Contact us to AD (300x250)

Analistlerden LTC Geleceği Ve Fiyat Tahmini - Litecoin Yorum 2023

İÇERİK BAŞLIKLARI LTC Yorum


Litecoin, en popüler kripto para birimleri arasındaki yerini koruyor. Bitcoin’in altına ve Litecoin’in gümüşe benzetildiği bir kripto para piyasasında Litecoin’in ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Peki, Litecoin’i ilerleyen günlerde neler bekliyor?

Bu yazımızda LTC’nin geleceği ve fiyat tahminlerine yer verdik. Önümüzdeki yıllarda Litecoin beklentileri için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

litecoin geleceği

Litecoin (LTC) Coin Nedir?

Litecoin, 2011 yılında bilgisayar bilimci Charlie Lee tarafından icat edilmiştir. Litecoin’in en önemli özelliklerinden biri ilk altcoin olmasıdır. Merkezi otoriteye bağlı olmayan Litecoin, Bitcoin ile benzerlik gösterir. Fakat bazı özellikleriyle Bitcoin ve diğer altcoinlerden ayrı bir yapıya sahiptir.

Daha düşük ücretlerle para transferi amacıyla oluşturulan Litecoin, daha az blok oluşturma süresine sahiptir.

Daha fazla depolama imkanıyla öne çıkan Litecoin, Scrypt algoritmasını kullanır. Peer-to-peer (eşler arası) sistemini kullanan bir finans aracı olan Litecoin altyapısı, işlemlerin pratik bir şekilde yapılması için daha hızlı bir onay süreciyle çalışır. Tamamen merkezsiz ve açık kaynaklı bir kripto para olan Litecoin, dünya çapında kabul edilen bir ödeme ağı olarak varlığını sürdürmektedir.

Litecoin Hangi ülkenin?

Litecoin, Fildişi Sahili doğumlu Charlie Lee isimli girişimci tarafından geliştirilmiştir. Herhangi bir ülkenin para birimi olmayıp küresel ölçekte kullanılması tasarlanan bir kripto paradır.

Litecoin Projesi ve Whitepaper

White Paper, Litecoin’in amacını, detaylarını ve ne gibi çözümler sunduğunu açıklayan teknik bir dokumandır. Whitepaper’da Litecoin’in çalışma prensibi genel özellikleriyle ve ayrıntılarla ifade edilmiştir. Litecoin altyapısının ve sisteminin nasıl çalıştığına dair bilgileri teknik doküman dosyasında detaylı bir şekilde öğrenmek mümkündür. Şu bağlantıyı kullanarak Litecoin Whitepaper dosyasına ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Litecoin (LTC) Fiyatı Ne Kadar, Kaç Dolar?

Aşağıdaki tabloda 1 LTC Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

LTC Yorum

Bitcoin gibi, Litecoin de muazzam uzun vadeli tahmini büyümeye sahip bir kripto para birimidir. Litecoin, kripto para kullanıcıları ve yatırımcılar tarafından ciddi bir destek kazanmıştır. Uzmanlar LTC Yorum ve tahminlerinde oldukça iyimserler.

Bu bakımdan önümüzdeki günlerde etkisini daha da artıracağını söyleyebiliriz. Etkisini artırması ise kullanım seviyesinin artması ile eşdeğer olacağından bu durum Litecoin fiyatlarını da yükseltecektir. Uzman ve analistlerin bir çoğu - hemen hemen hepsi- Litecoin'in yakın zamanda daha da değerli olacağını ifade ediyor. Arada az da olsa Litecoin'in yerinde sayacağını söyleyen uzmanlar olsa da genel Litecoin yorumu ise LTC'nin önümüzdeki günlerde daha da değerleneceği yönünde.

LTC Geleceği Ne Olur?

Birçok kripto para yatırımcısı Litecoin’in geleceğiyle yakından ilgileniyor. Uzmanların fikirlerinden yola çıkarak LTC geleceği ile ilgili tahminlere yer verelim.

 • Piyasa tahminlerinde bulunan The Signalyst platformu, Litecoin'in 2023 yılında değerinde %20 ila %40 arasında bir artışa gideceğini belirtiyor.
 • Ünlü trader Michael Van de Poppe ise Litecoin'in artışına devam edeceğini ve asıl sıçramayı ise 2023 ve 2023 yıllarında yapacağını söylüyor. Ünlü girişimciye göre Litecoin önümüzdeki birkaç yıl içinde değerini 3'e katlayabilir.
 • Coinpedia platformu analizleri de Litecoin’den kısa zamanda artış bekleyen uzmanlar arasında yer alıyor. Yorumlara göre 2024 ve sonraki yıllarda ise LTC Coin’de daha ciddi yükselişlerle karşılaşabiliriz.
 • Peter Prandit ve Gartley Pattern isimli traderlar da Litecoin'de benzer artış bekleyen diğer isimlerden. Bu isimlere göre LTC Coin 2024'te 750 dolara yükselebilir.

Uzmanların genel kanısı LTC geleceğinin parlak olabileceği yönde.

Litecoin Neden Düşüyor? LTC Düşüş Nedenlerini Oku

4 Analistin Litecoin (LTC) Fiyat Tahminleri

Şimdi fiyat tahminlerine göz atalım. İşte kripto para analistlerinin Litecoin fiyat tahminleri:

 • Kripto para eğitim portalı TradingBeasts LTC Fiyat tahmini, Litecoin’in 2023 yılı sonunda 295 – 300 dolar bandına çıkacağını ifade ediyor. Platformun uzmanlarına göre, 2024 sonunda 500 dolara yaklaşan bir Litecoin görebiliriz.
 • Tahminde bulunan bir başka platform LongForecast ise Litecoin, 2023 yılı sonlarında biraz düşüş yaşayabilir. LongForecast uzmanları bu yılın sonunda 140 ile 160 dolarlık bir Litecoin göreceğimizi tahmin ediyor. Fakat LongForecast uzmanlarının yorumlarına göre 2023 ile birlikte yükseliş trendi başlayacak.
 • DigitalCoinPrice LTC Fiyat tahmini ise Litecoin'in 2023 sonunda 215 dolara çıkacağını düşünüyor. Ayrıca yapılan yoruma göre Litecoin'i 2024'e kadar 450 dolarlık bir yolculuk bekliyor.
 • Takas ve işlem platformu Primexbt, Litecoin'le ilgili sert bir tahminde bulunuyor. Primexbt uzmanlarına göre 2023'de 1000 dolar, 2024'te ise 3000 dolara çıkan bir fiyat söz konusu olabilir.

Litecoin Hedef Fiyat Ne?

Litecoin'in hedef fiyatı ile ilgili tahminler ve akıl yürütmeler devam ediyor. Beklenti ise artacağı yönünde. Fakat ne zaman ne kadar bir artış yaşanacağını kestirmek güç.

 • Coinpedia ve The Signalyst gibi platformların analistleri Litecoin'in 2023'de en az 250 - 300 dolarlık bir piyasa değerine sahip olacağını düşünüyorlar. Sonraki yıllarda ise bizi bekleyen Litecoin fiyatları çok daha yüksek rakamlardan dile getiriliyor.
 • Primexbt ve Galaxy Trading uzmanlarının 2024 yılı ve sonrasında 750 dolar tahmini öne çıkıyor. Tahminlerini 1000 dolar ve üzerine çıkaran analistlerin olduğunu da es geçmemekte fayda var.

Litecoin Anlaşmaları

Litecoin, önemli ortaklık ve anlaşmalar ile de gündeme geliyor. 2020 yılında Meconcash ile iş birliği anlaşması yapan Litecoin, Güney Kore’deki Litecoin kullanıcıları için önemli bir imkan yarattı. Anlaşmaya göre Litecoin kullanıcıları, Güney Kore’de 10,000’den fazla atm’den LTC Coin alışverişlerini yapma imkânı yakaladı.

2021 yılında da önemli bir anlaşmaya imza atan Litecoin, Kuzey Amerika merkezli online perakende şirketi Newegg.com ile ortaklık kurdu. Bu ortaklığa göre newegg.com müşterileri, Bitpay üzerinden Litecoin ile alışveriş yapmaya başladı. Bu iki anlaşma, Litecoin’in daha çok kullanılması için atılan iki önemli adım olarak görünüyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak diğer anlaşmalar ve kurulan ortaklıklar, Litecoin’in benimsenmesini ve değerini de artıracağa benziyor.

Litecoin (LTC) Coin Haberleri

Litecoin ile ilgili haberler kripto para camiasında gündem olmaya devam ediyor. Dijital basında son dönemde öne çıkan Lite Coin haberlerinden bazılarını derledik:

 • Paypal, bir süre önce kripto para ödemelerini destekleyeceğini açıklamıştı. Bu haberden hemen sonra Litecoin değerinde artış yaşanmıştı. Litecoin kullanımını destekleyen bu gibi haberlerin LTC Coin ve diğer kripto paraların değerine olan etkisi için iyi bir örnek.
 • Geçtiğimiz günlerde ABD’li perakende şirketi Walmart’ın LTC ile ödeme alacağına dair haber yapılmıştı. Fakat Walmart’tan yapılan açıklamada bu haberin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamadan sonra artan Litecoin fiyatı, haberin yalanlanmasından sonra düşüşe geçmişti.
 • Litecoin ile ödeme kabul edeceğini açıklayan bir diğer şirket ise dünyanın en büyük sinema zinciri AMC Entertainment. Dev sinema zincirinin Litecoin ile ödeme yapacağını duyurması basında geniş yer buldu.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin madenciliği, işlem bloklarının LTC blok zincirine eklenmesi ile yapılır. Madenciler karmaşık problemlerden oluşan algoritmaları çözerek blokları zincire ekler ve bunun karşılığında para ödülü kazanırlar. Litecoin madenciliğinin özü, bloklara işlem bilgisini eklemektir. Madenciler, güçlü bilgisayar donanımlarını kullanarak verileri işleyerek madencilik faaliyetlerini gerçekleştirirler.

Güçlü Donanımlar Gerekli

Litecoin’in ilk çıktığı zamanlarda madencilik yapmak için bir tane grafik işleme birimi yeterli oluyordu. Ancak her yıl çıkarılacak Litecoin’in azalması ve algoritmaların daha da zorlaşması, Litecoin madenciliği için çok daha güçlü donanımlara olan gereksinimi artırdı. Günümüzde LTC Coin madenciliği için çok daha fazla grafik işleme birimine (GPU) ihtiyaç vardır.

Cüzdan Hesabı Açma ve Yazılım Adımları

Fakat GPU ile yapılan madenciliğin yüksek elektrik maliyetlerini ortaya çıkardığı için ASIC madencilik tarzı da kullanılmaktadır. ASIC cihazları satın alan madenciler, bilgisayarlarına veya kripto para cüzdanlarına bu cihazların kurulumlarını gerçekleştirerek daha maliyetli madencilik yapabilir. Gerekli donanımlara sahip olan madenciler, Litecoin yatıracakları cüzdan hesabı açmalı ve bilgisayarlarına yazılım indirmelidir. Litecoin madencilik yazılımı etkin hale geldikten sonra sistem komut dosyası çalışır ve bloklar verilerle ile işlenir. Böylece Litecoin madencilik faaliyeti gerçekleşmiş olur.

LTC Coin'in Avantajları Neler?

Litecoin’i diğer kripto para birimlerinden ayıran bazı avantajlardan söz edebiliriz. Şimdi bu avantajlardan bahsedelim.

 • İşlem Hızı: Bitcoin blok zincirinde blokların oluşturulma süresi yaklaşık 10 dakikadır. Fakat bu süre Litecoin’de yaklaşık 2,5 dakikadır. Dolayısıyla Litecoin ile yapılan işlemlerin sonuçlanma süresi daha hızlıdır. Diğer kripto paralarda bu sürenin 2,5 dakikadan daha fazla olması Litecoin’i öne çıkaran bir avantajdır.
 • Ucuz ve Pratik: Litecoin blokzincirdeki işlemler Scrypt algoritmasıyla yapılır. Bu algoritma, Litecoin işlemlerini olumlu etkiler ve işlemler daha hızlı bir şekilde sonuçlanır. İşlemlerin hızlı olması, kullanıcıların çok daha pratik ve ucuz işlemler yapmalarını sağlar.
 • Basit Madencilik: Scrypt, madencilerin grafik işleme birimi (GPU) ve merkezi işlem birimlerini (CPU) kullanarak LTC üretmelerini sağlar. Bu donanımlar güçlü bilgisayarlar gerektirmez ve bu nedenle LTC madenciliği daha az enerji tüketir. Dolayısıyla madenciler LTC Coin üretimlerini daha pratik bir şekilde gerçekleştirebilir.
 • Yüksek Dolaşım Miktarı: Litecoin, Bitcoin’e göre daha yüksek bir arz sınırına sahiptir. Litecoin Bitcoin’e oranla 4 kat daha fazla üretilebilir. Litecoin’in piyasadaki miktarı Bitcoin’e göre daha fazla olacaktır. Bu da Litecoin’in Bitcoin’e olan bir üstünlüğü olarak kabul edilebilir.

LTC Coin'in Dezavantajları Neler?

 • Fiyatlardaki Dalgalanmalar: Litecoin, kısa süreli fiyat değişimleriyle sık sık gündeme gelir. Fiyatlarındaki dalgalanmalar, yatırım aracı olarak Litecoin’in çekiciliğine zarar verebilir.
 • Yetkili Merciden Uzaklık: Litecoin, merkeziyetsiz bir dijital paradır. Dijital paralarını çaldıran veya kaybedenler, başvuracakları herhangi bir merci bulamaz. Bu sebeple her kullanıcı Lite Coin’lerini iyi korumalıdır.
 • Olumsuz Haber ve Dedikodular: Kötü haber ve dedikodular LTC Coin için bir dezavantaj sayılabilir. Dijital basında yayınlanan Litecoin’lerin yasadışı faaliyetler için kullanıldığı haberi LT Coinlerin itibarını kötü etkilemişti.

Chiliz Geleceği Ne Olur? Analistlerin CHZ Coin Yorum ve Tahminlerini Oku

LTC Coin Alınır Mı?

Litecoin, piyasanın en iyi analistlerine göre uzun vadede 1,000 doları geçebilir. Fakat diğer yandan da tahminlerdeki gibi yüksek fiyatlara çıkmadan değerinde düşüş olabilir. Ancak düşüş olsa dahi uzun vadede yatırımcıları sevindirecek gibi görünüyor.

Litecoin'in iyi bir yatırım aracı olması için biraz beklemek gerekebilir. Analistlerin yorumlarından hareketle LTC Coin'in önümüzdeki aylarda değerinde artış yaşanacağını söyleyebiliriz. Bu bakımdan LTC Coin, yatırımcılarının satın aldıktan sonra bir süre sabretmeleri en doğru tercih olacağa benziyor. Çünkü sabredenlerin elde edecekleri kârda memnun olacaklarını ifade etmek mümkün. Fakat doğru zamanda da Litecoinleri elden çıkarmakta fayda var.

Kripto para varlıklarına yatırım yapmak veya ticaret yapmak riskli olabilir. Litecoin ile ilgili ifadelerimiz, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım yapmak her kullanıcı ve yatırımcının kendi sorumluluğundadır.

LTC Coin Hangi Borsalarda Var?

LTC Coin, popüler kripto para borsalarında listelenmektedir. LTC Coin şu borsalarda var: Binance, Gate.io, Huobi Global, KuCoin, Kraken, Binance.US, Bybit, Coinlist Pro, Coinone, OKX, Crypto.com Exchange, MEXC, Uniswap (V3), SushiSwap, Okcoin, Tokocrypto, WazirX.

Litecoin (LTC) Piyasa Bilgileri

LTC Coin toplam arzı 84.000.000 adettir. Maks arzı ise 84.000.000 adettir. Güncel fiyat ve arz bilgilerini şuradan takip edebilirsiniz. LTC Coin 10 Mayıs 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek değeri (ATH) seviyesi $412.96 ABD doları olarak kayda geçmiştir. Tüm zamanların en düşük değerini olan (ATL) seviyesi ise 14 Ocak 2015 tarihinde 1,11 dolar ABD doları olarak görmüştür.

Litecoin Nasıl Satın Alınır?

Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance üzerinden LTC Coin satın alabilirsiniz.

Binance’a kayıt olduktan sonra hızlı bir şekilde Litecoin sahibi olabilirsiniz. LTC Coin almak için banka hesabınızı kullanmanız yeterlidir. Havale ya da EFT ile Binance borsa hesabınıza para göndererek piyasalar bölümünden LTC Coin satın alabilirsiniz. Almak istediğiniz Litecoin tutarını Binance kripto para al bölümüne doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmanız yeterli olur. Böylece çok kısa sürede LTC Coin alabilirsiniz. Bir başka yöntem ise P2P seçeneğidir.

Binance hesabınızdaki Kripto Al sekmesinden LTC Coin’e tıklayarak P2P yöntemiyle Coinlerini satışa çıkaran kullanıcılardan Litecoin alabilirsiniz.

Özet olarak: LTC Geleceğine Umutla Bakılıyor!

Litecoin, Bitcoin’den sonraki ilk Altcoin olarak kripto para piyasasında önemli bir konumda. Günler geçmesine rağmen Litecoin, kendi değerini koruyor. İnişli çıkışlı bir fiyat dengesi kursa da LTC Coin, ivme kazanmış durumda ve analistlere göre gelecek vadeden altcoinlerden birisi olarak gösteriliyor. İlerleyen zamanlarda daha da değerlenebilecek olduğu düşünülüyor. Eğer Litecoin, vaat ettiği gibi Bitcoin’in daha da iyileştirilmiş bir versiyonu olma yolunda emin adımlarla ilerlerse değerindeki artışı daha da kısa sürede göreceğiz.
Sıkça Sorulan Sorular

LTC, Bitcoin'in geliştirilmiş versiyonu şeklinde kendini tanıtan bir kripto para projesidir. Açık kaynaklı bir finansal sistem olan Litecoin, merkeziyetsiz bir ödeme ağı altyapısı kurma hedefindedir.

Litecoin 2023 sonlarında 200 doların üzerine çıkması beklenmektedir. 2024 ve sonraki yıllarda Litecoin'in değerini iki ve üçe katlayacağı tahmin edilmektedir.

Litecoin eşler arası (peer to peer) sistemi kullanan önemli bir kripto paradır. Bitcoin'in eksikliklerini giderme vaadinde bulunan LTC Coin, düşük işlem ücretleri ve çoğaltılmış Coin miktarı ile dikkat çekmektedir.

2013 yılında 4 dolar olan Litecoin, 2017 yılına kadar 4 doların altında kalmaya devam etti. 2017 yılı sonlarında değeri 235 dolara kadar yükseldi. 2018’de 50 dolara kadar geriledi. 2019 yılında 140 dolara kadar yükseldi 2020 yılında 40 dolara kadar geriledi. 2021 sonlarına geldiğimizde ise 170 dolar civarından işlem görüyor.

Litecoin Fildişi Sahili doğumlu Charlie Lee ve ekibi tarafından yönetilmektedir.

Uzman ve analistler, LTC'nin iyi bir yatırım aracı olduğu görüşünde. 2023 yılı sonlarından itibaren yükselişe geçeceği tahmin ediliyor. Ancak yatırım yapmadan riskleri göz önünde bulundurun. Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.

Kısa vadeli tahminlere göre Litecoin'in 200 doların üzerini görmesi beklenmektedir. 3-4 yıl sonraki beklentiler ise Litecoin'in 1000 doları aşması yönünde.

Toplam ve maks arz 84.000.000 adettir.