Son zamanlarda kripto para piyasasındaki en büyük hareketlerden biri Solona Coine ait. Slonoa Coin, 2021 Ağustos ayında adından sıkça bahsettirdi. Dolayısıyla yatırımcıların da radarına girmeyi başardı.

Peki, Solona Coini gelecekte ne bekliyor? Yazımızın devamında uzman ve analist görüşlerine yer verdik. Ancak ilk olarak solona Coin hakkında kısa bilgiler verelim.

Solana (SOL) Coin Nedir?

Solana ağına bağlı kripto para birimi, blok zincirinin Ethereum'a uzun vadeli bir rakip olabileceğine dair iyimserlikle dünyanın en büyük 10 sanal parası arasında yedinci sıraya yükseldi. Peki, solona Coini nasıl tanımlayabiliriz?

solana coin nedir

Solona Coin'i merkezi olmayan bir blok zinciri platformu olarak lanse edebiliriz. SOL Coinin yanı sıra değiştirilemez tokenler (NFT'ler) gibi dijital varlıkların işlemlerini kolaylaştırır.

Peki, Solana'yı Bitcoin'e rakip olarak görebilir miyiz? Elbette görebiliriz çünkü her ikisi de farklı bir kripto para birimini temsil eder. Ancak solana'yı Ethereum'a rakip olarak görmek çok daha doğru olacaktır. Çünkü solana da tıpkı Ethereum gibi akıllı sözleşmeleri işleyen bir blok zinciri platformudur. Solana platformunun amacı da diğer kripto paralar gibi finansal işlemleri küresel ölçekte demokratik hale getirmektir. Platformun para birimi SOL, staking işlemlerinden akıllı sözleşmelerdeki uygulamalara kadar çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

SOL Hangi ülkenin?

SOL Coin, merkezi İsviçre'de bulunan Solana Vakfı tarafından piyasaya sürülen bir kripto paradır. Anatoly Yakovenko isimli girişimci, SOL Coinin ardındaki en önemli isim olarak bilinmektedir.

Solana Whitepaper

Solana, ölçeklenen kripto uygulamaları yaratan dünya çapında kullanılan yüksek performanslı bir blok zinciridir. Platformun amacı ve hedefleri whitepaper projesinde detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Whitepaper teknik dokuman platform geliştiricileri tarafından hazırlandığı için önemli bilgiler içermektedir. Solona Coin whitepaper projesine Solana Coin resmi web adresindeki PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.

Solana Coin Fiyatı Ne Kadar, Kaç Dolar?

Aşağıdaki tabloda 1 SOL Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

SOL Coin Geleceği Ne Olur? Yorumlar Ne?

Solana iyi bir yatırım mı diye merak ediyor olabilirsiniz. 2021 yılında SOL'un yaptığı yükseliş dikkate değerdi. Peki, kısa ve uzun vadede yükseliş devam edecek mi? Sol Coin'in geleceğine dair bilgi sunmak için yazımızın devamında uzman ve analist yorumlarına yer verdik:

 • Cryptocurrency Price Prediction platformunun tahminlerine göre SOL Coin 180 dolardan 270 dolara sıçrayabilir. Uzmanlar, bu sıçramanın Aralık ayında olabileceğini belirtiyor.
 • Cryptoground analizine göre ise SOL Coin 2021 yılında değer kaybedebilir. 1 Sol Coin’in 100 doların altına düşme ihtimali var. Zira sonraki yıl içinde kendini toparlayacağı konuşuluyor.
 • Coin Price Forecast uzmanları ise uzun vadeli tahminler yürütüyor. Analize göre SOL Coin, 2021’de 300 doları aşabilir. Coin Price Forecast analistleri 2023 yılında ise sol Coin’in 1,500 dolarlık bir seviyeye geleceğine inanıyor.
 • Digital Coin Price analizlerine göre ise 2021 sonunda Solana'yı 167 dolarda görebiliriz. Fakat analistler 2022'de 210 dolar ve 2023'te ise 230 dolarlık bir değere ulaşmasını bekliyor.

Uzmanların Solana (SOL) Coin Fiyat Tahminleri

 • The Economy Forecast Agency tahminleri DigitalCoin'in tahminlerinden biraz daha yüksek. Analistler, Solana'nın fiyatının 2021'in sonunda 200 doların üzerine çıkmasını beklerken, 2022'de 400 doları aşacağını belirtiyor.
 • Trading Beasts uzmanları ise Solana için daha mütevazi bir fiyat tahmininde bulunuyor. Uzmanlara göre Solana 2021 Aralık ayında 55 dolardan işlem görebilir.
 • Aralık 2021'in sonunda WalletInvestor, Solana'nın mevcut fiyatına yakın olacağını öngörüyor. Solana'nın fiyatı önümüzdeki birkaç ay içinde 140 $ değerine sahip olabilir.
 • Coinskid analistleri ise Solana’nın 2021 sonu ve 2022 başlarında 132 $ değerle varlığını sürdüreceğini düşünüyor.

Solana Anlaşmaları

Solana’nın farklı şirketlerle yaptığı anlaşmalar oldukça önemli. Zira bu anlaşmalar, Solona platformuna olan güveni artırabilir. Güven ise Solona platformunun kripto parası SOL Coin’in değerinde artış anlamına gelir.

Geçtiğimiz günlerde dijital medyada Solana’nın yatırım aldığı haberi yer almıştı. Solona Labs tarafından yapılan açıklamaya göre yatırımın değeri yaklaşık 300 milyon dolardı. Solona'ya yatırım desteği veren firmalar arasında Polychain Capital Alameda Research, CMS Holdings, Jump Trading gibi şirketler bulunuyor.

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde kripto para borsasını etkileyebilecek önemli bir gelişme yaşandı. Cardano kurucusunun Solana’nın başarısından bahsetmesi, akıllara acaba Cardano ve Solana arasında bir ortaklık mı kuruluyor sorusunu getirdi. Fakat henüz bu konuda bir anlaşmanın olmadığını ifade edebiliriz.

Solana, değerini artıran bir blok zinciri olmasına rağmen anlaşma ve ortaklık konusunda henüz sakinliğini koruyor diyebiliriz. Solana’nın basına yansıyan anlaşmaları Sol Coin’in değerinde artış yaratabilir. Bu yüzden Solana’nın yapacağı yeni anlaşmalar merakla bekleniyor.

Solana (SOL) Coin Haberleri

Solana, 2021’in Eylül ayında değerini katlayarak kripto para piyasasının gündem maddelerinden biri haline geldi. Değerindeki bu sıçrama, dijital medyada geniş bir yankı uyandırdı. İşte Solana Coin ile ilgili basına yansıyan bazı haberler:

 • Solana (Sol) Coin, Eylül ayında %300 değer kazandığı haberi basında yer buldu. Bu durum, SOL Coin Elon Musk’ın en çok güvendiği Doge Coin’i geride bıraktı şeklinde basına yansıdı.
 • 2021 yılı Solana için parlak bir yıldı. 2021’in ortalarında değerini katlayan SOL Coin, en değerli kripto para listelerinde kendisine yer bulmayı başardı.
 • ABD’nin en ünlü kripto para borsalarından biri olan Coinbase Pro, Solana’yı listeleyeceğini duyurması da önemli bir gelişmeydi. 2021 Haziran ayında yaşanan bu gelişme, Solana’nın fiyatının artmasında önemli etkenlerden biri oldu.
 • Solana’nın Eylül ayındaki fiyat artışı devam ederken rekora ulaşıp ulaşmadığı merak edilen konulardan biriydi. Rekor seviyenin tam olarak geldiğinden uzmanlar henüz olmasa da SOL Coin fiyatındaki artış basında yer bulmaya devam etti.

Avantaj ve Dezavantajları Neler?

2018 yılında kurulan Solona platformu, kendisini inanılmaz hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir bir blok zinciri ağı olarak konumlandırıyor. Peki, Solana'yı avantajlı hale getiren özelikleri neler?

 • Hızlı ve Güvenilir: 570'den fazla küresel doğrulayıcı ve genellikle 1000 mikrosaniyenin altında gezinen bir blok süresi ile Solana hızlı, güvenli ve sansüre karşı dayanıklıdır.
 • Yüksek Kullanılabilirlik: Solana'nın mimarisi, veri bölümleme olmadan 1 gigabitlik bir ağda saniyede 710.000'e kadar işleme izin verir. Ağ, maksimum verim ve yüksek kullanılabilirlik sağlar.
 • Hızlı İşlemler: Berkeley Paket Filtresine dayalı Akıllı sözleşmeler bayt kodu, hızlı yürütme ihtiyacını karşılar. Solana'nın hızlı akış çoğaltma kanıtı, büyük bir dağıtılmış defterin depolanmasını sağlar. İşlem akışı konsensüsten bağımsızdır ve yalnızca donanımla sınırlıdır.
 • Düşük Başvuru Ücreti: Milyonlarca kullanıcısıyla Solana, ölçek ekonomisine ulaştı ve başvuru ücretlerini son derece düşük tuttu.
 • Birleşen Projeler: Solana, projeler arasında uyum sağlar. Kullanıcıların birden fazla parça veya katman-2 sistemi ile uğraşmasına gerek yoktur.

Avantajlarına ek olarak Solana platformunun birtakım dezavantajlarından da söz edebiliriz. İşte dezavantajlar arasında gösterilen bazı özellikleri:

 • Maliyetli Altyapı: Solana için tatmin edici donanım kurulumu nispeten daha maliyetlidir. Bu da ağın tam performans çalışmasını geciktirebilir.
 • Tanıtım ve PR: Birçok uygulama hala Mainnet Beta sürümünde lansmanını bekliyor. Dolayısıyla yeterli desteği bulmak için biraz daha zamana ihtiyacı olabilir.
 • Anlaşma ve Ortaklıklar: Solana, henüz ciddi anlaşmalar ile adını duyurmadı. İlerleyen günlerdeki yeni anlaşmaları, Solana’nın geleceğini daha parlak hale getirebilir.

SOL Coin Alınır Mı?

2021 yılında ciddi anlamda değerlenen Solana, yüksek büyüme gösteren uygulamalar ve platformlar için Ethereum'a güçlü bir alternatif olarak görülüyor. Şu anda Solana'nın önündeki en büyük engel, Ethereum veya EOS gibi köklü blok zincirlerinin ağlarını yükseltmesidir.

Çünkü ETH ve EOS uzun işlem süreleri ve yüksek ücretler dahil olmak üzere ölçeklenebilirlik sorunlarının üstesinden gelmeyi hedefliyor. Bununla birlikte, SOL Coinler arasında gelişmiş çapraz zincir uyumluluğu sağlayan iyileştirmeler Solana'yı rakiplerine karşı daha güçlü hale getirebilir. Bu yükseltmenin etkisiyle de fiyatlarda önemli bir yükseliş beklenmektedir.

Solana'nın iddiası ve potansiyeli gelecek için önemli bir yatırım aracı olduğuna işaret ediyor diyebiliriz. Uzman ve analistlerin birçoğu da bu yönde görüş belirtiyor. Gelecek günlerde kripto piyasasının ne kadar gelişeceğini tahmin etmek imkansız. Fakat Solana, bu piyasaki önemini koruyacağa benziyor. Günlük hayatımıza olan etkisi de Solana'nın ilerleme kaydetmesi için yeterli bir sebep.

Şu an ki performansı ve gelecek vaat eden coinlerden olduğunu göz önüne alırsak Solana, yatırımcıları önümüzde günlerde sevindirecek gibi. Fakat yine de Solana ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmek son derece önemli. Uzun vadede kazandıracağına kesin gözüyle bakılan SOL Coin’in kısa vadedeki performansını Solana’daki gelişmeler belirleyecek.

Solana ve Sol Coin ile ilgili ifadelerimiz yatırım tavsiyesi nitelinde değildir. Yatırım tavsiyeleri için profesyonel yatırım danışmanları ile iletişime geçin.

Bittorrent Coin Alınır Mı? Analistlerin BTT Coin Yorum ve Tahminlerini Oku

SOL Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

SOL Coin almak için güvenilir bir kripto para borsasına kayıt olmalısınız. Binance, dünyanın ünlü kripto para borsalarından biri olarak size güvenli SOL Coin al-sat işlemi yapma imkanı sunar.

Bağlantıya tıklayarak Binance'den %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırın

Binance borsasının Türkiye adresinden Sol Coin alabilirsiniz. Sol Coin almak için Binance borsasına üye olun ve banka havalesi ya da EFT ile üye hesabınıza yatırım yapın. Daha sonra satın alma işleminizi pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

P2P yöntemi ile de SOL Coin satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Binance ilanlarını inceleyip Kripto Al menüsünden SOL Coin seçeneğine tıklayın. Ardından satın alacağınız Coin miktarını belirleyin. Böylece SOL Coin satın alma işleminizi P2P yöntemi pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Özetleyecek Olursak

Solana blok zinciri, düşük maliyetler ve daha hızlı işlemler yapma imkanı veren bir projedir. Projenin uzun vadeli olması, Solana'nın daha çok yol kat etmesi gerektiğinin bir işareti gibidir. Zira lansman ve tanıtım aşamalarından sonra Solana ve Sol Coin'in daha da değerli olacağı tahmin edilmektedir.

Bu yazımızda Solana Coin hakkında merak edilen konulara değindik. Aynı zamanda uzman ve analistlerin gelecekteki tahminlerine yer verdik. Solana Coin ile ilgili gelecek planlarınız varsa güncel kripto para gelişmelerini, uzman ve analistlerin yorumlarını ve de profesyonellerin görüşlerini takip etmeyi ihmal etmeyin.

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

Uzmanların SOL Coin için belirledikleri hedef fiyatlar birbirinden oldukça farklı. Ancak genel olarak 2021-2022 Solana hedef fiyat tahminleri, 250 Doların üzerinde.

Analist görüşlerine dayanarak Solana projesi oldukça etkili ve umut vadediyor. Ancak yatırım yapmadan önce dikkatlice araştırmak, fiyat analizleri yapmak gerekiyor. Analist görüşlerine dayanarak "Solana yatırım yapılabilir" bir proje gibi gözükse de, bu yatırım tavsiyesi değildir.

Evet, SOL Coin arzı 507,570,418 ile sınırlandırılmıştır.

Solana projesi, İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Solana Vakfı ( Solana Foundation) tarafından Mart 2020'de resmi olarak başlatılmıştır. Dolayısıyla İsviçre'ye ait bir projedir.

Solana Coin Binance, Crypto, Coinbase, Kraken gibi Dünya'nın en popüler kripto para borsalarında listelenmektedir.