Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? BTC Mining Kazançlı Mı?

İlk kripto para birimi Bitcoin hakkında merak edilenlerden biri de madencilik konusudur. Bitcoin madenciliği nedir ve Bitcoin hangi yollardan geçilerek üretilir?

Yazımızın devamında BTC madenciliği hakkında ayrıntılı bilgilere yer verdik. Aynı zamanda madencilik (mining) etkinliğinin kazançlı olup olmadığı konusunda da önemli bilgiler açıklayacağız.

Bitcoin (BTC) Madenciliği Nedir?

Madencilik, Bitcoin sisteminde üretim yapma işidir. Bitcoin üreten herkes madencilik yapmış olur.

bitcoin madenciliği

Madencilik, sadece üretim yapmak ile de sınırlı değildir. Bitcoin (BTC) işlemlerini onaylamak da bir madencilik kapsamına girer. Bitcoin ile yapılan işlemlere onay verme ve btc işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamak da bir madenciliktir.

Bitcoin madenciliği, Blockchain adı verilen bir teknoloji sayesinde yapılır. Blockchain, BTC ve diğer kripto paraların altyapı sistemidir. Blockchain sisteminde full node isimli düğümler yer alır ve bu düğümler kayıt altında tutulur. Madencilik yapan kişiler ise node’ları çözümleyerek Bitcoin üretirler. Kripto para madenciliği yapan kişiler miner (madenci) olarak adlandırılırlar.

Kaç Çeşit BTC Madenciliği var?

Madencilik yapmanın farklı yöntemleri vardır. Bu yöntemler gününüzün teknolojisine göre değişiklik gösterir. Genel olarak 4 farklı Bitcoin madencilik yönteminden bahsedebiliriz.

  • ASIC Madenciliği: Asic madencilik cihazları, içlerindeki özel donanım ve yazılımlar ile Bitcoin üretirler.
  • GPU Madenciliği: Bilgisayar ekran kartlarının işlemcileri ile üretilen madencilik yöntemidir.
  • CPU Madenciliği: Günlük bilgisayarların işlemcileri ile de Bitcoin madenciliği yapılabilir.
  • Bulut Madenciliği: Bulut madencilik sistemlerinden işlemci gücü kiralama yöntemi ile yapılan bir madencilik çeşididir.

BTC Mining Kazançlı Mı?

Bitcoin madencilik kazancı, seçilen madencilik türüne göre farklılık gösterir. Fakat hangi yöntemi seçerseniz seçin madencilikten kazanç elde etmek zaman alacaktır. Örneğin bir donanım satın alıp madencilik yapmaya başlayınca elde edeceğiniz kazançların maliyetleri karşılaması için zaman gerekecektir. İşlemci gücü arttıkça harcanan enerjiyle birlikte elektrik tüketimi de artar. Ayrıca kalite cihaz almak da ciddi bir maliyet gerektirebilir.

Bitcoin madenciliği için en baştan planlı hareket edilmelidir. Yola çıkarken bu işe sermaye ve zaman ayıranlar BTC madenciliği yaparak kazanç elde edebilir. Ancak ne kadar süre sonra madenciliğin kazanç getireceği tamamen madencinin kullandığı malzemeye ve ayırdığı zamana bağlıdır.

Bedava Bitcoin Nasıl Kazanılır? Bedava BTC Kazanma Taktiklerini Öğren!

Bitcoin Mining Nasıl Yapılır, Nasıl BTC Üretilir?

Bitcoin mining, ev ortamında veya ofis ortamında ya da özel ayrılan bir yerde yapılabilir. Madencilik için en önemli faktör cihazların temin edilmesidir. Nerede yapılırsa yapılsın BTC madenciliği için güçlü ve kaliteli cihazlara ihtiyaç vardır. Bu cihazlar madenci için ekstra maliyetler çıkarabilir.

Bitcoin madenciliği için neler gerekiyor?

BTC madenciliği yapmak için internet bağlantısı ve güçlü bir donanım gerekmektedir. Dolayısıyla güçlü bir işlemci ve işletim sistemi gerekli olmaktadır. Bu imkanlara sahip olduktan sonra gelir gider ve maliyet hesabı yapılmalıdır. Aksi takdirde btc madenciliği kâr getirmekten öte madencileri zarara uğratabilir. Bu imkana sahip olan madenciler Bitcoin üretimine başlayabilir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin sisteminde yapılan her faaliyet, BTC altyapısını (blockchain) bilgi olarak gönderilmektedir. Bu bilgi talepleri node olarak bilinir. Sistemdeki node’lar 1 MB büyüklükte bloklar meydana getirir. Gerçekleştirilen transfer işlemleri, blok eklenmesi ile yapılır. Her işlemde blockchain’de blok üretilir ve bu işlemlerin doğrulanması için algoritmalar kullanılır.

Oluşturulmuş olan bloklar, anahtar değer üretir. Bu değer sistemi tersine çevrilemez. Fonksiyonun input değerini bulmak için birçok deneme yapmak gerekir. Girdiyi bulmak için deneme yapmak tek yoldur. Bahsettiğimiz bu işlemi yapmak son derece güçlü bir donanım ve yüksek enerji kullanımı gerektirir.

Bitcoin üretmek için blockchain sisteminde geçerli olacak 10’ar dakika süreyle bloklar üretilmelidir. Eğer blok üretim hızı 10 dakikaya aşarsa Bitcoin’in vaat ettiği işlem hızı yakalanmamış olur. Bu da Bitcoin için güven kaybı anlamına gelebilir. Dolayısıyla madenciler 10 dakikalık süre boyunca matematiksel problemleri çözmek için uğraşır. Madenciler 10 dakikadan kısa sürede problem çözerse Bitcoin’in vaat ettiği hıza yaklaşılır. Bu sebeple Bitcoin blockchain ağının daha da hızlanması için düzenli olarak gerekli yapılandırmalar yapılır.

Bitcoin Kazancı Nasıl Hesaplanır?

Madencilik metrikleri, 125.543.644.992 GH/s'lik bir ağ hash oranı ve 1 BTC değeri - USD döviz kuru kullanılarak hesaplanır. Bu rakamlar, toplam ağ hash oranına ve BTC'den USD'ye dönüşüm oranına göre değişir. Blok ödülü ise 6.25 BTC olarak sabitlenmiştir. Gelecekteki blok ödülü ve hash oranı değişiklikleri dikkate alınmaz. Hesaplamada kullanılan ortalama blok süresi 641 saniyedir. Bitcoin kazancı hesaplama işlemi biraz karmaşık bir süreçtir. Daha hızlı bir şekilde şu linkten Bitcoin kazanç sistemini şuradaki bağlantı adresine tıklayarak hesaplayabilirsiniz.

Bitcoin madenciliği caiz mi?

Bitcoin ile ilgili din adamları ve ilahiyatçılar farklı görüşlerde bulunurlar. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre Bitcoin caiz değildir. Çünkü arkasında bir denetim yoktur ve güvence verilmemektedir. Fakat bazı ilahiyatçılar değişim değeri olan her metanın caiz olduğunu ifade eder. Bitcoin madenciliği ile ilgili şu ana kadar net bir açıklama yapılmamıştır. Ancak Bitcoin ile ilgili görüşlerin madencilik hakkında da söylendiğini ifade edebiliriz.

BTC Mining yasal mi?

Bitcoin ve kripto para madenciliği ile ilgili yasal düzenlemeler bulunmamaktadır. Bu nedenle kripto para madenciliği yapmak serbest olup isteyen herkes evinde ya da farklı bir yerde madencilik yapabilir. Dolayısıyla kripto para madenciliği – Bitcoin mining yasal bir faaliyettir.

Özet Olarak

Kripto para ve Bitcoin madenciliği günümüzde en çok merak edilen etkinlikler arasındadır. Hatta bazı kişiler kripto para madenciliğini bir meslek olarak sürdürmektedir. Güçlü bir altyapı ve bilgiye sahip olan girişimciler, Bitcoin miner’lık konusunda ilerleme kaydedebilir ve ciddi gelirler de kazanabilir. Ancak Bitcoin’in azalan arzı nedeniyle her geçen gün miner’lık faaliyetleri eskisine göre zorlaşmaktadır. Önümüzdeki günlerde Bitcoin ile ilgili güncellemeler ve gelişmeler, madencilik konusuyla ilgili daha net verilere sahip olmamızı sağlayabilir.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

Evet ,gerekli teçhizat ve donanımları temin ederek BTC madenciliği (mining) yapılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken hususlardan biri bu işlemlerin aşırı maliyetli olması ve bazı sistemlerin evde yapılamayacak kadar sesli işlem yapmasıdır.

Bitcoin, büyük ölçüde madencilik ile üretilen bir kripto para birimidir. Madencilik ise bu iş için üretilmiş ve gelişmiş cihazlarla yapılan tekniklerden birisidir. Madencilik sonucunda kazanç tutarları ise BTC olarak hesaplara yansıtılıyor.

BTC üretimi, 21 milyon ile sınırlandırmıştır. Bu da 2140 yılında sonuncusu çıkartılacaktır anlamına gelmektedir.

BTC Madenciliği (Mining), Blockchain diğer adıyla blok zinciri altyapısı ile çalışır. Bu zincirdeki full node'lar sayesinde tüm işlemler kayıt altında tutulur ve Miner Node'ların anlık olarak çözmeye çalıştığı problemlerle birlikte Bitcoin üretilmeye başlar.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA