Contact us to AD (300x250)

7 Maddede Kripto Teknik Ve Temel Analiz Nedir, Nasıl Yapılır?Kripto paraların günümüzdeki en önemli yatırım araçlarından biri olması, teknik analiz ve temel analiz gibi konuları da gündeme getirdi. Aslında Dolar ve Euro gibi para birimlerinden ve borsadan analiz konusuna aşinayız. Fakat kripto paralar, en önemli yatırım araçları arasında hızla yükseliyor. Özellikle genç nesil, Euro Dolar ve borsa gibi geleneksel yatırım fikirleri yerine kripto paralara yöneliyor.

Kripto Para Teknik ve Temel Analiz Hakkında Her Şey

Bu yazımızda kripto para analizi nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verdik. Bu rehberimizi okuduktan sonra analiz yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

kripto para teknik ve temel analiz

Kripto Para Analizi Nedir?

Kripto para analizi, kripto para olarak ifade ettiğimiz meta değeri taşıyan dijital varlıkların gelecekte ne durumda olacağı ile ilgilidir. Pazarda dolaşımda yer alan kripto paralar veya Altcoin’ler önümüzdeki günlerde yükselecek mi yoksa düşeşe mi geçecek? İşte bu tahminler analizler ile yapılır. Kripto para analizi kapsamlı bir süreçtir.

Kripto paraların geçmişteki grafik okumalarından basında çıkan haberlere kadar detaylı verilere bakılarak analizler yapılır. Özetle kripto para analizi, Token ve Coin’lerin kısa veya uzun vadedeki değerini tahmin etmek için verilere dayanan yorumlardır.

Kriptoda Temel Analiz Nedir?

Temel analiz, detaylı bir araştırmanın ilk adımıdır. Derinlemesine araştırmaya geçmeden önce yapılan ilk çalışmadır. Temel analiz, genel anlamda piyasa devlerinin yorumlarını araştırmayı içerir. Çünkü kripto para değerlerine yön veren önemli faktörlerden biri, tanınmış kişi ve şirketlerin yorumlarıdır.

Bu bakımdan temel analizin odağında Influencer veya ticari girişimleri ile adını duyuran popüler kişi ve markaların düşüncesi vardır. Sektörün önde gelenleri tarafından ortaya atılan spekülasyon ve manipülasyonlar değerlendirilir. Böylece bir temel analiz ile kripto paraların geleceği hakkında tahminler yürütülür.

Kripto paralar hakkında dijital ve yazılı basında çıkan haberler de temel analiz aşamasında dikkate alınır. Aynı zamanda kripto para rehberi olarak bilinen popüler internet sitelerinin açıklamaları ve sosyal medya yorumları da temel analiz sürecinde değerlendirilir.

Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Temel analiz yapmak için eğitim almaya gerek yoktur. Piyasayı anlık takip eden herkes teknik analiz yapabilir. Çünkü teknik analizde önemli olan araştırma ve dikkattir. Temel analiz yapılırken global piyasanın ekonomik durumuna, popüler girişimcilerin ve ekonomisi güçlü olan ülkelerin kripto paraya bakış açısına bakılır. Aynı zamandaki dünyadaki siyasi rekabet, Koronavirüs Pandemisi ve finansal verimlilik de temel analiz sürecinde değerlendirilir.

Dolayısıyla dünya piyasanın gidişatı farklı haber kanalları ile dünyanın her tarafına yayılır. Teknik analiz sürecinde dikkat edilmesi gereken bu haberlerdir. Haberlerin dünya piyasasında nasıl bir etki yaratacağının tahmini yapılır. Temel analiz sürecinde bu haberler dikkatle takip edilir ve genel bir fikir oluşturulur. Aynı zamanda döviz kurları, bankacılık sistemleri ve yaşanan genel problemlerde teknik analizde incelenir.

Kriptoda Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, kripto para alım satım stratejisi oluşturmak için uygulanan bir yöntemdir. Teknik analizde amaç kripto paraların gelecekteki fiyatını tahmin etmektir. Tahminler yapılırken geçmiş dönemdeki fiyat hareketlilikleri ve hacim verileri dikkate alınır.

Teknik analizin temel analize göre en büyük farkı, geçmişteki verilerle ilgilenmesidir. Geçmiş veriler aracılığıyla varlığın fiyat dalgalanmaları ve hacim verileri analiz edilir. Böylece analiz yapan Trader’lar ve uzmanlar kripto varlıkların gelecekteki fiyat tahminleri hakkında çıkarımda bulunabilir.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

 • Teknik analiz ilk önce genel piyasa araştırması ile başlar. Örneğin dünyada ekonomik ve sosyal açıdan önemli gelişmeler yaşanıyorsa bu durum piyasaları etkilediği gibi kripto para fiyatlarını da etkileyebilir. Teknik analizin en önemli noktalarından biri ise arz ve talep dengesini iyi okumaktır. Talep artarsa kripto paraların fiyatı yükselir. Ancak talep azalır ve arz yükselirse bu kez fiyatlarda düşüş görülür.
 • Teknik analiz yaparken formasyonlara da göz atmak gerekir. Formasyonlar grafiksel oluşumlardır. İkili tepe formasyonu ve ikili dip formasyonu gibi oluşumlarla kripto paraların destek ve direnç noktaları belirlenir. Bu formasyonlar bir değerin bitim veya başlangıç noktasını belirler. Böylece kripto paraların düşüş ya da yükseliş eğilimleri ortaya konur.
 • Teknik analiz sürecinde indikatörlerden de yararlanılır. İndikatörler ile kripto paranın momentumu ve destek/direnç noktaları belirlenir. İki yönlü hareketin birbiriyle arasındaki bağı gösteren indikatörler, orta ve kısa vadeli trendin ne yöne evirileceğinin sinyalini verir.

Kripto Para Genel Anlamda Analiz Nasıl Yapılır?

Kripto para analizinin temel analiz ve teknik analiz olmak üzere iki farklı ayağı vardır. Her ikisini birlikte kullanırsanız doğru ve sağlıklı bir şekilde kripto para analizi yapabilirsiniz. Peki kripto para analizi ana hatlarıyla nasıl yapılır? Aşağıdaki 7 maddede bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak kripto para analizi yapabilirsiniz:

 1. İlk olarak genel piyasa araştırması ile başlayın. Basında çıkan haberleri okuyun ve piyasa aktörlerinin görüşlerini güncel olarak takip edin.
 2. Daha sonra analiz yapacağınız kripto paranın geçmişini inceleyin. Önceki fiyat hareketlerini, indiği değeri ve en çok yükseldiği değeri tespit edin.
 3. Kripto paranın volatilite değerini ölçün. Volatilite, fiyat oynaklığı anlamına gelen bir terimdir. Volatilite ne kadar yüksek olursa fiyat tahminleri de değişken olur. Volatilite değerini belirlemek, teknik analiz aşamasında önemli bir basamaktır.
 4. Teknik analiz yaparken indikatörlerden yararlanın. İndikatörler, teknik analiz göstergeleridir ve kripto para fiyatlarının gelecekte nasıl bir seviyeye çıkacağı hakkında bilgi vermektedir.
 5. İndikatörlere bakarak çeşitli formasyonlar oluşturun. Formasyonlar ile kripto para fiyat grafik tahminlerinizi yapabilirsiniz.
 6. İndikatörler ve formasyonların yanı sıra Price Action yöntemini de kullanın. Bu yöntem, kripto para fiyatları düşüşe geçtiğinde nereden destek alıp yükseldiğini inceleyin. Aynı zamanda ne zaman yatay bir çizgide olduğunu ve yükseldiğinde hangi fiyattan düşüşe geçtiğini tespit edin.
 7. Son olarak kripto para yatırımcılarının kâr durumlarını analiz eden haberleri takip edin. Blockchain üzerinden kullanıcılar arasında transferler ve işlem hacimleri de görülebilir. Eğer bilginiz ve erişiminiz varsa zincirdeki tüm faaliyetleri bireysel olarak inceleyebilirsiniz. Bu konuda bilgiler veren adresleri takip ederek de bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kripto Para Grafik Nasıl Okunur?

Grafik okumak, teknik analiz sürecinin önemli bir parçasıdır. Grafik okuyarak kripto para yorumları yapılabilir ve gelecekte ulaşacağı değerleri kesin olmasa da tahmin edebilirsiniz. Grafik okurken size yardımcı olacak temel araç bilgidir. Grafik okuyarak matematiksel bir çıkarım yapabilir ve az bir yanılma payıyla kripto para gelecek fiyat aralığını belirleyebilirsiniz.

ema sma indikatör

Grafik okumak için trendi gösteren indikatörlere göz atmanız gerekir. Hareketli ortalamalar (MA) indikatörü, trendin ne zaman değişeceğini tahmin etmek için kullanılır. EMA ve SMA olmak üzere grafik okurken en çok kullanılan iki indikatör vardır.

 • EMA: Son dönemdeki fiyatlara ağırlık verilerek alınan ortalamadır.
 • SMA: Kapanış fiyatının toplam değerlerinin belli zaman aralığına bölünmesi ile bulunan ortalamadır.

Bu indikatörler ile fiyatların zirvede ya da dipte olduğu belli olur. Ayrıca trendin ne zaman tersine döneceği de tespit edilir. EMA ve SMA indikatörleri birbirleri ile kesişirse bunun iki farklı anlamı olabilir:

 • 50 günlük ortalama 200 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarıyı keserse fiyatlar artacak demektir.
 • 50 günlük ortalama 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıdan aşağı keserse fiyatlar düşecek demektir.

Destek ve Dirençler

Grafik okurken destek ve dirençler noktaları da önemli veriler sunar. Fiyatların yükselişe geçip düşmeye başladığı yer direnç noktasıdır. Düşüş esnasında fiyatların yükselmeye başladığı yer ise destek noktasıdır. Fiyatlar belli bir seviyeye aşmadan düşerse direnç bölgesi güçlenir. Eğer düşüş yaşanmasına rağmen fiyatlar belli bir seviyeden yükseliyorsa destek bölgesi güçlenir.

Fiyatlar destek ve direnç seviyelerini kırabilir. Bu durumda yeni destek ve direnç noktaları oluşacaktır. Dolayısıyla grafik okumalarında destek ve direnç noktaları iyi tespit edilirse kripto para fiyatlarının gelecekteki durumu da tespit edilebilir.

Destek ve direnç seviyelerini tespit etmek için Fibonacci yöntemi de kullanılır. Bu yöntemde 0.236, 0.382, 0.500, 0.618, 0.764 gibi sayılar ile destek ve direnç seviyeleri saptanır. Fibonacci metodu, kripto paranın artış ya da azalıştan sonra terse doğru hareket edeceği esasına dayanır. Grafik okuma sürecinde daha farklı indikatörler de kullanılır. Örneğin MACD, Skokastik, Parabolik ve Bollinger Bantları gibi yöntemler de grafik analizinde tercih edilir.

Kripto Para Nasıl Takip Edilir?

Kripto para piyasası, yeni bir varlık sınıfı olarak görüldüğü için dış etkenlerden ve haberlerden anlık olarak etkilenebiliyor. Bu nedenle kripto para takibi günlük ya da gün aşırı yapılmalıdır. Çünkü Bitcoin ile ilgili gelen olumsuz bir haber, BTC ve diğer Altcoinlerin fiyatlarını düşürme ya da artırma potansiyeline sahip. Ne zaman Bitcoin haberi çıkacağını bilmek ise imkansız. Çünkü her gün yeni bir kripto para ve Bitcoin haberi ile güne başlayabiliriz.

En İyi Kripto Para Borsaları Hangileri? Hemen Öğren!

Kripto para piyasasını takip etmek her zaman önemlidir. Fakat günlük takibin yanı sıra temel ve teknik analiz de bilmek son derece önemlidir. Özellikle yatırım amaçlı düşünüyorsanız analiz ve grafik okuma yaparak da kripto para takibi yapmanız gerekir. Bu konuda bilgi almak isterseniz güvendiğiniz kaynakları takip ederek de kripto parayla ilgili temel ve teknik analizleri takip edebilirsiniz.

Kripto Varlıklar Kazançlı Mı?

Kripto paraların fiyatlarında dalgalanmalar olsa da önemli bir yatırım aracı olarak görülüyor. Zira birçok yatırımcının da kripto varlıklar ile önemli kazançlar elde ettiği bir gerçek. Kripto varlıklarda kazanmanın püf noktası, doğru zamanda doğru hamle yapmaktır. Bu bakımdan temel ve teknik analiz, kripto varlıkların kazançlı olmasında büyük bir etkendir. Dolayısıyla kripto varlıkların kazançlı olmasını belirleyen en önemli etkenin yatırım zamanını iyi belirlemek olduğunu söyleyebiliriz.

Özet Olarak

İndikatörleri doğru kullanıp, kripto para analizi yaparak gelecekte Coin fiyatları hakkında doğru fikir yürütmek mümkün. Tespitlerin ne kadar doğru olduğu ise yapılan analiz süreciyle yakından ilgilidir. Doğru bir analiz, fiyat tahminlerinde başarı oranını artırabilir. Bu bakımdan temel ve teknik analiz süreci, kripto para yatırımcıları için oldukça değerli bilgiler taşır.

Bu rehberimizde kripto para temel analiz ve teknik analiz hakkında merak edilen konulara değindik. Analiz detaylarını dikkate alarak kripto varlıklarınızla elde edeceğiniz başarı oranını daha da artırabilirsiniz.

Kripto para analiz için hazırladığımız bu rehber tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.
Sıkça Sorulan Sorular

Teknik analiz, geçmişteki fiyat verilerini dikkate alarak gelecekteki kripto para fiyatlarını tahmin etmek için kullanılan bir yöntemdir. Coin’lerin kısa ve uzun vadedeki fiyat değişimlerini öngörmek için kullanılır.

Teknik analiz indikatörleri trend, momentum, oynaklık (votalite) ve hacim olmak üzere 4 farklı grupta incelenir. Aaron, Hareketli Ortalama, ATR, EMA, SMA ve OBV teknik analiz indikatörleri ile kripto varlıkların fiyat tahminleri yapılır.

Teknik analizin temel aracı indikatörlerdir. İndikatörler ile formasyonlar oluşturulur. Çeşitli stratejiler ile de incelemeler yapılarak kripto paraların gelecekteki fiyat aralıkları tahmin edilir.

Teknik analiz formasyonları, finansal varlıkların geçmişteki dalgalanmalarına bakarak gelecekteki fiyat seviyelerini öngörmeyi amaçlar. Finansal ürünlerin kısa ve uzun vadede fiyatlarını tahmin etmeye yönelik bir analiz aracıdır.

İndikatörler, finans piyasasında teknik analizler yapan yatırımcılara yardımcı olan göstergelerdir. İndikatörlerin yardımıyla piyasadaki finansal ürünlerin gelecekteki fiyat tahminleri yapılabilir.

İlginizi Çekebilir