Vitalik Buterin Kimdir? Nereli, Yaşı Kaç, Serveti Ne Kadar?

Ethereum’un kurucusu olarak bilinen Vitalik Buterin kimdir? Serveti ne kadar ve hayatındaki önemli gelişmeler neler? En popüler kripto paralardan olan Ethereum ile finans dünyasına adım atan Vitalik Buterin hakkında bilgiler için yazımıza eşlik edebilirsiniz.

Vitaly Dmitriyevich "Vitalik" Buterin Kimdir?

Vitaly Dmitriyevich "Vitalik" Buterin, dünyanın en ünlü yazılımcı ve programcılarından biridir. Vitalik Buterin’in tanınması, en popüler Blockchain altyapılarından biri olan Ethereum sayesinde olmuştur.

vitalik buterin

Rusya ve Kanada vatandaşı olan Vitalik Buterin, 1994 doğumludur ve dünyanın en genç kripto milyarderi unvanına sahiptir. Küçük çocukların çoğu halının üzerine oturur, kibrit kutusu arabalarla oynar veya etrafta koşuşturur. Buterin, en sevdiği çocukluk oyuncaklarından birinin Microsoft Excel olduğunu itiraf ediyor.

Vitalik’in Kripto Para Dünyasına Girişi

Vitalik Buterin, 17 yaşındayken kripto para camiası içine girmiş olan bir kişidir. 2011 yılında Bitcoin topluluğuna dahil olan Buterin, Bitcoin isimli bir dergide teknoloji ve kripto para altyapısına dair pek çok içerik yayınlamıştır. Ünlü girişimci, 2013 yılında Ethereum Blok Zinciri’ni geliştirerek kripto para atmosferine kalıcı bir giriş yaptı. 2013 ayının Kasım ayında Ethereum projesini açıklayan Buterin, 2014 Ocak ayında kamuya açıldı.

Vitalik Buterin ve ekibi, Ethereum projesini başlattıktan sonra İsviçre’de Ethereum Vakfı’nı hayata geçirdi. Bu vakıf, kar amacı gütmüyor ve Ethereum ağını genişletmeyi hedefliyor. Vitalik Buterin, günümüzde Ethereum’un günümüzdeki potansiyelini genişletmeyi çabalayan ekibe liderlik etmektedir.

Vitalik Buterin Kısaca Hayatı, Yaşı ve Ailesi

Vitalik Buterin, 1994 yılında Dmitry Buterin ve Natalia Ameline çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Buterin'in ailesi Rusya'nın Kolomna şehrinden Kanada'ya taşındı çünkü ailenin amacı yeni iş imkanları bulmaktı. Vitalik Buterin, Kanada'da ilkokulda okurken üstün zekalı çocuklara eğitim veren bir sınıfta öğrenimine devam etti. En sevdiği dersler matematik ve programlama olan Buterin, liseyi Toronto Abelard School okulunda okudu. Vitalik Buterin 17 yaşındayken tıpkı kendi gibi pc programcısı olan babasından Bitcoin öğrendi ve kripto para dünyasına merak salmaya başladı.

Eğitimi

Waterloo Üniversitesi'nde eğitimine devam eden Vitalik Buterin, şifreleme ve ekonomi alanında çalışmalarını sürdürdü. Üniversite öğrenciyken kriptografi uzmanı Ian Goldberg'ın asistanlığını yaparak bu konuda kendini geliştirdi. Ethereum projesini kurmadan önce Buterin, 2012 yılında 2012 yılında Uluslararası Bilişim Olimpiyatları'nda derece elde ederek bronz madalya sahibi oldu. Genç girişimci, kodlama üzerine uzmanlaşmaya devam etti ve 2013 yılında Toronto'da Ethereum için white paper projesini kamuoyuyla paylaştı. 2014 yılında ise yatırımcı Thiel Fellowship'den yaklaşık 95.000 dolar destek alarak Ethereum projesini geliştirmeye odaklandı.

Vitalik Buterin’in İş Hayatı ve Şirketleri

Vitalik Buterin'in iş hayatının önemli bir kısmını Ethereum projesi oluşturuyor. Fakat genç girişimci Ethereum'u henüz oluşturmadan önce 17 yaşındayken Bitcoin Magazine isimli bir dergi için makale yazıyordu. Derginin sahibi, daha sonra Buterin'e her makale başına 5 Bitcoin vermeyi önermişti. Fakat o zaman değeri 3,5 dolar olan 5 Bitcoin, Buterin için yetersizdi. Bitcoin Magazine, daha sonra basılı bir yayına dönüştü ve Vitalik Buterin dergi için yazılar yazmayı sürdürdü. Bitcoin Magazine, döneminin en önemli kripto para dergisi olarak biliniyordu.

Vitalik Buterin, 2013 yılında merkezi olmayan madencilik ağı ve tek bir yazılım geliştirme platformu olarak tanımlanan Ethereum'u duyurdu. Bu tarihten sonraki iş girişimleri ise genel olarak Ethereum ağının geliştirilmesi üzerineydi. Örneğin ChinaLedger Alliance isimli finansal varlık borsası, Vitalik Buterin’in iş girişimlerinden biridir. Buterin, bu borsa ile Çin’deki mevzuat yönetmeliklerine uygun Blockchain protokolü kurmaktır. Diğer yandan Buterin’in Rusya’lı mobil iletişim şirketi olan Yota Services ile de ortaklığı bulunuyor. Bu ortaklık da Blockchain araştırması ve geliştirmesine odaklanıyor.

Vitalik Buterin Serveti Ne Kadar?

Vitalik Buterin, 2018’in Ekim ayında Ethereum cüzdanını açıklamıştı. Yaptığı açıklamaya göre 333.000 adet Ethereum’a sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Kesin olmamakla birlikte, günümüzde ise Vitalik Buterin’in yaklaşık 376 milyar dolarlık bir servete sahip olduğu sanılıyor.

Nasıl Zengin Oldu?

Vitalik Buterin, dünyanın en genç milyarderleri arasındadır. Ünlü girişimcinin servetini katlamasını kurucusu olduğu Ethereum ağına borçludur. Elinde on binlerce ETH bulunduran Vitalik Buterin, servetinin büyük bölümünü ETH’den elde ediyor. Ethereum’un piyasa değerinin artması, Vitalik Buterin’in de servetinin artmasına neden oluyor.

Yeni Nesil Blockchain Teknolojisi Yaratmak

Buterin'in yarattığı blok zinciri teknolojisi sadece dijital bir para birimi değil, birçok farklı görevi yerine getiren bir blok zinciri platformudur. Örneğin, kripto para biriminde sözleşmeler ve Ethereum Sanal Makinesi bulunur. Para birimi, anlaşmaları müzakere etmek ve kolaylaştırmak için “akıllı sözleşmeler” kullanan eşler arası sözleşmeler için kullanılabilir.

Avantajı, blok zincirinin bu sözleşmeleri doğrulamak ve uygulamak için merkezi olmayan bir yöntem sağlamasıdır. Bu akıllı sözleşmeler ayrıca daha düşük maliyetlerle geleneksel sözleşmelerden daha fazla güvenlik sağlar. Toyota, Merck, ING ve diğerleri de dahil olmak üzere 86 firma, kısa süre önce Fortune 500 şirketlerinde akıllı sözleşmeler yürütmek için blok zincir teknolojisini kullanmayı amaçlayan bir topluluğa katılarak kurumsal destek hızla büyüdü.

Ek olarak, topluluktan taahhütler oluşturup talep edebilir ve belirli bir hedefe ulaşılana veya üzerinde anlaşmaya varılan bir tarihe kadar para toplayabilirsiniz. Kickstarter gibi "aracı" şirketlerden kurtulmak, üçüncü tarafın, ilgili kuralların ve hizmet ücretlerinin mevcut olmadığı anlamına gelir.

Vitalik Buterin ve Ethereum İlişkisi

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’dir. Genç girişimcinin yaptığı çalışmalar neticesinde Ethereum ağı başlamıştır. Ethereum projesini başlatan Vitalik Buterin, aynı zamanda projenin gelişmesine de liderlik etmektedir.

Ethereum'un Geleceği

Buterin blockchain teknolojisine ve kripto para birimine yeni bir bakış attı ve "Tamam, başka ne yapılabilir?" dedi. Kısa süre önce Backchannel'a şunları söyledi: “Ethereum'ı bulduğumda ilk düşüncem, tamam bu şey gerçek olamayacak kadar iyi. Anlaşıldığı üzere, temel Ethereum fikri temelde, tamamen sağlamdı."

Ethereum, bugün ve gelecekte gerçek bir rakip olduğu kanıtlandığı için şu anda yalnızca Bitcoin'den sonra ikinci sırada. Ancak, yeni uygulamalar bu teknolojide eşler arası para birimi transferlerinden daha fazlasının olduğunu kanıtladığından, blok zinciri teknolojisiyle yapılabilecekleri de değiştiriyor. Ethereum geleceği oldukça parlak gözüküyor.

Özet

Bu yazımızda Vitalik Buterin hakkında önemli bilgilere değindik. Ünlü programcı, en popüler ve en değerli ikinci kripto para platformu olan Etereum’un kurucusudur. Fakat ünlü isim, çalışmalarına halen devam etmektedir.

Hedefi, Bitcoin’den daha iyi bir kripto para yaratmak ve daha farklı alanlardaki gereksinimlere cevap vermektir. Ünlü girişimcinin Ethereum ağına yapacağı katkılar kripto para camiasında büyük bir merakla beklenmektedir.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı olan Vitaly Dmitriyevich "Vitalik" Buterin 2011 yılında BTC Magazine kurucu ortağı olarak kripto para dünyasına adım attı ve 2014'te Ethereum'u kurdu.

Vitalik Buterin, aslen Kolomna, Rusya'da doğmuştur. Ailesinin daha iyi iş imkânları bulabilmek adına Kanada'ya göç etmesi üzerine, 6 yaşına kadar burada yaşadı.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA