Contact us to AD (300x250)

Analistlerden SOL Coin Geleceği, Fiyat Tahmini Ve Solana Yorumları 2023Son zamanlarda kripto para piyasasındaki en büyük hareketlerden biri Solona Coine ait. Peki, Solona Coini gelecekte ne bekliyor? Yazımızın devamında uzman ve analist görüşlerine yer verdik. Ancak ilk olarak Solana hakkında kısa bilgiler verelim.

Solana (SOL) Coin Nedir?

Solana ağına bağlı kripto para birimi, blok zincirinin Ethereum'a uzun vadeli bir rakip olabileceğine dair iyimserlikle dünyanın en büyük 10 sanal parası arasında yedinci sıraya yükseldi. Peki, solona Coini nasıl tanımlayabiliriz?

solana coin nedir

Solona Coin'i merkezi olmayan bir blok zinciri platformu olarak lanse edebiliriz. SOL Coinin yanı sıra değiştirilemez tokenler (NFT'ler) gibi dijital varlıkların işlemlerini kolaylaştırır.

Peki, Solana'yı Bitcoin'e rakip olarak görebilir miyiz? Elbette görebiliriz çünkü her ikisi de farklı bir kripto para birimini temsil eder. Ancak solana'yı Ethereum'a rakip olarak görmek çok daha doğru olacaktır. Çünkü solana da tıpkı Ethereum gibi akıllı sözleşmeleri işleyen bir blok zinciri platformudur. Solana platformunun amacı da diğer kripto paralar gibi finansal işlemleri küresel ölçekte demokratik hale getirmektir. Platformun para birimi SOL, staking işlemlerinden akıllı sözleşmelerdeki uygulamalara kadar çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

Solana Nasıl Çalışır?

Solana, işlemleri hızlı bir şekilde işlemek için Proof of History (PoH) ve Proof of Stake (PoS) kombinasyonunu takip eder, Proof of History, düğümlerle herhangi bir iletişim olmaksızın işlemleri doğrulamak için kolay bir yol sağlar. Proof of Stake, bireylerin işlemleri doğrulamak için kripto paraları stake ettiği bir süreçtir.

PoH basit bir formül üzerinde çalışır: belirli bir düğüme "lider konumu" atar, lider konumuna sahip herhangi bir düğüm, "geçmişin kanıtı" ifadesinin tamamını oluşturmalıdır . Sorumluluğu aldıktan sonra, blok zinciri ağının lider düğümü, bir geçmiş beyanı kanıtı oluşturmak için blok zinciri ağındaki diğer düğümleri düzenler.

Lider düğüm aynı zamanda mevcut işlemlerin yürütülmesini de zorlar, sonunda işlemleri “doğrulayıcılar” ile son düğümlerinde yayınlar. Doğrulayıcılar, onları “doğrulamak” için aynı işlemleri tekrar yürütür. Doğrulayıcılar ayrıca işlemlerin kopyalarını oluşturur ve bunları yayınlar.

Her Solana ağının bir lideri vardır. Doğrulayıcı düğüm, performansında da akıllıdır ve bir lider düğümle aynı yeteneklere sahiptir, daha sonra doğrulayıcı düğüm, “pay kanıtı” seçimleriyle de lider olarak seçilebilir .

PoH ve PoS kombinasyonu Solana için en iyi sonucu verir, bu da Bitcoin ve Ethereum'un blok zinciri ağlarıyla karşılaştırıldığında nispeten düşük bir maliyetle işleme yapmasına izin verir.

SOL Hangi ülkenin, Kime Ait?

SOL Coin, merkezi İsviçre'de bulunan Solana Vakfı tarafından piyasaya sürülen bir kripto paradır. Anatoly Yakovenko isimli girişimci, SOL Coinin ardındaki en önemli isim olarak bilinmektedir.

Solana Projesi ve Whitepaper

Solana, ölçeklenen kripto uygulamaları yaratan dünya çapında kullanılan yüksek performanslı bir blok zinciridir. Platformun amacı ve hedefleri whitepaper projesinde detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Whitepaper teknik dokuman platform geliştiricileri tarafından hazırlandığı için önemli bilgiler içermektedir. Solona Coin whitepaper projesine Solana Coin resmi web adresindeki PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.

SOL Coin Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 1 SOL Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

SOL Coin Yorum

Uzmanlar, SOL Coin yorumlarında, projeyi detaylı olarak incelediler. Solana, tıpkı Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para birimleri oluşturmak için bir blok zinciri ağıdır. Solana ve Ethereum arasındaki tek fark, öncekinin yüksek işlem hızıdır. Şöhret blok zinciri ağında bu yeni, saniyede 50.000 işlem gerçekleştirebilir ve onu benzersiz yapan da budur.

Solana'nın protokolü hızlı, güvenli ve sansüre karşı dayanıklıdır. Solana'nın sunduğu "merkezi olmayan" blok zinciri ağı, kanıt payı ve tarihin kanıtının bir birleşimidir. İşlemlerin korunmasında sağlam bir temel sağlayan RUST programlama dili üzerine kurulmuştur. Solana ayrı bir kripto para birimidir, hızlıdır ve uygun maliyetlidir ve verimli ve ölçeklenebilir bir ağ sağlamak için Proof of History'yi takip eder.

2022 yılında ciddi anlamda değerlenen Solana, yüksek büyüme gösteren uygulamalar ve platformlar için Ethereum'a güçlü bir alternatif olarak görülüyor. Şu anda Solana'nın önündeki en büyük engel, Ethereum veya EOS gibi köklü blok zincirlerinin ağlarını yükseltmesidir.

Çünkü ETH ve EOS uzun işlem süreleri ve yüksek ücretler dahil olmak üzere ölçeklenebilirlik sorunlarının üstesinden gelmeyi hedefliyor. Bununla birlikte, SOL Coinler arasında gelişmiş çapraz zincir uyumluluğu sağlayan iyileştirmeler Solana'yı rakiplerine karşı daha güçlü hale getirebilir. Bu yükseltmenin etkisiyle de fiyatlarda önemli bir yükseliş beklenmektedir.

SOL Coin Geleceği

Solana, 2021'de en iyi performans gösterenlerden biri oldu ve altcoin sıralamasında yükselerek dünyanın beşinci en büyük kripto para birimi oldu. Kripto piyasada nispeten yeni olmasına rağmen, aşırı oynaklığına rağmen Solana'ya yatırım yapmak giderek ivme kazanıyor. Ancak Solana'nın galibiyet serisinden emin olmayan ve buna yatırım yapmayı düşünen birçok yatırımcı var. Uzman ve analistler SOL Coin geleceği için oldukça iyimser tahminler yapılmaktadır.

Solana etkileyici bir kripto para birimidir. Piyasadaki binlerce kripto para birimi ile tutarlı büyüme ve potansiyel göstererek diğerlerinden ayrılıyor. Ancak yatırımcılar, riske atabilecekleri değeri iyi ölçümlemeli ve analiz yapmalıdır.

Uzmanların Solana (SOL) Coin Fiyat Tahminleri

SOL Coin fiyat tahmini yapan uzmanlar, bu yıl hayal kırıklıkları ile geçse de 2023 yılı sonlarına doğru artış bekliyorlar. İşte Analistlerin Fiyat yorumları:

 • The Economy Forecast Agency tahminleri DigitalCoin'in tahminlerinden biraz daha yüksek. Analistler, Solana'nın fiyatının 2023'in sonunda 200 doların üzerine çıkmasını beklerken, 2024'de 400 doları aşacağını belirtiyor.
 • Trading Beasts uzmanları ise Solana için daha mütevazi bir fiyat tahmininde bulunuyor. Uzmanlara göre Solana 2023 Aralık ayında 55 dolardan işlem görebilir.
 • WalletInvestor Solana fiyat tahmini: Solana'nın mevcut fiyatına yakın olacağını öngörüyor. Solana'nın fiyatı önümüzdeki birkaç ay içinde 140 $ değerine sahip olabilir.
 • Coinskid analistleri SOL Coin Fiyat Tahmini 2023:i Solana’nın 2023 sonu ve 2023 başlarında 132 $ civarında seyredeceğini düşünüyor.
 • Cryptocurrency Price Prediction platformunun tahminlerine göre SOL Coin geleceği oldukça parkak ve 2023 sonunda 270 dolara sıçrayabilir. Uzmanlar, bu sıçramanın Aralık ayında olabileceğini belirtiyor.
 • Cryptoground analizine göre ise SOL Coin 2023 yılında değer kaybedebilir. 1 Sol Coin’in 100 doların altına düşme ihtimali var. Zira sonraki yıl içinde kendini toparlayacağı konuşuluyor.
 • Coin Price Forecast uzmanları Solana Fiyat Tahminleri ise uzun vadeli tahminler yürütüyor. Analize göre SOL Coin, 2023’de 300 doları aşabilir. Coin Price Forecast analistleri 2023 yılında ise sol Coin’in 1,500 dolarlık bir seviyeye geleceğine inanıyor.
 • Digital Coin Price analizlerine göre Solana fiyat tahmini ise 2023 sonunda Solana'yı 167 dolarda görebiliriz. Fakat analistler 2024'de 210 dolar ve 2023'te ise 230 dolarlık bir değere ulaşmasını bekliyor.

Solana Anlaşmaları

Solana’nın farklı şirketlerle yaptığı anlaşmalar oldukça önemli. Zira bu anlaşmalar, Solona platformuna olan güveni artırabilir. Güven ise Solona platformunun kripto parası SOL Coin’in değerinde artış anlamına gelir.

Geçtiğimiz günlerde dijital medyada Solana’nın yatırım aldığı haberi yer almıştı. Solona Labs tarafından yapılan açıklamaya göre yatırımın değeri yaklaşık 300 milyon dolardı. Solona'ya yatırım desteği veren firmalar arasında Polychain Capital Alameda Research, CMS Holdings, Jump Trading gibi şirketler bulunuyor.

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde kripto para borsasını etkileyebilecek önemli bir gelişme yaşandı. Cardano kurucusunun Solana’nın başarısından bahsetmesi, akıllara acaba Cardano ve Solana arasında bir ortaklık mı kuruluyor sorusunu getirdi. Fakat henüz bu konuda bir anlaşmanın olmadığını ifade edebiliriz.

Solana, değerini artıran bir blok zinciri olmasına rağmen anlaşma ve ortaklık konusunda henüz sakinliğini koruyor diyebiliriz. Solana’nın basına yansıyan anlaşmaları Sol Coin’in değerinde artış yaratabilir. Bu yüzden Solana’nın yapacağı yeni anlaşmalar merakla bekleniyor.

Solana Ağının Benzersiz Özellikleri Neler?

 1. Geçmiş Kanıtı : Bitcoin ve ethereum'un blok zinciri ağı , veri tabanındaki girişlere izin vermek ve kısıtlamak için bir "iş kanıtı" (iş kanıtı, blok zinciri ağındaki her düğümün herhangi bir yeni girişten önce bir fikir birliğine varacağı anlamına gelir) yaklaşımını izler.

Proof of Work (PoW ) oldukça karmaşık ve işlemlerin hızını yavaşlattığı için PoW sisteminin dezavantajları da göz önünde bulundurularak PoH (Proof of History) tanıtıldı. Basit bir ifadeyle, tarihin kanıtı, herhangi bir karşılıklı anlaşma olmaksızın blok zinciri ağına yeni bir blok eklenebileceği anlamına gelir.

Solana'da her düğümün kendi saati vardır ve birbirlerine danışmadan kararlar alırlar. Proof of History işlemlerin hızını artırır, aynı zamanda verimli bir blok zinciri ağı sağlar ve tüm işlemlerin kaydını tutar.

 1. Kule Bizans Hata Toleransı (BFT) algoritması: BFT sistemi solana ekosistemi için bir güvenlik kalkanı gibidir; belirli bir düğüm hatasının tüm sistemin çalışmasını etkilememesini sağlar. Bu algoritma, düğümlerin sayısız başarısızlıktan sonra bile çalışmaya devam etmesini sağlar.

 2. Gulfstream: Gulfstream, “memepool ihtiyaçlarına” son veren bir sistemdir. Memepool, işlenmemiş tüm işlemlerin sırasını beklediği bir bekleme alanı olarak düşünülebilir. Solana'nın ağı, 1,00,00 işlemlik bir bellek havuzu boyutunu yönetebilir.

Her blok zinciri ekosisteminin doğrulayıcıları vardır (doğrulayıcılar işlemleri seçer ve bunları blok zinciri ağına ekler) . Solana'nın ağı, yeni bir işlem eklenmeden önce bile işlemleri doğrulayıcılarına iletir. Doğrulayıcılar aynı anda meme havuzu alanını temizler ve bu nedenle solana ekosisteminde "onaylanmamış işlem" kalmaz.

 1. Sealevel: Solana , aynı anda birden fazla akıllı sözleşmenin yürütülmesini sağlar . Bu, zamandan tasarruf sağlar ve Solana'yı uygun maliyetli bir blok zinciri ağı yapar. Solana'nın aynı anda birden fazla akıllı sözleşme yürütmesini sağlayan teknoloji “deniz seviyesi” olarak biliniyor.

 2. Cloudbreak : Solana yatay bir ölçekleme yöntemini takip eder , yatay ölçekleme yöntemi Solana'nın ölçeklenebilirliğini artırmasını sağlar. Cloudbreak, işlem girdisini okuyabilen ve yazabilen bir veritabanı düzenler. Cloudbreak, donanım ve yazılım arasında bağlantı kurmaktan da sorumludur.

 3. İşlem Hattı: Solana'nın ekosistemindeki görevlerin çoğu, işlemlerin hızlı bir şekilde işlenmesini sağlamak için ayrılmıştır . Solana, giriş verilerini ağa dahil olan farklı donanımlara atar. Çoklu donanım, bilgi bloklarını ardışık düzen olarak bilinen bir süreç aracılığıyla hızla doğrular.

 4. Türbin: Solana, farklı blok zincir düğümlerini daha küçük paketlere böler , bu işlemin temel amacı işlemlerin hızını artırmaktır. Daha küçük bilgi paketleri hızla doğrulanabilir, ayrıca solana'nın bant genişliği ile ilgili sorunları çözmesine yardımcı olur.

Solana (SOL) Coin Haberleri

Solana, 2022’in Eylül ayında değerini katlayarak kripto para piyasasının gündem maddelerinden biri haline geldi. Değerindeki bu sıçrama, dijital medyada geniş bir yankı uyandırdı. İşte Solana Coin ile ilgili basına yansıyan bazı haberler:

 • Solana (Sol) Coin, Eylül ayında %300 değer kazandığı haberi basında yer buldu. Bu durum, SOL Coin Elon Musk’ın en çok güvendiği Doge Coin’i geride bıraktı şeklinde basına yansıdı.
 • 2022 yılı Solana için parlak bir yıldı. 2022’in ortalarında değerini katlayan SOL Coin, en değerli kripto para listelerinde kendisine yer bulmayı başardı.
 • ABD’nin en ünlü kripto para borsalarından biri olan Coinbase Pro, Solana’yı listeleyeceğini duyurması da önemli bir gelişmeydi. 2022 Haziran ayında yaşanan bu gelişme, Solana’nın fiyatının artmasında önemli etkenlerden biri oldu.
 • Solana’nın Eylül ayındaki fiyat artışı devam ederken rekora ulaşıp ulaşmadığı merak edilen konulardan biriydi. Rekor seviyenin tam olarak geldiğinden uzmanlar henüz olmasa da SOL Coin fiyatındaki artış basında yer bulmaya devam etti.

Avantaj ve Dezavantajları Neler?

2018 yılında kurulan Solona platformu, kendisini inanılmaz hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir bir blok zinciri ağı olarak konumlandırıyor. Peki, Solana'yı avantajlı hale getiren özelikleri neler?

 • Hızlı ve Güvenilir: 570'den fazla küresel doğrulayıcı ve genellikle 1000 mikrosaniyenin altında gezinen bir blok süresi ile Solana hızlı, güvenli ve sansüre karşı dayanıklıdır.
 • Yüksek Kullanılabilirlik: Solana'nın mimarisi, veri bölümleme olmadan 1 gigabitlik bir ağda saniyede 710.000'e kadar işleme izin verir. Ağ, maksimum verim ve yüksek kullanılabilirlik sağlar.
 • Hızlı İşlemler: Berkeley Paket Filtresine dayalı Akıllı sözleşmeler bayt kodu, hızlı yürütme ihtiyacını karşılar. Solana'nın hızlı akış çoğaltma kanıtı, büyük bir dağıtılmış defterin depolanmasını sağlar. İşlem akışı konsensüsten bağımsızdır ve yalnızca donanımla sınırlıdır.
 • Düşük Başvuru Ücreti: Milyonlarca kullanıcısıyla Solana, ölçek ekonomisine ulaştı ve başvuru ücretlerini son derece düşük tuttu.
 • Birleşen Projeler: Solana, projeler arasında uyum sağlar. Kullanıcıların birden fazla parça veya katman-2 sistemi ile uğraşmasına gerek yoktur.

Avantajlarına ek olarak Solana platformunun birtakım dezavantajlarından da söz edebiliriz. İşte dezavantajlar arasında gösterilen bazı özellikleri:

 • Maliyetli Altyapı: Solana için tatmin edici donanım kurulumu nispeten daha maliyetlidir. Bu da ağın tam performans çalışmasını geciktirebilir.
 • Tanıtım ve PR: Birçok uygulama hala Mainnet Beta sürümünde lansmanını bekliyor. Dolayısıyla yeterli desteği bulmak için biraz daha zamana ihtiyacı olabilir.
 • Anlaşma ve Ortaklıklar: Solana, henüz ciddi anlaşmalar ile adını duyurmadı. İlerleyen günlerdeki yeni anlaşmaları, Solana’nın geleceğini daha parlak hale getirebilir.

SOL Coin Hangi Borsalarda Var?

SOL Coin, en iyi kripto para birimleri arasında yer alır. SOL Coin şu borsalarda var: Binance, Coinbase, HitBTC, Tokocrypto, PancakeSwap (V2), Mandala Exchange, BitMart, CoinEx, DigiFinex, Gate.io, Uniswap, ProBit Global, STEX, CoinEx, SOLbit, Bitget, LBank, BKEX

SOL Coin Piyasa Bilgileri

SOL Coin toplam arzı 535,570,900 adettir. Maks arzı ise bilinmemektedir. Güncel arz ve fiyat bilgileri için coinmarketcap verilerine göz atabilrisiniz. SOL Coin 06 Kasım 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek değeri olan 260.06 ABD doları bandına ulaşmıştır. Tüm zamanların en düşük değerini ise 11 Mayıs 2020 tarihinde 0.5052 ABD doları olarak görmüştür.

SOL Coin Alınır Mı?

Solana'nın iddiası ve potansiyeli gelecek için önemli bir yatırım aracı olduğuna işaret ediyor diyebiliriz. Uzman ve analistlerin birçoğu da bu yönde görüş belirtiyor. Gelecek günlerde kripto piyasasının ne kadar gelişeceğini tahmin etmek imkansız. Fakat Solana, bu piyasaki önemini koruyacağa benziyor. Günlük hayatımıza olan etkisi de Solana'nın ilerleme kaydetmesi için yeterli bir sebep.

Şu an ki performansı ve gelecek vaat eden coinlerden olduğunu göz önüne alırsak Solana, yatırımcıları önümüzde günlerde sevindirecek gibi. Fakat yine de Solana ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmek son derece önemli. Uzun vadede kazandıracağına kesin gözüyle bakılan SOL Coin’in kısa vadedeki performansını Solana’daki gelişmeler belirleyecek.

Solana ve Sol Coin ile ilgili ifadelerimiz yatırım tavsiyesi nitelinde değildir. Yatırım tavsiyeleri için profesyonel yatırım danışmanları ile iletişime geçin.

BTT Coin Geleceği Ne Olur? Analistlerin BTT Coin Yorum ve Fiyat Tahminleri

SOL Coin Nasıl Satın Alınır?

SOL Coin satın almak için güvenilir bir kripto para borsasına kayıt olmalısınız. Binance, dünyanın ünlü kripto para borsalarından biri olarak size güvenli SOL Coin al-sat işlemi yapma imkanı sunar.

Binance borsasının Türkiye adresinden Sol Coin alabilirsiniz. Sol Coin almak için Binance borsasına üye olun ve banka havalesi ya da EFT ile üye hesabınıza yatırım yapın. Daha sonra satın alma işleminizi pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

P2P yöntemi ile de SOL Coin satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Binance ilanlarını inceleyip Kripto Al menüsünden SOL Coin seçeneğine tıklayın. Ardından satın alacağınız Coin miktarını belirleyin. Böylece SOL Coin satın alma işleminizi P2P yöntemi pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Özetleyecek Olursak

Yazımızda solona projesinin detaylarından ve SOL Coin geleceğine ilişkin uzmanların yorumlarından bahsettik. Solana blok zinciri, düşük maliyetler ve daha hızlı işlemler yapma imkanı veren bir projedir. Projenin uzun vadeli olması, Solana'nın daha çok yol kat etmesi gerektiğinin bir işareti gibidir. Zira lansman ve tanıtım aşamalarından sonra Solana ve Sol Coin'in daha da değerli olacağı tahmin edilmektedir.

Solana Coin ile ilgili gelecek planlarınız varsa güncel kripto para gelişmelerini, uzman ve analistlerin yorumlarını ve de profesyonellerin görüşlerini takip etmeyi ihmal etmeyin.
Sıkça Sorulan Sorular

Uzmanların SOL Coin için belirledikleri hedef fiyatlar birbirinden oldukça farklı. Ancak genel olarak 2023-2024 Solana hedef fiyat tahminleri, 250 Doların üzerinde.

Analist görüşlerine dayanarak Solana projesi oldukça etkili ve umut vadediyor. Ancak yatırım yapmadan önce dikkatlice araştırmak, fiyat analizleri yapmak gerekiyor. Analist görüşlerine dayanarak "Solana yatırım yapılabilir" bir proje gibi gözükse de, bu yatırım tavsiyesi değildir.

Evet, SOL Coin arzı 535,570,900 ile sınırlandırılmıştır. Bilgiler sürekli güncellenmektedir. Güncel verileri şuradan takip edebilirsiniz.

Solana projesi, İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Solana Vakfı ( Solana Foundation) tarafından Mart 2020'de resmi olarak başlatılmıştır. Dolayısıyla İsviçre'ye ait bir projedir.

Solana Coin Binance, Crypto, Coinbase, Kraken gibi Dünya'nın en popüler kripto para borsalarında listelenmektedir.

Uzmanlar, SOL Coin geleceğinin 2025 yılında çok daha iyi seviyelerde olabileceğini belirtirken ortalama tahminler ise $250-300 civarıdır.

Genel kripto para piyasalarında dalgalanmalar ve aşağı yönlü trendler yaşansa da bu durumun geçiciği olduğu, 2023 sonlarında doğru yükselişin başlayacağı öngrülmektedir.

Solana için farklı görüşler olsa da 2025 sonrasına kadar 300 dolar bandını geçebileceği söylenmektedir.

İlginizi Çekebilir