Bu yazımızda, özellikle kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiren ve piyasa koşulları hakkında birtakım fikirler veren boğa sezonu ve ayı sezonu terimlerini mercek altına aldık. İşte konuyla ilgili ayrıntılar.

boğa ve ayı sezonu nedir

Boğa Sezonu Nedir?

Boğa sezonu, yükselişte olan ve ekonominin koşullarının elverişli olduğu bir piyasadır. Boğa sezonu, fiyatlarda gözlenen bir artış ile karakterize edilir. Böyle zamanlarda yatırımcılar genellikle yükseliş trendinin uzun vadede devam edeceğine inanırlar. Bu senaryoda, ülke ekonomisi tipik olarak güçlüdür ve istihdam seviyeleri yüksektir.

Mega boğa sezonu nedir?

Mega boğa sezonu ise piyasalarda bir süredir görülmeyen bir artış anlamına gelir. Boğa sezonundan daha da yüksek bir artışın olma ihtimali üzerinde durulan piyasa koşullarını tanımlar. Örneğin kripto paradan örnek verecek olursak, mega boğa sezonu kripto paraların 2017 yılındaki artışından daha büyük bir artışın beklenmesidir.

Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

Boğa sezonu toplama dönemi ile başlar. Zararda olan yatırımcılar, daha da zarar elde etmemek için ellerindeki varlıkları ucuzdan satarlar. Büyük yatırımcılar da ucuza satılan varlıkları toplamaya başlarlar. Böylece boğa sezonu açılmış olur.

Daha sonra zarar edenler ve küçük yatırımcılar da piyasanın toparlandığını düşünürler. Böylece toplama sezonuna küçük yatırımcılar da katılır.

Bu aşamalardan sonra piyasa doygun hale gelir ve yeni yatırımcı sayısında büyük bir düşüş gözlenir. Yeni alıcılardaki muazzam düşüş, boğa sezonunun sonuna gelindiğinin işaretidir. Bu aşamadan sonra da düşüş beklenir.

Boğa Sezonu'nun Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Boğa sezonunun gelmesi yatırımcıların tutumlarıyla alakalıdır. Zarar eden yatırımcılar, piyasadan çıkmak için ellerindeki ürünleri/varlıkları satarlar. Böylece piyasadan çıkarlar ve zarar ederler. Daha sonra büyük yatırımcılar, ucuza satılmış olan ürünleri toplamaya başlarlar. Büyük yatırımcıların piyasaya giriş yaptıkları ve alım işlemlerinin çok olduğu dönem boğa sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir.

Boğa Piyasası Ne Kadar sürüyor?

Sezonun ne kadar süreceğini piyasa koşulları ve yatırımcı davranışları belirler. Boğa sezonu bazen birkaç ay sürebilir bazen de 1 yıla yayılabilir. Uzmanlara göre boğa sezonunun süreceği periyod en fazla 15-18 aydır.

Ayı Sezonu Nedir?

Ayı sezonu da tıpkı boğa sezonu gibi finans piyasalarında ve kripto piyasalarında kullanılan bir terimdir. Ayı sezonu, boğa sezonunun tam tersi olup piyasaların düşüşte olduğunu ifade eden bir jargondur. Bu dönemde piyasa genel olarak geriler, çoğu hisse senedi, ürün veya dijital varlık değer kaybeder. Ayı sezonunda fiyatlar düşüş trendindedir ve piyasa koşulları yeni alımlar için elverişsizdir.

Ayı Sezonu Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

Ayı sezonu, fiyatlarda düzenli bir düşüş eğilimi ile karakterize edilir. Eğer piyasalardaki ve varlık alımlarındaki ana trend aşağı yönü gösteriyorsa ayı sezonu içinde olunduğunun göstergesidir. Fiyatlardaki düşüşün sürdüğü dönem olan ayı sezonunun ne zaman biteceği net olarak belli değildir. Yatırımcıların piyasadaki ürün ve varlıklara talebi artmaya başlayınca ayı sezonu da yavaş yavaş sona erecektir.

Ayı Sezonu'nun Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Piyasalarda düşüş uzun bir süredir düşmeye devam ediyorsa, ayı sezonun geldiği anlaşılır. Ayı sezonunda, fiyat dalgalanmalarından ziyade tutarlı bir düşüş olmalıdır. Uzun vadeli düşüşler gözleniyorsa ayı sezonu gelmiş demektir.

Geleneksel piyasada ayı sezonun gelmesi için fiyatların ortalama %20 oranında düşmesi gerekir. Aynı durum kripto paralar için de geçerlidir. Ayı sezonu içinde olan kripto paralarda ise %80’e kadar düşüş eğilimi görülebilir.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Tüketici talebi, varlıkların miktarı ve arz talep dengesi ayı sezonunun ne kadar süreceğini belirleyen etkenlerdir. Ayı sezonunun tam olarak ne kadar süreceği bilinmemekle birlikte bu süreç 3 ila 6 ay arası devam edilebilir. Bazı dönemlerde ise 12 aylık süreleri bulabilir.

Özet Olarak

Yatırım dünyasında, özellikle kripto para sektöründe boğa ve ayı sözcükleri piyasa koşullarını ifade etmek için kullanılır. Bu terimler, hisse senedi piyasalarının genel olarak nasıl olduğunu, yani değer kazanıp kazanmadıklarını açıklar. Bununla birlikte piyasanın yönü, yatırımcı portföyleri üzerinde büyük etkisi olan önemli bir güçtür. Bu nedenle, bu piyasa koşullarının her birinin yatırımlarınızı nasıl etkileyebileceğini anlamak önemlidir.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

Boğa piyasası 6-8 ay civarı sürebilirken, uzun boğa piyasası 16 ay civarı sürebilmektedir.

Ayı piyasasının en z 6 ay sürdüğü söylenmektedir. Bu süre uzunluğu 2 yıla kadar çıkabilmektedir.

Ayı piyasası (Bear Market) piyasadaki fiyatların düşüş trendine girdiğini işaret eden ay'dır. Ayı sezonunda, trend aşağı yönde ilerler. Ayılar uzun süreli kış uykusuna yattığı için "alım satımın durma noktasına geldiğini" işaret etmek adına esinlenilmiştir.

Boğa tuzağı, piyasalar düşüş trendinde (ayı sezonu) iken hızlı hareketlerle dirençlerin kırılarak yatırımcıların, ilgili kripto paranın "yükselişe geçtiği" düşüncesine kapılmasını sağlaması tuzağına denir. Böylelikle kullanıcılar ilgili kripto paraya yatırım yapar ve kısa süre sonra anlık düşüş ile kayıplar yaşarlar. Bu duruma kripto para sektöründe oldukça sık rastlanmaktadır.

Ayı tuzağı, piyasa fiyatları yükseliş trendinde iken bir hisse senedinin, endeksin veya başka bir finansal aracın fiyatının destek çizgisinden aşağıya doğru hızlıca düşürülmesi sağlanarak, yanıltıcı bir ortam oluşturulup "satış emri" verilmesini amaçlayan tuzaklardandır.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA