ADA Coin geleceği ne olacak? Birçok kripto para yatırımcısı bu sorunun cevabını merak ediyor. Bu yazımızda en popüler Altcoin’lerden biri olan ADA Coin geleceği, fiyat tahminleri ve uzmanların ADA Coin yorumlarından. İşte Yorumlar, piyasa beklentileri ve 5 yıllık beklentileri Cardano (ADA) Coin rehberimizde bulabilirsiniz.

Cardano (ADA) Coin Nedir?

Cardano, 2015 yılında geliştirilen üçüncü nesil bir finans protokolüdür. Blockchain altyapısını kullanan proje, 2017 yılında resmi anlamda kullanıma sunulmuştur. Proof of Stake konsensusunu kullanan Cardano, ölçeklenebilir bir Blockchain platformudur. ADA Coin ise Cardano platformunda kullanılan ve platformdaki finansal işlemlerin yapılmasını sağlayan para birimidir.

cardano ada geleceği

Cardano, Blok Zinciri sistemine esneklik ve kolaylık katma amacıyla geliştirilmiştir. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan Cardano, Blockchain faaliyetlerine bankacılık sistemiyle birleştirerek alternatif bir platform sunmayı amaçlamaktadır.

ADA Coin Hangi Ülkenin, Kime Ait?

ADA Coin, Amerikalı girişimci Charles Hoskinson tarafından geliştirilmiştir. ADA Coin ve Cardano projesi, merkezi İsviçre'de olan Cardano Vakfı tarafından geliştirilmekte ve denetlenmektedir.

Cardano Projesi ve Whitepaper

Whitepaper, Cardano platformunun yapısını ve çalışma mantığını teknik verilerle açıklayan bir dokümandır. Whitepaper belgesinde Cardano projesinin genel hatlarıyla ne işe yaradığı ve projenin hedefleri yer almaktadır. Kripto para piyasasında önemli bir konumda bulunan Cardano ile ilgili tüm detaylar Whitepaper belgesinde bulunmaktadır. Cardano’nun teknik verilerini içeren Whitepaper belgesine https://cardano.org/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güncel ADA Coin Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 1 Cardano (ADA) Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

ADA Coin Yorum

ADA Coin, en yüksek seviyesine ulaştığında değerini %1400 arttırmıştı. Analistlerin ADA Coin yorum ve tahminlerine göre bu artış, uzmanlara göre önümüzdeki günlerdeki yeni artışların habercisi olabilir. ADA Coin’in şimdiye kadar iyi bir performans gösterdiğini biliyoruz. Bu bakımdan birçok yatırımcıyı da kendine çeken bir Coin olduğunu ifade etmemiz mümkün.

Bazı uzmanlar ADA Coin yorumlarında, uzun vadede beklentileri karşılamayacağını söylese de genel yorumlar ve tahminler ADA Coin’ın orta vadede yükseleceğini ifade ediyor.

ADA Coin Geleceği Ne Olur?

ADA Coin geleceği iddiasını ne oranda gerçekleştireceğiyle doğru orantılıdır. ADA Coin, kendisine Ethereum’u rakip olarak görmektedir ve Ethereum’daki bazı aksaklıkları giderme iddiasında bulunmaktadır. Uzman ve analistler ise ADA Coin’in bu iddaasını yerine getirme potansiyeline sahip olduğunu ifade etmektedir.

ADA Coin platformu Cardano, çoklu varlık defteri ve akıllı sözleşme gibi Blockchain imkanlarını sonuna kadar kullanacağa benziyor. En önemlisi de iddiasını ortaya koyarak beklentileri karşılama konusunda da yol kat etmeye aday. Dolayısıyla Cardano projesinin gelecekte daha iyi yerlerde olacağını söylemek mümkün görünüyor.

Projenin her bir başarısı da gelecek vaat eden bir kripto para platformu olduğunu ortaya koymaya devam edecektir. Dolayısıyla uzmanlara göre ADA Coin geleceği oldukça parlak gözüküyor. Piyasa değerini kısa vadede 2’ye, önümüzdeki birkaç yıl içinde de 5 ve 6’ya katlaması beklenmektedir.

Uzmanlardan ADA Coin Fiyat Tahminleri

Peki, önümüzdeki günlerde ve sonraki yıllarda ADA Coin nasıl bir fiyatla karşımıza çıkabilir. İşte uzman ve analistlerden ADA Coin fiyat tahminleri:

 • Ada Coin 2022 Fiyat Tahmini: Wallet Investor uzmanlarına göre ADA Coin, 2022 yılı sonunda 1,5 Dolar ve 2 Dolar aralığında bir fiyata ulaşacak. Digital Coin Price platformu ise sene sonuna doğru ADA Coin’e 1,96 Dolar’lık bir değer biçiyor.
 • Cardano 2022 Fiyat Tahmini: Longforecast analistlerine göre ADA Coin, 2022’de 5 Dolar ile 7 Dolar arasında fiyatlanabilir. Digital Coin Price ekibi ise ADA Coin’in bu yıl içerisinde 4 Dolar olacağını tahmin ediyor.
 • ADA Coin 2024 Tahmini: Coinpedia platformunun uzmanlarına göre ADA Coin’i 2024’te 18 Dolar seviyelerinde göreceğiz. Wallet Investor uzmanlarının ADA Coin 2024 tahmini ise yaklaşık 12 Dolar.
 • ADA Coin Fiyat 2025 Tahmini: Digitalcoinprice analistleri, ADA Coin’in 2025’te 6 Dolar’ı aşacağını düşünüyor. Cryptonewsz ekibi ise ADA Coin’in 2025’te 11 Dolar’a ulaşacağını tahmin ediyor.
 • 2026 Cardano Fiyat Tahmini: Longeforecast uzmanlarına göre ADA Coin, 2026 yılında düşüşe geçebilir. Uzmanların 2026 tahmini yaklaşık 2,5 Dolar seviyelerinde. Fakat Walletinvestor ekibinin 2026 tahmini 10 Dolar’ı aşacağı yönünde. Coinpedia ise ADA Coin’in 2026’te çok daha yüksek seviyelere çıkacağını inanıyor. Coinpedia analistlerinin 2026 tahminine göre ADA Coin 85 Dolar’ı geçebilir.

ADA Coin Alınır Mı, Güvenilir Mi?

ADA Coin fiyatlandırma hareketini tahmin etmek için ciddi araştırma yapmak gerekiyor. Fakat yapılan araştırmalar ADA Coin fiyatının yükseleceğine dair önemli indikatörlerin varlığını gösteriyor. Cardano sisteminin akıllı sözleşme yetenekleri gerçekten dikkat çekicidir.

Aynı zamanda merkezi olmayan diğer finansal uygulamaların önünü açacak olan yükseltme çatalı uygulaması da Cardano’nun önemli özelliklerinden biridir. Dolayısıyla akıllı sözleşme dengesini ve kripto para ekosistemini değiştirmeye odaklanan Cardano, geleceğe emin adımlarla ilerliyor diyebiliriz.

Önümüzdeki günlerde beklendiği üzere Cardano platformu yaygınlaşırsa ADA Coin’in değerinde ciddi artışlara şahit olabiliriz. Piyasanın ve uzmanların beklentisi ADA Coin grafiğinin yükselişe geçeceği yönünde. ADA Coin 2021’in sonlarına doğru ciddi alım fırsatı olarak görülebilir.

Burada yer alan tüm ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Bu yazı tamamen bilgi verme amaçlı hazırlanmıştır ve herhangi bir Coin alım satım işlemi yapmayı tavsiye etmemektedir.

Tron Coin Alınır Mı? Uzmanlardan TRX Yorumları ve Fiyat Tahminleri

Cardano Anlaşmaları ve Haberleri

ADA Coin, son zamanlarda yaptığı anlaşmalar ile de sık sık gündeme geliyor. ADA Coin’in kurduğu ortaklıklardan bazılarına aşağıda değindik:

 • Cardano, geçtiğimiz günlerde Afrika’da risk sermayesi fonu (VC) ile anlaşma imzaladı. Sermaye fonu, Cardano platformundaki projeleri teşvik etme amacıyla 6 Milyon Dolar ayırdığını açıkladı.
 • Bir başka anlaşma ise Chainlink Oracles isimli akıllı sözleşme platformuyla gerçekleşti. Bu anlaşma ile akıllı sözleşme etkinliklerinin daha pratik ve kolay bir şekilde gerçekleşmesi düşünülüyor.
 • Cardano, altyapısındaki performans kayıplarını gidermek için Blockchain sağlayıcısı World Mobile ile de anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile kurulacak mobil ağ ile Cardano altyapısının daha hızlı ve pratik imkanlar sunması hedeflenmektedir.

ADA Coin, son zamanlarda adını anlaşma ve ortaklıklarla duyurmaya başladı. Fakat Blockchain platformu ile ilgili basına yansıyan daha farklı haberler de var. İşte bu haberlerden birkaçı:

 • ADA Coin, uzun bir süredir en popüler Altcoin’ler listesinde yer alıyor. Birçok kripto para haberi yayınlayan platformun yükselişte olan kripto paralar arasında ADA Coin’e de yer verdiğini görebiliyoruz.
 • ADA Coin ile ilgili son zamanlarda çıkan haberlerde değerini artırdığına dair bilgilere sık sık denk geliyoruz. Cardano’nun yaptığı bir anlaşma neticesinde ADA Coin değerinin artması ise en sık karşılaştığımız haberler arasındadır.
 • Geçtiğimiz günlerde Cardano’nun e-ticaret devi Amazon ile anlaşma yapma ihtimali üzerine bir haber yayınlandı. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Cardano kurucu ortağı Charles Hoskinson, böyle bir anlaşmanın henüz gündemde olmadığını ifade etti.
 • Cardano’nun Orion Protocol ile ortaklık kurma haberi ise basında Cardano’ya likidite müjdesi olarak yer aldı. Bu haber, ADA Coin fiyatına ivme kazandırdı.

Cardano Altyapısnın Avantaj ve Dezavantajları

ADA Coin’in en popüler Altcoin’ler arasında yer almasında avantajları büyük rol oynuyor. Şimdi Cardano (ADA) Coin avantajları hakkında kısaca bilgi verelim:

 • Blok Zinciri Yeniliği: Cardano, yeni nesil bir blok zinciri olarak yorumlanıyor. Dolayısıyla piyasanın en büyük aktörlerine karşı önemli bir rakip olabileceği görüşü hakim.
 • Güvenlik: POS algoritmasını kullanan ADA Coin, çift katmanlı bir altyapıya sahiptir. Bu da ADA Coin’i birçok Blockchain platformuna göre daha güvenilir hale getiren bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
 • Ethereum’a Rakip: Cardano, kripto para piyasasında Ethereum katili olarak anılıyor. Cardano kurucu ortağı Charles Hoskinson, Ethereum’dan daha etkili bir akıllı sözleşme uygulaması sunmayı vaat ediyor.
 • Pratik Madencilik: Cardano, iş kanıtı modeli yerine hisse kanıtı (PoS) modelini kullanan bir Blockchain platformudur. Dolayısıyla madencilik konusunda kullanıcılarına daha pratik ve güvenli bir imkan sunmaktadır.

Avantajlarına ek olarak ADA Coin’in bazı dezavantajlarından da bahsedebiliriz:

 • Yavaş Altyapı: Cardano, bir süredir yavaş ilerleyen bir platform olarak biliniyor. Platformun yavaş çalışması, ADA Coin’in değerini düşürebileceği şeklinde yorumlanıyor.
 • Projelerde Eksiklik: ADA Coin, vaat ettiklerini tam olarak henüz gerçekleştirmedi. Dolayısıyla akıllı sözleşme altyapısının beklenen seviyede olmadığını söyleyebiliriz.
 • Yavaş Madencilik: ADA Coin’de madencilerin bir sonraki bloğu rastgele oluşturma ihtimaline sahip bir madencilik anlayışı geçerlidir. Dolayısıyla her madenci sistemli bir şekilde çalışmadan da madencilik yapabilir. Sistem olmadan miner’lık yapmak ise madencilik faaliyetlerini yavaşlatabilir.

Cardano'yu Benzersiz Yapan Özellikler Neler?

Cardano, ucuz ve hızlı işlemler sağlayan mükemmel bir PoS blok zinciridir. Cardano'yu özel ve benzersiz kılan özellikler şunlardır:

 • Hızlı işlemler: Cardano, yüksek düzeyde ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Şu anda, Ethereum'un 15'ine kıyasla saniyede 250'den fazla işlem sağlıyor.
 • Ucuz gaz ücretleri: Ek olarak, PoS modeli Cardano'nun ağında nominal işlem ücretleri sunmasına olanak tanır. Cardano'daki bir işlemin ortalama maliyeti, 0.1 ADA civarındadır, bu da birkaç sente eşittir.
 • Daha yüksek düzeyde ademi merkeziyetçilik: Herkes Ouroboros'ta bir düğüm doğrulayıcısı olabileceğinden ağ giderek daha merkezi olmayan hale gelir. Şu anda Cardano'da 1500'den fazla doğrulayıcı havuzu var.
 • Çevre dostu: 2021 boğa koşusundaki ana endişelerden biri, Bitcoin ve Ethereum gibi PoW blok zincirlerinin gerektirdiği yüksek miktarda elektriktir. Cardano, PoS mekanizması ile bu blok zincirlerinden %99 daha az elektrik tüketir.
 • Pasif gelir: Son olarak, her Cardano sahibi, ADA coinlerini stake ederek pasif gelir elde etme fırsatına sahiptir. Prosedür, ADA jetonlarını satın almak ve onları Yoroi gibi bir cüzdanda kilitlemek kadar basittir.

ADA Coin Hangi Borsalarda Listeleniyor?

ADA Coin’in listelendiği global kripto para borsaları ise şunlardır: Binance, Coinbase, Bybit, Gate.io, Kraken, HitBTC, Tokyocrypto, KuCoin, Uniswap, Huobi Global, FTX, WazxirX, BTCEX, CoinDCX, CoinEx, Hotbit, Bitget, Nominex, Crypto.com, MEXC.

ADA Coin Piyasa Bilgileri

ADA Coin Maks Arzı 45,000,000,000 adet ile sınırlıdır. ADA Coin 02 Eyl 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek değeri olan $3,10 fiyatına ulaşmıştır. Tüm zamanların en düşük değeri 01 Ekim 2017 tarihi itibarı ile $0.01735.

ADA Coin Nasıl Satın Alınır?

ADA Coin satın alma işlemlerinizi dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’tan rahatlıkla yapabilirsiniz. İlk olarak Binance Global ya da Binance TR uygulamasını telefonunuza indirin ve kendi adınıza üyelik hesabı açın.

Aynı zamanda Binance web platformunu kullanarak da sisteme üye olabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra Binance hesabınıza TL olarak bakiye aktararak ADA Coin al sat işlemi yapmaya başlayabilirsiniz.

Para yatırma işleminizi yaptıktan sonra Piyasalar veya Kripto Al menülerinden ADA Coin satın alabilirsiniz. Alacağınız Coin miktarını Binance ADA Coin al formuna yazıp işleminizi tamamladıktan sonra Cardano Coin alabilirsiniz. Cardano (ADA) Coin alma işleminizi Binance borsa hesabınız aracılığıyla hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Özetleyecek Olursak

ADA Coin, birçok uzman ve analiste göre gelecek vaat etmektedir. Gelecek vaat etmesi ise ADA Coin fiyatında artış beklentilerine yol açmaktadır. Bu yazımızda ADA Coin geleceği, fiyat tahmini ve analist yorumlarından bahsettik.

Blockchain işlevinde ve akıllı sözleşme uygulamalarında fark yaratmayı planlayan Cardano ile ilgili gelişmelerin ADA Coin fiyatına etkisi merakla beklenmektedir. Dolayısıyla ADA Coin ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

Cardano, akıllı sözleşme güncellemeleri ile birlikte altyapısını güçlendirmeyi sürdürüyor. Cardano’nun kurduğu diğer ortaklık ve anlaşmaları da hesaba katarsak önümüzdeki günlerde ADA Coin daha da yükselecek gibi görünüyor.

Cardano platformundaki son gelişmeler ADA Coin’in değerini daha da artıracağının işareti olarak yorumlanmaktadır. Son zamanlarda yükseliş eğiliminde olan ADA Coin performans iyileştirmelerini sürdürürse geleceğinin oldukça parlak olduğunu söylemek mümkün.

Cardano Coin ile ilgili olumlu veriler gelmeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde fiyatını daha da artırması beklenmekte. Uzmanlara göre gelecek vaat eden bir Altcoin’ler listesinde ilk sıralarda

Cardano projesi, finans uygulamalarını merkeziyetsiz bir anlayış doğrultusunda gerçekleştirmeyi planlayan yeni nesil bir Blockchain platformdur. Akıllı kontrat uygulamalarında ve kripto para işlemlerinde ölçekleme ve sürdürülebilir olma hedefi taşımaktadır.

Cardano, Blockchain ağındaki olumlu gelişmelere paralel olarak ADA Coin geleceği olan bir Altcoin olarak değerlendirebiliriz. Ayrıca birçok uzman ve analiste göre gelecek vaat eden kripto paralar arasında gösterilmektedir.

Uzmanlar ADA Coin’in 2023 yılı başında 4 Dolar’ı geçeceğini tahmin ediyor. Birkaç yıl içinde de ADA Coin için biçilen fiyat 18 Dolar ve üzeri olarak belirtilmektedir. 2025 yılı tahminler arasında ADA Coin’in 85 Dolar’ı geçeceğine dair görüşlerde var.

ADA Coin tüm zamanların en yüksek değeri olan $3,10 fiyatına 02 Eyl 2021 tarihinde ulaşmıştır.

Cardano, tüm zamanların en düşük değeri 01 Ekim 2017 tarihi itibarı ile 0.01735 Dolar'dır.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA