Yaratıcısının insanlar olduğu, yeni, merak edilen ve heyecan verici Metaverse evreni, gün geçtikçe kendinden çok daha fazla söz ettiriyor.

Hakkında birçok haber, birçok varsayım ve gelişmelerin olduğu Metaverse için, en dikkat çekici durum ise Facebook’un Metaverse üzerine yaptığı yatırım ve kendi isminde yaptığı isim değişikliği. Bu yazımızda bu yeni dijital dünyanın kapılarını sizin için aralayacağız.

Metaverse Nedir?

Metaverse dünyası; arazilerin, binaların, avatarların hatta isimlerin bile satın alınarak oluşturulabileceği, kullanıcıların bu dünyada dolaşabileceği, eşya ve hizmet satın alabileceği, etkinliklere, sergilere, konserlere katılarak sosyalleşebileceği çok ileriyi andıran fakat çok yakınımızda olan yeni, merak uyandırdığı kadar biraz da ürkütücü bir dünyadır.

metaverse nedir

İlk olarak "Metaverse" kelimesine 1992 yılında Neal Stephanson tarafından yazılmış "Snow Cash" adlı romanda rastlıyoruz. Kelimenin taşıdığı anlamları incelediğimizde; "Ötesi" ve ‘’Evren’’ kelimelerinin bir harmanlanması olarak ortaya çıktığını ve günümüzde "Yeni nesil internet" olarak da bir anlam taşıdığını söyleyebiliyoruz.

Metaverse Mottosu: Özgürlük

Yaratılan bu sanal dünyanın vaat ettiği şeylerden biri ise "Özgürlük" adı altında, gerçek dünya üzerinde yapılamayan birçok şey için sınırsız fırsat ve seçenekler evreni. Diğer önemli nokta ise bu evrenin kripto paraları farklı ve yeni bir kullanım alanı ile tanıştırmasıdır.

Bu yeni dijital evrende, avatarınız ile dijital dünyalar arasında seyahat edebilir, yürüyebilir, eşyalarınızı yanınızda NFT olarak götürebilirsiniz. Gerçek hayatta sizden uzakta olan dostunuz ile sinemaya gidebilir, ışınlanır gibi bir an sonra sanal biz müzayedede NFT bir sanat eseri almaya karar veriyor olabilirsiniz.

Metaverse Ne İşe Yarar, Amacı Nedir?

Metaverse; Bu dünyanın sanal evrende tasarlanan ve tasarlanmaya devam eden ve kişilere somut dünyamızdan çok daha şans, seçim, olasılık sunan yeni bir dijital dünyadır.

Amaç; Tek bir gözlük ile veyahut hologram teknolojisi ile şu an bilgisayar üzerinden ya da telefonla yapabildiğimiz pek çok işi ve daha fazlasını sanal gerçeklik boyutuna taşımaktır.

Metaverse Neden Önemli?

Metaverse internetin dönüşüm noktası, devrim niteliğinde olan ve tüm dünyayı etkileyen, etkilemeye devam edecek olan köklü yeni olduğunu düşünsek bile aslında eskiye dayanan, yalnızca adından yenilerde daha sık söz edilen, kapsayıcı bir terimdir.

AR/VR uygulamalarından, online oyunlara, NFT tabanlı sanat eserlerinden, Merkeziyetsiz Finans (DeFi) çözümlerine, 5G teknolojisini de içine alarak genişleyen, tüm sanal dünyaların, internet üzerindeki içeriğin, Blockchain teknolojiler kullanılarak tasarlanması sonucu yaratılmış, sanal ve gerçek olanın eş zamanlı deneyimlenebileceği yeni gerçeklik evreni bir bakıma holografik evrendir.

Teknoloji firmalarının yanı sıra sayısız girişimci, global marka Metaverse evreninde kullanıcıların taşıyacağı sanal avatarlar, kostümler ve eşyalar üzerine çalışmalar yürütmektedir.

Kısaca Metaverse kulağa bilim kurgu kitabı, bilim kurgu filmi gibi gelse de bizi bir ütopyanın ya da distopyanın içerisine sürükleyecek yeni bir soyut gerçeklik.

Metaverse Nasıl Kurulacak?

Şu ana kadar Metaverse hakkında konuşulan neredeyse birçok şey şimdilik birer varsayımdan ibaret. Bu durumun temel sebebi ise bu büyülü evreni tam anlamıyla yaratacak bir teknoloji altyapısına henüz erişememiş olmamız.

Fakat Metaverse’ü oluşturan;

 • AR/VR teknolojileri,
 • MMO oyunları,
 • Dijital sanal ikizleri,
 • NFT tabanlı sanat eserlerini
 • Blockchain gibi bileşenleri birbirinden ayrı olarak bir süredir aktif olarak kullanmaktayız.

Bu bileşenler sayesinde Metaverse hakkında yorum ve analiz yapabiliyor, neye benzeyeceği hakkında çıkarımlarda bulunabiliyoruz.

Metaverse’ü oluşturacak teknik alt yapı ve içerikler hazır olduğunda, bu yeni gerçeklik kapılarını bizlere tam anlamıyla açacak. Kullanıcılar hem fiziksel hem de sanal dünya içerisinde eş zamanlı olarak var olacaklar.

Metaverse Projeleri Hangileri?

Decentraland projesi:

Kullanıcılar;

 • Ethereum blok zinciri altyapısını kullanarak içerik ve uygulamalar oluşturabilirler.
 • Oluşturdukları uygulamalar üzerinden para kazanabilirler.
 • Decentraland (MANA Coin) da bulunan araziler ise kalıcı olarak topluluğa aittir. Kullanıcılar Blockchain tabanlı bir defter üzerinden e-arazinin mülkiyetini talep edebilir, MANA adlı Coin ile satın alınabilirler.
 • Bu platform üzerinden çevrimiçi etkinlikler düzenleyebilir ve yapılan etkinliklere katılabilirler.

The Sandbox projesi:

Oyuncular;

 • Kendi oyunlarını oluşturabilir.
 • Kendilerine ait oyun içi envanteri ile sanal dünya inşa etme imkanları sağlanır.
 • Oluşturdukları envanterleri NFT şeklinde satabilirler.
 • Bu proje içerisinde etkinliğe katılabilir ve kendileri etkinlik düzenleyebilir.

Sand, Ethereum tabanlı bir sistemdir. Minecraft ve Roblox’tan ayıran taraf; oyun içinde kazanılan NFT’ler SAND ile oyunculara geri verilmektedir.

Enjin Coin projesi:

Video oyun dünyasında, hizmet vermek için tasarlanmış Blockchain platformudur. 20 milyonu geçen oyun kullanıcısı tarafından oyunlar içerisinde sanal topluluklar oluşturma fırsatı sunulmaktadır.

Yield Guild Games projesi:

Genel itibari ile diğer projeler ile aynı yapıya sahip olan proje farklı olarak oyun dünyası içerisinde yer alan ekonomiyi düzeltmek için maksimum fayda sağlamaktadır.

Metaverse Projesine Hangi Şirketler Katkıda Bulunacak?

Metaverse’ün inşası üzerinde;

 • Meta (eski adıyla Facebook),
 • Microsoft,
 • Epic Games,
 • Roblox,
 • Nvidia gibi teknoloji devleri uzun bir süredir çalışmalar yürütüyor, tasarlıyor ve geliştiriyorlar.

NFT ve Metaverse İlişkisi

Dijital öğelerin gerçek ve kalıcı bir değere sahip olmaları için, öğeyi kaldırmaya veya devre dışı bırakmaya karar verebilecek bir varlıktan bağımsız olarak var olmaları önemlidir ve gereklidir. Yüzbinlerce doları yönetilmesini sağlayan şey NFT'lerin özelliğidir.

Metaverse, herhangi bir şirketin kaprislerinin hâkim olduğu bir ekosistem değil, açık bir ekosistem olmalıdır. Bu bağlamda NFT devreye girer NFT’nin alıcısı, buluttaki bazı şirketlerin hizmetlerini durduracağından veya hesabını donduracağından dolayı asla tedirgin olmak zorunda kalmaz. Özgür bir alanda huzursuzluğa kapılmadan hareket eder.

Popüler Metaverse Coinleri Hangileri?

Oyun dünyası içerisinde de giderek popülerleşen ve bu sanal dünyanın daha gerçekçi bir hale gelmesi için gerekli olan VR/AR/XR teknolojisinin gelişmesiyle beraber daha çok sanal dünyaya ve hayatımıza dahil olacak Metaverse için Metaverse Coin’lerine göz attığımızda:

 1. Decentraland (MANA)
 2. Axie Infinity
 3. Enjin Coin
 4. The Sandbox
 5. Illuvium
 6. UFO Gaming
 7. Radio Caca
 8. Yiyeld Guild Games
 9. StarLink
 10. Vulcan Forged
 11. Star Atlas
 12. Wilder World
 13. Merit Circle
 14. Render Token
 15. My Neighbhor
 16. Aurory
 17. Somnium Space CUBEs
 18. RedFOX Labs
 19. Star Atlas DAO
 20. Decenral Games
 21. Boson Protocol
 22. Aavegotchi
 23. RMRK
 24. vEmpire DDAO
 25. Ovr gibi Coin’ler popüleritesi ile ilgi uyandırmaktadır.

Şuradaki linke tıklayarak piyasa değerine göre en büyük Metaverse coinlerine ulaşabilir, şuraya tıklayarak ise kazandıracak Metaverse Coinlerine göz atabilirsiniz.

Metaverse'nin Geleceği Nasıl Görülüyor?

Günümüz çalışmalarına bakıldığında bu kaçınılmaz terim tam anlamıyla bize kendini gösterecek. Gelecekte Metaverse salt bilginin çok ötesinde, tam anlamıyla kapsayıcı ve insan yaşamının her noktasına hitap edebilen 3D içeriklerin ve deneyimlerin paylaşılacağı bir evren olarak karşımıza çıkacak ve hayatlarımızda yer edinerek bizi somut dünyanın içerisinde fakat bambaşka bir yere sürükleyecek.

Metaverse Coin’leri Nasıl Alınır?

Metaverse Coinleri Binance başta olmak üzere global borsalarda listeleniyor. Fakat sadece bilinen projeler bu borsalarda yer ediniyor.

Bu ayrıntıya dikkat ederek ve gündemi takip ederek size en uygun Metaverse Coin’i seçmeniz sonrasında tercih ettiğiniz Coin’in bulunduğu borsayı bularak kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt işleminden sonra, normal bir kripto para alırken uyguladığınız adımlar ile aynı adımları atarak Metaverse Coin’e sahip olabilirsiniz.

Özetleyecek Olursak

Metaverse zaten bir noktada hayatlarımız içerisinde küçük düzeyde dahi olsa yer edinmiş bir terim olarak varlığından şimdilerde daha yüksek sesle söz ettiriyor. Bir çoğumuz için fanteziden ibaret gibi gelen Metaverse ile ilgili kavramlar, bir çoğumuzun gerçeğini ve muhtemelen hepimizin geleceğini oluşturuyor.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

İlk olarak ‘’Snow Cash’’ adlı eserde bahsi geçen bu terim sonrasında, diğer pek çok bilimkurgu romanına ve filmine ilham olurken, uzun bir süredir ise yeni bir sanal gerçeklik için kullanılan bu terime dönüşerek bize teknoloji ile ilgili bildiklerimizin çok daha ötesinde bir evren ile tanıştırmanın anlamını taşıyor.

Metaverse evreninde arazi, NFT sanat eseri, avatar tasarımı ve avatar ile alakalı (kıyafet, saç, makyaj vs. ürünler) ürün ve hizmetler için Metaverse Coin’lere ihtiyaç duyuluyor.

Meta veri deposu, genel anlamda iki çeşit platform türüne ayrılabilir. Bunlardan biri; genel olarak insanların iş, eğlence gibi çeşitli faaliyetler için bir araya gelebileceği sanal dünyalar için meta veri kullanılan platformlardır. Facebook meta verisi bu bağlamdadır.

Metaverse aslında zaten hayatımızda olan, Sanalika gibi oyunlarda kendine has evrenleri ile karşımıza çıkan bir terimdir. Şu an ki durumu ve gelecekte üzerine olan beklentiler insanlara şaşırtıcı, çekici ve ürkütücü gelmektedir.

Facebook’un isim değişikliği konusunda farklı çeşitli sebepler, iddialar olsa Mark Zuckerberg bu isim değişikliği için "Var olan marka adı bırakın gelecekte yapacaklarımızı, muhtemelen şu an yaptığımız birçok şeyi bile açıklamaya yetmiyor. Bu sebeple değişmesi gerekiyor.’’ Gibi cümleler kurarak büyük yatırımlar yaptığı bu evrenin lideri konumunda yer almak istiyor.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA