ERC-20 Nedir, Ne İşe Yarar? ERC20 Transferi Nasıl Yapılır?

ERC-20, Ethereum blok zincirinde yapılan işlemlerin daha pratik ve işlevsel hale getirilmesi amacıyla uygulanan bir standarttır. Ethereum Request For Comments kelimelerinin baş harflerinden oluşan ERC, özelleştiren kimlik numarası olarak kullanılan 20 ile birleşmiştir. Böylece ERC-20 isimli bir terim ortaya çıkmıştır. Bu yazıda ERC-20 hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsettik. Yazımızın devamını takip ederek bu sistemi daha yakından tanıyabilirsiniz.

ERC-20 Nedir?

ERC-20, Ethereum blok zinciri üzerinde dizayn edilen jetonların kullanım kurallarını tanımlayan bir sistemdir. Yorumlar için talep anlamına gelen ifade Ethereum Request For Comments söz öbeğinin kısaltılmış halinden oluşur. 20 ise diğer jetonlarda olduğu bu jetona özel olan bir belirteç sayısıdır. Asıl amacı, Ethereum Blockchain’indeki uygulamaları daha pratik hale getirmektir. Bu bakımdan Ethereum ağını yakından takip edenler için önemli bir kripto Token’dır.

erc20 nedir

ERC-20’nin Yapısı

Erc-20 sisteminin zorunlu ve isteğe bağlı olarak yürütülebilen iki grubu vardır. Ethereum ağında yer alan ve işlevselliği beklenen tüm Token'lar (Jeton) zorunlu standartları bu blok zincirinde karşılamalıdır. Sistemdeki zorunlu standartların üzerinde önemle durmak gerekir çünkü zorunlu standartlar akıllı kontratların kaynağını oluşturur. Bu standartlar sistem ağı içindeki transferlerin doğruluğunu denetler. Ethereum ağındaki eşitlik dengelendiğinde transfer işlemleri gerçekleşir.

ERC20 Ne işe Yarar, Nasıl Çalışır?

ERC-20, Ethereum blok zincirinde yer alan Token’ların ana görevi, yapılan işlemlerin akıllı sözleşmeler ile korunmasını sağlamaktır. ERC-20 standardı kullanan Token’ler, Ethereum ağındaki uygulamaların birbiriyle uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda Ether para birimi destekleyen cüzdanların da ERC-20 Token’larını desteklediklerini ifade edelim. Yeni blok zinciri geliştirilmesine gerek duyulmadığı gibi Token oluşturma işlemi de çok hızlıdır. Token’ler yeni bir blok zinciri yerine Ethereum blog zincirini kullandıklarından daha güvenilir izlenim oluştururlar.

ERC-20 Ne İçin Kullanılır?

Komut yazma metodu olarak faaliyet gösteren ERC-20 blockchain teknolojisinin imkanlarını kolaylıkla herkese kullandırabilen bir sistemdir. Bu Token, Ethereum kripto para sisteminde yer alan en büyük değere sahip altcoindir. Bu kripto paranın ciddi bir değere sahip olmasının da belirli faktörleri mevcuttur. Nedenlerinden en büyüğü ERC-20 standartı diyebiliriz. 2015 yılında başlatılan ekosisteme ve çok sayıda kullanıcıya hizmet veren Ethereum ağı en çok ERC-20 olanaklarından kaynaklı oldukça popülerdir.

ERC-20 Adresi Nedir?

Bu para birimi yalnızca desantralize (merkezi olmayan) takas platformları aracılığıyla satın alınabilir. Bu arada ERC-20 Token satın alma işlemi yapmadan hemen önce Ethereum almak mecburidir. ERC-20’yi satın almak için Ethereum’u kullanabilirsiniz.

ERC20 Transferi Nasıl Yapılır?

Oldukça kolay bir sisteme sahip olan para transferine sahip bir altcoindir. Para transferini göndermek için alıcıların bir kripto para cüzdan hesabı olması gerekmektedir. Cüzdan adresi banka hesap numarasına benzeyen numaralardan oluşmaktadır. Cüzdan adresleri uzun sayılar halinde olduğu için genelde qr kodu olarak gösterilir. Cüzdan adresini açtıktan sonra kripto cüzdanınız açarak ne kadar kripto para göndermek istediğinizin seçimini yapmanız yeterlidir. Her coinin kendi adresi olduğu gibi Bitcoin’i Bitcoin, Ethereum’ u Ethereum adresine göndermelisiniz.

Yazının devamında ERC20 transferi nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz. Aşağıdaki basamakları takip ederek ERC20 transfer işlemini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu arada biz örneklerimizi, Dünya'nın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance üzerinden verdik.

 1. ERC20 transferi yapmak için öncelikle Binance mobil uygulamasına giriş yapın. Daha sonra ana sayfanın sağ alt bölümündeki Cüzdan kısmına tıklayın.
 2. Cüzdan kısmına tıkladığınızda karşınıza çıkacak, bu ekranda para transferi yapmak için Çekme bölümüne tıklayın.
 3. Çekme kısmında ise ERC20 ağıyla transfer yapacağınız kripto parayı seçin.
 4. USDT transferde kullanılan en popüler kripto paralardan biridir. Transfer yapmak için USDT’yi seçin.
 5. Siz bu işlemi yaparken para göndereceğiniz kişi de kendi Binance hesabına giriş yapmalı. Giriş yaptıktan sonra ana sayfanın sağ alt köşesindeki Cüzdan kısmına tıklamalı. Tıkladıktan sonra karşısına bu ekranda Yatırma kısmına tıklamalı.
 6. Yatırma kısmına tıkladıktan sonra açılan ekranda sizden alacağı para cinsi olan USDT’yi seçmeli. Çünkü siz de ona USDT yatıracağınız için aynı para birimiyle işlem yapmalısınız.
 7. Para göndereceğiniz kişi USDT’yi seçin.
 8. Sonraki adımda karşınıza Ağ Seçin bölümü açılacak. Bu bölümden para göndereceğiniz kişi ERC20 ağına tıklamalı ve tıkladıktan sonra formda kodlardan oluşan bir adres çıkacak. Bu adresi kopyalayıp size göndermeli.
 9. Bu adımda para çekme formundaki adres bölümüne size gönderilen koddan oluşan bilgileri yapıştırmalısınız. Bununla birlikte aynı bölümdeki Ağ menüsüne ERC20’yi işaretleyin ve yatırmak istediğiniz miktarı girin.
 10. Bilgilerinizi onayladıktan sonra aynı bölümün sağ altındaki Çekme butonuna tıklayın. Daha sonra sms ve e-posta onay ekranı karşınıza çıkacak. Sms ve eposta onayı verdikten sonra transfer işleminiz yaklaşık 5 dakika içinde gerçekleşir.

ERC-20 Ağı Güvenilir Mi?

Ethereum, Blockchain sisteminde yer alan ERC-20’nin güven aşıladığı bir çok alanı vardır.

 • Sözleşmelerde kırılma ve hata olasılığı oldukça düşüktür.
 • Token’lerin artan likiditesi haline gelmiştir.
 • Standartlaştırılmış portal ve teknolojiye sahiptir.
 • Her türlü Toker uygulamasını anlaşılır hale getirmiştir.
 • ERC -20 sistemi içindeki diğer uygulamalarda da ciddi bir kullanım alanı mevcuttur.
 • Varlık haiz sertifikaları, proje hisseleri, sadakat puanları veya yalnızca kripto para olarak da kullanılabilir.

ERC-20 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her kripto para ağında olduğu gibi Ethereum da büyümeye yönelik sorunlar yaşayabilir. Fazla çaba sarf etmeden çıkabilir bir coin olduğu için yatırım alanı gibi alanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Blockhain adı altında gizlene sayıları oldukça fazla olan Piramit ve Ponzi düzeni bulunur. Bunun için kendi araştırmalarınız ile yatırım yapmanız gerekmektedir.

ERC-20 ve TRC-20 Arasındaki Farklar Neler?

İki ayrı ekosistem olarak hizmet veren ERC-20 ve TRC20 hız, güvenirlik, ölçeklendirilebilir özeliklere sahiptirler. Fakat ERC20 ve TRC20 arasında farkları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 • İki sistem arasındaki temel fark şudur: ERC-20, Ethereum blok zincirini kullanırken; TRC-20 Tron blok zincirini kullanır.
 • İki ekosistem arasında en temel fark transfer işlem ücretleri diyebiliriz. ERC20 ağı çok daha yüksek işlem ücreti ve komisyon alır. Fakat TRC20 işlem ücreti konusunda daha da uygun maliyetlidir.
 • ERC20 ağı, orta düzeyde Token transfer işlemlerinin yapılmasına izin verir. TRC20 sistemindeki Swap işlemlerinin miktarı ise daha düşüktür.
 • Bunların dışında temel anlamda aralarında çok büyük fark bulundurmazlar. Güvenlik bakımından ortalama eşitlikte olan bu iki ekosistem yüksek düzeyde güvenirlik vadeder.

Son Sözler

ERC-20, Ethereum ağında yapılan işlemlerin daha pratik ve işlevsel hale getirilmesi amacıyla uygulanan bir standarttır.. Akıllı kontrat ve kripto para işlemlerini uygulama konusunda son derece önemli bir işleve sahiptir. Bu yazıda ERC20 sistemi hakkında bilgilere yer verdik. Yakın gelecekte adından daha da bahsettirecek olan bu standardın kullanım seviyesini daha da artıracağını ifade edebiliriz.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

ERC-20 satın alınmadan önce ilk etapta Ethereum almanız gerekmektedir. Bunun akabinde emanet edilemeyen (self-custody) yani cüzdan adı verilen bir uygulama edinmelisiniz. ERC20 satın almak için yapılması gerekenler adımlar;

 • Binance wallet’ı indirin.
 • Binance için kullanıcı adı oluşturun.
 • Şifrenizi güvenilir şekilde saklayın.
 • Ethereum ağ ücretlerini araştırın.
 • ETH satın alarak Binance’a transfer edin
 • Takas kısmında E

Binance 2017 yılında oluşturulan ve ilk para teklifi anlamına gelen ICO ile piyasaya sürülmüştür. Kripto para borsası Binance’ın çıkardığı bir kripto para birimidir. Kullanıcılara farklı alandaki kripto para işlemlerini gerçekleştirme imkanı verir.

Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilen jetonlara uygulanan kuralları tanımlayan bir sistemdir.

Kripto borsasında yer alan Ethereum cüzdanıdır. Mobil olarak veya desktop platformlar içinde saklanabilir.

ERC-20 adresi Ethereum kullanıcıları için bütün Token’ları destekleyen bir cüzdan adresidir.

Ethereum ağında kullanılan her Token, ERC-20 Token’ıdır. Ethereum hesabı olan her Token ERC-20 ile güvenilir coin işlemlerini ve yatırım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Kripto para borsasında yer almanız için gerekli olan bir jeton türüdür. İkinci ve en büyük kripto para olan Ethereum içerisinde güvenilirliği yüksek olan, hızlı işlem sunabilen , yeni bir blok zinciri açmadan işlem yapmaya izin veren bir Ekosistemdir.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA