NFT, dijital gelişmeleri takip eden herkesin ilgisini çeken bir kavram. Bir devrim yaratan kripto para evreninin önemli buluşlarından biri. Peki, sanat dünyasını da yakından ilgilendiren bu kavram ne demek? Bu yazımızda NFT hakkında bilinmesi gereken önemli konulardan bahsettik.

nft nedir

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

NFT, Blockchain sistemindeki bir veridir. En önemli özelliği benzersiz bir dijital öğeyi temsil etmesidir. Şimdi 6 maddede Non-Fungible Token kavramını yakından tanımlayalım.

 1. NFT, bir şeyin gerçekliğinin dijital sertifikasıdır.
 2. NFT'ler sanat ögeleri ve video oyunları gibi yaratıcı çalışma şekillerine benzeyen dijital dosyaların temsilidir.
 3. Non Fungible Token, aynısından bir daha yaratılması mümkün olmayan dijital varlıklara denir.
 4. Sanat yapıtları veya ses dosyaları gibi dosyalar sonsuz bir şekilde yeniden kopyalanır. Ancak bunları temsil eden NFT'ler az sayıda ya da tektir.
 5. NFT'lerin önemli bir diğer özelliği blok zincirinde izlenmesidir. Alıcılarına sahiplik kanıtı sağlayan bu dijital meta, kendi amaçları doğrultusunda kullanılmak üzere token standartları vardır.
 6. Bir paranın değeri herkeste aynıdır; örneğin 20 TL herkes için 20 TL’dir. Ancak NFT varlıkları kendi değerleri vardır. Bunun nedeni benzersiz olmalarıdır.

Non-Fungible Token (NFT) Ne İşe Yarar?

NFT projeleri, dijital kreasyonları meta haline getirmek için kullanılmaktadır. Bu dijital projeler müzik dosyaları, video oyunları ve sanat çalışmaları olabilir. NFT’ler genellikle telif haklarında kullanılması için tasarlanır. Örneğin bir sanatçı veya girişimci, kendi çalışmasını NFT olarak oluşturduğunda ürünün her satışında teliften belli bir gelir sağlamış oluyor.

Blockchain Güvencesi

NFT genel olarak hak sahipliğinin Blockchain teknolojisi kullanılarak kayıt altına alınmasıdır. NFT’ler ile sadece sanat çalışmaları ve yaratıcı girişimler kayıt altına alınmamaktadır. Atılan bir tweet, bir kişinin ses kaydı veya önemli bir konser için alınan konser bileti de NFT ile koruma altına alınabilir. NFT ne işe yarar sorusuna aşağıdaki cevapları verebiliriz:

 • NFT, güvence sağlayan bir sahiplik sertifikasıdır. Sanat hırsızlığını engeller ve sahiplerine güvence sağlar.
 • Ürünlerin dijital ortamda sergilenmesi ulaşılabilirlik konusunda fayda sağlar.
 • Ürün veya çalışmaları daha düşük ücretle güvence altına fırsatı verir. NFT ile komisyonsuz gelir elde etmek mümkündür.
 • NFT, aynı zamanda iyi bir yatırım aracı olarak da kullanılabilir. Bireyler, çalışmalarını NFT projesine dönüştürerek bir süre sonra yüksek fiyatlara satabilir.

NFT Nasıl Oluşturulur?

NFT oluşturmak için bir dosyayı veya bir eseri, Rarible veya OpenSea gibi popüler NFT açık artırma marketlerine yüklemek gerekir. Bu platformlar dosyaların bir NFT birimini oluşturur. Böylece NFT projeleri dijital deftere kaydedilir ve alınıp satılabilir. Bir kişi, çalışmasını temsil eden NFT'yi sattıktan sonra telif hakkını elinde bulundurur. Bu sayede daha fazla kişiye aynı projeyi satabilir. Eserin/çalışmanın orijinali her zaman eser sahibindedir. Alıcılar, orijinaline değil çalışmanın kopyasına sahip olur.

NFT üretmek için ise bir kripto para cüzdanına sahip olmak yeterlidir. Kullanıcılar, istedikleri dosyaları NFT oluşturucu platformlara yükleyerek eserlerini NFT'ye dönüştürebilirler. NFT oluşturucu platformlar, çalışmanın/dosyanın parametrelerini belirler ve kaç tane üretileceği ve fiyat gibi hususlar bu aşamada belli olur. Ardından kullanıcılar Blockchain ağına işlem ücretini ödedikten sonra NFT projelerini üretebilirler.

Token ile Coin Nedir? Aralarındaki Farkları Öğren!

NFT Nasıl Alınır?

NFT satın alma işlemi farklı platformlardan yapılabilir. Satın alınan platformlar, ne almak istediğinize göre değişiklik gösterir. Seçtiğiniz platform ise sizden özel bir cüzdan hesabı oluşturmanızı isteyebilir. Dolayısıyla satın almak için dijital cüzdan hesabı oluşturmalı ve kripto para yüklemeniz gerekir. NFT satın alacağınız platformlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

 • OpenSea
 • Rarible
 • SuperRare
 • Nifty Gateway
 • Foundation
 • VIV3

Nasıl Kullanılır?

NFT’nin temel kullanım alanı, eserlerin veya ürünlerin özgünlüğünü korumaktır. Bununla birlikte bazı ürünler, yüksek değerlerde satışa sunulabiliyor. NFT kullanmak için özel bir ürüne sahip olmak gerekir. Bazen bu ürünler, yaratıcısı tarafından pek de rastlamadığımız bir üretime sahip olabilir.

Aynı zamanda ünlü kişiler de bir dijital dosyasını veya herhangi bir çalışmasını NFT’ye dönüştürebiliyor. NFT ile eser sahipleri, kendilerinin ürünün gerçek sahibi olduklarını Blockchain platformu üzerinde ortaya koyar. Bu aşamadan sonra NFT sahiplerinin amacına göre kullanım alanları çeşitlilik gösterir. NFT projelerinin bazen telif koruması için bazen de satıştan ciddi gelirler elde etme gibi kullanım alanları olduğunu söyleyebiliriz.

En iyi 6 NFT Örneği

Peki, bugüne kadar en iyi NFT örnekleri hangileridir? Şimdi pahalı ve unutulmaz NFT çalışmalarına göz atalım.

 • En pahalısı ile başlayalım. Mike Winkelmann'in 2007 yılından itibaren her gün yaptığı 5000 resimden oluşan Everydays - The First 5000 Days çalışması tam 69 milyon dolardan satıldı.
 • 70’in üzerinde sanatçı tarafından oluşturulan Hashmasks isimli eser ise 17 milyon dolarlık değeri ile en önemli NFT koleksiyonları arasında yer alıyor.
 • Bir başka önemli NFT örneği ise Kanadalı şarkıcı Grimes’a ait. Grimes, 10 parçadan oluşan dijital sanat çalışmasını NFT’ye dönüştürerek toplamda 6 milyon dolarlık satış geliri elde etti.
 • NFT piyasasında fark yaratan bir başka eser ise CyrptoPunk #3100 isimli çalışmadır. 4200 Ethereum’a satılan bu eserin kripto paraların değerlenmesinde de önemli bir pay sahibi olduğu düşünülüyor.
 • Aynı şekilde bir başka CryptoPunk türü olan CyrptoPunk #7804 ise 7,5 milyon dolara alıcı bularak unutulmazlar arasına girmiştir. Algoritma tarafından oluşturulan eser, ilgi çeken özellikleriyle en bilinen NFT örnekleri arasındadır.
 • Twitter kurucusu Jack Dorsey de attığı ilk tweeti NFT’ye dönüştürerek kripto sanat piyasasında damga vurdu. Dorsey’in ‘just setting up my twttr’ tweeti tam 2,9 milyon dolara bir NFT takipçisi tarafından satın alındı.

NFT Hangi Borsalarda Var?

Güvenilir kripto para borsaları NFT özelliğini kullanıma sundu. Bu konuda kullanıcılarına yardımcı olan borsalardan biri Binance isimli dünyanın en popüler kripto para borsalarından birisidir.

Eğer bir Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz

Binance’e ek olarak OpenSea, Rarible, Nifty Gateway ve Super Rare gibi ünlü platformlar da NFT borsaları arasında yer almaktadır.

Özet Olarak; NFT ile Yeni Bir Dijital Dünya Oluşuyor!

Yazımızda, "NFT nedir ve nasıl alınır" sorularını basit bir dil ile anlattık. NFT ve Blockchain, İnsanlık geleceği açısından çok önemli role sahip teknolojik altyapılardır. Bu iki teknoloji ile, yeni bir dijital Dünya oluşuyor desek abartmış olmayız. Siz de şimdiden yerinizi ayırtın!

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

Binance NFT, dijital sanat eserlerini ve ürün çalışmalarını içine alan geniş bir sanal markettir. Kullanıcılar NFT pazarında NFT çalışmalarını piyasaya sürebilir ve diğer NFT çalışmalarına göz atarak satın alma işlemi yapabilir.

Binance platformuna kayıt olan herkes Binance NFT platformunu kullanabilir. Kayıt ve doğrulama işleminin ardından kullanıcılar BNB, ETH veya BUSD gibi kripto para satın almalıdır. Böylece kullanıcılar Binance NFT pazarında işlem yapabilir.

NFT, Non Fungible Token kelimelerinin baş harfinden oluşur. Türkçe değiştirilemez veya değiştirilmesi olanaksız olan dijital varlık anlamına gelir. Başka bir varlıkla değiş tokuş yapılamayan ürün, nesle veya çalışmaları tanımlar.

NFT, dijital ürünleri ve sanat eseri gibi çalışmaları temsil eden ve Blockchain'de depolanan dosyalardır. Bir dosyanın veya çalışmanın benzersiz olduğunu vurgular ve sahibine orijinal versiyonunu kullanma hakkı verir. Alınıp satılabilir, yatırım veya koleksiyon amacıyla kullanılabilir.

Dijital ortamdaki bir çok şey NFT olabilir. Örnek olarak; dijital sanat eserleri (dijital tablo, resim, animasyon, video, logo vb.) internet adresi (domain), sanal arazi parçaları, spor kartları vb. bir çok şey NFT olabilir.

Basit bir dille; NFT'ler, blockchain altyapısını kullanarak dijital ortamdaki ürünlerin, alım satım ve takas gibi işlemlerine olanak tanır. Bu sistem üzerindeki tüm eserlere NFT sanat eserleri denir.

NFT, dijital bir sanat eseridir. Bu eserlerin, Rarible veya OpenSea gibi popüler açık arttırma sitelerine yüklenmesiyle oluşturulmuş olur. Teknik olarak NFT oluşumu ise bir çok şekilde gerçekleşebilir. İyi bir an keşfedip, bundan kazanç elde edebilirsiniz. Yada bir dijital tasarım yaparak / yaptırarak, NFT oluşturup satabilirsiniz.