Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir? Nasıl Yapılır?

Her şey Satoshi Nakamoto isimi bir kişinin duyurduğu Bitcoin projesiyle başladı. Kripto madenciliği kripto para üretmenin bir yoludur. Ancak bu, sadece yeni paralar yaratmaktan daha fazlasıdır - aynı zamanda kripto para işlemlerinin doğrulanma şeklidir. Esasen madenciler, ultra yüksek güçlü bilgisayarlar kullanarak karmaşık matematik problemlerini çözer ve karşılığında madeni para alır. Ancak madencilik, bilmeniz gereken çevresel risklerden finansal risklere kadar çeşitli risklerle birlikte gelir. Kripto madenciliğinin içini ve dışını keşfederken bu konulara ve daha fazlasını sizler için detaylı olarak yazdık!

kripto para madenciliği (mining) nedir

Bitcoin ve altcoinlerin altyapısı Blockchain teknolojisine dayanır ve bu teknolojide madencilerin (miner’lar) önemli bir görevi vardır. Peki, madencilerin görevi nedir, bu sistem içinde hangi rolü üstlenirler ve kime madenci denir? Kripto paraların arkasındaki gizli güç olan madencileri gelin birlikte tanıyalım.

Kriptopara Madenciliği (Mining) Nedir?

Kripto para madenciliği çeşitli kripto para birimleri için yapılan işlemlerin doğrulandığı ve blok zinciri dijital defterine eklendiği bir süreçtir. Kripto madenciliği yeni kripto paralar yaratmanın bir yoludur ancak bununla sınırlı değildir. Kripto madenciliği, bir blok zinciri ağındaki kripto para işlemlerini doğrulamayı ve bunları dağıtılmış bir deftere eklemeyi de içerir. En önemlisi, kripto madenciliği, dijital para biriminin dağıtılmış bir ağda çift harcanmasını (Double Spending) önler.

Bir kişi kripto para harcadığında, dijital defter, bir hesabı borçlandırarak ve diğerini kredilendirerek güncellenmelidir. Bununla birlikte, kripto para biriminin zorluğu, dijital platformların kolayca manipüle edilmesidir. Bu nedenle Bitcoin'in dağıtılmış defteri, yalnızca doğrulanmış madencilerin dijital defterdeki işlemleri güncellemesine izin verir. Bu, madencilere ağı çift harcamadan koruma konusunda ekstra sorumluluk verir.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Çalışıyor?

Şimdi kripto para madenciliğinin nasıl çalıştığına bir göz atalım. İsim biraz yanlış bir isim çünkü mesele sadece yeni madeni paralar elde etmek veya “madencilik” ile ilgili değil. Kripto madenciliği iki amaca hizmet eder: yeni kripto para birimi üretmek (içgüdüsel olarak “madencilik” olarak düşündüğümüz şey) ve blok zincirindeki kripto para birimi işlemlerinin meşruiyetini doğrulamak .

Bu nedenle, bir Bitcoin madencisi bir işlem bloğunu doğrulama sürecini tamamladığında tazminat alır. Ve ne alırlar? Kasalarını ve dolaşımdaki toplam Bitcoin sayısını artıran yeni basılmış Bitcoinler.

İş kanıtı (PoW) nedir?

Kripto para birimlerinin, tüm paydaşlarının hangi işlemlerin meşru olduğu konusunda hemfikir olmasını sağlamak ve insanların aynı parayı iki kez harcamasını önlemek için “uzlaşma mekanizması” adı verilen bir şeye ihtiyacı var. Bitcoin ve diğer birçok kripto para birimi, bu doğrulamaları gerçekleştirmek için iş kanıtı stratejisini kullanır. İşin kanıtı olarak, bir işlem bloğu doldurulduktan sonra, madenciler karmaşık matematik problemlerini çözen ilk kişi olmak için yarışırlar. Denklemi çözdüklerinde, işlemi doğrulayan ve madencilerin kendileri için Bitcoin üretmelerini sağlayan 64 karakterlik bir hash üretecekler.

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin madenciliği, insanların Bitcoin işlemleri için doğrulama sürecini gerçekleştirerek yeni Bitcoin kazanmalarının bir yoludur. Bir işlem bloğunu doğrulayan her madenci, belirli bir miktarda Bitcoin ile ödüllendirilir. Başka bir deyişle, hem yeni madeni paralar üreten hem de dolaşımdaki madeni paraların güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlayan ikili bir süreçtir.

Bitcoin'lerin neden madenciliğe ihtiyacı var?

Madencilik, Bitcoin'in hem yeni Bitcoin'ler yapmak hem de önceden var olanlarda işlemleri doğrulamak için kullandığı sistemdir. Hiç kimse işlemleri doğrulamadıysa, blok zincirinin merkezi olmayan yapısı, dolandırıcıların Bitcoin'leri ve diğer kripto para birimlerini aynı anda birden fazla harcamasına izin verebilir. Bununla birlikte, işlemleri doğrulamak için madenciliği kullanmak, dolandırıcılığı önleyerek kullanıcıların kripto para birimine olan güvenini artırır.

Madencilik tipleri Nelerdir?

Kripto para madenciliğinde farklı yöntemler vardır. Zaman maliyet ve verimlilik açısından en çok talep gören madencilik tiplerine göz atalım:

  1. ASIC Madenciliği: Uygulamaya özel tümleşik devre (ASIC), tek bir özel amaç için tasarlanmış bir devre türüdür. ASIC tipi, yalnızca dijital para madenciliği amacıyla mikroişlemciler kullanan bir cihazı ifade eder. Genel olarak, ASIC yöntemi, belirli bir dijital para birimini çıkarmak için inşa edilmiştir. Bitcoin ve Litecoin gibi Proof of Work altyapılı kripto paralar bu teknikle üretilmektedir.
  2. GPU Madenciliği: Bilgisayarların ekran kartlarının grafik işlemcileri ile yapılan madencilik tipidir. Grafik kartı işlemcileri (GPU), bilgisayar işlemcilerine göre çok daha verimlidir ve hesap odaklıdır. GPU madencileri, birden fazla ekran kartını birleştirerek Rig olarak lanse edilen cihazlar kullanarak madencilik yaparlar. Ethereum ve Zcash gibi kripto para üreticileri bu yöntemi kullanır. GPU madenciliği, ASIC madenciliğe göre daha az maliyetlidir. Bu yüzden son zamanlarda Bitcoin madencileri de GPU yöntemini tercih etmeye başlamıştır.
  3. CPU Madenciliği: Bilgisayar işlemcileriyle yapılan madencilik tipidir. Evde kullanılan standart bilgisayarlara kurulan bir yazılım ile madencilik faaliyetleri yapılabilir. Matematiksel denklemlerin çözümünde CPU’dan (merkezi işlem birimi) yararlanılır. Fakat CPU madenciliği, işlem hızı yüksek olan kripto paralarda beklenen sonucu vermeyebilir. Çünkü diğer madencilik yöntemlerine göre daha düşük performanslıdır. Fakat yine de BTC sonrası ortaya çıkan kripto para madenciliğinde CPU yöntemi kullanılmaktadır.
  4. Bulut Madenciliği: Yeterli donanımı, bilgisi veya sermayesi olmayanların yapabileceği bir madencilik türüdür. Madenciler, bu yöntemde Mining servislerinden işlemci gücü kiralar. İşlemci gücü kiralayan madenciler, Mining maliyetlerini kapsayan kontratlar imzalar. Kullanıcılar böylece işlemci gücü kiralanan yazılımın havuzunda madencilik yapabilirler.

Mining Nasıl Yapılır?

Mining yapmak için zorlu matematiksel problemleri çözmek gerekmektedir. Problem çözüldüğü zaman bir blok oluşur ve oluşan bu blok, Blockchain’e eklenir. Madenciler, blokları Blockchain’e eklerken HASH fonksiyonlarını kullanır. Hash tek yönlü bir şifreleme özütü sağlar. Madenciler, işlemleri onaylamak için yapılan işlemin aynı HASH özütünü bulmaları gerekir. Bunu yaparken de farklı kombinasyonları denerler. Hash özütü, eklenen her bloğun anahtarı rolünü üstlenir. Bu bakımdan dışarıdan müdahale edilmesini imkansızlaştırır.

Özetle, madenciler matematiksel problemleri çözerek bloklar oluştururlar ve bu blokları blok zincirine ekleyerek Mining faaliyetlerini gerçekleştirirler.

Her madenci kripto paraların özelliklerine ve sistem gereksinimlerine göre farklı madencilik tiplerinden birini deneyebilir. Amaç, madencilik faaliyetini hızlı bir şekilde gerçekleştirmektir. Madencilerin ekledikleri bloklar, blok zincirine arka arkaya eklenir ve tüm işlemleri kapsayan bir zincir oluşur. Böylece blok zincirine eklenen bloklar ile kripto para işlemleri sorunsuz bir şekilde devam eder.

Hangi Kripto Para Birimleri İçin Madencilik Yapılabilir?

Kripto para madenciliği, birçok kripto para biriminin ayrılmaz bir parçasıdır, ancak hepsi değil. Bitcoin de dahil olmak üzere büyük isimlerin çoğu, madenciliğe dayalı bir “iş kanıtı” doğrulama modeli işletiyor. Ancak 2022'de Ethereum'un yanı sıra Ripple ve EOS gibi diğerleri bir "hisse kanıtı" modelini takip ediyor. Bu model, yeni işlemleri doğrulama, blok zincirini güncelleme ve ödül olarak bir miktar kripto kazanma şansı karşılığında kendi kriptolarını hisseden bir "doğrulayıcılar" ağına sahiptir. Dolayısıyla, bu para birimleri, geleneksel iş kanıtı süreci gibi çıkarılamaz.

Madencilik Yapmanın Avantajları ve Riskleri Neler?

Kripto para madenciliği son zamanlarda revaçta olan bir iş kolu haline geldiğine göre elbette birtakım faydalarından söz edebiliriz. Bununla birlikte riskler de barındırmaktadır. Şimdi kripto para madenciliğinin ne gibi faydalara sahip olduğunu ve nasıl riskler barındırdığından söz edelim.

Avantajları Neler?

Kripto para madenciliğinin en önemli faydası, kripto para işlemlerinin aralıksız bir şekilde yapılabilmesidir. Dünya üzerinde bir kullanıcı, kripto para kullandığı zaman madencilere iş düşer. Her madenci kripto para ile işlemi onaylatmak için çalışmalara başlar.

Madenciler, zaman zaman kompleks matematik problemlerini çözerek blok zincirine işlemleri kaydeder. Zaman zaman da yüksek işlemcili bilgisayar ve yazılımlar aracılığıyla blokların Blockchain’e eklenmesini sağlar. Böylece her bir madenci, kripto paraların yaygınlaşmasında son derece önemli bir rol oynamaktadır.

Kripto para madenciliğinin bir diğer avantajı ise madenciye gelir getirmesidir. Madenciler, blok zincirine ekledikleri her bir blok için kripto para ile ödüllendirirler. Her ay düzenli olarak madencilik yapan kişiler, kripto para madenciliğinden ciddi gelirler elde edebilir.

Madenciler aynı zamanda kripto para işlemlerinin güvenilir olmasını da yardımcı olurlar. Her bir madenci, Blockchain’e blok eklemeden önce işlem bilgilerini taşıyan bloklar, ağa bağlı olan diğer kullanıcıların onayından geçer. Böylece her bir işlem, onaylı bir şekilde blok zincirine kaydedilir. Onay ve tasdikleme işlemi kripto para altyapısının güvenilir bir şekilde devam etmesini sağlar.

Riskleri Neler?

Kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılımları, sistem performansını bozabilir. Son kullanıcıları ve işletmeleri bilgilerini çok sayıda başka kötü amaçlı yazılımla riske atabilir. Ve bu makineleri tehlikeli aygıtlara dönüştüren kripto para kötü amaçlı yazılımları, istemeden birçok kişiyi sorunun bir parçası haline getirebilir. Cihazları en son yazılımlarla düzenli olarak güncellemek, saldırganların güvenlik açıklarını sistemlere giriş kapısı olarak kullanmasını önlemeye yardımcı olur.

Artan maliyetleri ise kripto para madenciliğinin bir başka riski olarak değerlendirebiliriz. Madencilik için güçlü donanımlı bilgisayarlara, ekran kartlarına ve grafik işlemcilere ihtiyaç vardır. Bu tarz ekipmanlar, harcadıkları enerji ile maliyetleri artırabilir. Maliyetler elektrik faturasına yansır hem de alınacak ekipmanlara iyi bir bütçe ayırmak gerekir. Bu nedenle madencilik yapmanın maliyeti, bazen getirecek gelirden fazla olabilir. Bu da kâr etme şansını azaltır.

Madencilik yasal mı?

Kripto madenciliği ile ilgili herhangi bir karar bulunmamaktadır. Dolayısıyla kripto para madenciliği yapmanın yasal bir kısıtlaması yoktur. Gerekli ekipmanlara sahip olan herkes, kendi evinde ofisinde ya da istediği herhangi bir yerde madencilik yapabilir. Fakat bazı ülkeler kripto para kullanımını ve madenciliği yasaklamıştır. Cezayir, Mısır, Fas, Bolivya, Ekvador, Nepal ve Pakistan gibi ülkelerde madencilik yapmak yasal değildir.

BTC Madenciliği Nasıl Yapılır? Bitcoin Madenciliği ile Para Kazanmayı Öğren!

Özetle

Yazımızda, kripto para madenciliğinin ne olduğuna ve nasıl yapıldığına değindik. Kripto para sisteminde madencilerin önemi bir hayli fazla. Gün içinde yapılan kripto para işlemlerinin tanımlanmasında ve onaylanmasında madencilere büyük bir iş düşüyor.

Madenciler, verilerin bulunduğu blokları Blockchain ağına ekliyor ve böylece işlemler sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Fakat her madencinin güçlü bir merak ve öğrenme arzusu taşıması şart. Çünkü yeni çıkan teknolojiler madenciliğin alanını daha da genişletiyor. Yeni gelişmeler de madencilerin her zaman bilgilerini tazelemesi anlamına geliyor.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

Mining (madencilik), gerekli yazılım ve donanımlar aracılığı ile kripto para üretimi, transfer kayıt ve onayları işlemlerinin yapılmasıdır. Her yeni birim üretimi, oluşan blokların çözümlerinin zorluk seviyelerini arttıracağı için, oldukça güçlü işlemci ve ekran kartlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sistemlerin tamamına verilen isim ise mining sistemidir.

Kripto para madenciliğinde, karışık problemleri çözüp, kripto para transferi işlemlerini onaylamak için oldukça özel donanım ve yazılımlar kullanılır. Bunların en önemlilerinden biri ekran kartlarıdır. Mining yapılacak cihazdaki ekran kartı işlem gücü ve kapasitesi ne kadar iyi olur ise işlemler o kadar hızlı gerçekleşir.

Madencilik yaptığınız uygulama, kazı işlemlerini bulut madenciliği ile yapıyorsa telefonunuzda herhangi bir ısınma, kasılma, donma vb. zarar verme durumları yaşanmayacaktır.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA