Ethereum Geleceği 2021, 2022 - ETH Fiyat Tahminleri Ne?

Ethereum, en popüler kripto para birimlerinden biri olarak yatırımcıların gözdesi konumunda. 2021 yılında yatırımcılarını memnun eden Ethereum, zaman zaman düşüş yaşasa da yükselme eğilimini sürdürüyor.

Ethereum Geleceği ile İlgili Her Şey

Ethereum’u nasıl bir gelecek bekliyor? Bu yazımızda Ethereum hakkında önemli fiyat tahminleri ve analist yorumlarından bahsettik.

ethereum geleceği

Ethereum (ETH) Coin Nedir?

Ethereum (ETH) Coin, 2015 yılında hayata geçirilen bir altcoindir. Ethereum blockchain altyapısını kullanır ve projelerin gerçekleşmesini sağlar. Ethereum ise Bitcoin sistemini iyileştirme hedefinde olan bir altyapısıdır. Ethereum, akıllı kontrat özelliğini getirerek blok zinciri sisteminde önemli bir devrim yaratmıştır.

Dolayısıyla Blockchain teknolojisini geliştirip farklı konularda da kullanılmasını sağlamıştır. Ethereum, Ether isimli kripto para birimini kullanır. Sistemin altyapı tarafından üretilen Ether, ticari işlemlerde ve platformun devamlılığını sağlama konusunda kullanılan kripto para birimidir.

Ethereum Hangi ülkenin?

Ethereum, Vitalik Buterin ve ekibi tarafından 2014 yılında Swiss şirketlerinde geliştirilmeye başlandı. Daha sonra Kuzey Amerika konferansında duyurulan Ethereum, tüm dünyada geçerli olan bir platform olarak yürürlüğe girdi.

Ethereum Whitepaper

Whitepaper, kripto paraların amaçlarını ve işleyiş biçimlerini açıklayan teknik dokumanlardır. Ethereum geliştiricileri, sistem ile ilgili tüm merak edilenleri White paper – teknik dokuman belgesinde açıklamıştır. Ethereum White paper dokümanına ulaşmak için tıklayın. https://ethereum.org/en/whitepaper/ ETH White paper dokümanında madencilikten konsensus mekanizmasına kadar tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Güncel 1 ETH Fiyatı Ne Kadar?

Aşağıdaki tabloda 1 Ethereum fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

Ethereum (ETH) Yorum

Ethereum, 2021 yılına hızlı bir başlangıç yaptı. Fakat Elon Musk tweetleri ve Çin’den gelen haberler Ethereum fiyatında düşüşe neden oldu. Ancak uzmanlar Ethereum’un yeniden atağa kalkacağını ve değerini artıracağını düşünüyor. Nitekim 2021 yılı ortalarından sonra Ethereum’un yükselişe geçmesi, uzmanları doğruluyor.

Ethereum’un potansiyeli son derece yüksek. Bu bakımdan değerini kısa vadede artıracağı düşünülüyor. Analistlerin ETH yorum ve tahminleri, kısa zamanda fiyatının 5000 dolara yükseleceği yönünde. Kısa zamanda olmasa dahi 5,000 dolar hedefine birkaç yıl içinde ulaşabilir.

Ethereum (ETH) Geleceği Ne Olur?

ETH geleceği hakkında çeşitli yorumlar var. Bu yorumlardan bazıları çarpıcı iken bazıları da biraz ılımlı. Uzman ve analistlerin ETH Coin’in geleceği hakkında neler söylediklerine göz atalım.

 • En çarpıcı ETH Coin yorumu Forbes makalesinde yer aldı. Makalede yer alan ifadelere göre Sagi Bakshi ve Lex Sokolin gibi kripto para uzmanları bir panele katıldı ve panelde 2025 sonuna kadar Ethereum’un 19.000 dolara sıçrayacağı belirtildi.
 • Bazı yorumlar ise daha ılımlı. Örneğin Trading Beasts analizlerine göre Ethereum kısa vadede şu anki fiyatını koruyacak. Analist yorumlarına göre 2022’nin başlarında ise fiyatta biraz artış gözlenebilir.
 • Digital Coin Price platformu uzmanları da birçok analist gibi iyimser bir tablo çiziyor. Digital Coin Price uzmanlarına göre Ethereum 2022’de %50 oranında değer kazanabilir.

Uzmanların ETH Coin Fiyat Tahminleri

Uzmanların Ethereum ile ilgili kısa ve uzun vadeli fiyat tahminleri de şu şekilde:

 • ETH Hub'ın kurucu, ortağı ve The Daily Gwei'nin kurucusu Anthony Sassano'nun tahminleri son derece ilgi çekici. Sassano'ya göre ETH Coin, 2023 sonuna kadar 100.000 doları görebilir. Sassano, bu tahminde sona erecek opsiyon sözleşmenin rolü olduğunu söylüyor.
 • Blockfyre'ın Kurucu Ortağı Simon Dedic, Ethereum'un geleceğinde ışık görenler arasında. Simon Dedic, ETH Coin tahminini 9.000 dolar olarak belirtiyor. Bu fiyat tahmine iki üç yıl içinde ulaşılabileceğini de ifade ettiğini belirtelim.
 • LongForecast uzmanları ise ETH Coin’in 2022 Ocak ayında %35 oranında artacağını düşünüyor. Bu tahmine göre de ETH Coin’i 1 yıl içinde 4500 dolar civarlarında görebiliriz.

Ethereum Hedef Fiyat Ne?

Uzman ve analistler 2022’nin başında Ethereum tahmin fiyatını 4000 dolar ve 5000 dolar aralığına çıkardı. Ethereum’un sahip olduğu ivme ve inanılmaz teknoloji, bu seviyenin yakın gelecekte kesinlikle muhtemel olduğu anlamına geliyor.

Diğer yandan da Ethereum Coin'in 10.000 dolar üzerine çıkacağını söyleyen analistler de var. Örneğin Joe McCann, Sagi Bakshi ve Lex Sokolin bu isimler arasında yer alıyor. Ethereum’un uzun vadede 10.000 dolar ve 15.000 dolara çıkacağını söyleyen bu isimleri de görmezden gelmemek gerekiyor.

Ethereum Anlaşmaları

Ethereum’un yükselişindeki önemli etkenlerden biri de kurulan ortaklıklardır. Bu ortaklıklardan biri Reddit forum sitesi ile ilgili gerçekleşti. Reddit, Ethereum Vakfı ile anlaşma yaptıklarını açıklayarak büyük ölçekli uygulamalarda Ethereum ekosisteminden yararlanacaklarını belirtti. Diğer yandan Ethereum’un oyun altyapısı sunan şirketlerle de ilgili iş birliği kurabileceği üzerinde duruluyor. Yeni ortaklıklar ve anlaşmalar, Ethereum’un geleceğini direkt etkileyebilir.

Ethereum (ETH) Coin Haberleri

Ethereum ile ilgili çıkan haberlere ise Ethereum’un gelecekte daha da etkili olacağını ortaya koyuyor. Ethereum’un çekiciliğini artıran bazı haberlere aşağıda yer verdik:

 • ABD yatırım bankası JP Morgan, geçtiğimiz günlerde yatırımcıların Bitcoin’e oranla daha çok Ethereum’a yöneldiğini belirtti. Ethereum’un vadeli işlem primi ve günlük hacminde artış olması Ethereum Coin’in fiyatını yukarıya doğru destekleyebilir.
 • Ethereum’la ilgili bir güncelleme haberi ise basında Eylül ayında yansıdı. Altair güncellemesi ile Ethereum 2.0 döneminin başlayacağını söyleyen uzmanlar, teşvik hesaplamaları ve cezai parametrelerle ilgili sorunların ortadan kalkacağını belirtiyor. Dolayısıyla bu güncelleme, Ethereum’un geleceğini daha da iyi bir konuma getirebilir.
 • ABD yatırım bankası Goldman Sachs, Ethereum’un Bitcoin’in yerini alacağına dair görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Akıllı sözleşme aplikasyonu için kullanılan en popüler sistem olan Etheruem’un yatırım saklama aracı olma açısından BTC’yi geçebileceğini söyleyen Goldman Sachs’ın Ethereum’un ilerideki konumu hakkındaki fikirleri basında geniş yer aldı.

Ethereum (ERC-20) Tabanlı Altcoinler Hangileri? Hemen Öğren!

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği için bilgisayarların özel donanımlara sahip olması gerekir. Ethereum madenciliği yaparken Bitcoin’deki gibi Asic madencilik –yani özel devreler- kullanılmaz. Fakat ETH madenciliği yapmak için yüksek CPU gücüne ihtiyaç vardır. Ethereum altyapısında Ether elde etmek için işlemler Ethash adıyla bilinen özel bir algoritma ile gerçekleşir.

MyEther Wallet isimli internet sitesinden Ethereum madenciliği yapılabilir. İnternet sitesine giriş yapıp kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra Claymore Dual Miner isimli programı indirmelisiniz. Programı indirip kurduktan sonra start.bat dosyasına kendi kripto para cüzdan numaranızı yazdıktan sonra başlangıç aşamasındaki bir madencilik yapabilirsiniz.

ETH Coin'in Avantajları Neler?

Ethereum’un Bitcoin’i tahtından edebileceği konuşuluyor. Platformun ve platformda geçerli olan para birimi ETH Coin avantajlarını dikkate alırsak, Bitcoin’in tahtından etmesi mümkün olabilir. İşte o avantajlar:

 • Akıllı Sözleşmeler: Ethereum, akıllı sözleşme kavramını ortaya atarak önemli bir devrim yarattı. İnsanlar, Ethereum platformu üzerinde akıllı sözleşme uygulamasını kullanarak aracısız ve komisyonsuz olarak ticari işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • Özgür Ticaret Alanı: Ethereum, herhangi bir ticari anlaşma yaparken banka gibi devlet kurumlarını ortadan kaldırır. İşlemler, aracısız bir şekilde gerçekleştiği için denetlenmez. Aynı zamanda daha hızlıdır. Bu bakımdan ticari faaliyetlerde ve işletmelerin programlarında önemli bir yeri olacağı düşünülmektedir.
 • Yenilik ve Güncellemeler: Ethereum, düzenli olarak yenilik yapan bir geliştirici topluluğuna sahiptir. Dolayısıyla sistemin devamlı çalışması ve yeni uygulamalara aksiyon alınması sağlanır.
 • Altcoin Geliştirme: Ethereum’un önemli özelliklerinden biri de altcoin geliştiren bir anlayışa sahip olmasıdır. Ethereum sahipleri, bilgisayar donanımlarını kullanarak aynı ağda Altcoin geliştirebilirler.

ETH Coin'in Dezavantajları Neler?

Peki, ETH Coin’in dezavantajları neler? Şimdi dezavantajlarından bahsedelim:

 • İşlem Maliyetlerinin Artması: Ethereum, popüler hale geldikçe işlem maliyetlerinde birtakım artışların yaşanmasına neden oldu. İşlem ücretlerinin 2021'de oldukça yükseldiği biliniyor. Eğer önümüzdeki günlerde işlem ücretlerinde artış olmaya devam ederse ETH kullanıcıları için bu durumun olumsuz olacağını söyleyebiliriz.
 • Yaşanan Gecikmeler: Ethereum ağının Altcoin geliştirme özelliği zaman zaman sistemde gecikmelere neden olabiliyor. Dolayısıyla üretilen Token sayısının artması, Ethereum sistemindeki hızın yavaşlanmasına neden olabilir.
 • Madencilikte Zorluk: Ethereum ağı gelişmeye devam ettikçe komplike uygulamaların sayısı da artıyor. Bu da bilgisayar donanımlarının daha da gelişkin olmasını gerektiriyor. Aynı zamanda daha zorlu uygulamalar madencilerin karşısına çıkıyor. Bu da madencilik faaliyetlerini zorlaştırabiliyor.

ETH Coin Alınır Mı?

Ethereum, özel uygulamaları ve akıllı sözleşme gibi nitelikleriyle kapsamlı bir altyapı sunuyor. Bu nedenle de değerini her zaman artırmaya aday. Fakat son zamanlarda dış piyasalardaki haberler, diğer kripto paralarla birlikte Ethereum değerinde de biraz olsun geri çekilmeler yaşatmıştır.

Ancak Ethereum güncellemeleri ve çözüm getirdiği uygulamaları göz önüne alırsak, ETH Coin’in gelecekte daha da değer kazanacağını söylememiz mümkün. Uzman ve analistlere göre Ethereum’un değer kazanması uzun vadeleri bulmayacak. Siz de yatırımcı olarak konumunuzu ayarlamalı ve gelişmeleri yakından takip etmelisiniz.

Ethereum hakkında verdiğimiz bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Uzman ve analistlerin tahminlerinden ve grafik okumalarından hareketle bu içeriği hazırladık. Yatırım tavsiyesi için yatırım danışmanlarından profesyonel destek alabilirsiniz.

Holo Coin Alınır Mı? Analistlerin HOT Coin Yorum ve Tahminlerini Oku

Ethereum Nasıl ve Nereden Alınır?

Kripto para yatırımcılarının sıklıkla ziyaret ettiği borsalardan olan Binance aracılığıyla Ethereum alabilirsiniz. İlk olarak Binance adresine kayıt olun. Daha sonra banka hesabınızla ETH sahibi olabilirsiniz.

Eğer bir Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz

Binance hesabınıza havale ya da EFT ile yatırım yapın ve Ethereum Satın Al formuna tıklayın. Almak istediğiniz Ethereum’u forma girdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz. Aynı kolaylıkla P2P yöntemi ile de Binance hesabınızdan ETH satın alabilirsiniz. Ethereum ilanlarını inceleyin ve Kripto Al sekmesinden ETH’yi seçin. Ardından ödeme metodu ve ödeme miktarınızı yazarak P2P ile ETH satın alabilirsiniz.

Özet olarak

Bu yazımızda, gelecek fiyat tahminlerinden bahsederek Ethereum'un geleceği hakkında bilgilere yer verdik. Bahsettiğimiz gibi, Ethereum platformunun ileriye dönük muazzam bir potansiyeli var. Uzmanlara göre ETH, gelecek vadeden en iyi altcoinlerden birisi olarak görülüyor. Geliştiriciler, bu potansiyeli değerlendirerek fırsatlardan yararlanmayı başarırlarsa önümüzdeki aylarda inanılmaz fiyat hareketlilikleri görebiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Uzman ve analistlere göre Ethereum’un geleceği oldukça parlak. Eğer sistem altyapısındaki güncellemeler çözüm sunmaya devam ederse kısa vadede yüksek fiyat beklentileri gerçek olabilir.

Yüksek GPU gücüne sahip bilgisayar donanımları, Ethereum madenciliği için gereklidir. ETH minerlığı için Intel i3 CPU, en az 4 GB ram ve güçlü bir SSD'ye ihtiyacınız vardır.

2015 yılında 3 dolarlık fiyatı ile piyasaya merhaba diyen Ethereum, 2016 yılında 115 dolara ulaştı. 2017 yılında 900 dolar, 2018’de 150 dolara geriledi. 2019’da 190 dolar, 2020’de ise 780 dolara ulaşan Ethereum 2021’de 1950 dolara sıçradı. 2021’in sonlarına doğru gelirken 3400 dolardan işlem görüyor.

Uzman yorumları ve analist okumalarına göre Ethereum’un fiyatı gelecekte daha da yükselecek. Bu bakımdan Ethereum almanın mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de gündemdeki gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var.

Ethereum, 2021’e yükselişle başladı. Uzmanların da belirttiği gibi önümüzdeki günlerde yükselişini sürdüreceğe benziyor. Bu bakımdan yatırım yapmak için önemli bir kripto para gibi görünüyor.

Ethereum, önümüzdeki birkaç yıl içinde fiyatını 4,500 – 5,000 dolar bandına çıkaracağı tahmin ediliyor. 5 yıllık fiyat tahminleri arasında 10,000 doları aşacağına dair görüşler de var.

Yapılan bir araştırmaya göre RTX 3080 modeliyle yapılan Ethereum madencilik gelirinin günlük 5,80 dolar ile 9.40 dolar arasında olduğu belirtiliyor. Ethereum madencilik gelirinin aylık kazancı ise ortalama 16.000 dolar ve 20.000 dolar olduğu ifade edilmektedir.