat ettikleri REEF geleceği oldukça parlak görülüyor ve fiyatının katlanacağı ileri sürülüyor.

 1. MATIC

Polygon (MATIC), ölçeklendirme sorunlarının çözümü ve altyapı için kurulmuştur. Hindistan menşeili global bir projedir. Ethereum tabanlıdır. Zincir dışı işlemler yapmanızı sağlar. Blok oluşturma süresi kısalığı ve ölçekleme problemine çözüm getirmesi avantajları arasındadır. Binance, OKX, Mandala Exchange, Hotcoin Global üzerinden listelenir. Madenciliği yapılamaz. Toplam arzı ise, 10.000.000.000 MATIC’tir. Gelecekte Polygon (MATIC) Coin kırılma yaşaması ve bunun sonucunda değerinin artması bekleniyor.

 1. JASMY

Mevcut bir blok zinciri üzerinde olduğu için token grubuna girer. Ethereum üzerinde 2020 yılında kurulmuştur. Japon Bitcoin’i de denir. Jasmy ekosisteminin de yerel para birimidir. Projede verilerin demokratikleştirilmesi ön plandadır. Jasmy platformunda cihazlar arası coinler aktarmak ve ağ hizmetleri için ödeme yaparken kullanılabilinir. Maksimum arzı 50.000.000.000’dır. Binance, Bitget, Mandalla Exchange ve Hotcoin Global üzerinden listelemesi yapılır. Toyota ve Sony ile ilişkisi teknolojik açıdan da değer kazanacağını ve Jasmy Coin’in gelecek vaat ettiğini gösteriyor.

 1. PEOPLE

ConstitutionDAO (PEOPLE) token, ABD anayasasının ilk baskısını almak için Ethereum blok zinciri altyapısı kullanılarak oluşturulmuş bir tokendir. Müzayedeye çıkıp kaybettikten sonra yatırımcılarına geri ödeme yapıp güvenlerini kazanmıştır. Şifreleme işlemlerini Ethereum üzerinden gerçekleştirir. Toplam arz miktarı 6,790,819,656 adettir. Madenciliği yapılamaz fakat cüzdanda kilitlenebilirler. OKEx, Uniswap, ZT, Hoo, AEX ve BitMart piyasalarında bulunabilir. Tamamen risksiz bir yatırım olmasa da uzmanlar uzun vadede PEOPLE Coin geleceğinin değer kazanacak bir yatırım amacı olduğu düşünüyorlar.

 1. JOE

Avalanche blok zincirinde yer alan Trader Joe projesinin Token'idir. Bu token, protokol ücretlerini almak ve yönetişim tekliflerin oylamak için stake edilebilir. JOE token, hem alınacak kararlarda söz sahibi olmak için kullanılabilinir hem de diğer kişilere ödül olarak verilebilinir. Toplam arzı 500 milyondur. Çıktığı anda kısa sürede başarı yakalaması, uzmanlarca JOE Coin gelecekte yükselişini sürdürebilir ve yatırımcılarına kazandırabilir.

 1. CAKE

2020 yılında Binance Smart Chain üzerinde kurulan PancakeSwap (CAKE) merkeziyetsiz borsasının yerel para birimidir. Likidite sağlanmasını teşvik eder. CAKE token ile PancakeSwap’ta düzenlenen piyangoya katılım sağlanabilir. Düşük masraflı ve hızlıdır; ayrıca takas kolaylığı vardır. Binance, BKEX, KuCoin ve VCC Exchange borsalarından temin edilebilir. Toplam arzı 248.673.769 adettir. CAKE Coin geleceği için analistler tarafından yapılan yorumlar olumlu yöndedir.

 1. FTM

Fantom (FTM), kullanıcılarına merkeziyetsiz finans imkânı veren ve yönlendirilmiş döngüsel olmayan diyagram (DAG) akıllı sözleşme platformu olan Fantom’un yerel tokenidir. Ödeme yapılırken kullanılabilir, stake edilebilir hem çevrimiçi hem de çevrimdışı cüzdanlarda tutulabilir. Sahipleri, hisse senedi oluşturabilir ve ücret toplayabilir. Maksimum arzı 3,175,000,000 adettir. Uzmanlar yüksek potansiyeli olduğunu düşünüyor. Yüksek mktarda arzın Binance’de olması da gelecekte yükselişe geçebilme olasılığını gösteriyor.

 1. STARL

Tamamen merkezi olmayan bir proje olan Starlink’in tokenidir. STARL Coin, Starlink evreninde metaverse arsa satın almak için kullanılabilinir. Dijital olarak arsa, eşya ve gayrimenkullerin satımının yaygınlaşması STARL’ı daha da popüler yapmıştır. STARL merkeziyetsiz bir oylama sistemi sunar. OKEx ve Bitget gibi borsalardan alınıp satılabilinir. Toplam arz miktarı 10 trilyondur. Uzmanlar tarafından olumlu değerlendiriliyor. Metaverse genişledikçe STARL coin gibi kripto paralar da umut vaat edecektir.

Özet

Yazımızda, ilerleyen süreçlerde sizi zengin edebilecek edebilecek coinleri sizler için bir araya getirdik. İçerikte bahsedilen altcoinler farklı alanlarda ve işlevlerde kullanılabiliyor. Altyapıları, destekçileri ve potansiyelleri birbirinden farklı olan bu altcoinlere yatırım yaparken daha çok araştırma gerektiğini ve bu yazıların yatırım tavsiyesi olmadığını unutmamalısınız.
Sıkça Sorulan Sorular

Uzmanlara göre uzun vadede şu coinler tercih edilebilir:

 • Acala
 • MANA
 • ANY
 • RNDR
 • Tezos
 • MBOX
 • WILD
 • ILV
 • CEEK
 • AXIE
 • WIN
 • SLP
 • DENT
 • ENJ
 • BTT
 • SHIB
 • DOGE
 • REEF
 • MATIC
 • JASMY
 • PEOPLE
 • JOE
 • CAKE
 • FTM
 • STARL
 • TEZOS: Sağladığı avantajlı ortam sayesinde yerini sağlamlaştırmıştır. İleride de istikrarlı gitmesi bekleniyor.
 • MATIC: Sağlam bir sistemdedir. Gelecekteki kırılma yaşandığı takdirde çok kazandırması beklenmektedir.
 • MANA: Ethereum gibi sağlam bir altyapı üzerine kurulmuştur ve son zamanlarda istikrarlıdır.
 • SHIBA: En iyi güvenli para listesinde üst sıralarda yer alır. Altyapısı ile diğer

Kripto paralar sizi bir anda zengin edeceği gibi bütün paranızı da bitirebilir. Bu yüzden yatırım yapmak istediğiniz kripto parayı iyice araştırmak, yükseliş ve düşüşlerini takip etmek, altyapı ve destekçilerinin sağlam ve güçlü olup olmadığını araştırmak çok önemlidir. Bunun dışında, kripto paralar da dünyada olup biten olaylardan etkilenirler. Kısacası, uzun vadeli yatırım yapmadan önce çok ciddi ve derin araştırma yapmak gerekir.

Kripto para yatırımı için borsa seçimi çok önemlidir. Zira güvenilir olması temel esastır. Şuradaki yazımızdan, Dünya'nın en iyi ve güvenilir kripto para borsaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Binance: Yüksek hacim ve güvenilirlik açısından birçok listenin başında yer alır.
 • KuCoin: Düşük işlem ücretleri ve destek hattı ile diğerlerinin