Koin (Coin) Ve Jeton (Token) Nedir? Token Ve Coin Farkları

Kripto para dünyasında Coin ile Token sık sık birbiriyle karıştırılıyor. Bu yazımızda ikisi arasındaki farkı net bir biçimde ortaya koymaya çalıştık. Her iki dijital para kavramı tanımını ve arasındaki farkları öğrenmek için yazımıza göz atın.

con ve token nedir farkları ne

Koin (Coin) Nedir?

Koin, bir Blockchain’de veya buna benzer bir ağda kullanılmak üzere tasarlanan bir kripto paradır. Bitcoin, Coin mantığının temelidir çünkü ilk tasarlanan Coin Bitcoindir. Koinlerin kendi bağımsız Blockchain sistemleri vardır ve bir Coin kendi blok zincirini kullanabildiği gibi başka bir kripto paranın blok zincirini de kullanabilir. Blokchain’ler (blok zinciri) hız verimlilik gibi farklı açılardan ayrışabilir. Özellikleri ise kripto paraların işlem kalitesini etkiler.

Coin Ne İşe Yarar?

Coinlerin farklı kullanım alanları vardır. Bunlardan ilki, geleneksel bir para olarak kullanılmasıdır. Coinler ile günlük ticaret işlemlerinde ve arkadaşınıza para gönderme vb. işlemlerde kullanılabilir. Diğer yandan bir yatırım aracı olma özelliğine de sahiptir. Dövize yatırım yapar gibi Coinlere de yatırım yapılabilir. Diğer yandan sözleşme yapma ve tasdikleme gibi işlemlerde de işe yarar. Ethereum gibi akıllı kontrat altyapısına sahip blok zincirlerinde onaylama ve güvenli kontratlar yapma gibi etkinlikler için de kullanılır.

Coin (Koin) Nasıl Üretilir?

Koinler bilgisayar ekipmanları ile dijital ortamda üretilir. Coin üretmek için güçlü bilgisayar donanımlarına ve yazılım bilgisine ihtiyaç vardır. Asic olarak bilinen tümleşik devreler ile Coin üretilebilir. Diğer yandan bilgisayar işlemcileri ve ekran kartları ile de Coin üretimi yapılabilir. Bu donanımlara sahip olan herkes Coin üretilebilir. Ayrıca donanım ve ekipman kiralama hizmeti veren dijital platformlar ile de Coin üretmek mümkündür. Coin üreten kişilere madenci (miner) denir.

Coin Nasıl Alınır?

Coin almak için kripto para borsalarına üye olmak gerekir. Kripto para borsalarına kayıt olan kullanıcılar, Coin satın alabilir. Aynı zamanda al-sat gibi yatırım işlemleri de yapabilir. Binance, dünyanın en popüler kripto para borsalarından biri olarak hızlı ve güvenli Coin alma imkanı verir. Aynı zamanda Coinbase ve Huobi gibi borsalardan da güvenli bir şekilde Coin alınabilir. Özetle Coin almak için güvenli bir kripto para borsasına kayıt olup kimlik doğrulaması yapmak gerekir.

Eğer bir Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz

Coin Nasıl Kazanılır?

Coin kazanmanın en kolay yöntemi al-sat yapmaktır. Kripto para borsa hesabınıza yatırdığınız parayı kripto paraya çevirdikten sonra al sat yaparak coinlerinizi büyütebilirsiniz. Bunların dışında diğer Coin kazanma yöntemleri emek ve zaman gerektirir.

Örneğin freelance bir işte çalışarak kazancınızı kripto para olarak alabilirsiniz. Bazı platformlar, insanlara kredi vererek veya soru cevaplayarak Coin kazanma imkanı vermektedir. Çalışmanızın ve karşılığında size Coin veren dijital platformları inceleyebilirsiniz. Diğer yandan kripto para madenciliği yaparak da Coin geliri elde etmeniz mümkündür.

Jeton (Token) Nedir?

Token, bir diğer kriptolu para birimidir. Token’ın kendi özel Blockchain altyapısı bulunmamaktadır. Tokenler, önceden var olan Blockchain’ler üzerinde çalışırlar. Bu bakımdan üretilmeler çok daha pratiktir. Günümüzde Tokenların çoğu akıllı kontrat altyapısına sahip olan Ethereum blok zincirinde çalışır. Daha farklı blok zincirleri de Tokenların kullanılması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Token Ne İşe Yarar?

Tokenlar, genel olarak bir projenin finansmanı için geliştirilir. Farklı kullanım alanı bulunan Tokenlar, proje kapsamındaki hizmet veya ürünlere erişim imkanı verir. Diğer yandan gerçek hayattaki fiziksel bir metayı temsil eden Tokenlar, bir şirketin hisse senedi olarak da kullanılabilir. Tokenlar, kendi kullanım alanı dışında başka bir işlemde kullanılamaz.

Örneğin bir Token, sadece maça bilet almak veya bir kulübün formasını satın alma amacıyla üretilmiş olabilir. Bu amaç üretilen Token ile yalnızca maç bileti veya forma satın alınabilir. Bunun dışında diğer işlemlerde geçerli değildir. Tokenların nerede ve nasıl kullanılacağı üretici şirket veya girişimciler tarafından belirlenir.

Token (Jeton) Nasıl Üretilir?

Token üretmenin iki temel koşulu vardır: Bunlardan biri kendi Blockhain platformunu üretmek, diğeri ise var olan bir Blockchain üzerine çalışmak… Algoritma ve kodlama bilgisi ve güçlü bilgisayar ekipmanları ile yeni bir Blockchain platformu kurulabilir. Zira Bitcoin ve Bitcoin sonrası altcoinler bu mantıkla kendi blok zincirlerini üretmişlerdir.

Fakat var olan bir Blockchain altyapısını kullanarak Token üretmek her zaman daha maliyetli ve basittir. Son zamanlarda ortaya çıkan Tokenların birçoğu Ethereum tabanlıdır. Çünkü EHT altyapısı, geliştiricilerin açık kaynaklı kod yapılarına müdahalesini daha da kolaylaştırır. Token üretmek için ilk olarak yazılım standardı ve amaç modeline karar vermek gerekir. Günümüzde en çok kullanılan altyapı ERC-20 ve ERC-1404 ağıdır. Ethereum tabanlı bu altyapılar yüzlerce Tokenın üretilmesini sağlar.

Token (Jeton) Nasıl Alınır?

Kripto para borsaları üzerinden Token satın alınabilir. Güvenilir kripto para borsalarına üye olarak gelecek vaat eden bir Token alabilir ve bu Token’a yatırım yapabilirsiniz. Satın almak için Binance, Coinbase veya Huobi isimli kripto para platformlarına üye olabilirsiniz.

Eğer bir Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz

Token Nasıl Kazanılır?

Token kazanmak için şirket veya firmaların projelerine yatırım yapılabilir. Yatırıma kaynak ayırarak ya da projeye destek olarak Token satın alınabilir. Aynı zamanda belli iş ve görevleri yerine getirme karşılığında da Token kazanmanız mümkündür. Bunun için Token veren platformları araştırabilirsiniz. Ayrıca var olan bir blok zincirinde Token üretimi yaparak da bu kripto parayı kazanabilirsiniz.

Token ile Coin Arasındaki Farklar

  • Aralarındaki en önemli fark, kullandıkları altyapılarıdır. Coinler kendi blok zinciri altyapılarını kullanırken, Tokenlar var olan blok zincirini kullanır.
  • Coinler sadece al – sat yapmak ve yatırım amacıyla kullanılır. Tokenlar da aynı kullanım amacı taşır. Fakat ek olarak Tokenlar belli bir projenin ürün ve hizmetlerine erişim gibi özel bir görev üstlenir.
  • Tokenlar, bir şirketin ya da projenin payını temsil eder. Token sahipleri, projenin geleceğinde söz sahibi olabilir. Fakat Coinlerde böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Tokenler NFT projelerinde kullanılabilir. Benzersiz bir dijital varlık olan NFT, takas edilemez ve biricikliğini korur. Ancak Coinler parçalara bölünerek satın alınabilir veya takas edilebilir.
  • Token üretmek Coin üretimine göre daha kolaydır. Coin üretmek için kapsamlı bir altyapı ve geniş bir bilgi birimi gerekir. Fakat Token üretmek için ETH tabanlı bir blok zincirinde hazır şablonlardan yararlanılabilir.

Özet Olarak

Kripto paraların artan popülerliği, Token ve Coin nedir sorularını gündeme getirmeye devam ediyor. Yazımızda bahsettiğimiz gibi Coin ve Token birbirinden farklı iki dijital sanal parayı temsil eder. Her ikisinin de kullanım amacı ve işleyişi farklıdır.

Ethereum (ERC-20) Tabanlı Altcoinler Hangileri? Hemen Öğren!

Aynı zamanda üretim bakımından da farklılık gösterirler. Kripto para dünyasındaki Coin ve Token kavramlarını anlamak bu sektördeki bilinci her zaman artırır. Bilinç sahibi olmak ise geleceğin para birimi kripto biriminin avantajlarından yararlanma imkanı sunarken daha doğru yatırımlar yapma fırsatı verir.

Sıkça Sorulan Sorular

Coin, dijital bir para birimi iken, Token ise dijital bir varlıktır. Coin kendi blockchain altyapısını kullanırken, Token ise hali hazırdaki bir blockchain hattı üzerinde çalışır.

Token ve Coin arasındaki en belirgin fark; Coin'in kendine ait benzersiz bir blok zinciri altyapısı olmasıdır. Token ise mevcutta işleyen bir blok zinciri üzerinde çalışır.

DeFi, merkeziyetsiz (decentralized) ve finans (finance) merkeziyetsiz finans işlemlerine verilen genel ad'dır. DeFi'yi sadece Token ile sınırlandırmak doğru olmaz. Zira DeFi gibi gelişmiş finansal işlevlerin kullanıldığı bir ağda; kredi verme, kredi alma, sigorta, alışveriş, pazaryeri vb. bir çok gelişmiş işlemler yapılabilmektedir. DeFi Token'ları ise Merkeziyetsiz finans sisteminin çok küçük bir parçasıdır.

Token'lar genellikle borsada halka arz edilen şirketlerin halka arz ile karşılaştırılabilecek ilk Coin Arzı (ya da ICO) ile IPO (İlk Halka Arz) kitle satışında fon toplamak için kullanılan kripto para varlıklarıdır.