Ethereum Nedir? ETH Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Ethereum ikinci en büyük kripto paradır ancak savunucuları Ethereum’un bu bilgiden çok daha fazlası olduğunu düşünüyor. Ether, insanların Ethereum hakkında konuştuklarında en sık atıfta bulundukları kripto para birimi birimidir. Dolayısıyla Ethereum, karmaşık ve komplike bir sistem ağıdır.

Ethereum nedir

Ether ise bu sistemin ürettiği veya bu sistemde kullanılan kripto paradır. Peki, tam olarak Ethereum nedir ve Bitcoin’den sonra neden en popüler kripto paradır?

Ethereum (ETH) Nedir?

Ethereum’un hacim olarak dünyanın en büyük ikinci en büyük kripto para sistemi olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Buna bir de dünyanın en çok kullanılan blok zinciri olduğunu da ekleyelim. Ethereum, 2015 yılında programcı Vitalik Buterin tarafından Bitcoin'in gösterdiği büyük sıçrama sonrası icat edilmiştir. Ether, en az Bitcoin kadar dijital bir değer deposu olarak görülüp kullanılabilir. Ethereum'un arkasındaki büyük fikir, internet tabanlı hizmetleri merkezileştirmeyi bir blok zinciri (Blockchain) ile tesis etmektir.

Blok Zinciri Üzerinde Çalışan Bir Platform

Ethereum, Bitcoin gibi dijital altın olarak değer yaratmak yerine, blok zinciri üzerinde çalışan bir yazılım platformudur. Kullanıcılar, Ethereum ile ilişkili kripto para birimi olan Ether kullanarak platformla etkileşime girebilir veya onu bir değer deposu olarak satın alabilir ve tutabilir. Ethereum, geliştiriciler tarafından yaygın olarak kullanılır, ancak zamanla daha fazla değer kazanma potansiyeli için kriptoya yatırım yapan insanlar da vardır.

Konsept olarak, bu merkezi olmayan Ethereum tabanlı sistemler her türlü pratik uygulamaya sahiptir. Ethereum sisteminde hizmetlerin sağlanması için ödemeler Ether ile yapılır. Esas olarak Ether, sisteme bağlı kişilerin kullandıkları hesaplama kaynakları için ödeme yaptıkları araçtır.

Whitepaper

Whitepaper, bir ekibin ya da şirketlerin piyasaya sürecekleri ürün veya hizmetlerin amacını, kapsamını anlattıkları değerli bir belgedir. Ürün veya hizmetlerin teknik detaylarını ve ne gibi yenilikler getireceklerini de bu belge aracılığıyla önceden öğrenebiliriz. Kripto paraların da whitepaper’ları vardır ve bir kripto paranın hangi sorunlara çözüm bulacağını ve projenin teknik detayları whitepaper’da açıklanır.

Diğer kripto paralar gibi Ethereum da yenilikçi yapısını daha iyi izah etmek için Whitepaper yayınlamıştır. Ethereum üretimi, dağılımı, proje detayları ve daha fazla bilgiye ulaşmak için Ethereum whitepaper dokümanına şu linkten ulaşabilirsiniz. https://ethereum.org/en/whitepaper/

ETH Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bitcoin'in piyasaya sürülmesinden sonra, Blockchain hızla dünya çapındaki geliştiricilerin hayal gücünü ele geçirdi. 2013'te bu hayal gücünden aldığı destekle Kanadalı bir geliştirici olan Vitalik Buterin, yeni bir çevrimiçi işlemler çağını başlattı. Betik diliyle oluşturduğu White Paper yayınlayan Buterin, Ethereum’u genel hatlarıyla tanıttı.

2015 yılında Ethereum resmi olarak başlatıldı ve 72 milyon Coin basıldı. Basılan ilk coinler, ilk projeyi finanse eden ve Nisan 2020 itibariyle sistemdeki paraların yaklaşık %65'ini oluşturan kişilere dağıtıldı. Ethereum geliştirici topluluğu, daha fazla blok zinciri olanakları sunan Akıllı Sözleşmeler ve Dapps gibi yeni teknolojileri kullandı. Böylece merkezi olmayan bir platform yaratıldı. Ethereum, en büyük sıçramasını 2017 yılında yaptı. 2017’de % 13,000 büyüyen Ethereum, günümüzün en büyük ikinci kripto para hacmini oluşturuyor.

ETH Altyapısı Nasıl Çalışıyor?

ETH, Blockchain teknolojisi üzerine inşa edilen bir sistemdir. Bitcoin’deki Blockchain altyapısının daha kapsamlı ve gelişmiş bir halini Ethereum’da görürüz. Bitcoin’e ek olarak akıllı kontrat sistemi geliştiren Ethereum, kayıt tutma haricinde daha farklı olanaklar da sağlar. ETH işleyişini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

 • Ethereum blok zincirinde de Bitcoin’deki gibi işlemlerin kayıtları tutulur.
 • Ağın içinde yer alan her bir düğümde işlemlerin kopyaları depolanır. Ancak Ethereum Blockchain’deki en büyük fark, işlemlerin son durumlarının da depolanmasıdır.
 • Ethereum’da bir işlem yapıldığında binlerce bilgisayardan oluşan bir ağ sistemi, değişiklikleri işler.
 • Sistemdeki bir kullanıcı ya da bir akıllı kontrat yeterli işlem ücreti ihtiva eden bir mesaj gönderdiğinde akıllı sözleşme kodunu harekete geçirir.
 • Bu akıllı sözleşmeler, sisteme özgü programlama dillerinde kaydedilir ve ETH Sanal Makinesi olarak isimlendirilen bir teknolojinin anlayıp uygulayabileceği bytecode şeklide düzenlenir.

Ağa kaydedilen her bir düğümde mevcut durum izlenir. Ek olarak uygulamaların ve ağın akıllı kontrat geçmişinin bir sureti ağda tutulur. Bir kullanıcının yaptığı işlemlerin doğruluğu onaylanır ve değişikliğin başarıyla sonlandırıldığı kabul edilir. Ethereum sistemi ise geliştiricinin başlangıçta programladığı kurallarla bir kontrat düzenler.

Ethereum Güvenilir Mi? ETH'ye Yatırım Yapılır Mı?

Ethereum, en popüler kripto para birimlerinden biri olarak Bitcoin'e rakip olarak kripto dünyasında dalgalanmalar yaratıyor. Aynı zamanda da son 12 ayda fiyatının %1.000'den fazla artmasıyla patlayıcı bir büyüme yaşadığını unutmamak lazım.

Kripto fiyatları son birkaç hafta içinde düşerken, bu durum satın almak için kötü bir zaman olduğu anlamına gelmez. Aslında, düşüşler, fiyatlar daha düşük olduğunda yatırım yapmak için harika bir fırsat sağlayabilir. Bununla birlikte, Ethereum’un Bitcoine göre daha uygun fiyatlı olması, Ethereum’u iyi bir yatırım aracı yapmaz. Ethereum hala yüksek riskli bir kripto para birimidir ve herkes için doğru seçim olmayabilir.

Ethereum, Bitcoin gibi yalnızca bir para birimi değildir. İçinde akıllı sözleşmeler gibi çok daha karmaşık ve avantajlı olabilecek çeşitli uygulamaları vardır. Dolayısıyla Ethereum, önümüzdeki günlerde daha da değerlenebilir. Kripto paraların kullanımı daha da yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde Ethereum’un harika bir yatırım aracı olabilir. Ancak yine de her kripto parada olduğu Ethereum’da da risk vardır. Özetle Ethereum yatırımlarınızı sizi zorlamayacak ölçüde ayarlarsanız, yatırım avantajlarından daha iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Ethereum Coin Alınır Mı? Analistlerin ETH Coin Yorum ve Tahminlerini Oku

ETH Fiyatı Ne Kadar?

Aşağıdaki tabloda 1 Ethereum fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

Ethereum Nasıl Alınır?

Kripto para kullanıcıların en çok ziyaret ettiği borsalardan olan Binance üzerinden Ethereum alabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra 3 farklı yöntemle ETH satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bağlantıya tıklayarak Binance'den %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırın

 • Banka hesabı veya kredi kartı
 • Üçüncü taraf ödeme metodu
 • P2P yöntemi

Banka kartı, kredi kartı ya da papara ile Binance hesabınıza para yatırma işlemi yaptıktan sonra Ethereum Satın Al formuna tıklayın. Almak istediğiniz Ethereum’u forma yazın ve satın alma işleminizi gerçekleştirin.

Aynı kolaylıkta P2P yöntemi kullanarak Binance borsasına üye olan diğer kullanıcılardan da ETH satın alabilirsiniz. Ethereum ilanlarını inceleyin ve daha sonra Kripto Al sekmesinden Ethereum’u (ETH) seçin. Daha sonra ödeme yöntemi ve ödeme tutarınızı yazın ve P2P satın alma işleminizi tamamlayın.

Ethereum'un Avantajları Neler?

 • Akıllı Sözleşmeler: Ethereum üzerinden yapılan alım satım işlemlerinde akıllı sözleşmeler kullanılabilir. Kullanıcılar, yapacakları işlemleri akıllı sözleşme olarak isimlendirilen bir altyapıya tanımlar. Daha sonra akıllı sözleşmeler, ekstra bir işlem gerektirmeden kullanıcıların sisteme tanımladığı işlemleri (al-sat, takas vb. ) otomatik olarak gerçekleştirir. Diğer kripto paralarda olmayan akıllı sözleşmeler Ethereum’un en önemli avantajlarıdır.
 • Aracı Yoktur: Ethereum'un merkezi olmayan ağı, sözleşmeleri yazan ve yorumlayan avukatları, aracı bankaları ve üçüncü taraf kuruluşları aradan çıkarmayı vaat eder. Kullanıcılar, işlemlerini daha ucuz ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir.
 • Sürekli yenilik: Ethereum geliştirici topluluğu sürekli olarak ağı iyileştirmenin ve yeni uygulamalar geliştirmenin yeni yollarını arıyor. Bu da kullanıcılar için yeni fırsatlar anlamına gelir.
 • Altcoin Geliştirme: Ethereum sistemi, altcoin geliştirmeyi destekleyen bir altyapıya sahiptir. Ethereum sahibi olan kullanıcılar, ETH ağı destekleri ile altcoin geliştirebilirler.

ETH'nin Dezavantajları Neler?

 • Artan İşlem Maliyetleri: Ethereum'un artan popülerliği, sistemin işlem maliyetlerinde artışa gitmesine neden oldu. Gas olarak bilinen Ethereum işlem ücretleri, 2021'in ilk aylarında işlem başına rekor kırdı. Bitcoin sisteminin aksine Ethereum’da işleme katılanlar maliyetleri karşılıyor. Eğer işlem ücretlerinde daha da artış olursa bu durumu ETH sisteminin önemli bir dezavantajı olarak ifade edebiliriz.
 • Yaşanan Gecikmeler: Ethereum ağındaki tokenler ve muhtelif uygulamalar, Ethereum ağına bağlı olarak işlem görürler. Bu durum ise token sayısının artmasına neden oluyor ve bu artış ağda sıkışıklığa neden olabiliyor. Dolayısıyla yatırımcılar işlemlerini yaparken birtakım gecikmeler yaşayabiliyor.
 • Madencilik Zorluğu: Ethereum ağı her geçen gün komplike işlemler sayesinde genişliyor. Tokenlar, akıllı sözleşmeler ve muhtelif ETH uygulamaları sistemi günden güne daha da kalabalık hale getiriyor. Tüm bu gelişmeler ise Ethereum ağında madencilik yapmak için zorlayıcı unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla madencilerin ihtiyaç duydukları zamanın artması ve daha zorlu problemler madencilik faaliyetlerini gelecekte daha da zorlaştırabilir.

Ethereum (ERC-20) Tabanlı Altcoinler Hangileri? Hemen Öğren!

Sonuç

Ethereum, Bitcoin sonrası geliştirilen en iddialı altcoinlerden biridir. Hatta en çok kullanılan ve geleceği parlak olan bir Altcoin konumundadır. Dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum, her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Ethereum 2.0'ın süregelen ilerleyişi, yeni işlevler ve daha fazla verimlilik vaadini yerine getiriyor. Ancak diğer kripto paralar gibi Ethereum’un da geleceğinin belirsiz olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ETH ağı, günümüzün ihtiyaçlarına cevap vermeyi sürdürdükçe kripto para piyasasındaki önemini çok uzun bir süre koruyabilir.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

ETH 2015 yılının Eylül ayında pazara sunuldu. ETH’nin o dönemdeki fiyatı 1,28 dolardı. 2016 yılında 8,62 dolara yükselen ETH, 2020’de 700 dolara ulaştı.

Ethereum üretim adedi, yıllık 18 milyon olarak açıklanmıştır. Fakat son birkaç yılda üretilen yıllık ethereum sayısının yaklaşık 4 milyon olduğu belirtilmiştir.

Ethereum, bitcoin gibi sınırlı değildir; şu anki bilgiye göre her yıl sınırsız sayıda Ethereum üretilebilir. 2021 verilerine göre piyasada dolaşımda olan Ethereum sayısı yaklaşık 113 milyondur.

Ethereum, bir merkeze bağlı olmayan işletim sistemi ağıdır. Blockchain teknolojisini kullanan Ethereum ağ, Ether isimli kripto para üretir. Ether, sistem içindeki hesaplama ücretlerini ve işlem hizmetleri için kullanılan sanal paradır.

Ethereum, kendi sistemi içinde güvenilirdir. Dağıtık defter teknolojisini kullanır ve farklı kullanıcıların onayından geçerek işlemler tamamlanır. Ethereum’un güvenilirliğini belirleyen bir başka kriter ise Ethereum k

Ethereum ağı, blockchain tabanlı dağıtık bir dijital ağdır. Açık kaynak kodlu ve halka açık olan bu ağ, genel anlamıyla bilgi işlem platformudur. Ağın amacı, merkeziyetsiz ticari ve finansal faaliyetlerin yürütülmesine imkan vermektir.

Ethereum ağının para birimi Ether’dir ve Ethereum madencileri Ethereum ağını destekleyerek Ether kazanırlar. Ethereum ağı, kripto para transferleri ve alım-satım işlemlerinin yapılmasına olanak vermesinin yanı sıra akıllı sözleşmeler

Ethereum, blok zinciri üzerine kurulan geniş bir dijital ağdır. Ethereum ağı üzerinden para transferi yapılabilir. Eteherum’da üretilen kripto paranın adı Ether’dir. Ether ile Ethereum platformu üzerinden kripto para birikimi yapılabilir.

Ethereum’da para transferi, alım-satım gibi çeşitli finansal işlemlerin de yapılması mümkündür. Ethereum’un amacı, merkezi olmayan ticari faaliyetlerin yapılmasını sağlamaktır. Merkeze bağlı kalmadan ticari faaliye

Ethereum, Rus asıllı Kanada vatandaşı Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiştir. 2014 yılında altyapısı hazırlanan Ethereum, Swiss şirketlerinde geliştirilmeye başlanmıştır. Kurucusunun Vitalik Buterin olduğu Ethereum’un geliştirme ekibinde Anthony Di Iorio, Mihai Alisie ve Charles Hoskinson gibi isimler de yer almaktadır.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA