Kripto para ligindeki en eski dijital paralar arasında yer alan Litecoin, aynı zamanda en popüler altcoinlerden biridir. Coinmarketcap verilerine göre şu anda toplam değeri 12,3 milyar doları aşan piyasa değerine göre 14. en büyük kripto paradır. Tüm kripto paralar gibi Litecoin’in değerinde de sert dalgalanmalar meydana gelmiştir.

Litecoin (LTC) Nedir

Doğal olarak da fiyatlarındaki ani yükselişler de aynı orantıda satışları beraberinde getirdi. Litecoin nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Litecoin (LTC) hakkında pratik ve faydalı bilgiler edinmek için yazımızın devamına göz atın.

Litecoin (LTC) Nedir?

Bitcoin dışında en değerli kripto varlıklar listesinde uzun süre kalan çok az kripto para birimi vardır. İşte Litecoin bunlardan biridir. Bir OG kripto olan Litecoin, dünyamızın her coğrafyasına hızlı bir şekilde ödeme göndermek için tasarlanan ve peer-to-peer (eşler arası) sistemini kullanan bir finans aracıdır. Belki de Litecoin’in en çarpıcı yönü Bitcoin’in tamamlamak istemesidir. Bitcoin’ın bazı olumsuz taraflarını giderme amacı nedeniyle kendine iyi bir Pazar oluşturan Litecoin, en iyi ve başarılı cyrpto paralardan biri olarak kabul edilir.

Ekim 2011'de bilişimci Charlie Lee tarafından oluşturulan Litecoin, en eski ve en uzun süredir devam eden altcoinlerden biri olarak yoluna devam ediyor. Litecoin'in tasarım amacını ise şu şekilde özetleyebiliriz: 5 sentlik minimal bir ücretle Bitcoin'den dört kat daha hızlı işlemler yapmak...

Litecoin, diğer kripto para varlıkları gibi merkezi otoriteden uzaktır. Blockchain altyapısını kullanır ancak az önce belirttiğimiz gibi işlem hızı gibi farklı özellikleriyle diğer kripto paralardan ayrılan bir yapısı vardır.

Litecoin (LTC) Nedir, Özellikleri Neler?

En popüler kripto varlık Bitcoin (BTC) gibi, Litecoin de merkeziyetsiz bir ödeme ağı altyapısını kullanır. Bununla birlikte Litecoin, tedarik limiti açısından da Bitcoin’den de daha avantajlıdır. BTC tedarik limiti 21 milyonken, bu rakam Litecoin’de 84 milyondur. Bitcoin’e kıyasla daha hızlı işlem kapasitesine sahip olan Litecoin BTC blok miner’lığı (madencilik) açısından da önemli avantajlar barındırıyor.

Uzmanlara göre bir Bitcoin blog madenciliği için 10 dakika gerekiyor ancak Litecoin’de bu süre hipotetik 2,5 dakikadır. Özetle, Litecoin’i BTC işlemlerini daha hızlı hale getiren bir finansal yöntem olarak tanımlayabiliriz. Zira uzmanlar, Bitcoin’i kripto borsa liginin altın’ı olarak tanımlarken Litecoin’i de gümüşü olarak tanımlar.

Bitcoin Core blok zincirinin bir çatal (fork) kaynak kodunun ardından oluşturuldu. (bir fork, bir blok zincirinin iki ayrı yola sapması ve iki ayrı Coin parası oluşturmasıdır). Diğer yandan Script algoritması ile transaksiyon tasdik sürecini daha hızlı hale getiren Litecoin'in Bitcoin'den en büyük farkları şunlardır:

 • Daha düşük işlem ücretleri
 • Farklı bir hash algoritması
 • Azaltılmış blok oluşturma süresi
 • Arttırılmış Coin miktarı

Özetle, Bitcoin’in açıklarını kapatmak için kolları sıvayan Litecoin, bunu belli bir ölçüde başarmış olacak ki en değerli kripto varlıklar listesinde üst sıralardadır. Artan kullanımı ve geniş piyasa hacmi de Litecoin’in gelecekte de varlığını koruyacağına kanıt olarak gösteriliyor.

Whitepaper

White paper, herhangi bir girişimin amacını, detaylarını ve ne gibi çözümler sunduğunu betimleyen ve açıkça dile getiren dokumanlardır. Hemen hemen her yeni bir girişimin whitepaper’ı bulunmaktadır ve ana gayesi insanları aydınlatmaktır. Kripto para birimlerinin birer proje olduklarını hesaba katarsak, whitepaper projesi kripto paralar hakkında yol göstericilik yapar.

Kripto para ligindeki diğer varlıklar gibi Litecoin de whitepaper projesini halka açık bir şekilde yayınlamıştır. Ana hatlarıyla Litecoin’in çalışma prensibini anlatan teknik dokuman whitepaper, merak edilen sorulara birinci elden cevaplar verir. Siz de konuyla ilgili merak ettiğiniz detaylara ulaşmak ve Litecoin hakkında tüm sorularınıza cevaplar almak istiyorsanız, LTC whitepaper projesine https://litecoin.info linkinden erişim sağlayabilirsiniz.

Güncel Litecoin (LTC) Fiyatı Ne Kadar, Kaç Dolar?

Aşağıdaki tabloda 1 Litecoin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

LTC Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

LTC Coin satın almak için Binance borsasına üye olun. Binance, Litecoin sahil, onlarca farklı kripto para seçeneklerini satın alabileceğiniz bir borsadır. Binance üyelik hesabı açtıktan sonra hemen kendi adınıza LTC Coin satın alabilirsiniz. LTC Coin almak için aşağıdaki 3 yöntemden birini tercih edebilirsiniz.

Bağlantıya tıklayarak Binance'den %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırın

 1. Banka hesabı veya kredi kartı
 2. Üçüncü taraf ödeme metodu
 3. P2P yöntemi

İster banka kartınızdan ister kredi kartınızdan Binance borsa hesabınıza aktararak piyasalar bölümünden LTC Coin satın alabilirsiniz. Alacağınız Litecoin tutarını Binance kripto para al formuna yazmanız yeterli olur. Ardından saniyeler içinde litecoin sahibi olabilirsiniz.

Diğer yöntem olarak da LTC coinlerini satışa çıkaran kullanıcılardan satın almak için P2P seçeneğini kullanabilirsiniz. Kripto Al sekmesinden LTC Coin’e tıklayarak P2P metoduyla da kolayca litecoin satın alabilirsiniz.

Avantajları Neler?

 • İşlem Hızı: Litecoin blok zincirinde blokların oluşturulma süresi 2,5 dakikadır. Bu süre Bitcoin’de 10 dakikadır. Diğer kripto paralarda da bu sürenin 2,5 dakikadan daha uzun olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla LTC ile yapılan işlemlerin süresi birçok kripto paraya kıyasla çok daha hızlıdır.
 • Hızlı Onay Süreci: LTC sistemindeki Scyript isimli algoritma, ağ içindeki işlemlerin yapılma sürecini olumlu etkiler. Bu sayede litecoin ile yapılan işlemler asgari düzeyde gereksinimlere ihtiyaç duyar. Asgari işlem gereksinimleri de kullanıcılara daha ucuz ve daha pratik işlemler yapma imkanı sunar.
 • Kolay Madencilik: Scrypt, kullanıcıların bir cihazın grafik işleme birimlerini veya GPU'larını ve merkezi işlem birimlerini veya CPU'larını kullanarak LTC madenciliği yapabilmelerini sağlar. Bu bileşenler güçlü bilgisayarlar gerektirmediği için LTC madenciliği sırasında daha az enerji tüketilir. Dolayısıyla LTC Coin üretimi için madencilik uygulamaları çok daha pratiktir. Pratik madencilik, Litecoin’in yaygınlaşmasındaki önemli etkenlerden biridir.
 • Piyasadaki Dolaşım Miktarı: Litecoin, Bitcoin'den farklı olarak daha yüksek bir talebin karşılanabilmesini sağlayan daha yüksek bir arz sınırına sahiptir. Litecoin maksimum 84 milyonluk bir Coin adedine ulaşabilirken Bitcoin ise 21 milyonluk bir Coin miktarına ulaşabilir. Dolayısıyla Litecoin’in piyasadaki dolaşım miktarının fazla olma ihtimali, BTC dahil diğer kripto paralara psikolojik bir üstünlük kurabileceği olarak yorumlanır.

Litecoin Alınır Mı? Analistlerin LTC Coin Yorum ve Tahminlerini Oku

Dezavantajları Neler?

 • Fiyat Dalgalanmaları: Diğer kripto varlıklar gibi litecoin de kısa süreli fiyat değişimleri ile ön plandadır. Fiyatındaki ani iniş çıkışlar, yatırımcılar için bir risk unsuru anlamına gelebilir.
 • Hak Talep Edememe: Litecoin, merkeze bağlı olmayan ve bir otorite tarafından yönetilmeyen bir dijital sanal paradır. Litecoin varlıklarını çaldıran veya kaybedenler, herhangi bir makama otoriteye başvuramaz. Dolayısıyla kripto paraların dijital ortamda çok iyi korunması gerekmektedir.
 • Kötü Niyetli Haberler ve Dedikodular: Litecoin ile ilgili dezavantajlardan bir diğeri de hakkında çıkan kötü haberlerdir. Bir dönem dark.net’te yasadışı faaliyetler için LTC coinlerin kullanıldığı haberi çıkmış ve bu haberler Litecoin’in genel itibarını zedelemişti. Ancak kötü haber dedikoduları ve bahsettiğimiz dezavantajlar, diğer kripto paralar için de geçerli olduğunu unutmayalım.

Sonuç

Bitcoin, kripto para ligindeki ilk kripto para birimiydi. Bu nedenle, piyasadaki diğer sanal para birimlerine kıyasla değerini ve karizmasını sağlam bir şekilde korumaya devam etmektedir. Ancak Bitcoin eskisi kadar rahat değil çünkü Bitcoin'in açıklarını kapatmak isteyen diğer kripto paralar BTC'nin tahtını zorluyor. Bunlardan biri de Litecoin'dir ve BTC'ye göre önemli avantajları bünyesinde barındırmaktadır.

BTC'nin geliştirilmiş bir versiyonu olarak kendini tanıtan Litecoin'in yüksek talebi karşılama konusundaki başarısını yakında hep birlikte göreceğiz. Ancak her şeye rağmen Litecoin, şimdiden günümüzün en değerli kripto para varlıkları arasında yer alıyor ve de sağlam potansiyeliyle gelecek vaat ediyor

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

Litecoin (LTC), yeni nesil ticaretin yapıldığı bir finans ortamıdır. Tamamen dijital dünyada varlığını sürdürür ve altyapısı Blockchain’dir. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve merkeziyetsizdir. Ticari işlemlerin ve finans faaliyetlerinin bağımsız olarak ve kurumlara bağlı kalmadan yapılmasını amaçlar.

Kripto bilimi ile şifrelenen Litecoin, %100 güvenilir bir küresel ödeme ağıdır. Bitcoin ile aynı mantığı sahip olan Litecoin, Bitcoin’in açıklarını k

Ülkemizdeki bankalar, BDDK kurallarına bağlıdır ve bankalarda kripto para alım-satımları ile ilgili bir yasa bulunmamaktadır. Dolayısıyla Litecoin almanın yöntemi, kripto para borsalarıdır. Kripto para borsalarına üye olarak Litecoin al-sat işlemi gerçekleştirilir. Bankalar ise kripto para borsaları ile anlaşmalı oldukları için banka hesaplarına para aktarırken işlemler ücretsiz yapılabilir.

Litecoin, maksimum 84 milyon adet üretilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu rakam, maksimum Bitcoin arzının 4 katıdır. Bitcoin ise en fazla 21 milyon üretilebilmektedir. Günümüzde toplam Litecoin arzının yaklaşık %80’i üretildiği bilinmektedir. Litecoin altyapısında her 2,5 dakikada bir blok oluşturulur ve ortalama 2 yıl sonra tüm LTC’lerin çıkarılıp piyasada bulunması tahmin edilmektedir.

Litecoin (LTC), yeni nesil ticaretin yapıldığı bir finans ortamıdır. Tamamen dijital dünyada varlığını sürdürür ve altyapısı blockchain’dir. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve merkeziyetsizdir. Ticari işlemlerin ve finans faaliyetlerinin bağımsız olarak ve kurumlara bağlı kalmadan yapılmasını amaçlar.

Kripto bilimi ile şifrelenen Litecoin, %100 güvenilir bir küresel ödeme ağıdır. Bitcoin ile aynı mantığı sahip olan litecoin, bitcoin’in açıklarını kapatmak ve daha k