Dünya'nın En İyi Kripto Para Borsaları Hangileri?Kripto para borsaları, size dijital para birimlerini (BTC, LTC, Ethereum vb.) kolaylıkla alıp satmanızı sağlayacak özel araçlar sunan çevrimiçi hizmetlerdir. Tüm bunları kolaylıkla, düşük ücretlerle ve güçlü güvenlik özellikleriyle yapmak ise bu işin bir parçası olmalıdır.

en iyi kripto para borsaları

Çünkü ilk olarak güvenlik ve ardından pratiklik, yatırım ve al-sat işlemlerine zemin hazırlayan en önemli özelliklerdir. Dolayısıyla doğru bir kripto para borsasını seçmek için aranılan kriterler bellidir. Biz de hız, kalite ve güven açısından en iyi kripto para borsa platformlarını sıraladık

İşte En Büyük Kripto Para Borsaları

 • Binance

Binance, en itibarlı ve kaliteli borsalar listesinde ilk sıralarda yer alan bir platform. Hatta işlem hacmine bakılınca dünyanın en büyük borsası olduğunu söyleyebiliriz. 2017'de Çin'de kurulduktan sonra hükümet yasakları ile merkezini Malta'ya taşıyan Binance, kullanıcılarına farklı konularda avantaj sağlayan bir yapıda.

Bağlantıya tıklayarak Binance'den %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırın

Binance, alım satımlarda yalnızca %0,1 ücret alırken, Coinlerinizi stake ederek ve %0,5-10 arasında faiz oranı kazandırır. Binance, yalnızca büyük kripto para birimleri için ideal bir platform değildir, aynı zamanda tescilli sistemi ile Cardano veya Neo gibi diğer para birimlerinde işlem yapmak için de önerilen bir platformdur.

 • Coinbase

2012 yılında faaliyete geçen Coinbase, bugüne kadarki en popüler ve en iyi kripto para borsalarından biridir. Yatırımcıların favorisi haline gelen Coinbase, 50'den fazla kripto para ticareti yapmanızı imkan verirken çeşitli etkinliklerle de ödül kazanmanızı sağlıyor. Güçlü güvenliği ve şeffaf fiyatlandırması ile kripto para birimlerinin alım satımını oldukça kolaylaştırır.

Ek olarak Coinbase, daha büyük kripto paraların yanı sıra bireysel ve kurumsal müşteriler için birden fazla yatırım seçeneği de sunuyor. Hesap özellikleri, ödüller, iOS ve Android mobil uygulamaları ve eğitim videoları izlemeniz için size kripto varlıklarında ödeme yapan bir Coinbase Kazanç hesabı seçeneği de içeriyor.

 • FTX

FTX Borsası, 2017 Yılında Sam Bankman-Fried tarafından kurulmuştur. Kendisini Global bir kripto türev borsası olarak tanımlamaktadır. İşlem hacmine bakıldığında Dünya'nın en büyük 3. kripto para borsası konumda yer alıyor. Dünya'nın en büyük kripto para borsası Binance ile de ortaklığı bulunan FTX, sektörde bir ilk olan türevler, opsiyonlar, volatilite ürünleri ve kaldıraçlı işlemler dahil olmak üzere bir çok yenilikçi ürünler sunan bir borsadır.

 • Kraken

2021 Yılında kurulmuş San Francisco asıllı bir kripto para borsasıdır. Borsanın CEO’su ve kurucu ortağı ise Jesse Powell’dır. Şimdiye kadarki orijinal kripto ticaret platformlarından biri olarak başlayan Kraken, pazardaki en kaliteli borsalardan biri haline geldi. Birçok yatırımcı için cömert bir Coin para ve Token arşivi barındıran platform, hem perakende yatırımcılar hem de kurumsal yatırımcılara hitap eder. 50'den fazla kripto para birimine sahip olan Kraken, şu anda yaklaşık 170 ülkede kullanılmaktadır.

Borsa ayrıca kendi vadeli işlem platformlarını da sunmaktadır. Bu borsada kurumsal müşteriler, uzman görüşlerinden, bire bir danışmalardan, hesap yönetimi desteğinden ve daha fazlasından yararlanabilir.

 • Huobi Global

Çin’in en büyük kripto para borsası olan Huobi Global, 2013 Yılında Çin'de kurulmuştur. Milyonlarca kullanıcısı bulunan ve 130'dan fazla ülkede hizmet veren bu kripto para borsası, güvenli dijital varlık alım satım ve varlık yönetimi hizmeti sağlamaktadır. 3 Milyar Doların üzerindeki işlem hacmiyle Dünya'nın en büyük 5. kripto para borsası olmakla birlikte, popülaritesini her geçen gün arttırmaktadır.

 • KuCoin

15 Eylül 2017 tarihinde faaliyete geçti.Merkezi Singapurda olan KuCoin borsası Singapur hükumetine bağlı değildir. 2 Milyar Doların üzerinde işlem hacmine sahip olan KuCoin borsası, kullanıcı yelpazesine ve işlem hacmine göre en iyi kripto para borsalardan biri olarak görülmektedir.

 • Bitfinex

 2012'de bir kripto para borsası olarak kurulan Bitfinex, 800 Milyon dolarlık işlem hacmiyle Dünya'nın en iyi kripto para borsaları listesinde 8. sırada yer almaktadır. Gelişmiş alım satım özelliği ve grafik aracına ek olarak, Bitfinex geniş bir dijital varlık ve türev alım satımı yelpazesi için eşler arası (P2P) finansman, OTC piyasası ve kaldıraçlı alım satım seçenekleri de sunmaktadır.

 • Crypto.com

2016 yılında kurulan Hong Kong merkezli crypto.com, kullanıcıların ticaret yapmasına, satın almasına, satmasına ve harcamasına izin veren bir başka popüler platformdur. Kripto para işlemlerinin rahatlıkla yapılabildiği platformda düşük işlem ücretleri dikkati çeker. Crypto.com, %0.04 ila %0.20 arasında başlayan oldukça düşük bir ücrete sahip bir kripto para borsasıdır.

Diğer yandan crypto.com, kendi ayrı bir uygulaması aracılığıyla izlenebilen merkeziyetsiz bir DeFi cüzdanına sahip olma olanağı tanır. Kullanıcılar, bu uygulamayla para transferini kolaylaştırmak için DeFi cüzdan ana hesaplarına bağlayabilir.

 • Gate.io

Gateio, 2013 yılında, Lin Han tarafından kurulan en eski Çin merkezli kripto para borsalarından biridir. Global yatırımcıların çok çeşitli kripto para birimlerini alıp satmasına ve depolamasına izin veren küresel bir kripto para birimi alım satım borsasıdır. Hatırı sayılır işlem hacmi ile coinmarketcap listesinde, ilk 5 de yer almaktadır.

 • Bitstamp

Bitstamp, 2011 Yılında kurulmuş olan Lüksemburg merkezli bir kripto para borsasıdır. 450 Milyon doların üzerindeki işlem hacmiyle Dünya'nın en iyi kripto para borsaları arasında ilk 15 arasında gösterilmektedir.

 • Gemini

2015 yılında kurulan Gemini, güvenilirlik ve şeffaflığa moduler olarak odaklanan bir borsa platformudur. Müşterilerini korumak için ekstra güvenlik önlemleri alan bir kripto para borsası olmasıyla diğer platformlardan ayrıldığını ifade edebiliriz: Bugüne kadar USD mevduatlarında FDIC koruması sunan bir kripto para borsası olduğunu belirtelim.

Güvenlik ve kalite gibi özelliklerine ek olarak ergonomik yapısıyla da yatırımcılara hitap etmektedir. Basit ticaret kılavuzu ile hızla büyüyen dijital para sektöründeki en iyi kripto para borsalarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Özet Olarak

Yazımızda, Dünya'nın en iyi kripto para borsalarını sizler için inceledik. İncelemeler; bu kripto para borsalarının hacim büyüklükleri, kazandıkları güven ve kullanım oranlarına göre değerlendirilmiştir. Ayrıca kaynak olarak coinmarketcap sayfasından, en iyi kripto para borsalarının güncel hacimlerini görebilirsiniz.

Liderliği elinde bulunduran Binance, bir çok olumsuz faktöre rağmen, direnmeye ve liderliğini korumaya devam edecek gibi gözüküyor!

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

İşlem hacmine göre şuanda Dünyanın en büyük kripto para borsası: Binance'dir

Aşağıdaki listede yer alan kripto para borsaları oldukça güvenilir gözükse de, Thodex gibi farklı borsaları anımsayınca akıllara "ne kadar güvenli olabilir" sorusu gelmektedir. Yine de istikrarlı ve güven kazanmış bir kaç borsa var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Binance
 • Kucoin
 • Coinbase
 • Gate.io
 • Cryptocom
 • Kraken

Dikkat: Bilgiler yatırım tavsiyesi içermez, bilgilendirme amaçlıdır.

En güvenilir Bitcoin sitesi, aslında "en güvenilir kripto para borsası" ile aynı mantıkta bir sorudur. Yani listemizde yer alan borsalar, bu sorunun cevabını vermektedir.