Kripto Para Cüzdanı (Wallet) Nedir?

Kripto paraların saklanması ve tutulması için güvenli bir dijital platforma ihtiyaç vardır. Bu platformlar, kripto para cüzdanı adıyla bilinir. Kullanıcılar, kripto paralarını online cüzdanlarda saklayabilir ve işlemlerini bu cüzdanlar ile yapabilir. Kripto para cüzdanı akıllı telefon ya da bilgisayarda çalışan uygulamalar gibidir.

kripto para cüzdanı

Mobil uygulama ile tek tıkla kripto para cüzdanlarına ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda internet bankacılığı gibi bilgisayar tarayıcısından da kripto para cüzdanlarına ulaşılabilir.

Wallet Ne İlk Zaman Çıktı?

İlk kripto para cüzdanı (Wallet) 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından tanıtılmıştır. Kripto para cüzdanları, ilk olarak Bitcoin saklamak için kullanılmıştır.

Daha sonra diğer altcoinlerin de saklanması için dizayn edilmiştir. Kripto para göndermek istediğinizde başka bir kullanıcının cüzdan adresine gönderim yaparsınız. Bu adres şifrelemeler ile korunur. Cüzdanda görünen işlemleriniz Blockchain’e kaydedilir. Cüzdan hesabınızdaki etkinlikleriniz (alım-satım işlemleri vb) Blockchain’e kaydedilen işlemlerin görüntüsüdür.

Kripto Para Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Bir kripto para cüzdanı, kripto para adresi (açık anahtar) ve özel anahtardan oluşur. Açık anahtarı banka hesap numarası, özel anahtarı ise hesap şifresi olarak düşünebiliriz. Kripto para cüzdanı kullanmak için bu iki anahtar türüne ait bilgileri mutlaka kaybetmemelisiniz.

Çünkü cüzdan hesabınızdan kripto para al sat işlemi yaptığınız zaman açık ve özel anahtar bilgilerinizi kullanırsınız. Kripto para cüzdanları, fiziksel cüzdanlar değildir. Cüzdanlarınız dijital ortamda (bir web uygulamasında) saklanır ve cüzdan işlemlerinizi online olarak yaparsınız.

Kaç Tane Kripto Para Cüzdanı (Wallet) Var?

Kullanım amacına göre kripto para cüzdanları farklılık gösterir. Şimdi kullanabileceğiniz kripto para cüzdan seçeneklerinden bahsedelim:

Sıcak ve Soğuk Cüzdanlar

En çok kullanılan kripto para cüzdanları arasında yer alırlar. Sıcak cüzdanlar, internete bağlı cüzdanlardır ve online olarak ulaşılabilir. Soğuk cüzdanlar ise çevrimdışı cüzdanlar olup donanımda bulunur ve işlem yapılacağı zaman internete bağlanır.

Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan arasındaki en önemli fark kullanım durumuyla ilgilidir. Sıcak cüzdanlar günlük al-sat ve transfer gibi işlemler için kullanılır. Soğuk cüzdanlar ise genel olarak büyük miktarlarda kripto para saklama amaçlı kullanılır.

Donanım ve Yazılım Cüzdanları

Donanım cüzdanı, özel anahtarın saklandığı fiziksel bir cüzdan türüdür. Güvenli olan donanım cüzdanları maliyet konusunda pek kullanıcı dostu değildir. Çünkü donanımsal bir cüzdanın maliyeti yaklaşık 150 dolardan başlamaktadır.

Yazılım cüzdanları ise bilgisayar ve telefonlara yüklenen bir cüzdan türüdür. Özel anahtarı saklayan bu cüzdanlar, pratik oluşu ve rahatlığı nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Yazılım cüzdan şifresi kullanıcı tarafından iyi korunmalıdır. Aynı zamanda cüzdanın yüklü olduğu telefon veya bilgisayarın da iyi korunması gerekir.

Çevrimiçi ve Hesap Cüzdanı

Çevrimiçi cüzdanlar, tarayıcı cüzdanları olarak da bilinir. Bulutta çalışırlar ve internetin olduğu her yerden erişilebilir. Çevrimiçi cüzdanlar, özel anahtarları online olarak saklarlar bu yüzden daha az güvenlidir. Diğer yandan çevrimiçi cüzdanların özel anahtarları şirket veya üçüncü taraflar tarafından kontrol edilir. Bu bakımdan güvenli olmasına özen gösterilmelidir.

Hesap cüzdanı ise bir kripto para borsasına hesap açtığınızda kullandığınız bir cüzdan türüdür. Binance gibi büyük hacimli kripto borsalarından hesap açtığınızda hesap cüzdanı ile işlem yaparsınız.

Eğer Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz.

Hesap cüzdanlarının önemli özelliği pratik olmalarıdır. Hem yatırım yapma hem de günlük işlemler yapma imkanı verir. Bazı kripto para borsaları güvenlik nedeniyle coinlerin bir kısmını sıcak cüzdanda saklayabilir. Coinlerin büyük bir kısmını ise çevrimdışı soğuk cüzdanda tutabilirler.

Kağıt Cüzdanlar

Bu cüzdan türünde cüzdan sahibi kağıt benzeri bir materyale (ekran görüntüsü veya metin dosyası) yazılı olan özel anahtarı kullanır. Ancak kağıt cüzdanlardaki miktarların bir kısmını kullanmak için yazılımlara ihtiyaç vardır. Kağıt cüzdanlar, genel olarak coin saklamak için kullanışlı bir yöntem olarak bilinir.

Kripto Para Cüzdanına (Wallet'e) Nasıl Sahip Olunur?

Kripto para cüzdanı çeşitlerinden yukarıda bahsettik. Bu cüzdanlardan hangi birine sahip olmak istiyorsanız uygulayacağınız yöntem farklılaşır. Örneğin bir donanım cüzdanı ile kripto para saklamak istiyorsanız, cihazı satın almanız gerekir. Daha sonra ilgili yazılımı bilgisayarınıza kurmalı ve bilgisayarınızla olan bağlantısını sağlamak için prosedürleri izlemelisiniz.

Yazılım cüzdanı sahibi olmak için de bilgisayarınıza programı indirip kurmanız yeterli olmaktadır. En sık kullanılan kripto para cüzdanı ise çevrimiçi cüzdan veya hesap cüzdanıdır. Kripto para borsalarının web veya mobil adreslerine kayıt olduğunuzda anında çevrimiçi/hesap cüzdanı sahibi olabilirsiniz.

Wallet Nasıl Yedeklenir?

Herhangi bir problemde kripto para cüzdanınıza erişiminizi kaybetmemeniz için yedekleme yapmanız önerilir. Örneğin bilgisayar ya da telefonunuz bozulabilir veya yazılımda herhangi bir arıza olabilir. Eğer cüzdanınızı yedeklerseniz, bu gibi sorunların kolayca üstesinden gelebilirsiniz. Peki cüzdan yedeklemek nasıl yapılır?

Token ile Coin Nedir? Aralarındaki Farkları Öğren!

Hangi cüzdanı kullanırsanız kullanın size özel bir parola verilir. Bu parolayı Cüzdan Yedekleme bölümünden bulabilirsiniz. Kullandığınız her cüzdanda mutlaka bir cüzdan yedekleme bulunur. Cüzdan yedekleme bölümünden kod alma veya özel anahtarı dışarı aktarma gibi bir bölüm göreceksiniz. Bu bölümden parolanızı bulup gizli bir yere not edin. Daha sonra cüzdana erişimi kaybederseniz, oluşturacağınız yeni cüzdana parolanızı girerek yeniden erişim sağlayabilirsiniz.

Özet Olarak

Wallet, dijital varlıkların saklanması için oluşturulan dijital kasalardır. Böylelikle kullanıcılar, kripto para ve benzeri dijital varlıklarını kripto para cüzdanları içerisinde saklayabilir. Ayrıca kripto paralarını fiziksel cüzdanda taşımak isteyenler de fiziksel cüzdan hesabı sahibi olabilir.

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

Coin cüzdanı oluşturmak için şu adımları takip edin:

  1. Blockchain uygulaması indirin
  2. Eğer bir hesabınız yok ise hesap oluşturun, mevcutta bir hesabınız var ise giriş yapın
  3. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra "cüzdan oluştur" seçeneğine tıklayın
  4. Şifre belirleyin ve e-posta adresinizi girin
  5. Son olarak Pin kodu oluşturun ve bu kadar. Bitti.

Soğuk para cüzdanları, kripto varlıklarınızı depolamak için kullanılan, çevrımdışı olarak kullanılan cüzdanlardır. Donanım cüzdanları olarak da bilinirler. Soğuk para cüzdanları yüksek güvenliklidir.

Kripto hesap cüzdanı, kripto varlıklarınızı saklamak için oluşturulan cüzdanlardır. Kripto para transferi, depolama, saklama, güvende tutma gibi amaçlar için oluşturulan yazılım veya donanım araçlarıdır.

En iyi soğuk cüzdanlar için öneriler:

  • Trezor (BTC, BCH, BTG, ETH, ZCash, Dash depolar)
  • Ledger Wallet (BTC, BCH, BTG, ETH, ZCash, Ripple, Dash, ARK, Stellar ve vb.)

En iyi sıcak cüzdanlar için öneriler:

  • Coinbase
  • Blockchain.info

Olarak sıralanabilir.