Contact us to AD (300x250)

Litecoin Neden Düşüyor? LTC Düşüşüne Sebep Olan 10 FaktörEn popüler kripto paralardan biri olan Litecoin’in düzenli bir şekilde düşüş eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz. Peki, Litecoin (LTC) neden düşüyor ve sebebi ne? Bu yazımızda Litecoin’in düşme nedenlerini araştırdık. Yazımızı takip ederek Litecoin’in neden düştüğüne dair genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Litecoin (LTC) Coin Nedir?

Litecoin (LTC), eski bir Google çalışanı Fildişi Sahili doğumlu girişimci Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan kripto para projelerinden biri olarak Litecoin’i örnek olarak gösterebiliriz. Bazı uzmanlar ise Litecoin’i Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en popüler kripto para olarak yorumlamaktadır.

litecoin neden düşüyor

Litecoin temelde Bitcoin ile aynı olsa bile aralarında bazı temel farklar bulunmaktadır. Litecoin, Bitcoin sistemindeki yer alan bazı sorunların giderilmesi için çıkarılmıştır ve bu alanda da başarılı olmuştur Özetlemek gerekirse Litecoin açık kaynak kodlu, Desantralize (merkeziyetsiz) Blockchain sistemi üzerinde faaliyet gösteren bir kripto para birimidir.

Litecoin Projesinin Amacı Nedir?

Litecoin projesi, kripto para işlemlerine yenilikçi bir bakış kazandırma amacı taşır. Kripto paraların en popüleri olan Bitcoin’in yarattığı problemleri ortadan kaldırma amacına sahiptir. Litecoin projesinin amacını aşağıdaki gibi maddeler halinde özetleyebiliriz:

 • İşlemlerin daha düşük maliyetle yürütülmesi
 • Kripto para işlemlerinin daha hızlı yapılması
 • Merkezi olmayan madencilik ağının yaygınlaşması
 • Kripto paralar ile yapılacak işlemlerin pürüzsüz bir anlayışa sahip olması
 • Kripto para transferlerinin daha az maliyetli bir şekilde yapılması

Litecoin Hazirandan Beri Neden %50 Düştü?

2009 yılında hayatımıza giren Bitcoin borsası için bir çok hükümet ve kuruluş onay kapılarını açmış ve Bitcoin üzerinden yatırımları kabul etmeye başlamıştı. Yalnız Bitcoin piyasasına bir türlü yatırım kapılarını açmayan Çin hükümeti madencilik yatırımları içinde yine Bitcoin’e kapılarını kapattı. Çin hükümetinin Bitcoin madenciliğine kapılarını kapatması sonucu Bitcoin piyasasında büyük düşüşler yaşandı. Haziran ayı içerisinde yine Çin hükümetinin vermiş olduğu yasama kararı ile Bitcoin borsasında düşüklük meydana geldi.

Bu sebeple birçok Altcoin de değer kaybına uğradı. Özetle Litecoin’in Haziran’dan beri düşüş nedenini bu şekilde özetleyebiliriz. Çünkü Bitcoin’deki düşüş, Litecoin gibi diğer Altcoin’leri de etkilemektedir. Bu nedenle Çin’de yaşanan bu gelişmenin Litecoin fiyatında düşüşe neden olduğunu ifade edebiliriz.

Litecoin Neden Düşüyor, Sebepler Neler?

Son zamanlarda hızlı sonuç elde edilmesi ile popüler olan Litecoin neden düşüyor sorusuna net bir cevap bulunmamaktadır.

 1. Tek bir nedene bağlı düşüşler olmadığı bilinse de yatırımcıların davranışları Litecoin fiyatının değişkenlik göstermesinde ana etkendir.
 2. Yatırımın az olması veya daha az tercih edilmesi, sert satışların ya da hacim yükseltmelerde düşüşlere bağlı etkenler olabilmektedir.
 3. Aslında Litecoin’deki düşüşlerin bir başka nedeni ise Bitcoin değerindeki oynaklıktır. Bitcoin dominance, LTC gibi bir çok kripto biriminin düşüş veya yükselişine doğrudan etkendir.
 4. Bitcoin’in en popüler kripto para olduğunu biliyoruz ve kripto paraya yatırım yapan birçok kişi, yatırım yaparken Bitcoin değerini dikkate alıyor. Eğer Bitcoin’de ani düşüşler olursa bu düşüşün bir benzeri Litecoin gibi diğer Altcoin’lerde de olacağı düşünülüyor.
 5. Dolayısıyla BTC piyasasındaki votality (oynaklık) elinde Litecoin tutanlar, LTC’lerini elden çıkarabiliyor. Bu da Litecoin fiyatında düşüşe neden oluyor.
 6. Diğer Altcoin projelerinin varlığı da LTC düşüşüne neden olabiliyor. Blockchain piyasasına yenilikçi bakış getiren bir proje, dolayısıyla diğer Altcoin’lerin değerinden alıp kendine değer katıyor.
 7. Yatırımcıların ilgisi sürekli olarak yeni Blockchain projelerinde olması da Litecoin’deki düşüşlerin bir diğer nedenidir.
 8. Yatırımcıların enflasyondan korunmak için yeni varlık sınıfı aramaları da Litecoin’in düşüş nedenlerinden biri olarak gösterilebilir.
 9. Yeni çıkan projeler ile ilgili spekülasyonlar da Litecoin’in değerini olumsuz etkileyebilir.
 10. Son olarak hız veya maliyet bakımından beklentileri karşılamayacak olması nedeniyle ilginin azalması da LTC’nin düşüş nedenleri arasındadır.

Manşetlerde yer alan büyük taşıyıcılardan biri olan Litecoin’in ünlü Google çalışanı tarafından üretildiğini düşünürsek ve mevcut piyasa %20 artış gösteren bu para birimi yakın dönemde de atak yapmaya devam edecek gibi görünüyor.

Litecoin (LTC) Tekrar Yükselir Mi, Gelecekte Ne Olacak?

Kripto para piyasasında ani düşüşler karşısında savunmasız kalan Litecoin 300 dolar bandından 200 dolar bandına gerilemişti. Litecoin (LTC) geleceği için temel bir geliştirme mevcutta var olmasa da yükselen diğer para birimleri sayesinde artış göstereceği öngörülmektedir. Ticari seviyesinin eski dönem seviyesinden altında olduğu LTC için yeniden artış beklenmektedir.

LTC Düşüşü Sürebilir Mi?

Analistlere göre yapılan teknik analizler sonucu satın alma pozisyonu LTC’nin aleyhine görülmektedir. Piyasada en çok ilgi gören alt coinler arasında beşinci sırada yer alan Litecoin, on yıldır piyasada var olduğu yerini muhafaza ediyor ve hızlı işlem görmeye devam etmektedir. Kripto para borsasındaki düşüşlerden etkilenen LTC için düşüklük devam edecektir diye net bir bilgi elbette mümkün değildir. Litecoin’in düşüp düşmeyeceği piyasadaki yeni gelişmeler belirleyecek. Ancak Litecoin geliştiricilerinin de yapacakları yeni hamleler, LTC fiyatının düşmesini engelleyebilir. Hatta kısa vadede yeni yükselişlerin işareti olabilir.

LTC İyi Bir Yatırım Mı 2022?

Uzmanların açıklamalarına göre kripto para borsasında iyi bir değer kazanan Litecoin (LTC) yerini korumaya devam ediyor. Yine uzmanlar LTC için yıl sonuna doğru değerini katlayacağının tahmininde bulunuyorlar. Pek çok analistin gözünde iyi yerde olan Litecoin için yatırım yapabileceği öngörülüyor. Kripto para borsasında yaşanan her düşüklüğün ve yükselişin tüm Altcoin’leri de etkileyeceğini unutmadan yatırım yapılabilir.

Litecoin’in gelecekteki fiyatını net olarak bilmek mümkün olmadığı için her yatırımcı risk veya fırsatları hesaba katarak Litecoin’e yatırım yapmalıdır. Bu yazımızdaki görüşler yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. İçeriğimiz sadece bilgi verme amaçlı oluşturulmuştur.

Son Sözler

Yazımızda, LTC düşüş nedenlerini detaylı olarak açıkladık. Litecoin, kripto para piyasasının en popüler Altcoin’lerinden biri olarak varlığını sürdürüyor. Aynı zamanda iyi bir yatırım aracı olma yolunda da ciddi bir yol kat etse de yaşadığı düşüşler yatırımcılar için soru işareti olabiliyor. Fakat önümüzdeki günler Litecoin’in yıldızı yeniden parlayabilir. Fiyatında yaşanan dalgalanmalar, yatırımcılar için hem risk hem de fırsat olarak görülebilir. Bunu belirleyecek olan da yatırımcıların yapacakları araştırma süreci ve durum değerlendirmesidir. Bu bakımdan Litecoin ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var.
Sıkça Sorulan Sorular

 • Yatırımcı davranışları
 • Güven vermemesi
 • Bitcoin fiyatındaki oynaklık
 • Başarılı olan diğer kripto para projeleri
 • Yatırımcıların daha farklı Token ve Coin’lere olan ilgisi
 • Hakkında yapılan spekülasyon ve dedikodular
 • Hız ve maliyet açısından beklentileri karşılamaması
 • Yatırımcıların enflasyondan korunmak için yeni Coin arayışına girmeleri.

Kripto para borsasında yaşanan her gelişmede tüm Altcoin’lerin etkilendiği gibi Litecoin’in de bu durumdan etkilendiğini söyleyebiliriz. Yeni bir geliştirme çalışmasında olmasa da Litecoin popülerliğini korumaya devam etmekte olan güvenilir Altcoin’ler arasında yer almaktadır.

Litecoin bir Google uzmanı tarafından oluşturulan zengin ve güvenilir bir para birimidir. Borsa imlerinden etkilenmesi söz konusu olduğunda düşüklükler yaşayabilir veya yükselişe geçebilmektedir. Litecoin kurucuları tarafından para birimi üzerinde herhangi bir geliştirme çalışması olmadığı açıklaması olsa da piyasa değerini korumaya devam etmektedir.

Kripto para borsasında yaşanan ve Çin hükümetinin yasaklamaları nedeni ile madencilik yatırımında değer kaybeden Bitcoin dünyası yeniden yükselişe geçmeye devam ediyor. Birçok ülke ve kuruluşun onayını alan Kripto para borsası her geçen gün yeni yatırımcıları bünyesine almaya devam ediyor. Borsa düşüşleri ve yükselişleri den etkilenen her Altcoin gibi Litecoin de bu sebeplerden etkilenmektedir.

Litecoin (LTC) para biriminin ne zaman yükseliş göstereceği hakkında net bir veri mevcut değildir. Fakat uzmanlar kısa vadede LTC’nin yeniden yükelişe geçeceğini düşünmektedirler. Zira piyasa değeri olarak yerini koruyan ve hızlı işlem yaptırımlarına devam eden LTC oldukça güvenilir bir Altcoin’dir. Borsa trendlerini takip ederek doğru ve akıllı yatırım yapmayı ve kendi araştırmalarınızı yapmayı unutmamalısınız.

Litecoin günümüzde yer alan güvenilir Altcoinler arasında yer aldığı için yatırımcıların da ilgi gösterdiği bir para birimi haline gelmiştir. Geliştiriciliği hakkında herhangi bir çalışmanın yer almadığını söylense de LTC popülerliğini korumaya devam etmektedir. Kripto para pazarındaki sert düşüşler devam ederse elbette Litcoin de bundan etkilenecektir. Ancak şu an için sert düşüşlerin olacağını söylemek mümkün değil.

10 yıldır kripto para borsasında yerini koruyan Litecoin (LTC) en yüksek oran olarak 412.96 Dolar’ı gördü.

Litecoin'in toplam ve maks arzı 84,000,000 adettir.