Contact us to AD (300x250)

Bitcoin Neden Düşüyor? BTC’nin Çöküşüne Sebep Olan 5 FaktörKripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin, yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor. Fakat fiyatındaki dalgalanmalar zaman zaman da kaybettirme riski taşıyor.

Getirisi iyi bir yatırım aracı olmasına rağmen BTC’deki fiyat oynaklığına artık alıştık. Bu yüzden yatırım kararı vermeden önce fiyattaki değişimlere yakalanıp zarar etmemek için en az iki kere düşünmekte fayda var.

BTC Neden Düşer? İşte Sebepleri:

Dolayısıyla Bitcoin kazandırdığı kadar zarara uğratma potansiyeline de sahip. Peki, finans piyasalarının yükselen bir değeri olan Bitcoin’in fiyatı neden düşüyor olabilir?

bitcoin neden düşüyor

Bu yazıda BTC fiyatının neden düştüğüne dair en önemli 5 etkeni sıraladık.

  1. Ülke Yöneticilerinin Bitcoin’e Bakışı

Bitcoin’in düşüşündeki en önemli etkenlerden biri ortaya atılan spekülasyonlar ve üst düze devlet yöneticilerinin görüşleridir.

Örneğin Rusya, Çin veya ABD gibi ülkelerin başkanları veya bakanları BTC hakkında olumsuz açıklamalar yaptıklarında Bitcoin fiyatının direkt gerilediğini görüyoruz. Aynı şekilde ülkelerin merkez bankası başkanlarının olumsuz açıklamaları da Bitcoin fiyatını düşürüyor.

Yakın zamanda Çin’in Ülke genelinde BTC madenciliğini yasaklaması da Bitcoin fiyatlarında anlık düşüşlere sebep olmuştu. Zaman zaman dünyanın süper gücü olmaya aday olmayan devletlerden gelen olumsuz açıklamalar da BTC fiyatını olumsuz etkiliyor.

  1. Büyük Girişimcilerin Açıklamaları

Bitcoin ve kripto para fiyatında artış veya azalış deyince akla gelen ilk kişilerden biri Elon Musk. Ünlü girişimci, projelerinde kripto paraları kullandığını açıkça ifade ediyor. Fakat kripto para ve Bitcoin hakkındaki olumsuz yorumları da bu piyasayı olumsuz olarak etkileyebiliyor.

Özellikle kripto para veya Bitcoin’leri elinden çıkarttığına dair haberler Bitcoin fiyatında değişikliğe neden olabiliyor. Aynı şekilde Jeff Bezos ve Bill Gates gibi isimler başta olmak üzere piyasanın diğer büyük yatırımcılarının olumsuz açıklamaları da BTC fiyatını olumsuz etkiliyor.

  1. FED Kararları

Bitcoin fiyatını etkileyen önemli etkenlerden biri de ABD Merkez Bankası FED’in hamleleridir. FED, dünyada dolaşımda olan Dolar’ın patronudur. Bitcoin de artık Dolar ve Euro gibi kendini kabul ettiren bir para birimi olmuş durumda. Dolayısıyla Bitcoin’in Dolar ve Euro gibi dövizlere rakip haline geldiğini söyleyebiliriz.

Bu bakımdan FED’in varlık alımları ile piyasadaki Dolar’ı çekeceğini duyurması Bitcoin fiyatını etkileyebiliyor. Aynı şekilde ABD’deki konut fiyatları ve tarım dışı istihdam verileri de dünyadaki BTC fiyatlarını değiştirebiliyor. Özetle ABD’deki enflasyon beklentisi FED’in Dolar üzerinde hamle yapmasını gerektiriyor. Yapılan bu hamle de BTC fiyatlarına direkt etki ediyor.

  1. Ayı Sezonu

Kripto para sektöründe Ayı ve Boğa sezonları oldukça önemli rol oynar. Piyasaların Ayı sezonuna girilmesi de Bitcoin fiyatlarını olumsuz etkiler. Ayı sezonu, piyasanın doyma noktasından sonraki karamsar bir dönemi ifade eder. Bu sezonda büyük girişimciler fiyatların daha da düşmesini bekleyip yüklü alım yaparlar. Ayı sezonu, Bitcoin ve diğer kripto paralara ilginin az olduğu zamanlardır. Dolayısıyla ayı sezonundaki ilgi eksikliği Bitcoin fiyatında olumsuz etkilere neden olmaktadır.

  1. Bitcoin Projesindeki Gelişmeler

Dış etkenlerin yanı sıra Bitcoin sistemindeki gelişmeler de birim fiyat değerinde önemli dalgalanmalar yaratabilir. BTC Blok Zinciri, bundan sonra kullanıcılarına umut vermeyi sona erdirir ve güveni yitirirse Bitcoin eskisi gibi gelecek vaat etmez.

Aynı zamanda güncel fiyatında da düşüş yaşanır. Aynı şekilde Whitepaper dokümanında vaat ettiklerinden uzaklaşırsa da güven kaybına neden olur. Böylece BTC sistemindeki olumsuz gelişmeler de piyasa değerini olumsuz etkiler.

Bitcoin Düşünce Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Kripto para piyasasında görülen bir başka gelişme ise BTC Dominance (Bitcoin ile birlikte diğer kripto paraların da düşüşe geçmesi) olayıdır. Bitcoin’deki düşüşler Altcoin’lere de etki eder. Çoğunlukla Bitcoin ile birlikte Altcoin’lerin de düşüşe geçtiğini görürüz. Peki, bunun nedeni nedir?

  • En Büyük Faktör, Kullanıcıların Paniğe Kapılması

BTC ile birlikte Altcoin’lerin düşme nedeni kullanıcıların tutumudur. Çünkü Bitcoin’in düşme nedeni, kripto para piyasası ile ilgili çıkan bir olumsuz gelişmedir. Ellerinde Altcoin tutan kullanıcılar, BTC’deki olumsuzluğun Altcoin’lerde de yaşanacağını düşünür.

Bu nedenle Bitcoin düşüşe geçtiğinde kâr eden birçok kullanıcı Altcoin’lerini satar. Kâr etmeyen kullanıcılar ise Altcoin’lerin daha da düşeceği endişesine kapılarak daha az zararla Altcoin’lerini satabilir. Sonuç olarak Bitcoin düşüşünde kripto paralara olan talep azalır. Ellerinde Altcoin tutanlar da Coin’lerini satarlar ve bu yüzden kripto para piyasası genel anlamda düşüşe geçer.

  • Düşüşün Diğer Sebebi Borsalar

BTC düşünce Altcoin’lerin düşüşe geçmesinin bir diğer nedeni ise kripto para borsalarıyla ilgilidir. Altcoin’ler kripto para borsalarında listelenmek için borsalara teminat öderler. Yüklü miktarda BTC satışı olduğunda bu teminatlar Bitcoin alış emri veren kişilere satılır. Yüklü miktardaki bu satışlar da Altcon fiyatını düşürmektedir.

Özetleyecek Olursak

Makalemizde, Bitcoin nelere bağlı olarak düşebileceğinden ve diğer kripto paralara olan etkilerinden bahsettik. Borsa yatırımları oldukça riskli olabilir. Bu nedenle yatırım kararı vermeden önce fiyattaki değişimlere yakalanıp zarar etmemek için en az iki kez düşünmelisiniz.
Sıkça Sorulan Sorular

Bitcoin fiyatını yükselten en önemli gelişme talep artışıdır. Bitcoin ile ilgili çıkan olumlu bir haberler BTC’ye olan güveni artırır. Artan güven de kullanıcıların ilgisini çeker ve BTC’ye ilgiyi artırır. Sonuç olarak taleple birlikte Bitcoin fiyatında artış yaşanır.

Arz ve talep Bitcoin’in fiyatını belirleyen en önemli etkendir. Arzı sınırlı olan Bitcoin’e talep artmaya devam ederse Bitcoin fiyatında rekor artışlar yaşanır.

BTC ve diğer kripto paralar aynı mantıkta çalışan finans araçlarıdır. Bu nedenle Bitcoin’deki olumsuz bir gelişme diğer kripto paraları da olumsuz etkiler.

  • Bitcoin düşünce kullanıcılar panikler ve Altcoin satışları başlar
  • Altcoin’ler kripto para borsalarında listelenmek için borsalara teminat öderler ve yüklü miktardaki bu satışlar da Altcon fiyatını düşürmektedir.

Bitcoin düştükten sonra boğa sezonun açılmasıyla birlikte yeniden yükselişe geçer. Boğa sezonunda kullanıcıların BTC’ye ilgisi artar ve fiyatında yükseliş görülür. Aynı şekilde düşüşte olmasına rağmen olumlu bir haber de BTC fiyatını yükseltebilir.