2008'de mütevazi bir başlangıç yapan Bitcoin, 2017’de tanınırlığının zirvesine çıkmıştı. Fakat 2017’den sonra değer kaybetti ancak 2020’de yine ciddi bir sıçrama yaptı.

Bitcoin Nedir

2021 yılında ise durağan halini sürdüren Bitcoin, yatırımcılara göre yeni bir sıçrama öncesi eski bildiğimiz sessizliğinde. Yaklaşık 10 yıl önce ortaya çıkan bir para biriminin neden bu kadar popüler olduğu konusunda onlarca farklı kitap yazılabilir.

Fakat biz bu yazıda Bitcoin’in kısaca geçmişinden, nasıl çalıştığından ve genel karakteristiğinden bahsedeceğiz. İlk olarak Bitcoin nedir sorusuyla başlayalım.

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin, kendi varlığını içeren eşler arası bir parasal ağa yol açan merkezi olmayan bir internet protokolüdür. Arkasında hiçbir şirket olmayan Bitcoin, daha çok altına benzer sentetik bir emtia gibidir. Arkasında hiçbir şirket olmayan Bitcoin, herhangi bir merkeze de bağlı değildir. Bu nedenle hiçbir kurum, hükümet veya devletler Bitcoin para sistemini denetleyemez.

Bitcoin, bir ağ olarak iyi tasarlanmış teşviklere göre çalışır. Bu nedenle Bitcoin’i mecazi olarak insanlara (yani madencilere) onu hayatta tutmaları için ödeme yapan canlı bir organizma olarak tanımlanır. Bitcoin ağı ise Blockchain (blok zinciri) ismiyle belirtilmektedir. Bitcoin’i değerli yapan veya onu popüler hale getiren en önemli özelliği, çalışma sistemine borçlu olduğu Blockchain ağıdır.

Bitcoin bir merkez bankasının fonksiyonlarını ve operasyonlarını taklit eden ilk merkezi olmayan özerk organizasyondur. Bitcoin, ekonomi ilkelerini ve piyasa verimliliği ilkelerini takip eder.

 • Merkezi bir kuruluş tarafından kontrol edilmez,
 • Güvenlidir ve uluslararası takas edilebilir.
 • Likit ve ticaret için sınırlı arzda bulunan bir varlıktır.

Güncel Bitcoin Fiyatı Ne Kadar?

Bitcoin Projesi ve Whitepaper

White Paper kavramı en basit ifadeyle bilgilendirici bir belge şeklinde açıklayabiliriz. Bu belge, şirketlerin veya herhangi bir kurumun ürün veya hizmetlerinin özelliklerini tanıtmak amacıyla yayınlanır. Aynı zamanda white paper kavramını bir reklamcılık metodolojisi şeklinde de tanımlayabiliriz. Çünkü white paper belgesi, ilgili ürün veya hizmet hakkında bilgi veren veya tüketicileri satın almaya ikna eden bir anlayışla hazırlanır.

Peki, white paper'ın Bitcoin ile ilişkisi nedir? Hemen açıklayalım:

White Paper, dağıtılmış bir defter teknolojisi Blockchain tarafından desteklenen, genellikle ilk işlevsel dijital para birimi olarak kabul edilen BTC'nin temelini tesis eder.

Fakat white paper, Bitcoin kullanım kılavuzu gibi bir işleve sahip değildir. White paper, kripto para projesinin hangi sorunları çözüm bulduğunu, nasıl çözeceğini, mimarisini ve kullanıcılarla nasıl etkileşim kurduğunu açıklayan bir dokümandır. Bitcoin White paper projesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için şu linke tıklayabilirsiniz. https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

Bitcoin Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bitcoin ve ardındaki fikrin, 31 Ekim 2008 tarihinde ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Çünkü bu tarihte Satoshi Nakamoto, kaleme aldığı Bitcoin P2P e-nakit kağıdı (Bitcoin P2P e-cash paper) başlıklı bir mesaj yayınladı. Mesajın için Bitcoin sistemini anlatan değerli bilgiler yer alıyordu ve incelemek isteyenler için de bir link bulunuyordu. Dolayısıyla Bitcoin’i ortaya çıkaran hamlenin bu olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin’in başlamasındaki bir sonraki hamle ise 3 Ocak 2009 tarihinde yaşandı. Bu tarihte Genesis bloggu ismiyle bir blok yaratıldı ve böylece ilk Blockchain projesi başlamış oldu. Blockchain projesinin başlamasının ardından ilk alışveriş 22 Mayıs 2010’da bir pizzanın müşteriye teslim edilmesiyle gerçekleşti.

2011 yılında ise girişimciler, Ethereum ve Litecoin gibi daha farklı ağlar kurmaya başladıklarında Bitcoin blok zinciri de kendini değiştirmeye ve geliştirmeye devam etti. Bitcoin sistemindeki düzeltmeler, daha geniş bir tabana yayıldı ve daha çok kişinin ilgisini çekmeye başladı. Böylece BTC kullanımında ciddi bir artış oldu ve borsalarda önemli bir yer edindi. 2017 yılında ise adını tüm dünyaya duyurdu ve halen kripto para piyasasının en değerlisi olmayı sürdürüyor.

BTC Nasıl Çalışıyor?

Bitcoinleri bir bilgisayar dosyası olarak tanımlayabiliriz. Bu bilgisayar dosyaları, desktop bilgisayarda ya da akıllı telefonlardan ulaşabileceğiniz dijital cüzdanlarda saklanır. Bitcoin ve diğer kripto paraların tam olarak nasıl çalıştığını anlamak için aşağıdaki terimlere göz atalım:

 • Blockchain: Bitcoin’in çalışmasındaki ana etkendir. Blockchain, müşterek bir genel muhasebe defteri gibidir. Açık kaynak kodla desteklenen bu dijital deftere her BTC işlemi bir blok olarak eklenir. Bu blok bir koda zincirlenmiştir. Her işlemin kalıcı bir kaydı, Blockchain’de yer alır.
 • Özel ve genel anahtarlar: Bitcoin cüzdanları, Bitcoin sahiplerine yetki vermek için özel şifreli anahtarlar kullanır. Kullanıcılar, bu şifreli anahtarlar sayesinde coinlerini Bitcoin cüzdanlarında güvenilir bir şekilde saklayabilir. Bu anahtarlar aynı zamanda coin sahiplerine işlemler hakkında yetki verir.
 • Bitcoin madencileri: Blokları, zincire ekleyen kişiler kripto para madencilerdir. Bitcoin ile bir işlem yapılmak istendiğinde ağa bağlı olan madencilere uyarı gider. Madenciler (Miner) zorlu matematik problemlerini çözerek işlemi blok zinciri ağına eklerler. Böylece işlem gerçekleşmiş olur.

BTC Madenciliği Nasıl Yapılır? Bitcoin Madenciliği ile Para Kazanmayı Öğren!

Dolayısıyla BTC ile herhangi bir satın alma, takas vb. bir işlem yapıldığında blok zincirine yeni bir blok eklemek gerekir. Bu blogu ekleyenler, madencilerdir. Madenciler, blogu ekledikten sonra ağa bağlı diğer kişilerin (bilgisayar kullanıcılarının) onayına sunulur. Ağa bağlı kullanıcıların onayını alan işlemler, blok zincirine eklenir ve Bitcoin işlemi resmiyet kazanmış olur. Blok zincirine eklenen işlemler geri alınamaz ve değiştirilemez.

On binlerce madenci olduğu için blokların zincire eklenme süresi hızlıdır. Madenciler, ekledikleri her bir blok için Bitcoin kazanırlar. Bu nedenle blok eklemek için madenciler arasında ciddi bir yarış vardır. Kullanıcılar da madencilerin yaptıkları bu blok ekleme işlemi sonucunda Bitcoinlerini kişisel cüzdanlarında saklarlar.

Bitcoin Güvenilir Mi? Yatırım Yapılır Mı?

Hala gelişmekte olan bir varlık sınıfı olduğu için bu soruya net bir cevap vermek zor. Aynı zamanda henüz hisse senetleri, emtialar ve yatırım fonları gibi yaygın bir kabul görmemesi de iyi bir yatırım aracı olup olmadığı konusunda soru işaretleri yaratıyor. Bununla birlikte Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto varlıkları iniş çıkışlarıyla da meşhur. Kripto paraların şu ana kadarki performanslarına baktığımızda, yatırım için riskli varlıklar olduklarını söyleyebiliriz. Fakat diğer yandan kripto paralara yatırım yapıp servet edinen insanların hikayelerine de şahit oluyoruz.

Özetlemek gerekirse, kripto paraların iyi birer yatırım aracı olmaları, yatırımcılara bağlı olan bir durumdur. Eğer bütçenizin tamamını kripto paralara yatırırsanız, kaybetme oranınızı %50 çıkarırsınız. Bu bakımdan kripto paralara yatırım yapmak istiyorsanız, ilk olarak cüzi bir miktarla deneme yapmanız önerilmektedir. Çünkü kripto varlıkların iyi bir yatırım aracı olduğunu anlamanın en iyi yöntemi, bu piyasaya yakından tanımaktır.

Kayıp yaşadığınızda sizi sıkıntıya düşürmeyecek bir miktarla yatırım yaparsanız, kripto paraların yatırım yönünü çok daha iyi bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

BTC Nasıl Satın Alınır?

Bütçeniz ölçüsünde Bitcoin yatırımları yapmak istiyorsanız, kripto para borsası Binance üzerinden BTC satın alabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek dakikalar içinde Bitcoin sahibi olabilirsiniz:

İlk olarak Binance borsasının resmi web adresine üye olun. İsterseniz Binance mobil uygulamayı telefonunuza indirerek cepten de kayıt olabilirsiniz.

Eğer bir Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz

Üye olduktan sonra şimdi Bitcoin satın alabilirsiniz. BTC satın almak için aşağıdaki 3 farklı yöntemden birini tercih edebilirsiniz.

 1. Yöntem: Banka hesabını veya kredi kartını bağlamak

Kişisel banka hesabınıza ya da kredi kartınızı Binance’e tanıtarak Bitcoin satın alabilirsiniz.

 1. Yöntem: Üçüncü taraf ödeme metotlarını kullanmak

Banka hesabı veya kredi kartı dışında papara ile de Bitcoin alabilirsiniz. İster banka hesabınızla ister papara ile Binance hesabınıza para yatırma işlemi yaptıktan sonra Bitcoin Satın Al formuna ne kadarlık BTC almak istediğinizi belirtin. Belirttikten sonra Bitcoinleriniz hemen hesabınıza aktarılır.

 1. Yöntem: P2P ile satın almak

Bu yöntemle de yerel para biriminizi kullanarak Binance üyesi olan diğer kullanıcılardan Bitcoin satın alabilirsiniz. Binance Bitcoin ilanlarına göz atarak sizin için en uygun teklifi değerlendirerek satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bunun için kripto al sekmesine tıklayın ve satın alma sekmesinden BTC’yi seçin. Daha sonra ödeme yöntemi ve miktarı girin ve satın alma işleminizi tamamlayın.

BTC’nin Avantajları Neler?

 • Hızlı ve Ucuz: Dünyanın neresine olursa olsun Bitcoin gönderme işlemi sadece birkaç dakika sürer. İstediğiniz bir zamanda herhangi bir kısıtlama olmaksızın Bitcoin ödemeleri yapabilirsiniz. Diğer yandan bankalar veya aracı finans kurumlarının kestiği işlem ücretleri Bitcoin’de yoktur.
 • Merkeziyetsizlik: Desantralize bir karaktere sahiptir ve herhangi bir merkeze bağlı değildir. Hiç kimsenin ya da hiçbir kurumun paranızı dondurma, ücretlendirme ve talep etme yetkisi yoktur. Hükümet kontrolünden bağımsızdır ve bu özelliği Bitcoin kullanıcılarına özgürlük verir.
 • Gizlilik ve Şeffaflık: Bitcoin, alıcı ve satıcı arasındaki işlemleri hiçbir kişisel bilgiyi ifşa etmeden gerçekleştirir. Kullanıcıların gerçek kimlikleri sonsuza kadar gizli kalır. Kullanıcıların bilgileri, Blockchain teknolojisinde saklanır ve tüm işlemler anonim olarak tamamlanır.
 • Düşük Dolandırıcılık Riski: Blockchain teknolojisindeki Bitcoinlere hiçbir bilgisayar korsanı erişemez. Çünkü bilgilerin bulunduğu bloklar, ağa bağlı olan milyonlarca farklı bilgisayarda dağıtık hale bulunur. Dolayısıyla bir hacker’ın ya da şifre kırıcı sistemlerin Bitcoinleri ele geçirmeleri için milyonlarca bilgisayarı ele geçirmesi şarttır. Bu mümkün değildir, aynı zamanda Blockchain teknolojisinin güvenlik anlayışı buna müsaade etmez.

Dezavantajları Neler?

 • Fiyat Dalgalanmaları: Bitcoin fiyatları değişkendir ve fiyatlar birkaç gün içinde dramatik bir şekilde değişebilir. Fiyatlardaki dalgalanmalar kimine göre olumlu olarak görülse de uzun vadede yatırım için tehlike arz eder.
 • Kayıp Riski: Bir sabit disk çökerse veya bir virüs kayıtları bozarsa ve cüzdan dosyası bozulursa Bitcoin'ler etkin bir şekilde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Hiçbir kurtarma yolu olmaksızın, birkaç saniye içinde varlıklı bir Bitcoin yatırımcısı iflas edebilir. Bitcoin cüzdan güvenliğinizi koruma altına almak istiyorsanız da şifrenizi unutmamalı ve hesabınızı yedeklemelisiniz.
 • Yetkili Bulamamak: Bitcoin’in merkeziyetsiz olması çoğu zaman olumlu bir özelliktir. Ancak hesabınızı çaldırırsanız, şifrenize ulaşamazsanız ya da coinlerinizin başına bir iş gelirse başvuracağınız bir yetkili bulamazsınız. Özetle, şikayetlerinizi ve taleplerinizi iletebileceğiniz kimse yoktur.

Bitcoin Düşünce Altcoinler Neden Düşüyor? Hemen Öğren!

Bitcoin: Liderliğini Sürdüren Kripto Para Birimi

2017 yılında tüm dünyanın dikkatini çeken Bitcoin, 2019 ve 2020 yıllarında tam anlamıyla finans piyasasının yıldızıydı. Bazı çevreler Bitcoin’i spekülatif bir araç olarak gördü; bazı çevreler de oldukça başarılı bir yatırım aracı…

Bitcoin, 2020 yılında yaptığı sıçramanın ardından bir süredir sessizliğini koruyor. En çok merak edilen konulardan biri ise Bitcoin’in geleceği… Milyonlarca insan yeni Bitcoin yatırımlarına hazırlanırken, hükümetler de BTC düzenlemeleri ile gündeme geliyor. Bu bakımdan yakın zamanda Bitcoin’in nasıl bir performans göstereceği soru işareti.

Fakat Bitcoin’in geçmişinden alabileceğimiz en önemli ders şu: Değeri, kısa zamanda yükselebileceği gibi aşağı da inebilir. Dolayısıyla geleceğin para birimi olarak yorumlanan Bitcoin’in kazandırdığı gibi kaybettirebilen bir yatırım aracı olduğunu unutmamakta fayda var

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

BTC’nin kaynağı blok zinciri (Blockchain) altyapısıdır. Bitcoin, merkez bankası tarafından basılmaz ve sadece dijital ortamda üretilir. Üretimi, madenci adı verilen gerçek kişiler tarafından yapılır. Madenciler (miner’lar) BTC sisteminde bir işlem yapılmak istendiğinde matematiksel problemleri çözer ve BTC kodlarının bulunduğu blok zincirine yeni bir blok ekler. Eklenen bu blok, ağa bağlı diğer kullanıcılar tarafından onaylanır. Dolayısıyla BTC ile işlem yapıldığında Blockcha

İnsanların Bitcoin’e olan talepleri, BTC’nin değerini belirleyen ana etkendir. Bitcoin ile ilgili olumlu haberler ve ünlü kişilerin pozitif yorumları da Bitcoin’in değerini yükseltmektedir. Dolayısıyla Bitcoin’in gündelik hayatta daha çok kullanılması ve daha fazla tercih edilmesi, BTC’nin değerini yükselten en önemli faktördür.

2009 yılında bir para birimi olarak ortaya çıkan Bitcoin, ilk çıktığında herhangi bir değere sahip değildi. 2010 yılında 0,06 dolarlık değere yükselen Bitcoin, 2011 yılında 6 dolarlık bir değere ulaştı. 2013’te 189 dolara yükselen Bitcoin, 2017 yılında tam 4,000 dolardan işlem gördü. 2020 yılında 1 Bitcoin tam 29.000 dolara karşılık geldi.

Bitcoin, Blockchain altyapısını kullanan kripto para birimidir. Herhangi bir merkeze bağlı değildir ve peer to peer/P2P denilen eşten eşe ağ teknolojisini kullanır. Açık bir kod olan BTC sisteminde para transferi yapıldığında Blockchain’e yeni bir blok eklenir. Bu blok, ağa bağlı olan binlerce kullanıcının onayına sunulur. Dağıtık bir veri tabanında işlemler saklanır ve bu yüzden sistemin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesi ve hacklanmesi mümkün değildir.

Bitcoin, en popüler ve en değerli kripto paradır. Amacı, bankalardan ve devlet kurumlarından bağımsız olarak ticari faaliyetlerin yapılmasını sağlamaktır. Bitcoin, somut değildir; yani TL Euro ve Dolar gibi cüzdanda saklanamaz.

Kripto para borsalarında tutulur ve gerektiğinde Türk Lirası veya Dolar gibi para birimine dönüştürülebilir. Bitcoin, Blockchain altyapısını kullanan bir dijital paradır. Altyapısı gereği maksimum 21 milyon adet üretilebilen

Bitcoin’in ana mantığı, anonimliğin korunmasıdır. Bitcoin, para transferlerini merkezi otoritelerin denetiminden kurtarma amacıyla ortaya çıkmıştır. Bitcoin ile yapılan alım satımlar, takip edilemez ve bilinemez. Bu mantık üzerine kurulu olan Bitcoin, kriptoloji ile şifrelenen güvenilir bir altyapıyı kullanmaktadır.