Binance Smart Chain yüksek performanslı merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmek için tam donanımlı bir çevreye sahip yeni bir Blockhain olarak Binance Chain ile çapraz zincir uyumluluğu için inşa edilmiştir. Bu yazımızda Binance Smart Chain hakkında merak ettiklerinize cevaplar sunmak için nitelikli bilgiler derledik, makalemizi inceleyebilirsiniz.

Binance Smart Chain (BSC) Nedir?

Binance Chain, Binance tarafından Nisan 2019 tarihinde kullanıma sunulmuştur ve başlıca hedefi, hızlı aynı zamanda merkeziyetsiz alım satım işlemlerini desteklemektir. Fakat sistemlerinin içsel sınırları, sınırlamaları sebebiyle zincir ihtiyaç duyulan esnekliğe pek sahip değildir. Bu noktada Binance Smart Chain devreye girmektedir.

binance smart chain nedir

Binance Smart Chain kısaca BSC Eylül 2020’de hayata geçirilmiştir ve Proof-of-Staked Authority (PoSA) algoritması ile çalışan bir sisteme sahiptir. BSC, Ethereum Virtual Machine (EVM) ile uyumlu çalışan birdir. Bu uyum beraberinde Ethereum tabanlı uygulamaları desteklemeyi getirir.

Düşük İşlem Ücreti Vaat Eder

Binance Smart Chain (BSC), Binance Chain’in kardeşi olarak, merkeziyetsiz finans dünyasına uzanan köprülerden biri olarak değerlendirilir. Binance BSC aracılığı sayesinde zaman geçtikçe büyüyen DeFi dalgasını yakalamıştır ve bununla beraber Binance Smart Chain Ethereum’a kıyasla daha düşük işlem ücretleri ile minimum süre içerisinde işlem yapmayı vaat ederek birçok farklı DeFi platformunda kullanılabilmektedir.

Binance Smart Chain Ne İşe Yarar?

Binance Smart Chain, Binance Chain ile paralel şekilde çalışan, akıllı kontrat işlevleri ve Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumu yakalamış bir projedir. Tasarımın temel amacı, ekosisteme akıllı kontratları dahil etmek ve aynı zamanda Binance Chain'in yüksek verimini muhafaza ederek kusursuz bir tasarımı kullanıma sunmaktır.

Binance Smart Chain ve Binance Chain temelde aynı tasarım özüne sahip iki zincirdir. BSC için katman iki veyahut zincir dışı ölçeklenebilirlik çözümü olmadığı dikkat çekilmesi gereken bir noktadır. BSC bunun yanı sıra Binance Chain çevrimdışı olsa bile çalışmaya devam edebilecek bağımsız bir dir.

Binance Smart Chain, Ethereum Sanal Makinesi uyumu Ethereum araçlarının ve DApp’lerin zengin dünyasını destekleyen bir tasarımdır. EVM özelliği birçok Ethereum destekli merkeziyetsiz uygulamanın (DApp) finansal hizmetlerinden faydalanabilirken, yeni ürünler geliştirme imkanını da sunmaktadır.

BSC Nasıl Kullanılır?

Binance Smart Chain (BSC) Stake ile gelir elde etmek, aracısız kripto varlık alıp satmak ve ağ üzerinden NFT oluşturmak veyahut takas işlemleri yapmak için kullanılabilir.

Ağ üzerinden uygulamalar ile etkileşime girmek için bir cüzdan oluşturmak gereklidir. Math Wallet, Ledger, TokenPocket, Bitkeep, ONTO, Safepal ve Arkane veya MetaMask, TrustWallet gibi markalardan herhangi birini tercih ederek pratik bir şekilde cüzdan oluşturabilirsiniz. Binance Smart Chain’e cüzdanınızı birkaç adımda bağlayabilir ve ardından işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Diğer bir alternatif ise Binance Chain Wallet seçeneğidir. Web tarayıcısına eklenti olarak kurabilen Binance Chain Wallet (BCW) ile kolayca işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Binance Smart Chain (BSC) cüzdanları Hangileri?

 • MetaMask: Aşina olabileceğiniz MetaMask Ethereum cüzdanı olarak bilinmektedir fakat MetaMask BSC’ye oldukça kolay adımlar ile bağlanabilir.
 • Trust Wallet: Trust Wallet'ı kullanarak bağlanmaya bazı PancakeSwap gibi DApp’ler olanak tanır. Trust Wallet, kullanımı en kolay mobil cüzdanlar arasındadır ve Binance Smart Chain (BSC) için en iyi mobil kullanım seçenekleri arasında ilk sıralarda yer alır.
 • Binance Chain Wallet: Binance Smart Chain içerisinde belirli uygulamalar için kullanabileceğiniz BCW; Chrome, Firefox ve Brave gibi tarayızılar için uzantı olarak kullanılabilir.

Bu listede bulunan cüzdanların yanı sıra Math Wallet, Ledger, TokenPocket, Bitkeep, ONTO, Safepal ve Arkane gibi cüzdanları da tercih edebilirsiniz.

Popüler BSC Tabanlı Coinleri Hangileri?

Binance Smart Chain tabanlı en değerli Coin ve Token'lar;

 1. Ethereum
 2. Binance Coin
 3. Tether
 4. Cardano
 5. USD Coin
 6. Polkadot
 7. Dogecoin
 8. Avalanche
 9. Litecoin
 10. Binance uSD
 11. Uniswap
 12. Polygon
 13. Chainlink
 14. Bitcoin Cash
 15. Elrond
 16. TerraUSD
 17. Filecoin
 18. TRON
 19. Dai
 20. Ethereum Classic
 21. Cosmos
 22. Bitcoin BEP2
 23. Fantom
 24. NEAR Protocol
 25. The Graph
 26. Tezos
 27. IOTA
 28. EOS
 29. PancakeSwap
 30. Zcash

BSC Ağının Avantajları ve Dezavantajları Neler?

BSC ağının avantajları;

 • Binance Smart Chain (BSC) Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile sorunsuz çalışabilen DApp projelerini altyapı olarak destekler.
 • Ethereum ağındaki uygulamaların kolayca BSC’ye taşınmasını sağlar.
 • Binance Smart Chain ile Token takasları ve NFT’ler dahil olmak üzere birçok DeFi işlemleri kolayca gerçekleştirilir.
 • Binance Smart Chain hızlı ve merkeziyetsiz olarak alım satın işlemleri gerçekleştirir.
 • BSC’nin ölçeklenebilir oluşu rakiplerinden ayrılmasını sağlar.
 • İşlem ücretleri minimum seviyelerdedir.

BSC ağının dezavantajları;

 • BSC ağı üzerinde işlem sayısı arttıkça maliyetlerde artış görülebilir.
 • Altyapısı sebebi ile çeşitli teknik aksamalar yaşanabilir.

Özet Olarak

Binance Smart Chain (BSC) ağı Binance Chain ile tamamlayıcı bir etkileşim halindedir be bu sayede kusursuz bir hizmet için en iyileri harmanlayarak bir araya getirir. Binance Smart Chain (BSC), DApp’lerin blok zincir üzerinde kullanıma sunulmasını kolaylaştıran bir ağ olmanın yanı sıra kendi dijital varlığı BNB üzerinde kar ve fiyat artışına etki edebilecek bir güce sahiptir.

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

Binance Chain, dağıtık mutabakat algoritması üzerine inşa edilmiş yüksek performanslı eşleştirme motoru kullanan, hızlı ve güvenilir bir merkeziyetsiz dijital varlık borsasıdır.

BSC test ağı musluğu daha fazla test ağı Token’ı almanın birkaç farklı yolundan biridir.

Binance Smart Chain (BSC), Binance Chain'e paralel çalışan bir olarak tanımlanabilir. BSC tabanlı coinler ise BSC Coin olarak ifade edilebilir.

BSC Network blok zincirin bağlı olduğu veri transfer ağını ifade eder.

Binance Smart Chain, çift zincirli mimari ile kullanıcıların merkeziyetsiz uygulamalar ve dijital varlıkları bir üzerinde oluşturmalarına, diğeri üzerinde de hızlı alım satım yapabilmelerine imkânı tanıyan bir ağdır.