Contact us to AD (300x250)

Ripple (XRP) Coin Nedir? Nasıl Satın Alınır?

İÇERİK BAŞLIKLARI Ripple Nedir?


Ripple, kripto para piyasasında gelecek vaat Coinlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Blockchain teknolojisini kullandığı için bir kripto para oluşumu olan Ripple, diğer kripto paralardan önemli bir ölçüde ayrılıyor.

XRP nedir

Çünkü Ripple, sanıldığı kadar merkeziyetsiz değil. Ancak bu durumun Ripple’ın geleceğini olumlu etkileyeceğini düşünen birçok uzman var. Peki, Ripple tam olarak nasıl çalışır ve özellikleri nelerdir? Ripple’ı daha yakından tanımak için bize eşlik edin.

Ripple Nedir?

Ripple (XRP), uzman bir para transfer ağı, döviz bozdurma ve havale ağı olan gerçek zamanlı bir brüt ödeme (RTGS) sistemidir. ABD menşeili Ripple Labs Inc. şirketi tarafından oluşturulup 2012'de piyasaya sürülmüştür. En geniş işlem hacmine sahip olan kripto paralardan biri olan Ripple, Nisan 2021'in başlarında ciddi bir sıçrama yaparak değerini 1 doların üzerine çıkarmıştır. Ripple Coin diğer birçok para birimiyle takas edilebilir ve kullanıcıların bankalarla ilişkili bekleme sürelerinden kaçınmasına yardımcı olur.

Ripple Kurucuları Kim, Hangi Ülkenin?

Ripple, 2012 yılında, aslen Arkansaslı programcı Jed McCaleb ve çevrimiçi ipotek kredisi veren ELoan'ın kurucusu girişimci Chris Larsen tarafından kuruldu. McCaleb 2013 yılında şirketten ayrıldı, ancak Larsen hala Ripple Labs'ın yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor, şirketin CEO'su ise Brad Westinghouse.

XRP Coin Nedir, Özellikleri Neler?

Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimlerinin aksine, Ripple (XRP) bir blok zincirinden değil, HASH ağacı denilen şeyden oluşur. Blockchain teknolojisi, kripto para kavramının temelidir. Bu teknolojiyi, gruplar veya bloklar halinde bilgileri bir araya toplayan bir veritabanı türü olarak düşünebiliriz. Yeni eklenen bir bloğu takip eden her yeni bilgi parçası, daha sonra zincire eklenen yeni inşa edilen bir blokta bir araya getirilir. Adından da anlaşılacağı gibi, blok zinciri, verileri birbirine zincirlenmiş bloklar halinde yapılandıran bir mantaliteye sahiptir.

Kripto para XRP Coin, bir blok zinciri gibi çalışır çünkü bir işlemi işlemek için birden fazla düğüm (NODE) kullanılır. Ripple (XRP) Coin ağı aşağıdaki ayrıntıları içerir:

 • Ödeme süreci
 • Bilgiye tek bir değer verilmesi
 • Paylaşılan genel veritabanı
 • Bilgiyi paylaşan sunucuların veya düğümlerin doğrulanması ve
 • İşlemin yetkilendirilmesi ve işlenmesi

Ripple sistem ağının Bitcoin'e benzememesinin en önemli nedeni, iş kanıtı ile ilgili detaylar ihtiva etmemesidir. Bitcoin blok zincirine ekleme yapan bir madenci, bloğu blockchain’e kabul edilmeden önce işi göstermek için karmaşık bir denklemi tamamlar.

XRP Coin İşlem süreci hızlı ve verimlidir

Buna karşılık, XRP Coin modeli fikir birliğine dayanan bir veri tabanı gibi çalışır. Fikir birliğine varıldığında, işlem geçmişi ve transaksiyonlar temizlenir. Bu nedenle, Ripple ağı saniyede 1.500 işlemi işleyebilirken, Bitcoin bu işlemlerin ortalama 6 tanesini işleyebilir. Ethereum ise aynı zaman diliminde bu işlemlerin 15 tanesini işleyebilir. Blok zinciri sistemiyle birebir aynı olmamasına rağmen, Ripple (XRP) süreci nispeten verimli ve hızlıdır. Bu özelliği de Ripple Coini bankaların ve büyük ödeme süreçlerinin radarına sokar.

Ek olarak, Ripple, örneğin Ethereum ve diğer kipto paraların olduğu gibi tam olarak merkezi değildir. Geliştiriciler, sistemi kötü niyetli operatörlerden koruyan bir mekanizma üzerinde bir miktar kontrole sahiptir. Ancak bu aynı zamanda Ripple'ın ağa hangi sunucuların kabul edildiğini teknik olarak kontrol edebileceği anlamına gelir. Kontrol ve onay süreci ise bir merkezi otorite tarafından yapılır. Bu yüzden bazı uzman ve analistler XRP'nin gerçek veya standart bir kripto para birimi olmadığını ifade ederler.

Ripple Coin Alınır Mı? XRP Coin Yorum, Geleceği ve Fiyat Tahminleri

Ripple Projesi ve Whitepaper

Her kripto paranın kapsamını, amacını ve ne gibi faydalar sağlayacağını net bir şekilde belirten teknik dokümanlar yayınlanır. Kripto para geliştiricileri tarafından yayınlanan bu dokümanlar, whitepaper ismiyle bilinir. Ripple kripto para birimi geliştiricileri de XRP ile ilgili teknik detayları whitepaper isimli dijital bir belgede saklarlar.

Bu belgede XRP transfer işlemleri, işlem doğrulanması, Coin üretimi vb. bilgiler bulunmaktadır. Kripto para yatırımcıları başta olmak üzere madenciler ve kripto paraya ilgi duyan herkes whitepaper dokümanı ile net bilgilere sahip olabilir. Eğer Ripple whitepaper projesine göz atıp sistemin işleyişini genel hatlarıyla öğrenmek istiyorsanız https://ripple.com linkine tıklayabilirsiniz.

XRP Coin Nereden ve Nasıl Alınır?

XRP Coin almak için aracı borsa şirketlerinden birine üye olmalısınız. Binance, güvenilir kripto para borsalarından biri olup XRP dışında çok daha farklı kripto para birimlerini hızlı bir şekilde alabilirsiniz. XRP Coin almak için Binance adresinden kendi adınıza ait bir hesap oluşturun. Daha sonra 3 farklı yöntem ile XRP satın alabilirsiniz.

 • Banka hesabı veya kredi kartı
 • Üçüncü taraf ödeme metodu
 • P2P yöntemi

Banka kartı, kredi kartı ya da üçüncü taraf ödeme yöntemi ile Binance borsa hesabınıza TL olarak para transfer edebilirsiniz. Daha sonra Piyasalar bölümünden XRP satın alma işleminizi tamamlayın. Almak istediğiniz XRP Coin miktarını forma yazdıktan sonra satın alma işleminizi hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer yandan P2P yöntemi ile de Binance üyesi olan diğer kullanıcılardan da XRP satın al işlemi yapabilirsiniz. XRP Coin'lerini satışa çıkaran kullanıcılara göz attıktan sonra Kripto Al sekmesinden XRP Coin'i seçin. Ödeme metodu ve almak istediğiniz miktarı girdikten sonra XRP satın al işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ripple'ın Avantajları Neler?

Kullanıcılara ve pazara benzersiz avantajlar sunan Ripple XRP kripto, tercih edilen bir ticaret modeli haline gelmiş durumda. İşte Ripple’ın avantajları:

 • Yaygın Kullanım: Herhangi bir işlem modunun meşruiyeti, piyasada ne kadar yer aldığıyla ilgilidir. Dolaşımda 1500'den fazla altcoinin olduğunu biliyoruz ve Ripple Coin yüzlerce Coin arasından şirketler tarafından benimsenen ender kripto paralardan biridir. 100’den fazla şirketin benimsediği Ripple, para taşıma ve finansal işlemlerin uygulanması konusunda önemli bir yardım sağlamaktadır.
 • Hızlılık: Kripto para gibi hızlı olması gereken bir sistem ağından bahsediyoruz. Eğer kripto para transferleri yeteri kadar hızlı olmazsa kullanıcıların güvenini kaybedebilir. Diğer yandan hızlı olmak isterken hata yapmamak da çok önemlidir. İşte Ripple, işlemleri hatasız ve hızlı bir şekilde yapma konusunda başarılıdır. Saniyede 1500 işlemi tamamlayan Ripple, hızlı işlemler isteyen küresel aktörlerin birincil dijital finans araçları arasındadır.
 • Merkezi Olmayan Havale Sistemi: Ripple Coin, açık kaynak teknolojisi ile çalışan bir sisteme sahiptir. Sistemin teknolojisi, farklı kullanıcıların gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Doğrulayıcı ve tasdikleme işlemleri her geçen gün daha da büyümektedir. Aynı zamanda bu işlemler daha farklı platformlardan da erişebilir hale gelmektedir. Ripple ağındaki dağıtım işlemleri aynı zamanda farklı para birileri ve emtialar aktarmanıza da izin verir.
 • İstikrar: Risk seviyesi, kripto paraların alımlarını ve değerlerini olumsuz ölçüde etkiler. Ancak Ripple, kripto para piyasasında farklı bir ligde boy gösterir. Yarı merkeziyetçi bir sisteme sahip olan Ripple Coin, 2012 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde büyüme gösterdi. Farklı şirketlerin ve bankaların kullandığı Ripple, güven verdiği için sert iniş ve çıkışlar göstermez.

Ripple'ın Dezavantajları Neler?

Şimdi de Ripple (XRP) Coinlerin dezavantajları olarak görebileceğimiz özelliklerine bakalım.

 • Yarı Merkeziyetçi: Kripto paraların en önemli özellikleri ademi merkeziyetçi bir şekilde tasarlanmış olmasıdır. Ancak Ripple, bir şirkete aittir ve altyapısı itibariyle merkezileştirilme özelliğine sahiptir.
 • Ripple Arzı: Bazı Ripple Coinler dolaşımda değildir. Büyük miktarlarda XRP Coinler piyasaya sürülürse bu durum Ripple fiyatlarını düşürebilir. Piyasaya ne zaman sürüleceğine ise karar veren Ripple Labs Inc şirketidir.
 • %100 Anonim Değil: XRP Coinde madencilik olmadığı için bankalar gibi kurumsal kurumlar doğrulayıcı düğümler olarak çalışır. Ripple diğer kripto para birimleri gibi dağıtılmaz. Aynı zamanda Ripple Coin, kripto para ligindeki diğer paralar gibi mahremiyet ve anonimliğe öncelik vermemiştir.

Ripple ve SEC Dava Süreci

XRP ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli şey, gelecekteki fiyatının büyük ölçüde bir Amerikan mahkemesinin SEC'in kayıtsız bir menkul kıymeti temsil ettiği iddiasıyla tarafını tutup tutmadığına bağlı olmasıdır. Mahkeme davası uzun zamandır bir sorun olmuştur ve nihayetinde, potansiyel yatırımcılar başarısız olma olasılığının daha az olduğu bir şeyi tercih ettiğinden, nihayetinde dalgalanma fiyatını düşük tutmuştur.

Basitçe söylemek gerekirse, Ripple davayı kazanırsa, fiyatın – ne kadar olduğunu bilmesek de – yükselmesini bekleyebiliriz, ancak kaybederse, XRP'nin ölü bir madeni para olacağını varsaymak mantıklı görünüyor.

İkincisi, XRP piyasadaki en büyük kripto paralardan biridir, bu nedenle daha fazla insanın onu satın almak veya satmak istemesi muhtemel olduğundan, mahkeme davası dışında fiyatını etkileyebilecek daha fazla şey var.

Üçüncüsü, uluslararası para transferleri için yeni standart haline gelebileceğine dair bir miktar umut olsa da, bu umutlar pekala umutsuzca iyimser olabilir. Unutmayalım ki kripto dünyasıyla ilgili merak edilen şeylerden biri de, sürekli yeni bir sanayi devrimi hakkında konuşmalarıyla, her zaman tuhaf açıklamalarıyla yabancılar arasında sinizme neden olabilecek bazı hayranlar olmasıdır. Her zaman olduğu gibi kripto para birimine yatırım yaparken dikkatli olmakta fayda var.

Sonuç

İşlemleri hızlı ve ucuz bir şekilde tamamlanma hedefinde olan XRP Coin, basit bir ödeme aracı olmayı planlanıyor. Ripple ağı, dünya çapındaki tüm uluslararası işlemleri yönetmeye talip. Eğer daha fazla banka ve kurumsal şirket tarafından tanınır ve kullanımı yaygınlaşırsa Ripple’ın artan popülerliğinden bahsedebiliriz.

Ripple sisteminin popülerliğini artırması ise hem yatırımcılar hem de büyük şirketler için önemli fırsatlar anlamına gelecektir.
Sıkça Sorulan Sorular

Ripple, ABD şirket Ripple Labs tarafından geliştirilmiştir. Fakat ABD’li bir şirket tarafından geliştirilmesi, XRP’nin sadece ABD’de geçerli olduğu anlamına gelmez. Ripple, daha çok küresel ölçekteki finansal işlemlerle ilgilenir.

Bankaların ve devlet kurumlarının uluslar arası para transferleri ve ticari işlemlerini daha verimli hale getirmeye çalışır. Bu sebeple dünyanın her ülkesi Ripple ile finansal işlemlerini yapabilir.

XRP, Ripple Labs isimli şirketin ürettiği bir dijital paradır. 2012’de Ripple Labs’ın ürettiği XRP Türk lirası, dolar, Euro gibi geleneksel para birimleriyle birlikte kripto para ödemelerini destekler. Uluslar arası deme işlemlerini her boyutta verimli, güvenilir ve hızlı hale getirir.

XRP, blockchain altyapısını kullanan bir kripto para olsa da merkeziyetsiz değildir. XRP coinlerin hepsi ABD menşeili Ripple Labs Inc. Şirketi tarafından piyasaya sürülür. Aynı şekilde, Ripple ağına dahil olacak işlemler, Ripple Labs Inc şirketinin kontrolünden geçer.

Dolayısıyla XRP, diğer kripto paralar gibi bağımsız değildir. Fakat işlem sürelerinin hızlı olması ve kullanımının büyük şirketler tarafından desteklenmesi, XRP’yi popüler ve yatırım yapılabilir bir Co

XRP, diğer adıyla Ripple, blockchain teknolojisini kullanan bir kripto paradır. Bireysel kullanımdan ziyade bankaların ve devlet kurumlarının finansal işlemlerine yardımcı olur. Temel amacı, uluslar arası banka transferlerinin ve finansal işlemlerin daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yapılmasına destek vermektir.

Ripple, ayrıca geleneksel para birimlerini tümden kaldırmayı hedeflemez. Geleneksel para birimleri ve kripto parayı birleştirerek daha

İlginizi Çekebilir