Contact us to AD (300x250)

Ethereum (ERC-20) Tabanlı Coinler Hangileri?Bitcoin’den sonra en geniş kripto para hacmine sahip olan Ethereum’un gelecekteki en önemli vaadi, merkezi olmayan uygulamalara öncülük etmektir. Bu uygulamalar, kullanıcılara uygulamaların yönettiği veriler üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçladıkları için normal mobil ve web tabanlı uygulamalardan farklıdır.

eth tabanlı coinler

Dapps olarak bilinen merkezi olmayan uygulamalar, veri yönetimine Desantralize bir yaklaşım getiriyor. Ethereum (ERC20) ağının temeli olan Blockchain teknolojisinin yardımıyla kontrolü teorik olarak kullanıcının eline veriyor.

Ethereum (ERC-20) Tabanlı Token Nedir?

Ethereum'un en önemli özelliklerinden biri, şüphesiz en büyük ikinci kripto para olmasıdır. Fakat bu özelliğine ek olarak Ethereum, dapp'lerin oluşturulmasını kolaylaştıran ilk platformun adıdır. Şu anda, en iyi Ethereum projelerinin çoğu, merkezi olmayan finans veya DeFi'ye odaklanıyor. DeFi, kripto para birimlerinin faydasını günlük işlemlerden krediler ve türevler gibi daha karmaşık finansal kullanım durumlarına genişletmeyi amaçlamaktadır.

Ethereum ise bu uygulamaların yapılmasına imkan veren bir altyapı oluşturur. Ethereum tabanlı Coinler, Ethereum altyapısının sunduğu imkanlar kapsamında kullanıcılarına birtakım avantajlar sağlar. Ethereum (ERC20) tabanlı Token'lar ile Ethereum blok zinciri altyapılı ticaretin yapılmasını kolaylaştırır. Her bir Coin, alım satım işlemlerinin yanı sıra dijital sözleşmeler gerçekleşebilir ve de ciddi bir yatırım aracı olarak kullanılabilir.

Ethereum Bazlı Altcoinler Hangileri?

Ethereum bazlı (ETH Tabanlı) altcoinler listesi arasında birbirinden farklı para birimleri karşımıza çıkar. Bu listedeki para birimlerini sizler için bir araya getirdik:

 • MakerDao

Stablecoin'ler, kripto para birimlerinin olumsuz özelliklerinden birini iyileştirme amacındadır. Kripto para fiyatları tahmin edilemez bir şekilde dalgalandığı için güvensiz bir yatırım aracı olarak görülebilir. Çoğu stablecoin merkezileştirilmiş olsa da, MakerDAO, kontrolün merkezden çıkarak kullanıcılara geçmesine dair ayrıntılı bir plan ortaya koyması bakımından farklıdır.

 • Uniswap

Uniswap, merkezi olmayan bir borsadır ve çoğu borsadan farklı olarak, bir kullanıcının fonlarının kontrolünü asla almaz. Şimdiye kadarki en popüler merkeziyetsiz borda olan Uniswap, Ethereum'un son zamanlarda patlayan DeFi hareketinin temel taşıdır. Coinden coine ticareti kolaylaştıran Uniswap'ın bir diğer benzersiz yönü, ticareti kolaylaştırmak için otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) sistemi kullanmasıdır.

Bu sistem, Coin takasını yöneten temel likidite havuzlarının geleneksel bir sipariş defteri sisteminin aksine akıllı sözleşmelerle çalıştırıldığı anlamına gelir. Normal bir merkezi kripto borsasında işlem yaparken, bir varlığın piyasa fiyatı arz ve talebe göre belirlenir. Alım satım yapmak isteyen bir kişi, bir işlemin tamamlaması amacıyla likidite sağlamak için emir defterinin karşı tarafında birini bulmalıdır. Uniswap gibi AMM tabanlı borsalarda, her varlığın piyasa fiyatını bir fiyatlandırma algoritması belirler.

 • Chainlink

Chainlink, akıllı kontratları hava durumu bilgileri veya hisse senedi fiyatları gibi dış dünyadan gerçek zamanlı verilerle birleştirdiği anlamına gelen bir Oracle platformudur. Akıllı bir sözleşme, önceden tanımlanmış talimatları yürütmek için bu verileri kullanır; örneğin, bir kasırga durumunda bir sigorta talebinin ödenmesi gibi...

Chainlink 2017'den beri piyasada olsa da, proje, Google ile ortak olduktan sonra 2019'a kadar ön plana çıkmadı. Chainlink platformu, bir ERC-20 kripto Tokeni olan LINK tarafından beslenir ve Ethereum ağının üzerinde çalışır.

 • Axie Infinity

Axie Infinity, kullanıcıların Axies adı verilen dijital ve fantastik karakterleri toplayıp büyüttüğü çevrimiçi bir rol yapma oyunudur. Bir NFT projesi olan Axie Infinity, parasal bir değere sahiptir. Kripto paraları video oyunlarıyla buluşturan bu platform, Ethereum tabanlı Coinlerin gelişmesini eğlenceli hale getiren bir anlayışa sahiptir.

 • Aave

Aave, risk sermayesi şirketleri Blockchain.com ve Blockchain Capital'den 25 milyon dolar toplayan merkezi olmayan bir borç verme ve borçlanma platformudur. Verilere göre Aave şu anda uygulamada kilitli olan 1,14 milyar dolara dayanan dördüncü en büyük DeFi uygulaması.

 • Compound

Merkezi olmayan bir borç verme platformu olan Compound, şirketin yalnızca platforma likidite sağlayanların elde edebileceği benzersiz Coin madenciliğini icat etmesiyle tanınır. Bu DeFi tekniği, kullanıcıların para kazanmak için tekniği değiştirmesi ve şirketlerin kullanıcıları çekmek için fikri farklılaştırmasıyla temel hale gelmiştir.

 • WBTC

Bitcoin tarafından desteklenen Ethereum üzerine bir coindir. Ethereum'da çalışabildiği için wrapped Bitcoin olarak tanımlanır. Amacı Bitcoin'in likiditesini Ethereum'a getirmektir. Kısmen yatırımcıların Ethereum'a kilitledikleri Bitcoin'den faiz kazanabilmeleri nedeniyle popülaritesi arttı.

 • Holochain

Arthur Brock ve Eric Harris-Braun isimli iki girişimci tarafından hayata geçirilen Holo Coin, merkeziyetsiz uygulamaları barındıran bir ağdır. Eşler arası dağıtık bir platform olan Holochain’in amacı, ağ katılımcıları ve DApp uygulamaları arasında bir köprü görevi görmektir.

 • Basic Attention Token

Brave tarayıcısında kullanıcılar, yayıncılar ve reklamcılar arasında değiş tokuş edilen Ethereum üzerinde bir ERC-20 Coinidir. Tarayıcıyı kullanan kişiler, dikkat ve ilgileri için reklamcılardan BAT alırlar. BAT, JavaScript'in yaratıcısı ve Mozilla'nın kurucu ortağı Brendan Eich tarafından yönetilen bir projedir.

 • Kyber Network

DeFi protokolünde işlem gören ETH tabanlı altcoinlerden bir diğeridir. ERC-20 tabanlı cüzdanlarda stake metodu ile kazanç imkanı sağlama özelliğine sahiptir. Kyber Network, diğer altcoinler ile yapılması mümkün olan işlemleri pratik bir şekilde yapma fırsatı verir. Kripto para borsalarından satın alınabilir ve ticari işlemlerde rahatlıkla kullanılabilir.

 • Paxos Standard Token

Paxos Standard (PAX), kullanıcıların "internet hızında işlem yapmaları" için Paxos Standard Tokens karşılığında USD (Amerikan Doları) bozdurmalarına olanak tanıyan stabil kripto para birimidir. ERC-20 Blockchain’i üzerinde geliştirilen PAX, fiyatı değişken kripto paraları dolara eşit bir kripto paraya çevirmeye yarar.

 • OX

ETH tabanlı Altcoin listesinde yer alan bir diğer kripto para Ox, tüm Tokenların takas edilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Diğer adı ZRX olan bu platform, piyasadaki tüm Tokenların tek bir kripto para karşılığı olması hedefi taşımaktadır. ERC-20 tabanlı cüzdanlarda tutulabilen Ox, düşük maliyetlerle global ticaretin yaygınlaşmasına katkıda bulunan bir platformdur.

 • Zilliqa

2017 yılında tanıtılan Zilliqa (ZIL) projesi, "Sharding" altyapısı ile ETH gibi kripto para birimi ağlarının ölçeklenebilirliğini artırmak için tasarlanmıştır. Bu proje yüksek çıktı ve verim elde etmek için oluşturulmuş bir blokzincir ağıdır. Zilliqa'nın yüksek verimi, geliştiricilerin ağ tıkanıklığı hakkında endişelenmek yerine fikirlerini ortaya çıkarmaya odaklanabilecekleri anlamına gelir. Bu projenin kripto para birimi ise ZIL Coin'dir

Ethereum (ERC-20) Tabanlı Altcoinlerin Avantajları Neler?

ETH tabanlı Coinlerin en önemli avantajı, kullanıcılara tam anlamıyla hakimiyet vermesidir. Bir yatırımcı, Ethereum tabanlı coinlerinde kontrol sağlayabilir. Çünkü ETH tabanı Coinler, merkezi bir otorite tarafından yönetilmez. Bu sistem anlayışı da her kullanıcıya/yatırımcıya kapsamlı ve özgür bir hareket alanı sunar.

ETH tabanlı altcoinler, aynı zamanda kanıksanmış ticaret yöntemlerini de değiştirme potansiyeli taşımaktadır. Eskiden yapılan alım-satım işlemleri veya borsada para kazanma gibi işlemler ETH tabanlı Coinler ile daha farklı bir altyapıda gerçekleşir. Bu altyapı, kullanıcılara/yatırımcılara her açıdan avantaj sağlar. Kullanıcılar, ticari ve finansal işlemlerini çok daha hızlı ve de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir.

Diğer yandan ETH tabanlı Coinler, yatırım yapacak kullanıcılara kâr elde etme imkanı verir. ETH tabanlı coinlere talep arttıkça fiyatlarında artış olacaktır. Bu da yatırımcılar için önemli bir gelir potansiyeli taşıyabilir.

Ethereum'a Bağlı Kripto Paraların Dezavantajları Neler?

ETH tabanlı Coinlerin merkeziyetsiz olması bazen risk unsuru taşıyabilir. Çünkü sisteme gelen güncellemeler bazen güvenlik tehdidi oluşturabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcılar herhangi bir olumsuzlukta başvuracakları bir yetkili bulamaz. ETH üzerine inşa edilen projeler, dolandırıcılık amacıyla yapılmış olabilir. Kullanıcılar paralarını emanet ettikleri bu sistemi araştırmalı ve güvenilir ETH projelerine yönelmelidir.

Sistemde bazen aksaklık olduğunda projeyi yeni bir seviyeye yükseltmek gerekir. Ancak Blockchain sistemini değiştirmek her zaman kolay olmayabilir. Değişim sürecinde sistemin çökme ihtimali bulunmaktadır. ETH tabanlı Coin üretimi ve kullanımında yeterli eğitimin olmaması ise bir başka dezavantajdır.

Ethereum Coin Geleceği Ne Olur, Alınır Mı? Analistlerin ETH Yorumlarını Oku!

Özet; ERC-20 Tabanlı Coinler Geleceğe Yön Verebilir

ETH (ERC20) Tabanlı Altcoinler henüz piyasaya yön veren kripto paralar kadar popüler değiller. Fakat yakın zamanda sistemlerini geliştirdikleri takdirde daha çok kullanıcı ve yatırımcının ilgi alanına girebilir. ERC-20 tabanlı Coinlerin avantajlarından yararlanmak için önemli olan başarılı projeleri tespit etmektir. Güvenilir ve kullanıcılarına daha sağlıklı imkanlar sunan ETH tabanlı altcoinler gelecekte kripto para piyasasına yön verebilir.
Sıkça Sorulan Sorular

Popülaritesi yüksek ERC 20 Tabanlı Altcoinlerin bazıları şunlardır:

 • Chainlink (LINK)
 • OmiseGO (OMG)
 • Basic Attention Token (BAT)
 • Enjin Coin (ENJ)
 • Huobi Token (HT)
 • IOST
 • Zilliqa (ZIL)
 • Paxos Standard (PAX)
 • Augur (REP)
 • Crypto.com Chain (CRO)

ERC-20 Token standardı; BTC, DOT, LTC gibi Coin'ler, birbirinden bağımsız, kendi blok zinciri altyapısını kullanırken, kendi blok zinciri altyapısı olmayan Token'lar ise Ethereum Blockchain altyapısını kullanır. İşte bu Altcoinlere "Ethereum tabanlı altcoinler" veya "ERC-20 Tabanlı Aoinler" denir.

Gas ücreti (Gas Price), kullanıcıların her bir Gas birimine harcamak istediği Gwei miktarına denir. ETH ağını kullanan tüm Token'lar bu Gas ücretini ödemek zorundadır. Gas ücretleri sürekli değişebilir.