Contact us to AD (300x250)

Çevrimiçi oyunların büyümesiyle birlikte, meta veri deposunun şu veya bu türden sanal dünyaları güçlendirmeye yardımcı olan belirteçlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yazıda, yatırımcıların merak ettiği en büyük metaverse coin projelerini yakından inceldik! Her şeyden önce Metaverse nedir kısaca anlatalım.

metaverse coin projeleri

Metaverse nedir?

Metaverse oldukça basit bir fikir ve onlarca yıldır var olan bir fikir. Buradaki öncül, gelecekte bir noktada tüm insanların kendi avatarları aracılığıyla sanal bir dünyada etkileşime gireceğidir.

Konsept, 1990'ların başındaki sanal gerçeklik (VR) patlamasının önemli bir itici güç olmasıyla birlikte bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Henüz insanlığı birbirine bağlayan tek bir çevrimiçi varlık yok, ancak insanların oturum açabileceği, alanı keşfedebileceği ve diğer kullanıcılarla etkileşime girebileceği daha küçük sanal dünyalar var. Bunlara metaverse denir.

Peki Metaverse Coin Nedir?

Bunun kripto para birimiyle ne ilgisi var? Şu anda birçok sanal dünya, blockchain tarafından desteklenmektedir. Meta veri deposuyla ilişkili bir kripto jetonuna sahip olmak, meta veri deposundaki katılımcılara alanı yönetmeye yardımcı olma gücü verebilir. Ayrıca, birçok meta veri deposunda, meta veri deposu belirteçlerini kullanarak, değiştirilemez belirteçler (NFT'ler) gibi dijital ürünleri satın alma seçeneği vardır.

Hem kazan-kazan hem de NFT alanlarındaki piyasa değerine göre en iyi metaverse madeni paraları ile en büyük kriptolar arasında çok fazla geçiş var. 18 Mart 2022 itibariyle, piyasa değerine göre en iyi metaverse madeni paraları MANA, APE, SAND ve AXS idi ve bunlar aynı zamanda oynayarak kazanılan ilk dört madeni paraydı. Birçok metaverse, NFT'ler sunar ve sonuç olarak bu alanlar, kazan-kazan oyunları sunar.

İşte en büyük ve en ilginç metaverse belirteçleri arasından 10 tanesi. Burada kripto piyasasının ve buna bağlı olarak metaverse piyasasının, UST'nin depegging'i ve LUNA'nın çöküşü büyük bir faktörle birlikte oldukça önemli ölçüde düştüğünü belirtmekte fayda var.

En İyi Metaverse Coin Projeleri

Metaverse dünyasına ilgi arttıkça, oyuncular ve yatırımcılar yatırım yapmak için en büyük ve en ilginç üst düzey metaverse coin projelerini arıyorlar. Ancak yatırım yapmak için düzinelerce metaverse projesi arsından seçim yapmak oldukça zor. Bu nedenle 2023 Yılında büyük patlama yapabilecek Metaverse Coin projelerini sizler için inceledik ve detaylı olarak yazdık.

ApeCoin (APE)

Kripto para piyasası, 2022'de şu ana kadar düşüş aşamasındaydı ve toplam değerinin yaklaşık %20'sini kaybetti. Çoğu kripto, bugüne kadarki yıl boyunca değer kaybetti ve bir kripto başlatmak için zor bir zaman olabilir. Bununla birlikte, 2022'de oldukça önemli bir kripto lansmanı yapıldı ve bu, meta veri deposuyla gerçek bir ilgisi olan bir tanesi.

Bored Ape Yat Kulübü, oradaki en büyük NFT koleksiyonudur. CoinMarketCap'ten alınan verilere göre, bir milyon ETH'nin (2.802.570.000 $) biraz üzerinde tahmini bir piyasa değeri var ve 9.999 ayrı dijital sanat eseri içeriyor. Mart 2022'de Bored Ape Yacht Club'ın kurucuları Yuga Labs, yeni, ilişkili bir kripto tokeninin çıkacağını söylemek için bir duyuru yaptı.

17 Mart 2022'de Bored Ape Yacht Club NFT sahipleri cüzdanlarında ApeCoin olduğunu öğrendiklerinde biraz şaşırdılar. Ethereum blok zincirine dayanan bu token, ApeCoin DAO adı verilen merkezi olmayan özerk bir organizasyon aracılığıyla BAYC ve Yuga'dan yarı bağımsız olarak çalıştırılır.

Bu DAO üyeliği tüm ApeCoin sahiplerine açıktır ve ApeCoin Vakfı tarafından denetlenmektedir. Vakfın yönetim kurulu, FTX Amy Wu'da girişim ve oyun başkanı olan Reddit kurucu ortağı Alexis Ohanian, Sound Ventures müdürü Maaria Bajwa, Animoca kurucu ortağı Yat Siu ve Horizen Labs başkanı Dean Steinbeck'ten oluşuyor.

Bunun arkasındaki fikir, sahiplerinin ApeCoin DAO'nun yönetiminde yer almalarına izin vermenin yanı sıra, hem DAO hem de BAYC için bir yardımcı token olarak hizmet etmek ve sahiplerine özel oyunlara, ürünlere, etkinliklere ve hizmetlere erişim sağlamaktı. ve üçüncü taraf geliştiricileri yaptıkları işe APE'yi dahil etmeye teşvik etmek.

Vakfın kripto ve teknoloji dünyalarında yerleşik isimlerden oluştuğunu görmek cesaret verici olsa da, her şeyin kötü bitmeyeceğini söyleyecek bir şey yok. Bu, bunun bir dolandırıcılık olduğu anlamına gelmiyor, ancak işlerin kasıtlı olarak başarısız olması gerekmiyor: birçok kripto para birimi, yalnızca çöküp ölmek için en iyi niyetlerle piyasaya sürüldü. Bu aşamada, ApeCoin'e bunun olmayacağını kesin olarak söyleyemeyiz.

Decentraland (MANA)

Decentraland (MANA), konu kazan-kazan kripto alanında çalışmak olduğunda SAND'ın karşılaştığı en büyük rakip. MANA Coin, insanların satın alabileceği ve NFT'lerle süsleyebileceği 90.601 adet arazi ile çok büyük bir çevrimiçi dünyadan oluşan sisteme güç veriyor. NFT'ler sistemin pazarında satın alınabilir, satılabilir ve takas edilebilir ve Decentraland, hem işlemleri gerçekleştirmek hem de sisteme güç sağlamak için MANA jetonunu kullanır.

Aslında bu, Decentraland'i devasa bir çevrimiçi NFT pazarı haline getiriyor, 2015'te geliştirme başladığında bile kurucuların niyeti bu değildi. Decentraland, çevrimiçi dünyada bir şey yapmak söz konusu olduğunda kilit bir oyuncu olduğuna ve ne yapacağına karar verenin kurucularından ziyade sistemin kullanıcıları olduğuna iyi bir örnektir. Belki de uygun bir şekilde, bu – olaylara nasıl baktığınıza bağlı olarak – eylem halindeki internetin merkezsizleştirilmesidir.

MANA, hala piyasadaki en büyük oyna-kazan kripto para birimi ve yaklaşık 1,9 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük metaverse jetonlarından biri.

The Sandbox (SAND)

SAND Coin, The Sandbox'ın yerel meta veri deposu belirtecidir. Bu, oyuncuların oyun içinde kendi NFT'lerini oluşturmalarına ve takas etmelerine olanak tanıyan çevrimiçi bir dünyadır. Ethereum blok zincirinde çalışan bir ERC-20 jetonu olan SAND, çevrimiçi arazi parselleri satın almak ve NFT'lerle etkileşim kurmak için kullanılabilir. Ayrıca The Sandbox sistemi içinde belirli ayrıcalıklar için de stake edilebilir.

SAND teknik incelemesi, jetonun sahiplerine, içerik ve oyun yaratıcılarına Vakıf hibe nitelikleri ve platform yol haritasında önceliklendirme gibi temel unsurlar üzerinde oy hakkı verebileceğini söylüyor.

SAND sahipleri kendilerine oy verebilir veya oy haklarını kendi seçtikleri diğer oyunculara devredebilir. SAND, stake edenlere sahip oldukları araziden para kazanma şansı veren ve ayrıca VARLIK adı verilen oyun içi NFT'ler oluşturmaya ilişkin öğeler elde etme şansı veren stake edilen jetonlarla da stake edilebilir.

Oyun boyunca harcanan toplam KUM'un küçük bir dilimi - %5 - sifonlanır, yarısı bahis havuzuna, diğer yarısı ise oyunu çalıştıran vakfa gider. 13 Mayıs 2022 itibariyle SAND, yaklaşık 1,7 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti ve bu da onu üçüncü en büyük metaverse kripto para birimi ve ikinci en büyük metaverse ödemeli para birimi haline getirdi.

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity'nin (AXS) topun gerçekten yuvarlanmasını sağlayan oyna-kazan metaverse belirteci olduğuna dair bir tartışma var. Hızlı ve basit bir şekilde açıklayacak olsaydınız, "Pokemon on the blockchain" ifadesini pekâlâ kullanabilirdiniz.

Vietnamlı start-up Sky Mavis tarafından kurulan bu oyunun oyuncuları, çizgi film canavarlarını temsil eden bireysel kartları toplamak için yarışıyor. Axies adı verilen bu yaratıklar birbirleriyle savaşırlar ve kazanan iki jetondan biri olan SLP ve AXS şeklinde ödüller alır. Küçük Aşk İksiri'nin kısaltması olan SLP çok daha yaygındır, ancak AXS daha değerlidir ve daha fazla kullanım alanı vardır. Bu, AXS'in bir bütün olarak oyunla bağlantılı olduğu ve birçok borsada işlem gördüğü anlamına gelir.

Her Axie bir NFT'dir, yani her biri benzersizdir, bu nedenle oyun içinde oyunculara kripto para birimi ve buna bağlı olarak gerçek dünya parası yapma fırsatı veren bir pazar vardır. Oyun, 2021 sonlarında yaklaşık üç milyon aktif günlük kullanıcı raporlarıyla çok geniş bir oyuncu tabanına sahip. İlk olarak 2020'de insanların dikkatini çekti.

Şimdi, kripto evren bu haberlerden yola çıktı – kısmen kripto evren her zaman yeni şeyler aradığı için ve kısmen de insanların oyunu oynayarak para kazanmanın ne kadar yaygın olduğu hiçbir zaman tam olarak belirlenmediği için – Axie Infinity dikkat çekti ve bir zamanlar AXS oradaki en büyük metaverse madeni paraydı.

Theta Network (THETA)

Theta, dünyanın ilk video akışı merkezi olmayan uygulamasıdır (dApp). Bir kripto para birimi ve bir video dağıtım ekosistemi, geleneksel video akışı sektörünün düşük kalitesine ve verimsizliğine hitap etmeye çalışıyor. THETA Coin, Theta'nın ağına güç sağlar. Madeni para sahipleri işlemlerini doğrulayabilir, blok zinciri ağını güvence altına alabilir ve topluluk oylaması yoluyla ağda değişiklik yapabilir.

Theta Network'ün aktif kullanıcı tabanı, Google ile ortaklığının ardından büyümeye devam ediyor. THETA ayrıca kripto sosyal zekası LunarCrush'ın ilk on madeni parasına dahil edilmiştir. Ayrıca, platformun diğerlerinin yanı sıra NASA, Katy Perry ve ONE Championship ile ortaklıkları var. Bu arada, Samsung NEXT ve Sonny Innovation Fund gibi kurumsal ağırlıklar Theta ekosistemini destekledi.

Enjin Coin (ENJ)

Enjin Coin (ENJ), Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 jetonudur. Oyun öğeleri satın alan bir oyun içi para birimi olarak tasarlanmıştır. Ayrıca oyun içi varlıklara değer katar.

Ayrıca herhangi bir oyun içi öğeyi alıp satmak için orta para birimi olarak da kullanılabilir. Ayrıca Enjin'in platformunun başka bir işlevi daha var. Bu işlev, oyun oyuncularının ve geliştiricilerin bir pazarda oluşturdukları öğeleri aracı ücret ödemeden takas etmelerini sağlar.

Enjin Coin (ENJ), oyun içi öğeler veya HP puanları ekleyen ilaçlar ve silahlar gibi varlıklar oluşturmak için “ darphane ” adı verilen bir işlemle kullanılabilir . Ayrıca ENJ, oyundaki karakterlerin yeteneklerini artırabilir.

Ayrıca oyun öğelerinin sayısı da dahil olmak üzere her karakterin adını, şeklini veya görünümünü oluşturabilir. Tüm bu öğeler ENJ'ye eşdeğer bir değere sahiptir.

Illuvium (ILV)

İncelemeye değer başka bir belirteç ise Illuvium (ILV). Bu meta veri deposu belirteci, klasik bir meta veri deposu kriptosu olarak tanımlanabilir. Madeni paranın kendisi, fantezi temalı çevrimiçi bir rol yapma oyunu olan Illuvium'u güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Oyun, Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur ve açık dünya deneyimi ile oyuncuya karşı oyuncu savaş oyunu arasında bir geçiş görevi görür. İnsanlar, İllüvyon denilen yaratıkları bulabilir, yenebilir ve toplayabilir. Bu canavarlar daha sonra diğer oyuncuların güçleriyle savaşan bir ordu oluşturmak için kullanılır.

Bu oyunu farklı kılan şey, Illuvial'lar NFT iken, insanların oyunda kripto yapması için başka yollar da olmasıdır. Örneğin, bir oyuncu, bir verim çiftliği ve bir merkezi olmayan kripto değişimi içeren bir dizi merkezi olmayan uygulama (dApps) kullanarak ILV kazanabilir.

Potansiyel yatırımcıların endişe duyabileceği bir şey sistemin güvenliğidir. 31 Aralık 2021'de bilgisayar korsanlarının Illuvium Discord sunucusunu hedef alarak yaklaşık 150.000 dolar değerinde kayba yol açtığını belirtmekte fayda var. Ocak ayında, Illuvium'un stake sözleşmelerinde, saldırganların kendi ILV'lerini basmasına izin veren bir güvenlik açığı keşfedildi. Bu sorunlar düzeltilmiş olsa da, bu tür güvenlik kusurlarını göz önünde bulundurmaya değer.

Theta Network

Theta Network, video akışı amacıyla oluşturulmuştur. Merkezi olmayan bir ağ olarak, kullanıcılar eşler arası bant genişliğini ve kaynaklarını üçüncü bir taraf olmadan paylaşabilir. Proje, oyun ve video endüstrisi uzmanları Mitch Liu ve Jieyi Long tarafından Mart 2019'da başlatıldı

Ağın yerel belirteçleri olan THETA ve Theta Fuel (TFUEL), ekosistemi güçlendirmek ve yönetmek için kullanılır. Katılımcılar için daha verimli, uygun maliyetli ve adil hizmet sunarak günümüzün merkezi video akış platformlarının sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır.

Ultra (UOS)

Ultra (UOS), bir video oyunları yayın platformu olarak tasarlanmıştır. Eski moda oyun yayınlama platformlarının sorunlarını çözerken oyun geliştiricilere ve oyunculara daha fazla seçenek sunmayı hedefliyor. Oyuncular, platformu kullanarak Ultra'nın yerel jetonu olan UOS'u kazanabilirler. Ayrıca oyuncular ve geliştiriciler, Ultra'nın reklam alanı hizmetinden de yararlanabilir.

Ultra'nın yazılım indirme teknolojisi, oyuncuların oyunları oynamasına ve beta testlerine katılarak, reklamları izleyerek ve oyun küratörlüğünden para kazanmasını sağlar. Ayrıca, oyun geliştiricileri, işletmelerini ölçeklendirmek için tavsiye bonuslarından ve ödül programlarından yararlanabilir.

Vulcan Forged (PYR)

Vulcan Forged (PYR) metaverse coin’i, platformun insanların oynaması için çeşitli oyunlar içerdiği GALA'dan çok da farklı olmayan bir sistemdir. Ağın temel farkı, oyunların hepsinin bir şekilde Yunan mitolojisine dayanmasıdır.

İnsanlara arsa satın alma, satma ve geliştirme şansı veren VulcanVerse var. Ayrıca, insanların NFT'leri ücretsiz olarak yerleştirmesine izin veren Anvil de var. Bezerk, hem Anvil hem de VulcanVerse'den NFT'leri kullanan koleksiyonluk bir kart oyunudur. Ayrıca oyuncuların kendi savaş turnuvalarını oluşturmalarını sağlayan Frenzy de var.

PYR metaverse belirteci, Frenzy turnuvalarının kazananlarına ödül olarak ödenir. Ayrıca sistemin yönetimi ve Volcan Forged ağı içindeki öğeler için ödeme yapmak için kullanılır.

Özet

Yazımızda, piyasa değerine göre belirlenmiş yükselebilecek metaverse coinlerine yer verdik. Hiç kuşkusuz Metaverse projeleri, son zamanların en ilgi çekici projelerinden biri olmuştur. Yatırım yaparken detaylıca araştırma yapın ve riske atacağınız kadar miktarlarla yatırım yapmaya çalışın. Bu yazı yatırım tavsiyesi değildir bu nedenle dikkatli analiz yapmanızı öneririz.