Contact us to AD (300x250)

Bitcoin Düşünce Altcoinler Neden Düşüyor? BTC Dominance Nedir?Kripto para borsasına yakından takip ediyorsanız Bitcoin ve Altcoin fiyatlarının paralel olarak düştüğünü gözlemlemişsinizdir. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Bitcoin Düşünce Altcoinler Neden Düşüyor?

Niçin Bitcoin ve Altcoinler birlikte düşüyor? Ya da başka bir ifadeyle Bitcoin düşünce Altcoinler neden düşüyor? Yazımızda bu soruya cevap verdik.

bitcoin dominance

Bitcoin’in Yasaklanacağını Haberleri

Bitcoin düşünce Altcoinlerin de düşmesinin ilk sebeplerinden biri BTC ile ilgili basına yansıyan olumsuz haberlerdir. Örneğin Çin’in önce Bitcoin madenciliğini daha sonra ise Bitcoin'i yasaklayacağı haberi, BTC fiyatlarında düşüşe neden oldu. Çünkü insanlar Bitcoin'lerini satıp değeri düşmeden nakde çevirmek ister.

Ellerinde Altcoin bulunduranlar da aynı şekilde Altcoinlerini satıp zarar etmeden nakde dönüştürürler. Çünkü Bitcoin’i yasaklayan bir ülke, elbette Altcoinleri de yasaklayacaktır. Bunu yapan Çin gibi dünya ekonomisine yön veren bir ülke ise Bitcoin fiyatlarında düşüş yaşanır. Bununla birlikte Altcoinler de yasaklanacağı için Altcoinlerde de düşüş görünür.

Büyük Yatırımcıların Kullandığı Algoritmalar

Dünyadaki kripto para piyasasına yön veren yatırımcıların birçoğu bilgisayar sistemleri ile al sat işlemi yapar. Bu yatırımcılar akıllı yazılımlar kullanır ve Bitcoin’in fiyatı sisteme girilen fiyata düşürse BTC’ler otomatik olarak satılır. Aynı şekilde BTC fiyatı, sisteme girilen alım fiyatına düştüğünde ise otomatikman Bitcoin alımı yapılır.

Yüklü miktarda Bitcoin satışı olduğunda komisyon olarak biriken ve teminat olarak alınan Altcoinler, Bitcoin ile paralel alış emri girilen kişilere satılır. Bu arada Altcoinlerin borsaya girerken kripto para borsalarına teminat ödediklerini unutmayalım. İşte Altcoinlerin ödediği bu teminat toplu Bitcoin satışlarında kullanıcılara satılır. Dolayısıyla Bitcoin düştüğünde Altcoinlerin de düşüşe geçmesinin bir diğer nedeni özetle budur.

Kripto Para Markası Bitcoin

Kripto para kavramını hala Bitcoin temsil ediyor diyebiliriz. Toplumun geneline baktığımızda kripto para deyince akla ilk olarak Bitcoin geliyor. Bu da bize Bitcoin’in kripto para piyasasındaki yerinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Bitcoin’le ilgili herhangi bir kötü gelişme, Altcoin bulunduran insanlarda da paniğe neden oluyor. Çünkü bugün Bitcoin’in başına gelen yarın herhangi bir Altcoin’in başına misliyle gelebilir. Dolayısıyla insanlar Bitcoin haberlerinden etkilenip Altcoinlerini satışa çıkarıyor ve bu da Altcoin fiyatlarında düşüşe neden oluyor. Kripto para kavramı, Bitcoin ile aynı anlama denk geldiği sürece Bitcoin düşüşlerinde Altcoin düşüşleri de kaçınılmazdır.

Altcoin Borsalarının Bitcoin ile İşlem Yapmaları

Bitcoin’in düşüşüyle birlikte Altcoinlerin de düşmesinin bir başka nedeni, kripto para borsalarından kaynaklanır. Birçok Altcoin borsası, para yükleme ve para çekme işlemlerini Bitcoin ile kabul eder. Ellerindeki Altcoinleri satmak isteyenler, coinlerini ilk olarak Bitcoin’e daha sonra da Bitcoin’den de Euro dolar gibi diğer para birimlerine çevirirler.

Bu sırada da Altcoinlere talep olmaz ve ellerindeki Altcoinleri çok ucuz fiyattan satmaya çalışırlar. Dolayısıyla Bitcoin’in olası düşüşünde BTC ile işlem kabul eden borsalarda BTC’ye çevrilen Altcoinlerde de düşüş görülmektedir.

BTC Dominance Nedir?

Bitcoin fiyatındaki düşüş ile Altcoinlerin fiyatlarında düşüş arasındaki bağlantı hakkında bilgi verdik. Şimdi ise konuyla ilgili bir başka terimden bahsedelim. Bitcoin Dominance nedir ve ne anlam ifade eder?

Dominance kelimesi piyasa hakimiyeti anlamı taşır. Coinlerdeki anlamı ise bir kripto paranın piyasa değerini ifade eder. Bir kripto paranın sahip olduğu piyasa değerinin kripto para piyasasındaki genel değere olan oranıdır. BTC Dominance demek ise, Bitcoin'in diğer tüm Altcoinlere karşı üstün / lider olduğunu göstermesi, başka bir deyişle baskınlık kurmasıdır.

Bitcoin Dominance Nasıl Hesaplanır?

Bitcoin Dominance oranının nasıl hesaplandığını şu örnekle açıklayalım:

  • Piyasada dolaşımda olan kripto paraların toplam değerinin 450 milyon dolar olduğunu farz edelim. Bitcoin’in toplam değeri ise 225 milyon dolar olsun. Bu durumda Bitcoin Dominance %50 olacaktır.

Özetle Bitcoin piyasa değerini, kripto para piyasasının toplam değerine böldüğümüzde Bitcoin Dominance verisini elde ederiz.

BTC Dominance Neden Yükselir?

Bitcoin’in değer kazanması Dominance oranını yükseltir. Bitcoin’in işlem hacmi genişlerse ve daha çok kullanıcı Bitcoin’e geçerse BTC Dominance oranı artar. Böylece piyasadaki diğer kripto paralara göre daha ön plana çıkar. Kullanıcılar, Altcoin satıp Bitcoin aldıklarında BTC pazardaki değerini daha da artırır.

BTC Dominance Neden Düşer?

Bitcoin eskisi kadar ilgi görmezse Dominance değerinde düşüş yaşanır. Dominance değerinin düşüşe geçmesinde diğer kripto paraların değer kazanması da önemli bir rol oynar. Eğer kullanıcılar, Bitcoine olan ilgilerini yitirip Altcoin alımına başlarsa BTC Dominance değerinde düşüş yaşanacaktır. Dolayısıyla diğer kripto paraların projelerindeki başarı ve inandırıcılık Bitcoin Dominance oranını düşüren önemli bir faktördür.

Bitcoin Dominance Değerinin Değişim Süreci

Bitcoin her zaman baskın kripto para olduğu için Dominance oranı diğer kripto paralara göre daha yüksek olmuştur. Fakat yıldan yıla bu oranda değişimler gözlenmiştir. Şimdi yıldan yıla Bitcoin Dominance oranlarına göz atalım:

  • 2013 yılında %96 Dominance oranına sahipti.
  • 2014 yılında %80’e düşen oran, 2017 yılına kadar %90’lara yakın olmaya devam etmiştir.
  • 2017 Ocak ayında %80’lerde olan Bitcoin Dominance oranı, aynı yılın ortalarında %40’a kadar gerilemiştir.
  • 2018 yılında %30’lara kadar gerileyen Dominance oranı, 2019 ile yükselişe geçerek %60’a yükselmiştir.
  • Günümüzde ise Bitcoin Dominance oranının %40 - %50 aralığında olduğu ifade edilmektedir.

Bitcoin Dominance Oranlarının Piyasaya Etkileri

Bitcoin Dominance oranları her yıl farklılık gösterir. Hatta aynı yıl içinde bile ciddi farklılıklar olduğu görülmüştür. Tecrübeli yatırımcılar, Bitcoin alım satım işlemlerinde Dominance verilerini kontrol ederler. Fakat al-sat işlemi yapmak için Dominance verileri tek başına yeterli değildir.

Ancak yine de Dominance oranı, Bitcoin’in gidişatı ve geleceği ile ilgili tahminler yapma imkanı verir. Dolayısıyla Bitcoin Dominance oranı, kripto para piyasanın anlık durumu hakkında bilgi verip yatırımcıların strateji belirlemeleri için önemli bir veridir.

Bitcoin Neden Çöküyor? İşte BTC'nin Düşüş Nedenleri

Özet Olarak

Bitcoin Dominance, kripto para lideri BTC’nin piyasa üstünlüğünü elinde tutması ve buna bağlı olarak Altcoinlerin BTC’nin hareket yönüne göre davranış sergilemesi anlamına geliyor. Eğer BTC sert düşüş veya yükseliş seyrederse, Altcoinler de buna bağlı olarak benzer hareketleri sergileyecektir.
Sıkça Sorulan Sorular

Eğer Bitcoin Dominance ve BTC yükselirse, Altcoinlerden Bitcoin’e para akışı olduğu için Altcoinler buna direnç gösteremez ve düşmeye başlar. Bunun sebebi BTC’nin piyasa ezici üstünlüğünü, liderliği elinde tutmasıdır.

Domi, BTC piyasa hakimiyeti yada diğer bir deyişle BTC Dominance, BTC’nin sahip olduğu piyasa üstünlüğü ve değerin, piyasaların genel değerine oranını ifade eden bir terim / veridir.

Dominance, diğer bir deyişle piyasa hakimiyeti; kripto paranın sahip olduğu piyasa değerini, kripto para piyasasının genel değerine oranlayarak hesaplanır.