NFT, dijital gelişmeleri takip eden herkesin ilgisini çeken bir kavram. Bir devrim yaratan kripto para evreninin önemli buluşlarından biri. Peki, sanat dünyasını da yakından ilgilendiren bu kavram ne demek? Bu yazımızda NFT hakkında bilinmesi gereken önemli konulardan bahsettik.

nft nedir

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

NFT, Blockchain sistemindeki bir veridir. En önemli özelliği benzersiz bir dijital öğeyi temsil etmesidir. Basitçe söylemek gerekirse, dijital varlık, dijital biçimde var olan ve kullanım hakkına (kopyalama, çoğaltma, çoğaltma, değiştirme ve başka şekilde kullanma hakkı) sahip olan herhangi bir şeydir. Örneğin, belgeler, işitsel veya görsel içerik, resimler ve diğer benzer dijital veriler gibi şeylerin tümü dijital varlık olarak kabul edilir. Şimdi 6 maddede Non-Fungible Token kavramını yakından tanımlayalım.

 1. NFT, bir şeyin gerçekliğinin dijital sertifikasıdır.
 2. NFT'ler sanat ögeleri ve video oyunları gibi yaratıcı çalışma şekillerine benzeyen dijital dosyaların temsilidir.
 3. Non Fungible Token, aynısından bir daha yaratılması mümkün olmayan dijital varlıklara denir.
 4. Sanat yapıtları veya ses dosyaları gibi dosyalar sonsuz bir şekilde yeniden kopyalanır. Ancak bunları temsil eden NFT'ler az sayıda ya da tektir.
 5. NFT'lerin önemli bir diğer özelliği blok zincirinde izlenmesidir. Alıcılarına sahiplik kanıtı sağlayan bu dijital meta, kendi amaçları doğrultusunda kullanılmak üzere token standartları vardır.
 6. Bir paranın değeri herkeste aynıdır; örneğin 20 TL herkes için 20 TL’dir. Ancak NFT varlıkları kendi değerleri vardır. Bunun nedeni benzersiz olmalarıdır.

Non-Fungible Token (NFT) Ne İşe Yarar?

NFT projeleri, dijital kreasyonları meta haline getirmek için kullanılmaktadır. Bu dijital projeler müzik dosyaları, video oyunları ve sanat çalışmaları olabilir. NFT’ler genellikle telif haklarında kullanılması için tasarlanır. Örneğin bir sanatçı veya girişimci, kendi çalışmasını NFT olarak oluşturduğunda ürünün her satışında teliften belli bir gelir sağlamış oluyor.

NFT Nasıl Çalışır?

NFT'ler, bir blockchain dijital defterinde depolanan veri birimleridir. Değiştirilemez her bir token, bir dijital varlığın benzersiz olduğunu ve değiştirilemez olduğunu gösteren bir tür özgünlük sertifikası görevi görür. Blok zincirini benzersiz kılan kriptografi ilkeleri sayesinde bir NFT asla değiştirilemez, ayarlanamaz ve asla çalınamaz. Bir karşılıksız varlık bir defaya mahsustur; örneğin bir tablo, bir ev veya bir ticaret kartı. Örneğin, bir tablo kopyalanabilse veya fotoğraflanabilse de, orijinal hala orijinaldir ve kopyalar aynı değere sahip değildir.

Blockchain Güvencesi

NFT genel olarak hak sahipliğinin Blockchain teknolojisi kullanılarak kayıt altına alınmasıdır. NFT’ler ile sadece sanat çalışmaları ve yaratıcı girişimler kayıt altına alınmamaktadır. Atılan bir tweet, bir kişinin ses kaydı veya önemli bir konser için alınan konser bileti de NFT ile koruma altına alınabilir. NFT ne işe yarar sorusuna aşağıdaki cevapları verebiliriz:

 • NFT, güvence sağlayan bir sahiplik sertifikasıdır. Sanat hırsızlığını engeller ve sahiplerine güvence sağlar.
 • Ürünlerin dijital ortamda sergilenmesi ulaşılabilirlik konusunda fayda sağlar.
 • Ürün veya çalışmaları daha düşük ücretle güvence altına fırsatı verir. NFT ile komisyonsuz gelir elde etmek mümkündür.
 • NFT, aynı zamanda iyi bir yatırım aracı olarak da kullanılabilir. Bireyler, çalışmalarını NFT projesine dönüştürerek bir süre sonra yüksek fiyatlara satabilir.

NFT Nasıl Oluşturulur?

NFT oluşturmak için bir dosyayı veya bir eseri, Rarible veya OpenSea gibi popüler NFT açık artırma marketlerine yüklemek gerekir. Bu platformlar dosyaların bir NFT birimini oluşturur. Böylece NFT projeleri dijital deftere kaydedilir ve alınıp satılabilir. Bir kişi, çalışmasını temsil eden NFT'yi sattıktan sonra telif hakkını elinde bulundurur. Bu sayede daha fazla kişiye aynı projeyi satabilir. Eserin/çalışmanın orijinali her zaman eser sahibindedir. Alıcılar, orijinaline değil çalışmanın kopyasına sahip olur.

NFT üretmek için ise bir kripto para cüzdanına sahip olmak yeterlidir. Kullanıcılar, istedikleri dosyaları NFT oluşturucu platformlara yükleyerek eserlerini NFT'ye dönüştürebilirler. NFT oluşturucu platformlar, çalışmanın/dosyanın parametrelerini belirler ve kaç tane üretileceği ve fiyat gibi hususlar bu aşamada belli olur. Ardından kullanıcılar Blockchain ağına işlem ücretini ödedikten sonra NFT projelerini üretebilirler.

Token ile Coin Nedir? Aralarındaki Farkları Öğren!

NFT Nasıl Alınır?

NFT satın alma işlemi farklı platformlardan yapılabilir. Satın alınan platformlar, ne almak istediğinize göre değişiklik gösterir. Seçtiğiniz platform ise sizden özel bir cüzdan hesabı oluşturmanızı isteyebilir. Dolayısıyla satın almak için dijital cüzdan hesabı oluşturmalı ve kripto para yüklemeniz gerekir. NFT satın alacağınız platformlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

 • OpenSea
 • Rarible
 • SuperRare
 • Nifty Gateway
 • Foundation
 • VIV3

Non-Fungible (NFT) Nasıl Kullanılır?

NFT’nin temel kullanım alanı, eserlerin veya ürünlerin özgünlüğünü korumaktır. Bununla birlikte bazı ürünler, yüksek değerlerde satışa sunulabiliyor. NFT kullanmak için özel bir ürüne sahip olmak gerekir. Bazen bu ürünler, yaratıcısı tarafından pek de rastlamadığımız bir üretime sahip olabilir.

Aynı zamanda ünlü kişiler de bir dijital dosyasını veya herhangi bir çalışmasını NFT’ye dönüştürebiliyor. NFT ile eser sahipleri, kendilerinin ürünün gerçek sahibi olduklarını Blockchain platformu üzerinde ortaya koyar. Bu aşamadan sonra NFT sahiplerinin amacına göre kullanım alanları çeşitlilik gösterir. NFT projelerinin bazen telif koruması için bazen de satıştan ciddi gelirler elde etme gibi kullanım alanları olduğunu söyleyebiliriz.

Değiştirilemez Jetonlar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Birçok kişi NFT'ler için kullanım durumları olup olmadığını sorguluyor. Bununla birlikte, konsept emekleme aşamasında olmasına rağmen, birkaç potansiyel kullanım zaten ortaya çıkmıştır. Aşağıda en dikkat çekici olanlardan bazılarını seçtik:

Biletler

Açık adımımızda tartışılan NFT'lerin kullanımlarından biri, etkinlik biletlerinin kullanımıdır. Argüman, biletlerin değiştirilemez bir belirteç kullanılarak oluşturulması durumunda, bu biletin bir değişimini yaparsanız, o değişimin bir kaydının bulunmasıdır.

Sonuç olarak, birinin biletleri soyma, bilet çalma veya sahte bilet kullanmaya çalışma şansı yoktur. Bunun nedeni, o biletle ilişkili bir blok zincirinde belirteci değiştirme şansının olmamasıdır.

Moda

Moda endüstrisindeki birkaç önemli sorun, NFT'lerin kullanımıyla ele alınabilir. Başlangıç ​​olarak, dijital bir orijinallik kaydına sahip olmak, sahte ürünler gibi sorunlara yardımcı olur. Lüks ürünler, orijinal olduğunu gösteren ekli bir NFT'ye sahip olabilir.

Benzer şekilde, değiştirilemez bir belirteç, bir öğenin kökeni hakkında, örneğin kullanılan malzemeler, bunların nereden alındıkları ve öğenin ne kadar yol kat ettiği gibi önemli verileri gösterebilir. Moda ve sürdürülebilirlik ile ilgili konular daha acil hale geldikçe, bu, insanların daha etik kararlar almasına yardımcı olabilir.

Koleksiyon

İnsanlar her zaman hatıra, biblo ve diğer benzer eşyaları toplamaktan keyif aldılar. NFT'ler, orijinalliği, bir tür dijital imzayı veya onay damgasını sağlamanın bir yolunu sunar.

Oyun

Video oyunları endüstrisini araştıran makalemizde, oyunla ilgili devasa piyasa değerini araştırdık. NFT'ler, oyunculara benzersiz oyun içi öğelere sahip olmanın bir yolunu sunar. Eğlence, özgünlük veya rekabetçi bir doğada olsun, bu tür jetonlar oyun içi ekosistemleri güçlendirebilir.

En iyi 6 NFT Örneği

Peki, bugüne kadar en iyi NFT örnekleri hangileridir? Şimdi pahalı ve unutulmaz NFT çalışmalarına göz atalım.

 • En pahalısı ile başlayalım. Mike Winkelmann'in 2007 yılından itibaren her gün yaptığı 5000 resimden oluşan Everydays - The First 5000 Days çalışması tam 69 milyon dolardan satıldı.
 • 70’in üzerinde sanatçı tarafından oluşturulan Hashmasks isimli eser ise 17 milyon dolarlık değeri ile en önemli NFT koleksiyonları arasında yer alıyor.
 • Bir başka önemli NFT örneği ise Kanadalı şarkıcı Grimes’a ait. Grimes, 10 parçadan oluşan dijital sanat çalışmasını NFT’ye dönüştürerek toplamda 6 milyon dolarlık satış geliri elde etti.
 • NFT piyasasında fark yaratan bir başka eser ise CyrptoPunk #3100 isimli çalışmadır. 4200 Ethereum’a satılan bu eserin kripto paraların değerlenmesinde de önemli bir pay sahibi olduğu düşünülüyor.
 • Aynı şekilde bir başka CryptoPunk türü olan CyrptoPunk #7804 ise 7,5 milyon dolara alıcı bularak unutulmazlar arasına girmiştir. Algoritma tarafından oluşturulan eser, ilgi çeken özellikleriyle en bilinen NFT örnekleri arasındadır.
 • Twitter kurucusu Jack Dorsey de attığı ilk tweeti NFT’ye dönüştürerek kripto sanat piyasasında damga vurdu. Dorsey’in ‘just setting up my twttr’ tweeti tam 2,9 milyon dolara bir NFT takipçisi tarafından satın alındı.

NFT'lerin Artıları

NFT'lerin sıklıkla belirtilen avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Sanatçılara dijital varlıklar üzerinde sahiplik verirler: İçerik oluşturucular dijital bir varlık oluşturduğunda, bir NFT onlara yalnızca özgünlük gösterme değil, daha sonra çalışmalarından yararlanma şansı verir. Memler gibi geniş çapta dolaşan şeylerle bu, içerik oluşturucu için önemli bir gelir akışı anlamına gelebilir.
 • Eşsiz ve koleksiyonlukturlar: Birçok insan, benzersiz veya nadir bir şey toplamanın getirdiği heyecanın tadını çıkarır. NFT'ler, özellikle dijital varlıklar biçiminde, toplanabilir içeriğe ekstra bir meşruiyet katmanı sağlar.
 • Değişmezler: Değiştirilemez tokenler blok zinciri tabanlı olduğundan asla değiştirilemez, silinemez veya değiştirilemez. Yine, dijital içeriğin kökenini veya gerçekliğini kanıtlarken, bu değerli bir kalitedir.
 • Akıllı sözleşmeler içerebilirler: Akıllı sözleşmeler, blok zinciri teknolojisinin oldukça ilgi çekici bir başka özelliğidir. Esasen, belirli koşullar karşılandığında yürütülen talimatları saklayabilirler. Bu nedenle, akıllı sözleşmeli bir NFT, gelecekte NFT satıldığında sanatçılara kârın bir yüzdesini verebilir.

NFT'lerin Eksileri

Tabii ki, her yeni teknolojide olduğu gibi, bazı potansiyel dezavantajlar var. NFT'lerin dezavantajları şunları içerir:

 • Spekülatif bir piyasadır: Büyük soru, NFT'lerde herhangi bir gerçek değer olup olmadığı konusunda kalır. Bunlar uzun vadeli bir yatırım mı? Yoksa sadece geçici bir heves mi? Söylemesi zor. Şu anda tek değer, NFT'lerin duygusal kalitesine dayanmaktadır.
 • Dijital varlıklar kopyalanabilir: Birinin bir dijital varlığın NFT'sine sahip olması, onun kopyalarının olmadığı anlamına gelmez. Sanat kopyalanıp yapıştırılabilir, GIF'ler binlerce kez yeniden yayınlanabilir ve videolar çeşitli web sitelerinde yayınlanabilir. NFT'ye sahip olmanız, varlığı kontrol ettiğiniz anlamına gelmez - yalnızca bir özgünlük belirteciniz olur.
 • Çevresel maliyetler: Ether ve Bitcoin gibi blok zinciri tabanlı kripto para birimlerinin çevresel etkileri hakkında çok şey söylendi. Kayıtları bir blok zincirine girmek çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir. Blok zincirine dayalı varlıkların sürdürülebilir olup olmadığı konusunda büyük bir soru var.
 • Çalınabilirler: NFT'lerin arkasındaki teknoloji nispeten güvenli olsa da, borsaların ve platformların çoğu güvenli değildir. Bu nedenle, siber güvenlik ihlallerinden sonra NFT'lerin çalındığına dair birkaç rapor var.

NFT Nasıl Satın Alınır, Hangi Borsalarda Var?

Güvenilir kripto para borsaları NFT özelliğini kullanıma sundu. Bu konuda kullanıcılarına yardımcı olan borsalardan biri Binance isimli dünyanın en popüler kripto para borsalarından birisidir.

Binance’e ek olarak OpenSea, Rarible, Nifty Gateway ve Super Rare gibi ünlü platformlar da NFT borsaları arasında yer almaktadır.

Özet Olarak; NFT ile Yeni Bir Dijital Dünya Oluşuyor!

Yazımızda, "NFT nedir ve nasıl alınır" sorularını basit bir dil ile anlattık. NFT ve Blockchain, İnsanlık geleceği açısından çok önemli role sahip teknolojik altyapılardır. Bu iki teknoloji ile, yeni bir dijital Dünya oluşuyor desek abartmış olmayız. Siz de şimdiden yerinizi ayırtın!

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

Binance NFT, dijital sanat eserlerini ve ürün çalışmalarını içine alan geniş bir sanal markettir. Kullanıcılar NFT pazarında NFT çalışmalarını piyasaya sürebilir ve diğer NFT çalışmalarına göz atarak satın alma işlemi yapabilir.

Binance platformuna kayıt olan herkes Binance NFT platformunu kullanabilir. Kayıt ve doğrulama işleminin ardından kullanıcılar BNB, ETH veya BUSD gibi kripto para satın almalıdır. Böylece kullanıcılar Binance NFT pazarında işlem yapabilir.

NFT, Non Fungible Token kelimelerinin baş harfinden oluşur. Türkçe değiştirilemez veya değiştirilmesi olanaksız olan dijital varlık anlamına gelir. Başka bir varlıkla değiş tokuş yapılamayan ürün, nesle veya çalışmaları tanımlar.

NFT, dijital ürünleri ve sanat eseri gibi çalışmaları temsil eden ve Blockchain'de depolanan dosyalardır. Bir dosyanın veya çalışmanın benzersiz olduğunu vurgular ve sahibine orijinal versiyonunu kullanma hakkı verir. Alınıp satılabilir, yatırım veya koleksiyon amacıyla kullanılabilir.

Dijital ortamdaki bir çok şey NFT olabilir. Örnek olarak; dijital sanat eserleri (dijital tablo, resim, animasyon, video, logo vb.) internet adresi (domain), sanal arazi parçaları, spor kartları vb. bir çok şey NFT olabilir.

Basit bir dille; NFT'ler, blockchain altyapısını kullanarak dijital ortamdaki ürünlerin, alım satım ve takas gibi işlemlerine olanak tanır. Bu sistem üzerindeki tüm eserlere NFT sanat eserleri denir.

NFT, dijital bir sanat eseridir. Bu eserlerin, Rarible veya OpenSea gibi popüler açık arttırma sitelerine yüklenmesiyle oluşturulmuş olur. Teknik olarak NFT oluşumu ise bir çok şekilde gerçekleşebilir. İyi bir an keşfedip, bundan kazanç elde edebilirsiniz. Yada bir dijital tasarım yaparak / yaptırarak, NFT oluşturup satabilirsiniz.