Contact us to AD (300x250)

2023 XRP Geleceği - 5 Uzmandan Ripple Fiyat Tahmini, YorumRipple (XRP), kripto para pazarında önemli para birimlerinden biri olarak varlığını sürdürüyor. Yatırımcıların yanı sıra bazı finans kuruluşlarının da ilgisi Ripple’ın üzerinde. Kripto para evreninde popüler bir coin olan XRP, altcoinlere ilgi duyanlar için önemli anlamlar ifade ediyor.

Özellikle XRP’nin gelecekteki değerinin ne olacağı en çok merak edilenler arasında. Peki, Ripple’ı önümüzdeki günlerde neler bekliyor? Bu yazıda Ripple ile ilgili cevabı merakla beklenen sorulara yanıtlar verdik.

Ripple (XRP) Coin Nedir?

Kripto yatırımcılarının gözdeleri arasında yer alan Ripple, hem bir ödeme sistemi ağıdır hem de bir kripto para birimidir. Bu ödeme ağı üzerinde döviz bozdurma, para transferi ve çeşitli finansal uygulamalar yapılabilir. Ripple sistem ağı üzerinde kullanılan kripto para birimi ise XRP Coin’dir. XRP, bu sistemin kripto parasıdır. XRP Coin, diğer kripto paralar gibi merkeziyetsiz değildir ve bir otoriteye bağlıdır.

xrp coin geleceği

Bazı analistler, Ripple’ın bir merkeze bağlı olmasının etkisini güçlendirdiğini ifade etmektedir. XRP Coin ile ilgili temel hedef, finansal kurumların kontrollü bir veri tabanı aracılığıyla alışveriş ve ödemelerin gerçekleştirilmesidir.

XRP Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkenin?

XRP Coin, ABD menşeili teknoloji şirketi Ripple Labs isimli firmaya aittir. Brad Garlinghouse isimli girişimci San Francisco merkezli Ripple Labs şirketinin CEO’luk görevini sürdürmektedir.

Ripple Projesi ve Whitepaper

Bir kripto para projesi geliştirildiğinde, projenin geliştiricisi tarafından Whitepaper isimli bir teknik doküman yayınlanır. Bu teknik doküman geliştirilen kripto para projesi ile ulaşılmak istenen hedeflerin bir listesine yer verir. Aynı zamanda piyasaya sürülen kripto paranın veya Coin’in temel özellikleri de belirtilir. Ripple projesinin niteliklerini kapsayan ve özellikleri hakkında bilgiler veren bir Whitepaper dokümanı da bulunur. Ripple (XRP) Whitepaper teknik dokümanın da projeye dair bilgiler yer alır. Projenin tanımını özelliklerini ve hedeflerini genel hatlarıyla öğrenmek isterseniz, şurada yer alan resmî web adresi linkinden Whitepaper dokümanına ulaşabilirsiniz.

Ripple (XRP) Coin Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 1 XRP Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

XRP Coin Yorum

uzmanların XRP yorumlarına bakıldığında oldukça iyimser bir tablo görebiliriz. Ripple altyapısı, basit bir para transferi platformu olmaktan daha ciddi bir iddiaya sahip. Blockchain teknolojisini kullanarak dünyadaki geniş çaplı bir ödeme ağı olmayı hedefliyor. Günümüzdeki bazı önemli bankaların XRP’yi tanımaları ise Ripple ağı için ciddi bir önem arz ediyor.

Hız ve güvenlik konusunda sınıfı geçen Ripple’ın daha çok kullanılması, yakın gelecekte devasa bir ödeme altyapısı ile tanışmamızı sağlayabilir. Özetle Ripple ağı ve bu ağda kullanılan XRP Coin, daha da parlayacağı günleri bekliyor. Sistemin geliştiricileri de bu konudaki iddialarını yaptıkları çalışmalar ile güçlendiriyor diyebiliriz.

Ripple Projesini Benzersiz Özellikler Neler?

Ripple algoritması, bildiğimiz blockchain altyapısından daha farklı bir altyapıya sahiptir. Ripple ağının benzersiz özelliklerinden biri, saniyede yaklaşık 15 işlem işleyebilmesidir. Bu özellik, kripto para transferlerinde takdir edilesi bir hızlılık anlamına gelir. Bunun yanı sıra Ripple’ın diğer önemli özelliklerini de aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

 • Ünlü bankalar başta olmak üzere merkeze bağlı birçok resmi kurum tarafından kabul edilmiştir. HSBC via SABB, Bank of America, Union Credit veRoyal Bank gibi bankalar XRP ile işlem yapmaktadır.
 • Bu altyapı üzerinden yapılan işlemler dünya çapındaki birçok yere hızlı bir şekilde iletilebilir.
 • Merkezi bir yapılanmaya sahip olması resmi kurumların ilgisini çeken bir özelliktir. Zira birçok kurum, Ripple’ı hesap verebilir bir sistem olarak gördüğü için daha güvenilir bulmaktadır.

XRP Coin Geleceği Ne Olur?

XRP Coin geleceği, birçok analiste göre diğer kripto para birimlerine göre bir adım daha önde. Projenin dünya çapında kabul gören küresel bir aktör olması Ripple Labs şirketi güçlü kılan temel bir faktördür. Ancak SEC davasının sonucunun Ripple’ı olumsuz etkileyeceğini ifade edebiliriz. Fakat uzman ve analistler, davadan çıkan sonucun olumsuz etkisinin kısa süreceğini düşünüyor.

Çünkü 2022 yılında Bitcoin dahil diğer kripto paraların varlığı halen tartışma konusu iken XRP birçok banka tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla projenin şu ana kadar herhangi bir tanınırlık sıkıntısı çekmediğini belirtelim. Tabi ki bankalar tarafından tanınması Ripple’ın altcoin lideri olması için yeterli değil. Ancak önümüzde yıllarda XRP Coin’i parlak günler bekliyor. Devlet ve resmi kurumların projeye biraz daha eğilmesi halinde geleceğin XRP Coin için çok daha aydınlık olacağını ifade edebiliriz.

Analistlerin XRP Coin Fiyat Tahminleri

Son zamanların popüler 5 analistinden XRP coin fiyat tahminleri.

 • Wallet Investor Analistleri Ripple (XRP) Coin Fiyat Tahmini: Wallet Investor analistleri, 5 yıllık bir vadede projenin çok daha değerleneceğini öngörüyorlar. Analistlerin 2023 sonu ve 2024 başı tahminleri ise XRP Coin’in 1,20 Dolar’ geçeceği yönünde.
 • Digital Coin Price Analistleri XRP Coin Fiyat Tahmini: Digitalcoinprive platformu analistleri de kısa zaman XRP’nin yükseliş eğilimine gireceğine düşünüyor. Uzmanlara göre kısa vadelerde ufak çaplı düşüşler olsa da 2024 yılında Ripple Coin’i 1,70 Dolar’da görebiliriz.
 • TradingBeasts Analistleri Ripple Coin Fiyat Tahmini: TradingBeasts platformu analizlerine göre ise XRP fiyatı 2023 0,80 Dolar’a düşebilir. Ancak bu düşüşün ardından kısa zamanda 1,4 Dolar’a doğru giden bir fiyat görebiliriz.
 • PricePrediction Analistleri XRP Coin Fiyat Tahmini: XRP Coin fiyat yükselişinin sürüceğini düşünen uzmanlar arasında PricePrediction uzmanları da var. Analistlere göre XRP Coin, 1 Dolar ile 1,50 Dolar arasında sabitlenebilir.
 • Long Forecast Analistleri Ripple (XRP) Coin Fiyat Tahmini: Long Forecast analistlerine göre XRP Coin 0,5 Dolar’a kadar bir düşüş yaşayabilir. Bu düşüşün 2023’nin sonlarında gelmesi bekleniyor. Fakat bu düşüşten sonra ani fiyat sıçramalarına hazır olmalıyız.

Uzmanlara Göre XRP Coin Alınır Mı?

Her ne kadar SEC davası sebebi ile darbe almış olsa da, kripto para piyasasının yıldızların biri şüphesiz XRP Coin. Geçen yılki %30 değer artışı sonraki süreçte de önemli bir mesaj oldu. Ripple, her an yeni bir sıçrama yapabilir ve piyasadaki hareketlilik buna son derece müsait. Rusya’nın Ukrayna saldırısının da XRP fiyatlarını etkileyebileceği söyleniyor.

Dolayısıyla bir kripto paranın kabul edilişi üzerinde önemle durmakta fayda var. Ripple’ın bu psikolojik barajı aştığını söyleyebiliriz. Bu bakımdan Ripple’ın geleceği sağlam Altcoin’ler arasında yer aldığını ifade etmek mümkün. Bu da XRP’nin başarılı ve kazandırma potansiyeli yüksek bir yatırım aracı olma yolunda ilerlediğinin göstergesidir.

Alpine F1 Coin Alınır Mı? Alpine Coin Geleceği, Yorum ve Fiyat Tahminleri

Ripple Haberleri ve Anlaşmaları

Ripple (XRP) Haberleri

 • Birçok resmi kurumun ilgi alanına giren Ripple altyapısı, son olarak Kanada’nın en ünlü bankalarından CIBC tarafından kullanıldığı haberi paylaşıldı. 2022 Mart ayında gelen bu haber Ripple Coin değerinde bir yükseliş başlatmıştı.
 • Ripple Labs, blockchain ödemelerini gerçekleştirmek için çalışmalar yapan projeleri destekleyeceğini belirtti. Buna göre Ripple Labs şirketi, yaklaşık 800 Milyon Dolar’lık XRP hibesi vereceğini açıkladı.

Ripple (XRP) Anlaşmaları

 • BAE merkezli finans kuruluşu AL Ansari CEO’su küresel finansal işlemlerini gerçekleştirme adına Ripple Labs ile ortaklık kurduklarını açıkladı.
 • Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük bankalarından olan QNB, Ripple altyapısını kullanacağını söyleyen bir diğer finans kuruluşu oldu. Bu ortaklığın pilot uygulamalarından birinin de Türkiye’de yapılacağı belirtildi.

Ripple Coin Avantaj ve Dezavantajları

Ripple Coin Avantajları

 • Yaygın Kullanım: Onlarca farklı kuruluşun kabul ettiği bir kripto para olan Ripple, para transferi ve ödeme ağı konusunda kendini kanıtlamayı başarmıştır.
 • Hız: Saniyede 1500 veriyi işleyen sistem, küresel finans uygulamaları konusunda hızlı olmasıyla bilinmektedir.
 • İstikrar: Kripto paraların fiyat değişkenliğini Ripple Coin’de görmek zordur. Bu özellik Ripple’a olan güveni artırmaktadır.
 • Erişim: Birçok kişinin ve resmi kurumun kullanmak istediği anda ihtiyacı karşılayan bir Altcoin’dir
 • Uyumluluk: Ölçeklenen ve birçok platforma uyumlu olan bir altyapıya sahiptir.

Ripple Dezavantajları

 • Yarı Merkeziyetçi: Ripple Coin, klasik bir kripto paradan ayrışır. Çünkü Ripple, bir merkezi otorite tarafından yönetilir. Bu durum XRP işlemlerinin denetlendiği anlamına gelir. Ancak bu denetimin yarı merkeziyetçi bir anlayış çerçevesinde yapıldığını söyleyebiliriz. Fakat merkeziyetsiz olmaya önem veren kişi veya kurumlar için yarı merkeziyetçi özelliği bir dezavantaj olarak görülebilir.
 • Ripple Arz: Piyasada birçok Ripple dolaşımda değildir. Bu Coin’ler piyasaya sürülürse Coin fiyatını düşürebilir.
 • Hukuki Süreç: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, Ripple Labs şirketini kayıtsız menkul kıymet sattığını iddia ederek daha süreci başlattı. Ripple Labs şirketi ve SEC arasındaki davanın Ripple aleyhine sonuçlanması proje için olumsuz bir gelişme olabilir.

XRP Coin Hangi Borsalarda Var?

XRP Coin, en büyük işlem hacmine sahip kripto para birimlerinden birisidir. Bu nedenle en büyük kripto para borsalarında listelenir. XRP Coin şu borsalarda var: Binance, Coinbase, HitBTC, Tokocrypto, PancakeSwap (V2), Mandala Exchange, BitMart, CoinEx, DigiFinex, Gate.io, Uniswap, ProBit Global, STEX, CoinEx, Hotbit, Bitget, LBank, BKEX

XRP Coin Piyasa Bilgileri

XRP Coin Maks arzı 100,000,000,000 adettir. Toplam arzı ise 99,989,656,524 adettir. XRP Coin 04 Oca 2018 tarihinde tüm zamanların en yüksek değeri olan 3.84 ABD doları bandına ulaşmıştır. Tüm zamanların en düşük değerini ise 07 Temmuz 2014 tarihinde 0.002802 ABD doları olarak görmüştür.

XRP Coin Nasıl Satın Alınır?

 • XRP Coin satın almak için, ilk olarak kripto para borsalarından herhangi birinde hesap açmanız yeterli olur.
 • Hesap açıktan sonra kişisel bilgilerinizi girerek kendi adınıza bir hesap açın.
 • Ardından hesabınıza bakiye yükleyin.
 • Daha sonra Kripto Para Satın Al menüsünden hızlı bir şekilde Ripple Coin (XRP) satın alabilirsiniz.
 • Satın almış olduğunu XRP Coin’lerinizi ister açtığınız borsa hesabınızda isterseniz de soğuk cüzdan depolama alanlarında saklayabilirsiniz.

Son Sözler

Yazımızda, Ripple projesini yakından inceleyerek uzmanların XRP Coin geleceğine ilişkin fiyat tahminlerini ve yorumlarını derledik. XRP Coin, yatırımcılar için iyi bir gelecek vadeden eden kripto paralar listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla Ripple, birçok resmi kurum tarafından tanındığı sürece kripto para piyasasında güçlü imajını koruyacaktır. Hatta yapılan ortaklık ve anlaşmalar Ripple’ın gücünü yakın zamanda daha da artırma potansiyeli taşımaktadır.
Sıkça Sorulan Sorular

XRP Coin için görülen en yüksek değer (ATL) 04 Ocak 2018 tarihi itibarı ile $3.84

Uzman ve analistler, XRP Coin’in yükseliş eğilimine gireceğini düşünüyorlar. Yeni bir yükseliş için dünyadaki küresel olayların da etkili olacağını söyleyen analistler, hızlı bir fiyat artışı için 2022 yılının son aylarına işaret ediyor.

XRP Coin, dünyanın en büyük borsalarından olan Binance’ta listelenmektedir. Aynı zamanda Ripple Coin işlemleri yapmak için Coinbase, HitBTC, Tokocrypto, PancakeSwap (V2), Mandala Exchange, BitMart, CoinEx, DigiFinex, Gate.io, Uniswap, ProBit Global, STEX, CoinEx, Hotbit, Bitget, LBank, BKEX gibi popüler kripto para borsaları da ziyaret edilebilir.

XRP Coin, en çok güven veren kripto para projelerinden birisidir. Günümüzde pek çok resmi kurumun tanıdığı hatta kullandığı bir imkan yaratan Ripple Blockchain altyapısının gelecekte daha çok kişi ve/veya kurum tarafından kullanılması beklenmektedir.

XRP kripto para Ripple Labs şirketi tarafından geliştirilmiştir. Uluslararası para transferlerinin yapıldığı blokzincir tabanlı RippleNet uygulamasında kullanılır.

Uzmanlara göre, XRP fiyatı önümüzdeki günlerde bazı olumsuz haberlerden etkilenebilir. Ancak XRP fiyatı uzun vadede ani sıçramalar yapabilir. Kripto paranın 2024 ve sonraki dönemde 1,5 Dolar’ı geçmesi bekleniyor.

XRP Coin fiyatının yıl sonuna doğru 1 Dolar’ı aşması bekleniyor.

Ripple Coin toplam arzı 100 Milyar adet ile sınırlıdır. Dolaşımdaki güncel arz ise yaklaşık 50 Milyar adettir.