Dünya'nın En İyi Kripto Para Borsaları Hangileri?


Kripto para borsaları, size dijital para birimlerini (BTC, LTC, Ethereum vb.) kolaylıkla alıp satmanızı sağlayacak özel araçlar sunan çevrimiçi hizmetlerdir. Tüm bunları kolaylıkla, düşük ücretlerle ve güçlü güvenlik özellikleriyle yapmak ise bu işin bir parçası olmalıdır.

en iyi kripto para borsaları

Çünkü ilk olarak güvenlik ve ardından pratiklik, yatırım ve al-sat işlemlerine zemin hazırlayan en önemli özelliklerdir. Dolayısıyla doğru bir kripto para borsasını seçmek için aranılan kriterler bellidir. Biz de hız, kalite ve güven açısından en iyi kripto para borsa platformlarını sıraladık

En Büyük ve Güvenilir Kripto Para Borsaları

 • Binance

Binance, en itibarlı ve kaliteli borsalar listesinde ilk sıralarda yer alan bir platform. Hatta işlem hacmine bakılınca dünyanın en büyük borsası olduğunu söyleyebiliriz. 2017'de Çin'de kurulduktan sonra hükümet yasakları ile merkezini Malta'ya taşıyan Binance, kullanıcılarına farklı konularda avantaj sağlayan bir yapıda.

Bağlantıya tıklayarak Binance'den %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırın

Binance, alım satımlarda yalnızca %0,1 ücret alırken, Coinlerinizi stake ederek ve %0,5-10 arasında faiz oranı kazandırır. Binance, yalnızca büyük kripto para birimleri için ideal bir platform değildir, aynı zamanda tescilli sistemi ile Cardano veya Neo gibi diğer para birimlerinde işlem yapmak için de önerilen bir platformdur.

 • Coinbase Exchange

2012 yılında faaliyete geçen Coinbase Exchange, bugüne kadarki en popüler ve en iyi kripto para borsalarından biridir. Yatırımcıların favorisi haline gelen Coinbase, 50'den fazla kripto para ticareti yapmanızı imkan verirken çeşitli etkinliklerle de ödül kazanmanızı sağlıyor. Güçlü güvenliği ve şeffaf fiyatlandırması ile kripto para birimlerinin alım satımını oldukça kolaylaştırır.

Ek olarak Coinbase, daha büyük kripto paraların yanı sıra bireysel ve kurumsal müşteriler için birden fazla yatırım seçeneği de sunuyor. Hesap özellikleri, ödüller, iOS ve Android mobil uygulamaları ve eğitim videoları izlemeniz için size kripto varlıklarında ödeme yapan bir Coinbase Kazanç hesabı seçeneği de içeriyor.

 • FTX

FTX Borsası, 2017 Yılında Sam Bankman-Fried tarafından kurulmuştur. Kendisini Global bir kripto türev borsası olarak tanımlamaktadır. İşlem hacmine bakıldığında Dünya'nın en büyük 3. kripto para borsası konumda yer alıyor. Dünya'nın en büyük kripto para borsası Binance ile de ortaklığı bulunan FTX, sektörde bir ilk olan türevler, opsiyonlar, volatilite ürünleri ve kaldıraçlı işlemler dahil olmak üzere bir çok yenilikçi ürünler sunan bir borsadır.

 • Kraken

Kraken, 2021 Yılında kurulmuş San Francisco asıllı bir kripto para borsasıdır. Borsanın CEO’su ve kurucu ortağı ise Jesse Powell’dır. Şimdiye kadarki orijinal kripto ticaret platformlarından biri olarak başlayan Kraken, pazardaki en kaliteli borsalardan biri haline geldi. Birçok yatırımcı için cömert bir Coin para ve Token arşivi barındıran platform, hem perakende yatırımcılar hem de kurumsal yatırımcılara hitap eder. 50'den fazla kripto para birimine sahip olan Kraken, şu anda yaklaşık 170 ülkede kullanılmaktadır.

Borsa ayrıca kendi vadeli işlem platformlarını da sunmaktadır. Bu borsada kurumsal müşteriler, uzman görüşlerinden, bire bir danışmalardan, hesap yönetimi desteğinden ve daha fazlasından yararlanabilir.

 • KuCoin

KuCoin 15 Eylül 2017 tarihinde faaliyete geçen, güvenilir kripto para borsalarındandır. Merkezi Singapurda olan KuCoin borsası Singapur hükumetine bağlı değildir. 2 Milyar Doların üzerinde işlem hacmine sahip olan KuCoin borsası, kullanıcı yelpazesine ve işlem hacmine göre en iyi kripto para borsalardan biri olarak görülmektedir.

 • Gate.io

Gate.io, 2013 yılında, Lin Han tarafından kurulan en eski Çin merkezli kripto para borsalarından biridir. Global yatırımcıların çok çeşitli kripto para birimlerini alıp satmasına ve depolamasına izin veren küresel bir kripto para birimi alım satım borsasıdır. 4+ Milyar Dolarlık dev hacmi ile, Dünya'nın en iyi kripto para borsaları arasında gösterilmektedir. Coinmarketcap listesinde, ilk 5 de yer almaktadır.

 • Bybit

Bybit, Bitcoin ve Ethereum hacimleriyle dünyanın en büyük kripto para platformları arasındadır. İşlemlerde adil ve şeffaf uygulamalara ev sahipliği yapan Bybit, Singapur merkezli faaliyet göstermektedir. 2021 yılında ise Türkiye’deki kullanıcılar için de hizmetlerini sürdürme kararı almıştır. Alım-Satım, Coin-M Vadeli, USDT-M Vadeli ve Süreli Coin-M Vadeli gibi ürünlere sahip olan Bybit platformu, dayanıklı ve güvenilir bir altyapıyla hizmetlerini sürdürmektedir.

150’den fazla kripto para alım satım işlemine imkan veren platformun 24 saatlik işlem hacmi, 2022’nin ilk aylarında 500 milyon doları geçmektedir. Haftalık 3 milyondan fazla ziyaretçiye sahip olan Bybit, 100 kata kadar kaldıraçlı işlem yapma imkanı sunar. NFT pazarı için de cazip teklifler veren Bybit, 100K TPS Eşleştirme Motoru ile işlemlerdeki hız konusunda verimli bir fırsat yaratır.

 • Huobi Global

Çin’in en büyük kripto para borsası olan Huobi Global, 2013 Yılında Çin'de kurulmuştur. Milyonlarca kullanıcısı bulunan ve 130'dan fazla ülkede hizmet veren bu kripto para borsası, güvenli dijital varlık alım satım ve varlık yönetimi hizmeti sağlamaktadır. 3 Milyar Doların üzerindeki işlem hacmiyle Dünya'nın en büyük 5. kripto para borsası olmakla birlikte, popülaritesini her geçen gün arttırmaktadır.

 • Bitfinex

2012'de bir kripto para borsası olarak kurulan Bitfinex, 800 Milyon dolarlık işlem hacmiyle Dünya'nın en iyi kripto para borsaları listesinde 8. sırada yer almaktadır. Gelişmiş alım satım özelliği ve grafik aracına ek olarak, Bitfinex geniş bir dijital varlık ve türev alım satımı yelpazesi için eşler arası (P2P) finansman, OTC piyasası ve kaldıraçlı alım satım seçenekleri de sunmaktadır.

 • Gemini

2015 yılında kurulan Gemini borsası, güvenilirlik ve şeffaflığa modüler olarak odaklanan bir borsa platformudur. Müşterilerini korumak için ekstra güvenlik önlemleri alan bir kripto para borsası olmasıyla diğer platformlardan ayrıldığını ifade edebiliriz: Bugüne kadar USD mevduatlarında FDIC koruması sunan bir kripto para borsası olduğunu belirtelim.

Güvenlik ve kalite gibi özelliklerine ek olarak ergonomik yapısıyla da yatırımcılara hitap etmektedir. Basit ticaret kılavuzu ile hızla büyüyen dijital para sektöründeki en iyi kripto para borsalarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 • Coincheck

2012 yılında kurulan Coincheck isimli kripto para borsasının merkezi Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunmaktadır. Günlük işlem hacmi 80 milyondan fazla olan Coincheck platformu, 400 binden fazla aktif ziyaretçiye ulaşmaktadır. Japonya’da Bitcoin ödeme konusunda çözümler sunan platform, dünya çapında da tanınırlığa sahiptir.

Concheck borsası, JBA'nın (Japonya Blok Zinciri Birliği) bir üyesidir ve hükümetle birlikte Japon Bitcoin topluluğunun kullanım standartlarını oluşturmaya aktif olarak yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda Çinli, Hong Kong ve Tayvanlı yatırımcıların Bitcoin ile Japon gayrimenkullerini satın almalarını desteklemek için SEKAI ile ortaklık kurmuştur.

 • bitFlyer

bitFlyer, kripto para piyasasının küresel çaptaki önemli platformları arasında yer almaktadır. Japonya merkezli kripto para borsası, Japonya başta olmak üzere ABD ve Avrupa ülkelerinde birçok kullanıcıya sahiptir. Teknik saldırıları engellemek için birtakım tedbirler alan bitFlyer, iki faktörlü doğrulama ve soğuk cüzdan teknolojisi gibi uygulamalarla kullanıcı güvenliğini sağlar.

Çok dilli bir uygulama imkanı veren bitFlyer, deneyimli ve yeni başlayan kullanıcılar için pratik uygulamalara ev sahipliği yapar. bitFlyer Lightning Exchange isimli uygulamasıyla yeni fırsatlar yaratan kripto para borsası, haftalık 800.000’den fazla ziyaretçiyle büyüyen yenilikçi kripto para uygulamaları için ideal bir ortam vaat etmektedir.

 • Crypto.com

2016 yılında kurulan Hong Kong merkezli crypto.com, kullanıcıların ticaret yapmasına, satın almasına, satmasına ve harcamasına izin veren bir başka popüler platformdur. Kripto para işlemlerinin rahatlıkla yapılabildiği platformda düşük işlem ücretleri dikkati çeker. Crypto.com, %0.04 ila %0.20 arasında başlayan oldukça düşük bir ücrete sahip bir kripto para borsasıdır.

Diğer yandan crypto.com, kendi ayrı bir uygulaması aracılığıyla izlenebilen merkeziyetsiz bir DeFi cüzdanına sahip olma olanağı tanır. Kullanıcılar, bu uygulamayla para transferini kolaylaştırmak için DeFi cüzdan ana hesaplarına bağlayabilir.

 • Bitstamp

Bitstamp, 2011 Yılında kurulmuş olan Lüksemburg merkezli bir kripto para borsasıdır. 450 Milyon doların üzerindeki işlem hacmiyle Dünya'nın en iyi kripto para borsaları arasında ilk 15 arasında gösterilmektedir.

 • OKX

Dünyanın en büyük kripto para platformlarından biri olan OKX, günlük 4 milyardan fazla işlem hacmine sahiptir. Genel merkezi Afrika’ya bağlı olan Seyşeller ülkesinde olan platform, spot ve türev ticareti yapma imkanı sunmaktadır.

Farklı kripto para birimleri ile işlem yapma imkanı OKX kripto para borsasının İkili Yatırım adını verdiği altyapıyla kullanıcılara yeni bir enstrümandan yararlanma imkan sunmaktadır. Dolayısıyla kullanıcılara vade tarihindeki anlaşma ve kullanım ücretlerine göre iki seçeneğin birinden yararlanma imkanı vermektedir.

 • Bithumb

Genel merkezi Seul’da yer alan Bithumb kripto para borsası, Javier Sim isimli girişimci tarafından kurulmuştur. Kayıtlara göre 8 milyon üyesi ve 1 milyon mobil kullanıcısı bulunmaktadır. Mevcut kümülatif işlem miktarı ise 1 trilyon ABD dolarını aşmaktadır.

Bireysel yatırımcıların yanı sıra kurumsal yatırımcılara da çözüm olanakları sağlayan Bithumb, güncel rakamlarla 200’den fazla kripto para ticaretini bünyesinde barındırmaktadır. Hızlı çözümleri ve düşük limitli işlemleri ile kripto para piyasasının en iyileri arasında yer almaktadır.

 • Poloniex

ABD merkezli hizmet veren Poloniex borsası, 2014 yılında kurulmuştur. Borsasının kurucusu ve CEO’su Tristan D’Agosta isimli girişimcidir. Haftalık 300 binden fazla ziyaretçiyi karşılayan kripto para borsası, 200’den fazla spot alım satım çifti ve 25 marj alım satım çifti ile yenilikçi bir platformdur.

Kaldıraç işlemlerini de 100 katını kadar yapma imkanı veren borsada doğrudan faiz kazanmak da mümkündür. Vadeli işlemler ve sigorta fonu gibi uygulamaların yanı sıra DeFi projeleriyle de güncel kripto para borsası için yeni çözümler geliştirmektedir.

 • MEXC

2018 yılında kurulan MEXC, dünyanın en büyük dijital kripto varlık alım satım platformları arasındadır. Afrika ülkesi Seyşeller merkezli MEXC borsası, 2021 yılında Cripto Expo Dubai tarafından Asya’nın en iyi borsası seçilmiştir.

Yetki alanını her geçen gün daha da genişleten platform, saniyede 1,4 milyon işlem gerçekleştirme potansiyeline sahiptir. Global ortakları ve 6 milyondan fazla kullanıcısı bulunan platform, çok katmanlı ve çok gruplu sistem mimarisi ile üyelerine güvenli alışveriş, ticaret ve yatırım yapma imkanı sunmaktadır.

 • Upbit

Güney Kore merkezli Upbit kripto para borsası, 2017 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Piyasaya sürülmesinde kısa bir süre sonra en çok işlem hacmi gerçekleştiren kripto para borsalarından biri haline gelmiştir.

Gelişmiş alım satım imkanı ve grafik uygulamasına sahip olan Upbit, kapsamlı bir dijital varlık ve türev alım satımı prosedürleri sunmaktadır. Güvenilir bir üst teknoloji ile kullanıcılarına güvenilir bir ortam sağlayan platformda kripto para yatırımı ve ticareti rahatlıkla yapma imkanı verilmektedir.

 • Bittrex

2016 yılında kurulan Bittrex, en güvenilir ve gelişen kripto para borsaları arasında yer almaktadır. Alım satım ve yatırım konusunda inovatif çözümler sunan kripto para platformu, günlük işlem hacmi ile ergonomik yaklaşımlarını güçlendirmektedir. 400’den fazla kripto parayı destekleyen platform, aynı zamanda ek servisleriyle de kullanıcılarını memnun etmektedir. Lihtenştayn merkezli kripto para platformu, aynı zamanda visa kredi kartı ve banka kartı ile de işlem yapma imkanı sunmaktadır.

Özet Olarak

Yazımızda, Dünya'nın en iyi kripto para borsalarını sizler için inceledik. İncelemeler; bu kripto para borsalarının hacim büyüklükleri, kazandıkları güven ve kullanım oranlarına göre değerlendirilmiştir.

Ayrıca kaynak olarak coinmarketcap sayfasından, en iyi kripto para borsalarının güncel hacimlerini görebilirsiniz. Liderliği elinde bulunduran Binance, bir çok olumsuz faktöre rağmen, direnmeye ve liderliğini korumaya devam edecek gibi gözüküyor!

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

İşlem hacmine göre şuanda Dünyanın en büyük kripto para borsası: Binance'dir

Aşağıdaki listede yer alan kripto para borsaları oldukça güvenilir gözükse de, Thodex gibi farklı borsaları anımsayınca akıllara "ne kadar güvenli olabilir" sorusu gelmektedir. Yine de istikrarlı ve güven kazanmış bir kaç borsa var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Binance
 • Kucoin
 • Coinbase
 • Gate.io
 • Cryptocom
 • Kraken

Dikkat: Bilgiler yatırım tavsiyesi içermez, bilgilendirme amaçlıdır.

En güvenilir Bitcoin sitesi, aslında "en güvenilir kripto para borsası" ile aynı mantıkta bir sorudur. Yani listemizde yer alan borsalar, bu sorunun cevabını vermektedir.