Tether (USDT) Nedir? USDT Ne Zaman Çıktı?

Tether, son dönemde değerini artıran kripto para birimlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Kripto para ticaretinde önemli bir yeri var ve gördüğü talep ile kripto piyasasında ciddi bir yer edinmiş durumda.

tether usdt nedir

Peki, Tether’i ne kadar yakından tanıyoruz? Tether hakkında ayrıntılı bilgi için yazımızın devamına göz atın.

Tether (USDT) Nedir ve Ne Zaman Çıktı?

USDT sembolü ile geçen Tether, en popüler stablecoin'lerden biridir. Tether, ABD dolarının tokenleştirilmiş bir versiyonudur, yani fiyatı ABD doları ile eşdeğerlidir. Bu Coin’in değerini durağan tutan ABD doları ile olan ilişkisidir. Tether'in en önemli hedeflerinden biri ABD dolarının fiyatını yansıtan bir kripto para olmaktır. Fikir, dijital dolar gibi kullanılabilecek istikrarlı kriptolu bir para birimi yaratmaktır.

Piyasa Değeri En Büyük Paradır

Tether, 30 milyar doları aşan piyasa değeriyle en büyük kripto para birimi sıralamasında yukarılarda yer alır. Bunun yanı sıra genellikle en çok işlem gören altcoin unvanına sahiptir. Tether, bir stablecoin'in adı olmasının yanı sıra aynı isimli bir şirketin de adıdır. Tether Limited, menşei Hong Kong olan ve Tether kripto parayı piyasaya süren bir şirkettir. Tether, 2015 yılından beri dijital finans piyasalarında yer alan bir Coin’dir. Altyapı hazırlıkları 2014 yılında başlamış ve 2015 yılında piyasaya sürülmüştür.

USDT Projesi ve Whitepaper

Whitepaper (diğer adıyla teknik doküman) yeni çıkan bir proje ile ilgili kapsamlı bilgiler içeren bir kılavuzdur. Yeni çıkan ürün hakkında bilgiler veren whitepaper, kullanıcılar için ne gibi faydalar sağlayacağından bahseder. Whitepaper, kripto paralar için de önemli olan doküman ve belgedir çünkü kripto paraların hangi amaca hizmet edeceğini açıklar. Bu bağlamda USDT projesi de kendi içinde tutarlı bilgiler içeren bir adet whitepaper’a sahiptir.

USDT Coin’in whitepaper belgesinde Tether ile ilgili tüm sorulara cevap verilir. Her kullanıcı veya bu teknolojiye ilgili olan kişilerin anlayabileceği bir dille yazılan Tether whitepaper belgesi, USDT ile ilgili birçok bilgiyi kapsar. İsteyen herkes USDT whitepaper içeriğine göz atarak bu kripto paranın ne gibi hedeflere ulaşmak istediğini yetkili bir belgeden öğrenebilir. Siz de USDT whitepaper projesine göz atmak istiyorsanız https://tether.to/ linkine tıklayabilirsiniz.

Tether Nasıl ve Nereden Alınır?

Tether satın alma işleminizi güvenilir kripto para borsası Binance üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde Binance borsasına kayıt olduktan sonra aşağıdaki yöntemlerle Tether (USDT) al-sat işleminizi yapabilirsiniz.

 1. Banka hesabı veya kredi kartı
 2. Üçüncü taraf ödeme metodu
 3. P2P yöntemi

İlk olarak banka kartı, kredi kartı ya da papara gibi dijital ödeme metotları ile Binance hesabınıza para yatırın. Daha sonra USDT satın al menüsüne tıklayın. Almak istediğiniz miktarı karşınıza açılan forma yazın. Ardından hızlı bir şekilde Tether satın alma işleminiz gerçekleşir ve coinleriniz Binance borsa hesabınıza aktarılır.

Bağlantıya tıklayarak Binance'den %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırın

P2P yöntemi kullanarak da USDT satın alma işleminizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Binance platformundaki USDT ilanlarını inceledikten sonra Kripto Al sekmesinden Tether’i –USDT- seçin. Ardından satın alacağınız ödeme metodunu ve satın alacağınız miktarı belirleyin. Böylece P2P ile satın alma işleminizi çok kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Kripto Para Birimi USDT'nin Avantajları Neler?

Tether Coin, Bitcoin veya Litecoin gibi popüler kripto paraların sunmadığı bazı avantaj sunar.

 • Bitcoin veya diğer altcoinlerin aksine Tether değişken değildir. Tether Coin, 1 dolara eşdeğer olduğu için diğer kripto paralar gibi fiyat dalgalanmaları USDT için geçerli değildir. Bu özellik, Tether’ın güvenilir bir kripto para olarak yorumlanmasını sağlar.
 • Tether altyapısı birden fazla blok zinciri ağının kullanımına izin verir. Bu imkan yatırımcı ve kullanıcıların USDT gönderirken veya alırken ağı kendilerinin seçmesine izin verir.
 • Tether, diğer kripto paralar gibi gelişmiş güvenlik önlemlerine sahiptir. Aynı zamanda rekabetçi ve düşük maliyetli bir işlem ücretleri ile alım satımları gerçekleştirir.
 • USDT, muhtelif kullanım durumları için uygun olan bir kripto paradır. Örneğin, birçok yatırımcı, Bitcoin ve diğer birkaç altcoin ile ilişkilendirilen fiyat oynaklığı konusuna çare bulmak için Tether'ı tercih eder. Birçok yatırımcı, varlıkları nakde çevirmek yerine, fiyatı istikrara kavuşturmak için varlıkları kolayca USDT'ye dönüştürebilir.
 • USDT'yi kullanmak, nakit ödemeleri kabul etmeyen kripto para borsalarına da erişmenizi sağlayabilir. Kullanıcılar nakite güvenmek yerine gerekli miktarda USDT tokeni satın alabilir ve kripto ticareti işlemini gerçekleştirebilir.

Tether'ın Dezavantajları Neler?

Tether, her kripto para gibi sahip olduğu avantajlara ek olarak bazı problemleri de barındırır. Tether’ın dezavantajları nelerdir sorusuna aşağıdaki gibi cevaplar verebiliriz:

 • Bitcoin veya Ethereum'dan farklı olarak Tether'ın merkezi olan bir sanal/dijital para olduğunu ifade edelim. Tether, aynı ismi taşıyan Tether Limited isimli bir şirkete aittir. Dolayısıyla Tether'ın ne kadar avantajlı bir kripto olduğu Tether Limited şirketinin potansiyel kabiliyetine bağlıdır.
 • Merkezi yapısı nedeniyle, Tether ağı bazı durumlarda anonimlikten ödün vermenizi ister. Dolayısıyla üçünü taraf bir otoritenin onayı olmadan al-sat ve ticari işlemler yapılamaz.
 • Tether'i fiat parayla satmak, kapsamlı bir KYC gerektirir. Fakat sektör uzmanları ve deneyimli kişiler, Tether Limited'in elinde tuttuğunu iddia ettiği itibari para rezervleri konusunda şüpheci olmaya devam etmektedir. Bu durum da Tether'ın kullanım potansiyeline olumsuz etki edebilir.
 • Yatırımcılar için yüksek gelir imkanı sunmaz. Daha çok güvenli liman arayışında olanlara hitap eder. Daha yüksek yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmez.

Sonuç Olarak

Stablecoin'ler birçok kişi tarafından güvenli bir kaçış noktası gibi görünse de, kripto para birimlerine verilen zararın da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Özellikle büyük yatırımcıların düşüş yaşadıklarında kendilerini stablecoin'lere sabitlemesi, kripto para fiyatlarını olumsuz etkilemektedir.

Bazı görüşlere göre USDT gibi stablecoin'ler kripto para fiyatlarının yükselmesinde bir engel olarak yorumlanıyor. Ancak bazı görüşlere göre de kripto paraların popülerleşmesini de sağlayabilir. Dolayısıyla stablecoin varlıkları için henüz net bir fikir söylemek zor gibi görünüyor. Ancak kripto para piyasasında yaşanan gelişmeler, USDT ve diğer stablecoinleri piyasanın göz bebeği haline getirebilir. USDT cephesindeki ve kripto para piyasasındaki gelişmeleri hep birlikte yakından göreceğiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Her iki kripto para birimi de stablecoindir ve aralarında ciddi fark yoktur. USDT ve BUSD değeri, 1 doların karşılığıdır. Fakat aralarında ince farklardan söz edebiliriz. Bu farklardan biri BUSD düzenli olarak denetimden geçer fakat USDT daha az denetime tabiidir. USDT rezervleri, offshore bankalarda tutulurken BUSD rezervlerinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Bu özellik BUSD para biriminin daha fazla güven vermesine yol açar. Bu arada USDT’nin Tether Limited şirketine ait olup BUSD para birimi ise New York Finansal departmanı tarafından onaylanmıştır.

USDT, Tether Limited şirketi tarafından piyasaya sürülen bir kripto paradır. Dolar ise ABD Merkez Bankası tarafından basılan gerçek bir paradır. Dolayısıyla USDT ve Dolar çok farklı kulvarda olan iki farklı paradır. Ancak Tether Limited şirketinin amacı, USDT ile doların sanal karşılığı olma hedefindedir.

Bu bakımdan 1 USDT her zaman 1 dolar fiyatından işlem görür. Dolayısıyla USDT ve doların kullanım amaçları ve ortaya çıktığı koşulları birbirinden tamamen zıttır.

USDT, dolara endeksli olan bir kripto paradır ve piyasalarda 1 USDT’nin karşılığı her zaman 1 dolardır. Bir stablecoin olarak kendi piyasasında doları baz alarak hareket eden USDT, piyasalardaki kripto fiyat dengesini korumayı amaçlamaktadır. Böylelikle insanların kripto paraya olan güvenlerini tazeleyerek yatırım aracı olarak kullanılmasına yardımcı olmaktadır.

USDT, diğer kripto paralar gibi merkeziyetsiz değildir. Tether Limited şirketine ait olan stablecoin, yönetimde tamamen bağımsız değildir. Tether Limited’in Hong Kong’ta kurulduğu ve İsviçre’de ofisinin olduğu bilinmektedir.