Likidite Nedir? Liq Olmak Ne Demek, 2 Adımda Kriptoda Likidite Kavramı

Kripto para evrenine merak saldıkça karşımıza farklı terimler çıkmaktadır ve bu terimleri kripto para evrenine girmeden önce bilmek doğru bir hamle olacaktır. "Liqidite" terimi kripto paralar hayatımızda bu kadar yaygınlaşmadan önce de ekonomik literatürde de karşımıza çıkan bir terimdir.

Bu yazımızda liqidite (likidite) terimi nedir? Kripto evreni ile bağlantısı nedir? Gibi sorulara cevaplar vererek, kripto paralar ile ilgili bilgi dağarcığınızı genişleteceğiz.

Likidite Nedir?

Likidite, bir finansal ürünün nakde çevrilebilme kolaylığına verilen isimdir. Likidite, kelime anlamı olarak ticaret işlemlerinde kullanılan kısa vadeli varlık anlamına gelmektedir. Kripto para birimindeki likidite, bir dijital para biriminin veya jetonun, fiyatı etkilemeden başka bir dijital varlığa veya nakde dönüştürülebilme kolaylığı veya tersi anlamına gelir. Bir piyasada fiyatta büyük ve çok önemli değişikliklere sebep olmadan bir varlığın alınıp satılabilmesi ise liqidite olarak ifade edilir.

likidite

Dünyanın ilk ve en aktif ticareti yapılan dijital varlığı olan Bitcoin, genellikle en likit sanal para birimi olarak kabul edilir.

Liqidite (likidite) terimi; likit piyasa ve likit varlık olmaz üzere iki farklı olguyu ifade edebilir.

  • Likit piyasa; piyasada işlem yapma talebi olan fazla sayıda yatırımcı olduğu anlamına gelir.
  • Likit varlık; kolayca nakde dönüştürülebilecek bir varlık tanımıdır.

Liqiditedin kripto para evreninde anlamı ise;

Bir Coin’in, günlük hacmi ne kadar yüksek olursa o Coin’in likit Coin olma oranı da paralel olarak yükseliş gösterir. Liqidite olmak terimi; işlemlerin hızlı bir şekilde yapılabildiği ve neredeyse hiçbir fark olmadan, sanal varlıkların, yüksek fiyat farkı olmadan nakit paralara dönüştüğünü ifade etmektedir.

  • Yüksek liqidite; yatırım yapılacak Coin’in güvenilir bir yatırım olduğunu gösterir.
  • Düşük/Kötü liqidite; Bir Coin’in hızlı bir şekilde elden çıkarılmak istendiğinde, alınan değerinden daha aşağıda alıcı bulabilmesi anlamına gelmektedir.

Likidite Ne İşe Yarar, Amacı Nedir?

Liqidite; kripto para borsasında kullanıcı sayısı ve işlem hacminin yüksekliğini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Yüksek liqiditeye sahip borsalar, kullanıcıların küçük değer aralıklarında dahi işlem yapmasına imkân sağlarlar. Bu imkân sayesinde, kripto varlıklar için her fiyat seviyesinde alıcı ve satıcı bulunabilir.

Bir nevi yol gösterme amacı taşıyan likidite, traderlerin istedikleri fiyattan işlem açmasını ve en uygun fiyatlara pozisyon alma avantajını sağlar.

Kripto para yatırımı yapmadan önce likiditesi yüksek bir kripto para borsası seçmek akıllıca bir karardır. Bu hamle ile potansiyel kazanç seviyesini artırmak ve küçük fiyat değişiklerini değerlendirmek mümkündür. Varlıkların likiditesi yatırımlar ile önem kazanır.

Kripto para evreninde likidite ne işe yarar sıralamak gerekirse;

  • Likit piyasa; yatırımcılara engin bir fiyat çeşitliliğine sahip olan emir defteri sunar. Bu durum yatırımcılara arzu ettikleri fiyattan işlem yapma özgürlüğünü sunar.
  • Hızlı fiyat değişiklikleri kripto para birimlerinin doğasında vardır. Likiditesi yüksek piyasalar, anlık fiyat değişikliklerine cevap vererek, yatırımcılarının bu hareketlerden yararlanmalarını sağlar.
  • Likit piyasa varlıkları üzerinde yatırımcılar tam kontrole sahip olurlar. Bu şekilde istenilen fiyattan girilen emir, uzun süreler beklemek durumunda kalmadan tamamlanır ve hızlı bir şekilde nakit dönüşümü sağlanır.
  • Yatırımı bulunan kullanıcılar, satış sırasında değer kaybetme ve zarara uğrama riski ile karşılaşmazlar.

Kripto Para Borsasında Liq (Lik) Olmak Ne Demek?

Kaldıraçlı yani margin piyasalar için kullanılan liq terimi; eldeki birimleri nakde dönüştürme potansiyelini ifade eder. Genel olarak margin piyasalarda işlem yapan yatırımcıların ‘’likit oldum’’ veya ‘’liq (lik) oldum’’ demesi oldukça yaygındır.

Risk durumu oldukça yüksek bu tarz kaldıraçlı borsalarda açılan işlemlerde, yatırımcılar ortaya bir teminat koyarlar. Bu teminat sayesinde daha büyük miktarda işlemler açmak mümkün olmaktadır. Fakat durum olumsuz bir senaryoya dönüştüğünde edilen zarar bu gösterilen teminattan karşılanır.

Kaldıraçlı kripto para piyasalarında liq olmak, ortaya koyulan teminat yatırımı kaybetmek ayrıca toplam zararın teminat miktarını geçmesiyle pozisyonu zararla kapatmak anlamını taşır. Bu bağlamda liq olmak istenilecek bir durum değildir.

Token ile Coin Nedir? Aralarındaki Farkları Öğren!

Finans Sektörü ve Likidite İlişkisi

Likidite finans sektörünün kapsayıcılığı içerisinde yer alan köklü, sıklıkla kullanılan bir terimdir. Likidite; bir finansal ürünün, gayrimenkul veyahut menkul kıymetin nakde çevrilebilme kolaylığını saptamak için kullanılan bir finansal terimdir.

Özet Olarak

Likidite ekonomik her alanda karşımıza çıkan bir terimdir. Likidite, bir kripto para birimini hızlı bir şekilde nakde dönüştürmenin ne kadar kolay olduğunu ve bunun, varlığın değer kaybı olmadan elde edilip edilemeyeceğini gösterir. Bir konuya hâkim olmak, bir olguyu tanımak ve bir piyasaya hâkim olmak için terimlerine hâkim olmamız ve ne anlama geldiklerini bilmemiz gerekir. Böyle bir donanıma sahip olmak size ilgili her alanda başarı getirecektir.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

Likidite; bir finansal ürünün, menkul kıymet ya da gayrimenkulün nakde çevrilebilme kolaylığına verilen isimdir.

Örnek olarak; şahsa ait ev, araba gibi gayrimenkuller ya da bir şirkete ait tahvil ve benzeri menkul kıymetler likit ürünlerdir.

Likidite; bir varlığın ait olduğu piyasada net bir fiyattan ne kadar kolay satın alınabileceğini veya satılabileceğini ifade eder. Bir borsadan, istediğiniz varlığı dilediğiniz fiyata mümkün olan en kısa zamanda ne kadar çabuk satabilirseniz, o borsanın o kadar likiditesi olduğu anlamına gelir.

Likidite olmak açılan pozisyonun zararla kapatılması ve ortaya konulan teminatın kaybedilmesi anlamına gelmektedir.

Günlük hayatta en çok kullanılan değişim aracı para, hizmet ve mal alım satımı yapmak için dönüştürülmesine gerek olmaması ile likiditesi yüksek finansal bir araçtır.

Toplam zarar, teminat miktarını aştığında likidite olunur. Yatırımcı bu zararını "Liq oldum." Diyerek ifade eder.

Yüksek kaldıraçlı pozisyon almak, işlerin ters gitmesi durumunda verilen teminatı tamamen kaybetmek, yani pozisyonun zararla kapanması demektir. Bu durum "likit olmak" olarak adlandırılır.

Genelde kaldıraçlı, türev ve opsiyon borsalarında kullanılan bir cümle olan "liquid olmak" tabiri toplam zarar, teminat miktarını geçtiğinde kullanılır.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA