Contact us to AD (300x250)

Coin Ve Token Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?Hemen hemen herkes, kripto para yolculuğunun bir noktasında bir jetonu jetonla karıştırdı. Gerçek şu ki, madeni para (coin) ve jeton (token) temel düzeyde birbirine çok benzer. Her ikisi de değeri temsil eder ve ödemeleri işleyebilir. Ayrıca jetonları jetonlar için takas edebilirsiniz ve bunun tersi de mümkündür.

Bu ikisi arasındaki temel fark, birisi kendi blockchain altyapısını kullanırken, diğeri ise var olan bir blockchain altyapısına entegre çalışır. Öte yandan, bazı pazar yerleri jetonları değil madeni paraları kabul eder.

Yatırımcıları ve tüccarları karşılaştırmaya benzer - tüm tüccarlar yatırım yapar, ancak tüm yatırımcılar ticaret yapmaz. Çoğu kripto para kullanıcısının genellikle hem madeni paralara hem de jetonlara sahip olduğunu unutmayın.

Jetonlar ve madeni paralar arasındaki en önemli farklardan bazılarının üzerinden geçelim, böylece bir dahaki sefere referansta bulunduğunuzda, tam olarak ne söylediğinizi bileceksiniz.

con ve token nedir farkları ne

Coin (Medeni Para) Nedir?

Bitcoin ilk çıktığında, madeni para olmanın ne anlama geldiğine dair standardı belirledi. Kripto paraları gerçek dünya parasına benzeyen jetonlardan ayıran belirgin nitelikler vardır.

Bir madeni para aşağıdaki özelliklerle tanımlanır:

  1. Blok zincirinde çalışır: Bir blok zinciri, yerel kripto parasını içeren tüm işlemleri takip eder. Birine Ethereum ile ödeme yaptığınızda, makbuz Ethereum blok zincirine gider. Aynı kişi size daha sonra Bitcoin ile geri ödeme yaparsa, makbuz Bitcoin blok zincirine gider. Her işlem şifreleme ile korunur ve ağın herhangi bir üyesi tarafından erişilebilir.
  2. Para görevi görür: Bitcoin, yalnızca geleneksel parayı değiştirmek amacıyla yaratıldı. Şeffaflığın ve anonimliğin paradoksal çekiciliği, ETH, NEO ve Litecoin dahil olmak üzere diğer madeni paraların yaratılmasına ilham verdi. Bugün Amazon, Microsoft ve Tesla gibi birçok büyük şirketten kripto para kullanarak mal ve hizmet satın alabilirsiniz. Bitcoin son zamanlarda ABD dolarının yanı sıra El Salvador'un resmi para birimi haline geldi.
  3. Madencilik yapılabilir: İki şekilde kripto para kazanabilirsiniz. Biri Proof of Work sistemindeki geleneksel madencilik yoluyla. Bitcoin avcıları kazançlarını artırmak için bu yöntemi kullanır. Bununla ilgili sorun, madenciliğe çok fazla Bitcoin kalmaması, bu nedenle süreç her gün daha zorlu hale geliyor. Diğer yöntem, madeni para kazanmak için daha modern bir yaklaşım olan Proof of Stake'dir . Enerji tüketiminde daha hafiftir ve yapması daha kolaydır. Cardano, bu sistemi benimseyen en büyük kripto paralardan biridir.

Token (Jeton) Nedir?

Madeni paraların aksine, jetonların blok zinciri yoktur. Bunun yerine, Ethereum gibi diğer kripto paraların blok zincirlerinde çalışırlar. Ethereum'da en sık görülen tokenlerden bazıları BAT, BNT, Tether ve USDC gibi çeşitli sabit paraları içerir .

Kripto para işlemleri blok zinciri tarafından gerçekleştirilirse, jetonlar akıllı sözleşmelere dayanır. Kullanıcılar arasındaki işlemleri veya ödemeleri kolaylaştıran bir dizi koddur. Her blockchain akıllı sözleşmesini kullanır. Örneğin, Ethereum ERC-20 kullanır ve NEO Nep-5 kullanır.

Bir jeton harcandığında, fiziksel olarak bir yerden diğerine hareket eder. Bunun harika bir örneği, NFT'lerin (benzersiz jetonlar) ticaretidir. Bunlar türünün tek örneği ürünlerdir, bu nedenle sahiplik değişikliği manuel olarak ele alınmalıdır. NFT'ler genellikle yalnızca duygusal veya sanatsal değer taşır, bu nedenle bir bakıma yardımcı program belirteçlerine benzerler , ancak herhangi bir hizmeti zorunlu tutamazsınız.

Kendi bankanızdan başkasının bankasına para aktardığınızda paranız hiçbir yere gitmez. Banka, her iki hesabın da bakiyelerini değiştirdi ve ücretleri tuttu. Aynı şey blok zincirinde de olur - cüzdanınızdaki bakiye değişir ve işlem bunu not eder. Jetonlar ve madeni paralar arasındaki bir diğer dikkate değer fark, temsil ettikleri şeydir. Kripto paralar esasen paranın dijital versiyonları olsa da, tokenler varlıklar veya tapuları temsil edebilir.

Jetonlarla jeton satın alabilirsiniz, ancak bazı jetonlar herhangi birinden daha fazla değer taşıyabilir. Örneğin, bir şirketin hissesi. Bununla birlikte, genellikle bir jetonu nerede harcayabileceğiniz konusunda kısıtlamalar olduğundan, bir jetonun sunduğu likiditeye sahip değildir.

Basitçe söylemek gerekirse, jeton sahip olduğunuz şeyi temsil ederken Coin, sahip olabileceğiniz şeyi ifade eder. Daha geniş bir ölçekte, jetonlar, kripto para birimi bir şey olmadan çok önce vardı. Bugün bile, kripto ile çok az ilgisi var.

Herkes hayatında en az bir kez bir jeton kullanmıştır. Postayla aldığın iki kuponluk yemek bir jeton. Arabanızın unvanı bir simgedir. Arabanızı sattığınızda o tapu değerini başkasına devredersiniz. Ancak, Microsoft'a gidip bu başlık veya yemek kuponu ile bir bilgisayar satın alamazsınız.

Jetonlarla ilgili bir başka ilginç şey de, jeton oluşturmanın ne kadar kolay olduğudur. Ethereum gibi bazı ağlar, jetonlarınızı markalayabileceğiniz ve ticarete başlayabileceğiniz şablonlar sağlar. Bu, teknik bilgisi çok az olan veya hiç olmayan herkesin piyasa yapıcı olabilmesini sağlar. Uniswap gibi merkezi olmayan borsalarda bu tür etkinliklerin yüksek yoğunluğunu bulacaksınız.

Token ile Coin Arasındaki Farklar

  • Aralarındaki en önemli fark, kullandıkları altyapılarıdır. Coinler kendi blok zinciri altyapılarını kullanırken, Tokenlar var olan blok zincirini kullanır.
  • Coinler sadece al – sat yapmak ve yatırım amacıyla kullanılır. Tokenlar da aynı kullanım amacı taşır. Fakat ek olarak Tokenlar belli bir projenin ürün ve hizmetlerine erişim gibi özel bir görev üstlenir.
  • Tokenlar, bir şirketin ya da projenin payını temsil eder. Token sahipleri, projenin geleceğinde söz sahibi olabilir. Fakat Coinlerde böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Tokenler NFT projelerinde kullanılabilir. Benzersiz bir dijital varlık olan NFT, takas edilemez ve biricikliğini korur. Ancak Coinler parçalara bölünerek satın alınabilir veya takas edilebilir.
  • Token üretmek Coin üretimine göre daha kolaydır. Coin üretmek için kapsamlı bir altyapı ve geniş bir bilgi birimi gerekir. Fakat Token üretmek için ETH tabanlı bir blok zincirinde hazır şablonlardan yararlanılabilir.

Özet Olarak

Kripto paraların artan popülerliği, Token ve Coin nedir sorularını gündeme getirmeye devam ediyor. Yazımızda bahsettiğimiz gibi Coin ve Token birbirinden farklı iki dijital sanal parayı temsil eder. Her ikisinin de kullanım amacı ve işleyişi farklıdır.

Ethereum (ERC-20) Tabanlı Altcoinler Hangileri? Hemen Öğren!

Aynı zamanda üretim bakımından da farklılık gösterirler. Kripto para dünyasındaki Coin ve Token kavramlarını anlamak bu sektördeki bilinci her zaman artırır. Bilinç sahibi olmak ise geleceğin para birimi kripto biriminin avantajlarından yararlanma imkanı sunarken daha doğru yatırımlar yapma fırsatı verir.
Sıkça Sorulan Sorular

Coin, dijital bir para birimi iken, Token ise dijital bir varlıktır. Coin kendi blockchain altyapısını kullanırken, Token ise hali hazırdaki bir blockchain hattı üzerinde çalışır.

Token ve Coin arasındaki en belirgin fark; Coin'in kendine ait benzersiz bir blok zinciri altyapısı olmasıdır. Token ise mevcutta işleyen bir blok zinciri üzerinde çalışır.

DeFi, merkeziyetsiz (decentralized) ve finans (finance) merkeziyetsiz finans işlemlerine verilen genel ad'dır. DeFi'yi sadece Token ile sınırlandırmak doğru olmaz. Zira DeFi gibi gelişmiş finansal işlevlerin kullanıldığı bir ağda; kredi verme, kredi alma, sigorta, alışveriş, pazaryeri vb. bir çok gelişmiş işlemler yapılabilmektedir. DeFi Token'ları ise Merkeziyetsiz finans sisteminin çok küçük bir parçasıdır.

Token'lar genellikle borsada halka arz edilen şirketlerin halka arz ile karşılaştırılabilecek ilk Coin Arzı (ya da ICO) ile IPO (İlk Halka Arz) kitle satışında fon toplamak için kullanılan kripto para varlıklarıdır.