Uzmanlardan 2023 Ethereum (ETH) Geleceği, Yorum Ve Fiyat Tahminleri

Ethereum, en popüler kripto para birimlerinden biri olarak yatırımcıların gözdesi konumunda. 2021 yılında yatırımcılarını memnun eden Ethereum, zaman zaman düşüş yaşasa da yükselme eğilimini sürdürüyor. Peki ETH Geleceği ne olur? Bu yazımızda, uzman ve analistlerin ETH yorum ve fiyat tahminlerini sizlerle buluşturduk!

ethereum geleceği

Ethereum Nedir?

Ethereum, Akıllı Sözleşmeler olarak bilinen eşler arası sözleşmeleri ve DApp'ler olarak bilinen Merkezi Olmayan Uygulamaları kolaylaştıran açık uçlu, merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı bir kamu yazılım platformudur. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların bir aracıya ihtiyaç duymadan değer alışverişinde bulunmalarına olanak tanır. Akıllı sözleşmeler, bunları uygulamak için tanımlanmış şartlar ve protokoller içeren sözleşmelerdir

Ancak, insan dillerinde yazılan ve mahkemeler tarafından uygulanan geleneksel sözleşmelerin aksine, akıllı sözleşmeler, bir bilgisayarın yürütebileceği kodda yazılır ve bu da belirsizliği ortadan kaldırır. Ethereum ağı, akıllı sözleşme kodunu çalıştıran tek bir merkezi olmayan bilgisayar gibi davranır. Bu, Ethereum ağına katılan tüm bilgisayarların her akıllı sözleşmenin sonucu üzerinde fikir birliğine varacağı anlamına gelir.

Geleneksel yazılım uygulamaları, verileri depolamak ve bu veriler üzerinde işlemleri gerçekleştirmek için genellikle merkezi yetkililere güvenir. Bunun için merkezi otoriteye güven gerekir. DApp'ler, ademi merkeziyetçiliği sağlamak için Ethereum ağındaki akıllı sözleşmelerden yararlanabilir. Akıllı sözleşmeler veri depolayabilir. Ethereum ağı, veriler üzerindeki tüm işlemlerin akıllı sözleşme koduna göre gerçekleşmesini sağlar. Başka bir deyişle, veriler merkezi bir güvenilir taraf olmadan bütünlüğünü korur.

Ethereum (ETH) Coin Nedir?

Ethereum (ETH) Coin, 2015 yılında hayata geçirilen bir altcoindir. Ethereum blockchain altyapısını kullanır ve projelerin gerçekleşmesini sağlar. Ethereum ise Bitcoin sistemini iyileştirme hedefinde olan bir altyapısıdır. Ethereum, akıllı kontrat özelliğini getirerek blok zinciri sisteminde önemli bir devrim yaratmıştır.

Dolayısıyla Blockchain teknolojisini geliştirip farklı konularda da kullanılmasını sağlamıştır. Ethereum, Ether isimli kripto para birimini kullanır. Sistemin altyapı tarafından üretilen Ether, ticari işlemlerde ve platformun devamlılığını sağlama konusunda kullanılan kripto para birimidir.

Ether Nasıl Çalışır?

Ethereum ağını desteklemek için geliştiriciler, uygulamaları oluşturmak ve çalıştırmak için kripto para birimi Ether'e ihtiyaç duyar. Eter, işlem ücretleri ve hesaplama hizmetleri için ödeme yapmak için kullanılır. Kullanıcılar diğer kullanıcılara Ether gönderebilir ve geliştiriciler Ether alan, tutan ve gönderen akıllı sözleşmeler yazabilir. Eter, madencilik adı verilen bir süreçle Ethereum platformundaki işlemlerin doğrulanmasıyla ortaya çıkar. Bu doğrulamayı yapanlara “madenciler” denir.

Madenciler bir grup işlemi başarıyla doğruladıklarında, onlara Ether verilir. Madenciler, ağı istikrarlı, güvenli ve emniyetli tutan bir dizi şifreleme kuralına uyarlar. Eter işlemleri, blockchain adı verilen bir dijital halka açık deftere kaydedilir ve doğrulanır. Geliştirdiği ERC-20 standardı ile geliştiricilerin diğer ürün ve servislerle uyumlu token uygulamaları inşa etmesini sağlar.

Ethereum ne yapar?

Ethereum, çok çeşitli işlevler sunan bir dizi uygulamaya güç sağlayabilir:

 • Para Birimi: Bir kripto para cüzdanı ile , dijital para birimi ödeme olarak kabul edilirse, eter gönderip alabilir veya mal ve hizmetler için ödeme yapabilirsiniz. Coinbase gibi bazı platformlar, kripto paralarınızı dijital bir cüzdanda saklamanıza bile izin veriyor, böylece teorik olarak onları bilgisayar korsanlarına daha az maruz bırakabilirsiniz.
 • Akıllı sözleşmeler: Akıllı sözleşmeler, sözleşmenin koşulları karşılandığında otomatik olarak yürütülen, izinsiz bir tür uygulamadır.
 • Dijital uygulamalar veya dapp'ler: Ethereum, kullanıcıların oyun oynamasına, yatırım yapmasına, para göndermesine, bir yatırım portföyünü izlemesine, sosyal medyayı takip etmesine ve daha pek çok şeye olanak tanıyan dijital uygulamalara güç verir.
 • Değiştirilemeyen jetonlar (NFT): Bu jetonlar, Ethereum tarafından desteklenebilir ve sanatçıların veya diğerlerinin sanat veya diğer öğeleri akıllı sözleşmeler kullanarak doğrudan alıcılara satmasına izin verebilir.
 • Merkezi olmayan finans: Ethereum kullanarak, bazı insanlar para veya diğer varlıkların hareketi üzerinde merkezi (hükümet) kontrolden kaçınabilir.

Yine, Ethereum'u yalnızca kullanıcıların birbirine para göndermesine izin veren bir kripto para birimi olarak değil, çeşitli uygulamalara güç sağlayan bir Token olarak düşünmek daha doğru olabilir.

Ethereum Hangi ülkenin, Kurucusu Kim?

Ethereum, Vitalik Buterin ve ekibi tarafından 2014 yılında Swiss şirketlerinde geliştirilmeye başlandı. Daha sonra Kuzey Amerika konferansında duyurulan Ethereum, tüm dünyada geçerli olan bir platform olarak yürürlüğe girdi.

Ethereum Projesi ve Whitepaper

Whitepaper, kripto paraların amaçlarını ve işleyiş biçimlerini açıklayan teknik dokumanlardır. Ethereum geliştiricileri, sistem ile ilgili tüm merak edilenleri White paper – teknik dokuman belgesinde açıklamıştır. Ethereum White paper dokümanına ulaşmak için tıklayın. https://ethereum.org/en/whitepaper/ ETH White paper dokümanında madencilikten konsensus mekanizmasına kadar tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Güncel ETH Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 1 Ethereum fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

ETH Yorumları

Ethereum, birçok kişi tarafından en popüler ikinci kripto para birimi olarak kabul edilir ve şu anda yalnızca Bitcoin tarafından geride bırakılmıştır. The Motley Fool'a göre Enterprise Ethereum Alliance (EEA), Microsoft, Intel ve JPMorgan Chase dahil olmak üzere bazı önemli kurucu üyelere sahiptir. CNBC, "Ethereum'ın kurumsal dünya tarafından benimsenmesi, sonunda erken aşamadaki rakibinden daha büyük olabileceği anlamına geliyor" diyor.

Ethereum, 2021 yılına hızlı bir başlangıç yaptı. Fakat Elon Musk tweetleri ve Çin’den gelen haberler Ethereum fiyatında düşüşe neden oldu. Ancak uzmanlar Ethereum’un yeniden atağa kalkacağını ve değerini artıracağını düşünüyor. Nitekim 2021 yılı ortalarından sonra Ethereum’un yükselişe geçmesi, uzmanları doğruluyor.

Ethereum’un potansiyeli son derece yüksek. Bu bakımdan değerini kısa vadede artıracağı düşünülüyor. Analistlerin ETH yorum ve tahminleri, kısa zamanda fiyatının 5000 dolara yükseleceği yönünde. Kısa zamanda olmasa dahi 5,000 dolar hedefine birkaç yıl içinde ulaşabilir.

ETH Geleceği

ETH geleceği hakkında çeşitli yorumlar var. Bu yorumlardan bazıları çarpıcı iken bazıları da biraz ılımlı. Uzman ve analistlerin ETH Coin’in geleceği hakkında neler söylediklerine göz atalım.

 • En çarpıcı ETH Coin yorumu Forbes makalesinde yer aldı. Makalede yer alan ifadelere göre Sagi Bakshi ve Lex Sokolin gibi kripto para uzmanları bir panele katıldı ve panelde 2025 sonuna kadar Ethereum’un 19.000 dolara sıçrayacağı belirtildi.
 • Bazı yorumlar ise daha ılımlı. Örneğin Trading Beasts analizlerine göre Ethereum kısa vadede şu anki fiyatını koruyacak. Analist yorumlarına göre 2023’nin başlarında ise fiyatta biraz artış gözlenebilir.
 • Digital Coin Price platformu uzmanları da birçok analist gibi iyimser bir tablo çiziyor. Digital Coin Price uzmanlarına göre Ethereum 2023’de %50 oranında değer kazanabilir.

Uzmanların Ethereum (ETH) Fiyat Tahminleri

Uzmanlar, ETH fiyat tahminlerini yazdı. Uzmanların Ethereum ile ilgili kısa ve uzun vadeli fiyat tahminleri de şu şekilde:

 • ETH Hub'ın kurucu, ortağı ve The Daily Gwei'nin kurucusu Anthony Sassano'nun ETH Fiyat tahmini: Son derece ilgi çekici. Sassano'ya göre ETH Coin, 2024 sonuna kadar 100.000 doları görebilir. Sassano, bu tahminde sona erecek opsiyon sözleşmenin rolü olduğunu söylüyor.
 • Blockfyre'ın Kurucu Ortağı Simon Dedic ETH Fiyat tahmini, Ethereum'un geleceğinde ışık görenler arasında. Simon Dedic, ETH tahminini 9.000 dolar olarak belirtiyor. Bu fiyat tahmine iki üç yıl içinde ulaşılabileceğini de ifade ettiğini belirtelim.
 • LongForecast uzmanları ise Ethereum'un 2023 Ocak ayında %35 oranında artacağını düşünüyor. Bu ETH tahmine göre de Ethereum 1 yıl içinde 4500 dolar civarlarında görebiliriz.

Ethereum Hedef Fiyat Ne?

Uzman ve analistler 2024’nin başında Ethereum tahmin fiyatını 4000 dolar ve 5000 dolar aralığına çıkardı. Ethereum’un sahip olduğu ivme ve inanılmaz teknoloji, bu seviyenin yakın gelecekte kesinlikle muhtemel olduğu anlamına geliyor.

Diğer yandan da Ethereum Coin'in 10.000 dolar üzerine çıkacağını söyleyen analistler de var. Örneğin Joe McCann, Sagi Bakshi ve Lex Sokolin bu isimler arasında yer alıyor. Ethereum’un uzun vadede 10.000 dolar ve 15.000 dolara çıkacağını söyleyen bu isimleri de görmezden gelmemek gerekiyor.

Ethereum Anlaşmaları

Ethereum’un yükselişindeki önemli etkenlerden biri de kurulan ortaklıklardır. Bu ortaklıklardan biri Reddit forum sitesi ile ilgili gerçekleşti. Reddit, Ethereum Vakfı ile anlaşma yaptıklarını açıklayarak büyük ölçekli uygulamalarda Ethereum ekosisteminden yararlanacaklarını belirtti. Diğer yandan Ethereum’un oyun altyapısı sunan şirketlerle de ilgili iş birliği kurabileceği üzerinde duruluyor. Yeni ortaklıklar ve anlaşmalar, Ethereum’un geleceğini direkt etkileyebilir.

Ethereum (ETH) Coin Haberleri

Ethereum ile ilgili çıkan haberlere ise Ethereum’un gelecekte daha da etkili olacağını ortaya koyuyor. Ethereum’un çekiciliğini artıran bazı haberlere aşağıda yer verdik:

 • ABD yatırım bankası JP Morgan, geçtiğimiz günlerde yatırımcıların Bitcoin’e oranla daha çok Ethereum’a yöneldiğini belirtti. Ethereum’un vadeli işlem primi ve günlük hacminde artış olması Ethereum Coin’in fiyatını yukarıya doğru destekleyebilir.
 • Ethereum’la ilgili bir güncelleme haberi ise basında Eylül ayında yansıdı. Altair güncellemesi ile Ethereum 2.0 döneminin başlayacağını söyleyen uzmanlar, teşvik hesaplamaları ve cezai parametrelerle ilgili sorunların ortadan kalkacağını belirtiyor. Dolayısıyla bu güncelleme, Ethereum’un geleceğini daha da iyi bir konuma getirebilir.
 • ABD yatırım bankası Goldman Sachs, Ethereum’un Bitcoin’in yerini alacağına dair görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Akıllı sözleşme aplikasyonu için kullanılan en popüler sistem olan Etheruem’un yatırım saklama aracı olma açısından BTC’yi geçebileceğini söyleyen Goldman Sachs’ın Ethereum’un ilerideki konumu hakkındaki fikirleri basında geniş yer aldı.

Ethereum (ERC-20) Tabanlı Altcoinler Hangileri? Hemen Öğren!

Ethereum'un Benzersiz Özellikleri Nelerdir?

Ethereum’un Bitcoin’i tahtından edebileceği konuşuluyor. Platformun ve platformda geçerli olan para birimi ETH Coin avantajlarını dikkate alırsak, Bitcoin’in tahtından etmesi mümkün olabilir. İşte o benzersiz özellikler:

 • Akıllı Sözleşmeler: Ethereum, akıllı sözleşme kavramını ortaya atarak önemli bir devrim yarattı. İnsanlar, Ethereum platformu üzerinde akıllı sözleşme uygulamasını kullanarak aracısız ve komisyonsuz olarak ticari işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • Özgür Ticaret Alanı: Ethereum, herhangi bir ticari anlaşma yaparken banka gibi devlet kurumlarını ortadan kaldırır. İşlemler, aracısız bir şekilde gerçekleştiği için denetlenmez. Aynı zamanda daha hızlıdır. Bu bakımdan ticari faaliyetlerde ve işletmelerin programlarında önemli bir yeri olacağı düşünülmektedir.
 • Yenilik ve Güncellemeler: Ethereum, düzenli olarak yenilik yapan bir geliştirici topluluğuna sahiptir. Dolayısıyla sistemin devamlı çalışması ve yeni uygulamalara aksiyon alınması sağlanır.
 • Altcoin Geliştirme: Ethereum’un önemli özelliklerinden biri de altcoin geliştiren bir anlayışa sahip olmasıdır. Ethereum sahipleri, bilgisayar donanımlarını kullanarak aynı ağda Altcoin geliştirebilirler.
 • Oylama Sistemleri: DAO'da gördüğümüz gibi, oylama sistemleri Ethereum'u benimsiyor. Anket sonuçları kamuya açık olup, yanlış oy uygulamalarını ortadan kaldırarak şeffaf ve adil bir demokratik süreç sağlar.
 • Bankacılık Sistemleri: Ethereum, bankacılık sistemlerinde yaygın olarak benimseniyor çünkü Ethereum'un merkezi olmayan sistemi; bilgisayar korsanlarının yetkisiz erişim elde etmesi zordur. Ayrıca, Ethereum tabanlı bir ağda ödemelere izin verir, bu nedenle bankalar ayrıca havale ve ödeme yapmak için Ethereum'u bir kanal olarak kullanır.
 • Nakliye: Nakliyede Ethereum dağıtmak, kargonun izlenmesine yardımcı olur ve malların yanlış yerleştirilmesini veya taklit edilmesini önler. Ethereum, tipik bir tedarik zincirinde gerekli olan herhangi bir varlık için kaynak ve izleme çerçevesi sağlar.
 • Anlaşmalar: Ethereum akıllı sözleşmeleri ile sözleşmeler herhangi bir değişiklik yapılmadan yürütülebilir ve yürütülebilir. Dolayısıyla, katılımcıları parçalanmış, ihtilaflara konu olan ve dijital sözleşmelerin mevcut olmasını gerektiren bir sektörde, Ethereum akıllı sözleşmeler geliştirmek ve sözleşmeleri ve bunlara dayalı işlemleri dijital olarak kaydetmek için bir teknoloji olarak kullanılabilir.

ETH Alınır Mı, Güvenilir Mi?

Ethereum, özel uygulamaları ve akıllı sözleşme gibi nitelikleriyle kapsamlı bir altyapı sunuyor. Bu nedenle de değerini her zaman artırmaya aday. Fakat son zamanlarda dış piyasalardaki haberler, diğer kripto paralarla birlikte Ethereum değerinde de biraz olsun geri çekilmeler yaşatmıştır.

Ancak Ethereum güncellemeleri ve çözüm getirdiği uygulamaları göz önüne alırsak, ETH Coin’in gelecekte daha da değer kazanacağını söylememiz mümkün. Uzman ve analistlere göre Ethereum’un değer kazanması uzun vadeleri bulmayacak. Siz de yatırımcı olarak konumunuzu ayarlamalı ve gelişmeleri yakından takip etmelisiniz.

Ethereum hakkında verdiğimiz bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Uzman ve analistlerin tahminlerinden ve grafik okumalarından hareketle bu içeriği hazırladık. Yatırım tavsiyesi için yatırım danışmanlarından profesyonel destek alabilirsiniz.

Ethereum Hangi Borsalarda Listeleniyor?

ETH’nin listelendiği borsalar şunlardır: Binance, Gate.io, Kraken, HitBTC, Coinbase, Tokyocrypto, KuCoin, Uniswap, Huobi Global, FTX, WazxirX, BTCEX, CoinDCX, CoinEx, Hotbit, Bitget, Nominex, Crypto.com, MEXC gibi Dünya'nın en büyük global kripto para borsalarında listelenmektedir.

ETH Piyasa Bilgileri

ETH Toplam Arz 119,885,008 adettir. Ethereum 16 Kas 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek değeri olan $4,891.70 fiyatına ulaşmıştır. Tüm zamanların en düşük değeri 21 Eki 2015 tarihi itibarı ile 0.4209 Dolar'dır.

Ethereum Nasıl Satın Alınır?

Kripto para yatırımcılarının sıklıkla ziyaret ettiği borsalardan olan Binance aracılığıyla Ethereum alabilirsiniz. İlk olarak Binance adresine kayıt olun. Daha sonra banka hesabınızla ETH sahibi olabilirsiniz.

Binance hesabınıza havale ya da EFT ile yatırım yapın ve Ethereum Satın Al formuna tıklayın. Almak istediğiniz Ethereum’u forma girdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz. Aynı kolaylıkla P2P yöntemi ile de Binance hesabınızdan ETH satın alabilirsiniz. Ethereum ilanlarını inceleyin ve Kripto Al sekmesinden ETH’yi seçin. Ardından ödeme metodu ve ödeme miktarınızı yazarak P2P ile ETH satın alabilirsiniz.

Özet olarak

Bu yazımızda, gelecek fiyat tahminlerinden bahsederek ETH geleceği hakkında bilgilere yer verdik. Bahsettiğimiz gibi, Ethereum platformunun ileriye dönük muazzam bir potansiyeli var. Uzmanlara göre ETH, gelecek vadeden en iyi altcoinlerden birisi olarak görülüyor. Geliştiriciler, bu potansiyeli değerlendirerek fırsatlardan yararlanmayı başarırlarsa önümüzdeki aylarda inanılmaz fiyat hareketlilikleri görebiliriz.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

Uzman ve analistlere göre Ethereum’un geleceği oldukça parlak. Eğer sistem altyapısındaki güncellemeler çözüm sunmaya devam ederse kısa vadede yüksek fiyat beklentileri gerçek olabilir.

Yüksek GPU gücüne sahip bilgisayar donanımları, Ethereum madenciliği için gereklidir. ETH minerlığı için Intel i3 CPU, en az 4 GB ram ve güçlü bir SSD'ye ihtiyacınız vardır.

2015 yılında 3 dolarlık fiyatı ile piyasaya merhaba diyen Ethereum, 2016 yılında 115 dolara ulaştı. 2017 yılında 900 dolar, 2018’de 150 dolara geriledi. 2019’da 190 dolar, 2020’de ise 780 dolara ulaşan Ethereum 2021’de 1950 dolara sıçradı. 2021’in sonlarına doğru gelirken 3400 dolardan işlem görüyor.

Uzman yorumları ve analist okumalarına göre Ethereum’un fiyatı gelecekte daha da yükselecek. Bu bakımdan Ethereum almanın mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de gündemdeki gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var.

Uzmanlara göre ETH her an yükselebilecek potansiyele sahip, güvenilir bir proje. Analistlere göre BTC'nin en yakın rahibi olan Ethereum, gelecek vadediyor.

Ethereum, önümüzdeki birkaç yıl içinde fiyatını 4,500 – 5,000 dolar bandına çıkaracağı tahmin ediliyor. 5 yıllık fiyat tahminleri arasında 10,000 doları aşacağına dair görüşler de var.

Yapılan bir araştırmaya göre RTX 3080 modeliyle yapılan Ethereum madencilik gelirinin günlük 5,80 dolar ile 9.40 dolar arasında olduğu belirtiliyor. Ethereum madencilik gelirinin aylık kazancı ise ortalama 16.000 dolar ve 20.000 dolar olduğu ifade edilmektedir.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA