Bitcion’in ortaya çıkmasındaki gizem devam ediyor. Bitcoin’i kim yarattı? Bu sorunun cevabına herkes Satoshi Nakamoto ismini veriyor. Ancak Satoshi Nakamoto’ya dair herhangi bir belge yok. İnternette fotoğrafları var ancak kendisini gören ya da kendisiyle röportaj yapan yok.

satoshi nakomoto

Satoshi Nakamoto ismiyle ilgili sır perdesi henüz aralanmadı ancak hakkında yapılan yorumlara ve kim olduğuna dair ortaya atılan fikirlere göz atalım.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Aslında Bitcoin’i kimin icat ettiği tam olarak bilinmiyor. Elimizde sadece tek bir isim var: Satoshi Nakamoto… 2017 yılında Bitcoin’in yeni yeni duyulmaya başladığı dönemde herkes Satoshi Nakamoto’nun gerçek bir kişi olduğuna inanıyordu.

Ancak daha sonra bu ismin bir nickname olacağı üzerinde duruldu. Acaba Bitcoin’i geliştiren bir grup yazılımcı, kendilerine Satoshi Nakamoto ismini mi vermişti? Günümüzde artık Satoshi Nakamoto’nun bir kişi değil de bir grup girişimci olduğu biliniyor. Dolayısıyla Satoshi Nakamoto deyince bir kişiden değil, birkaç kişiden belki de onlarca farklı kişiden oluşan bir ekipten bahsediyoruz.

Kendisiyle ilgili gizem uzun bir süredir çözülmeyecek gibi görünüyor. Kim olduğunu tam olarak bilemesek de Satoshi Nakamoto, dünyadaki ilk blok zincirini geliştiren kişi veya gruptur. Bitcoin ve sonrasındaki diğer Coinlerin geliştirilmesinde bu ismin ciddi bir katkısı olduğunu belirtmekte fayda var.

Satoshi Nakamoto Neyin Kısaltması?

Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto ile ilgili spekülasyonlar devam ediyor. Bitcoin’in ilk çıktığı yıllarda Satoshi Nakamoto’nun 1975 doğumlu bir Japon girişimci olduğu söylenmişti. Fakat daha sonra Satoshi Nakamoto’nun gerçek bir kişi değil de yazılımcılardan oluşan bir grubun kullandığı takma isim olabileceği iddaa edildi.

Günümüzde Satoshi Nakamoto’nun bir grup yazılımcı tarafından kullanılan takma ad olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Diğer yandan Satoshi Nakamoto isminin SAmsung – TOSHIba – NAKAmichi – MOTOrola gibi teknoloji devlerinin kısaltması olabileceği üzerinde de duruluyor.

Satoshi Nakamoto Nereli?

Bitcoin’in ilk çıktığı yıllarda Satoshi Nakamoto’nun 1975 doğumlu bir kişi olduğu ifade edildi. İsminden dolayı da Japon olabileceği düşünüldü. Bir başka görüşe göre de bitcoin whitepaper projesinde kullanılan İngilizce dilinden yola çıkılarak Satoshi Nakamoto’nun İngiliz ya da Avrupalı olabileceği ifade edildi. Çünkü whitepaper metnini kaleme alan kişi olarak Satoshi Nakamoto’nun adı geçiyordu.

Fakat daha sonra Satoshi Nakamoto’nun gerçek bir kişi değil de bir takma ad olabileceği belirtildi. Ancak Bitcoin’in yaratıcısı olan bu kişi veya kişilerin kim olduğu net değil. Özetle Satoshi Nakamoto’nun gerçek bir kişi olup olmadığı ve nereli olduğu bilinmiyor.

Geliştirdi ve Ortadan Kayboldu

Satoshi Nakamoto, 2010 yılına kadar Bitcoin altyapısının geliştirilmesine katkı sağladı. Daha sonra kendisinden haber alınamadı. Bitcoin’in yükselişiyle birlikte Nakamoto’nun gerçekte kim olduğunu ortaya çıkarmak isteyen birçok kişi oldu fakat hiçbiri başarılı olamadı. Bu adın arkasında kim olduğunu söylemek şimdilik mümkün değil.

Satoshi Nakamoto’nun bir başka özelliği ise bu güne kadar hiçbir röportaj yapmamasıdır. Örneğin duvar resimleriyle ünlenen Banksy’nin de kim olduğu bilinmiyor fakat en azından Banksy’nin röportajları olduğunu biliyoruz. Ancak Satoshi Nakamoto’nun bir röportajı dahi yok. Eğer Nakamoto gerçek bir insansa, son derece münzevi bir hayat sürdüğünü belirtelim.

Nakamoto 1975 Doğumlu Bir Girişimci Mi?

2012 yılında Nakamoto’nun 37 yaşında bir girişimci olduğu iddia edildi. Hatta ABD’li olabileceği üzerinde de duruldu. Bu şüphenin nedeni, Nakamoto’nun İngilizce dilini çok iyi kullanmasıydı. Zira Bitcoin whitepaper projesini açıklarken kullandığı kelimeler, Nakamoto’nun İngilizceye ne kadar hakim olduğunu gösterdi. Nakamoto’nun proje aşamasında etkileşime geçtiği diğer kişiler de bu kişinin İngilizcesini övmüştü. Nakamoto ile iletişime geçen kişilere göre, Bitcoin’in kurucusu ya İngiliz ya da İngiliz Milleter Topluluğu’na ait birisi.

Diğer yandan Satoshi Nakamoto'nun bir kişi değil de bir grup olduğunu düşünenlerin sayısı az değil. Laszlo Hanyecz isimli geliştirici, Nakamoto ile e-posta yoluyla etkileşime girmişti. Laszlo Hanyecz, Nakamoto’nun bir ekip olduğunu iddia ediyor; tıpkı Nakamoto’nun 11 kişiden oluşan bir ekip olduğunu iddia eden John McAfee gibi…

Satoshi Nakamoto’nun Serveti Ne Kadar? Kaç Bitcoini Var?

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu kadar ne kadar bitcoin olduğu da merak ediliyor. Ancak ne kadar Bitcoine sahip olduğunu da bilmek imkansız. Bazı analistler Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık 1 milyon bitcoine sahip olduğunu düşünüyor. Eğer bu rakam doğruysa Nakamoto ortalama 40 milyar dolar değerinde bir serveti elinde tutuyor. Dolayısıyla Satoshi Nakamoto, gerçek bir kişiyse dünyanın en zengin insanları listesinde ilk 50 arasında.

Satoshi Nakamoto’nun Japonya’da Yaşamadığı İddia Edildi

Nakamoto ile ilgili araştırmalar yapan bir diğer kişi ise yazılım mühendisi olan Stefan Thomas. Stefan Thomas, Nakamoto’nun çevrimiçi hesabından yapılan gönderilerin zamanlamasını takip etti. Daha sonra gönderi zamanlarının grafiklendirdi. Grafiğe göre işlemler, Japonya standart saatine yapılmamıştı. Bu bilgi de Nakamoto’nun Japonya’da yaşayan orta yaşlı bir adam olduğu algısını dağıttı.

Satoshi ne demek, gerçek mi?

Satoshi, Bitcoin’i yaratan kişinin ya da kişilerin kullandığı bir isimdir. Satoshi’nin gerçek bir kişi olduğu tam olarak bilinmiyor. Fakat kabul edilen genel görüş, Satoshi’nin gerçek bir kişi değil; kimliği bilinmeyen kişilerin kullandığı bir takma ad olduğudur. Diğer yandan satoshi coin, Bitcoin’in alt değeri olarak belirlenen bir kripto paradır. 2008 yılında 1 satoshi’nin 0.00000001 BTC olduğu belirtildi.

1 Satoshi kaç TL?

1 Satoshi 0.00000001 Bitcoin’e karşılık gelir. Bir başka deyişle 1 BTC (Bitcoin), 100.000.000 (yüz milyon) Satoshi değerindedir. Satoshi’nin TL olarak karşılığı ise aşağıdaki gibidir:

1 satoshi = 0,00049945 TL
1 TL = 2,002 TL

Satoshi Nakamoto Öldü Mü?

Satoshi Nakamoto hakkında belirtilen farklı görüşler var. Bunlardan biri de Satoshi Nakamoto’nun 2011 yılında öldüğü yönünde… Bitcoin’in temeli olan TCP/IP protokolünü geliştiren bir grup yazılımcı, Satoshi Nakamoto’nun son iletişimini 2011 yılında gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Bu iletişimden sonra ise Satoshi’den herhangi bir sinyal alınmadığı söyleniyor. Bu teoriye göre Satoshi Nakamoto, 2011’de ölmüş olabilir. Fakat Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hakkında bir veri olmadığı için ölüp ölmediği konusunda net bir fikir belirtmek şimdilik imkansız.

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

2014 yılında ABD'de yer alan Newsweek dergisi, yayınladığı bir yazıda Japon asıllı Dorian Nakamoto isimli kişiyi "Bitcoin'in gizemli yaratıcısı" olarak ilan etti. Tuhaf olan ise Bitcoin'in kurucusu olduğu iddia edilen kişinin gerçek adı da Dorian 'Satoshi' Nakamoto idi.

Satoshi'nin, Kesin olmamakla birlikte; 2020 yılı itibariyle yaklaşık 6 milyar dolar değerinde yaklaşık bir milyon Bitcoin'e sahip olduğu düşünülüyor.

Bitcoin'in gerçek mucidi kim henüz bilinmiyor ancak, gizemli bir figür olan Satoshi Nakamoto olduğu düşünülüyor. "Satoshi Nakamoto" adı, Bitcoin kripto para birimi ile kalıcı bir bağ edinmiştir.

Nakamoto'nun kim olduğu net olarak bilinmediği için, nereli olduğu da bilinmyor. İnternetteki bilgilere bakılırsa, Nakamoto'nun, 5 Nisan 1975 doğumlu Japonya'da yaşayan bir adam olduğu iddia edilmiştir. Bazı iddaalar ise, ABD'de veya Avrupada yaşayan kriptografi (şifreleme) uzmanı ve bilgisayar bilimcilerinden biri olabileceği yönündedir.

Satoshi Nakamoto adının kesin olmamakla birlikte; “SAmsung – TOSHIba – NAKAmichi – MOTOrola” markalarından esinlenerek oluşturulan bir takma isim olduğu düşünülmektedir. Buna benzer farklı teoriler de mevcuttur.