Günümüzde kripto para borsası ile ilgilenmeyen bireylerin dahi adını bildiği Bitcoin, kripto para borsasısın ilk göz ağrısı olarak liderlik koltuğuna oturmaya devam ederken, bizde Bitcoin’i mercek altına alarak merak ettiklerinize nitelikli cevaplar hazırladık.

Bitcoin (BTC) Coin Nedir?

Satoshi Nakamoto takma adı ile bir kişi veyahut bir grup tarafından “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi” başlıklı bir Whitepaper 31 Ekim 2008 tarihinde yayımlanmıştır. Bu çalışma temelde kriptoloji adı verilen şifreleme sistemi ile dijital bir para biriminin hayata geçirileceğini ifade etmektedir.

bitcoin geleceği

Bu kripto para; hiçbir merkezi sisteme bağlı olmadan çalışacak ve dağıtık yapıdaki veri tabanının şeffaflığı sayesinde hiçbir birey tarafından manipüle edilemeyecek bir varlığa sahiptir.

Bitcoin (BTC), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Açık bir koddur, şifreli ve anonim kodlar ile oluşan bir tanıma sahiptir. Eşler arası (Peer To Peer/P2P) teknolojisini sahip olduğu için her türlü finansal işlemin eşler arasında güvenilir bir ortamda kolayca kaydedilmesini mümkün kılar.

İlk Blok 2009’da Ortaya Çıktı

3 Ocak 2009 tarihinde blok zincirde ilk blok ortaya çıkarılmıştır. 2 Mayıs 2010 tarihinde ise Satoshi Nakamoto ile Hal Finey ilk BTC transferini 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleştirmiştir. BTC eksiksiz altyapısı ile öncü özellikle sayesinde kısa bir zamanda inanılmaz bir popülariteye sahip olmuştur.

BTC’den sonra blokzincir tabanlı şifrelenmiş, dijital para birimleri ardı arkası kesilmeden piyasaya kendini sunsa da BTC kral koltuğunu bırakmayarak, hakimiyetini sürdürmüştür ve sürdürmeye devam etmektedir.

Bitcoin Hangi Ülkenin, Kime Ait?

Bitcoin’in ait olduğu bir ülke yoktur ve merkeziyetsiz bir para birimi olarak Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veyahut grup tarafından kendini tanıtmıştır.

Bitcoin (BTC) Projesi ve Whitepaper

Blokzincir teknolojisinin bir ürünü olarak tasarlanan Bitcoin, blokzincir kullanan protokole ve onu destekleyen P2P ağına hizmet etmek amacı ile temellendirilmiştir. Bitcoin’in sunduğu imkanlar;

 • Esneklik,
 • Birçok alana uygulanabilir yapısı Bitcoin’in birçok kişi ve kuruluş için bir yatırım aracı olarak değer kazanmasını sağlamıştır.

Bitcoin Whitepaper ile ilgili bilgi edinmek için https://bitcoin.org/en/bitcoin-paper adresine gidebilir ve Whitepaper bilgilerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 1 BTC fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

Bitcoin (BTC) Yorum

Kripto para dünyasının ilk göz bebeği olan üst üste kendi rekorunu tazeleyen kripto para birimi Bitcoin binlerce Altcoin’e gebelik yapmıştır.

Türünün ilk örneği olarak evrensel bir dijital para birimi olan Bitcoin; kâğıt tabanlı Fiat para birimlerini bozmak ve değiştirmek amacını bünyesinde barındıran, çok güçlü, çok fazla potansiyele sahip olan bir kripto para birimi olarak öngörülen değerleri ve tahminleri ile astronomik boyutlarda olabilir.

BTC Geleceği Ne Olur?

BTC geleceğine ilişkin yorumlar yapan uzmanlar, proje detaylarına değindiler. Bitcoin günümüzde birçok yerde kabul edilirken Coinstar makineleri ile marketlerde satın alınabiliyor. Devrim niteliği taşıyan bu teknoloji, geleneksel finansmanı kesintiye uğratmayı hedefleyen tüm bir endüstriyi ateşlemiştir.

Kripto para birimleri, ana akım kamuoyu tarafından yaygın bir şekilde benimsenme ve düzenli kullanım alanında ilerlemektedir. BTC başına 1 milyon doları dahi aşabilir. Bitcoin’in bir gün dünyadaki tüm para birimlerinin yerini alacağı ile ilgili öngörülerde bulunan uzmanlar vardır.

Analistlerin Bitcoin (BTC) Fiyat Tahminleri

Finans alanında çığır açan bir hareketliliğe öncülük yapan Uzmanların Bitcoin fiyat tahminlerine göz attığımızda;

Finansal Analist Max Keiser tarafından yapılan Bitcoin fiyat tahminlere göz attığımızda;

 • Yatırımcı Max Keizer, Bitcoin için kısa vadede 100.000 dolar, uzun vadede ise 400.000 dolar olacağını ön görüyor. BTC’yi yorumlayan Keiser, Bitcoin’in em açık sözlü boğalarından biri olarak varlık sadece 1 dolardan işlem gördüğü için 100.000 dolar istiyor.
 • "Bitcoin hedefimi resmi olarak yükseltiyorum – ve bu tahmini ilk olarak 1 $ iken yaptım, bunun 100.000 $ ‘a çıkabileceğini söyledim – resmi hedefimi sekiz yıldır ilk kez yükseltiyorum, 400.000 dolar," diyerek beklentilerini dile getiriyor.

Bloomberg Research’in 2022 Bitcoin fiyat tahminleri ise;

 • Bloomberg Research, büyük medya merkezi ve finans terminali; Bitcoin’in çok yakın bir dönemde 50.000 dolara ve 2022 yılının sonunda ise 110.000 dolara ulaşması gerektiğine değiniyor.

Robert Kiyosaki tarafından yapılan BTC fiyat tahminleri;

 • Rich Dad, Poor Dad kitabının New York Times en çok satan yazarı Robert Kiyosaki, takipçilerine Bitcoin almalrını tavsiye ederken önümüzdeki 3 yıl içerisinde Bitcoin’in 75.000 dolara ulaşacağını söylüyor.

Bitcoin geliştiricisi ve erken elektronik nakit öncüsü Adam Back tarafından yapılan BTC fiyat tahminleri;

 • Bitcoin’in önümüzdeki birkaç yıl içerisindeki süreçte 300.000 dolara kadar çıkacağını ifade ediyor.
 • Back Bloomberg’e söylediği cümlelerde, “Bitcoin ek kurumsal benimsemeyi 300.000 $ ‘a ulaşmak için gerektirmeyebilir çünkü mevcut ortam daha fazla kişinin riskten korunma ve dünyada çok para basıldığında değeri elde tutmayı düşünmesine neden oluyor” ifadelerine yer veriyor.

Plan B tarafından sunulan BTC fiyat tahmini;

 • Gelecekte olacak fiyat değerlerini tahmin etmek için varlığın dijital kıtlığını kullanan Bitcoin uzmanı Plan B tarafından oluşturulan popüler Stok-Akış modeline göre, Bitcoin önümüzdeki birkaç yıl içinde, gerçekleşmesi gereken bir sonraki döngüde fiyat tahmininin 288.000 dolara kadar yükseleceğini gösteriyor.

Gryphon Digital Mining’in CEO’su Gryphon Digital Mining Rob Chang’in Bitcoin fiyat tahmini ise;

 • Bitcoin’in seneyi 111.000 dolar zirveyle kapanacağını öngördüğünü belirtem CEO “Bitcoin’in adaptasyonunun hızlandırılmış bir hareket ile El Salvador ve Twitter’dan dışarı çıkarak daha geleneksel alanlara kayacağını düşünüyorum. Bu durum genel kitlenin Bitcoin’e olan açılımını artıracaktır ve hatta ilerleyen yıllarda fiyatı daha da ileri götürecektir. Bitcoin’in bu seneki tepe noktasının 111 bin dolar olacağını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Uzmanlara Göre Bitcoin Coin Alınır Mı, Güvenilir Mi?

Bitcoin uzun yıllardır, piyasaya girdiği andan beri piyasanın liderlik koltuğunda oturmaktadır. Yakın ve uzun vadede devasa fiyat artışları yaşayacak bir kripto para birimidir. Bitcoin, rekorlar kıran ve gelecekte de yeni rekorlara adını yazdıracak bir sanal varlıktır. Bitcoin ticaretine başlamak için asla çok geç değildir.

Doğru adımlar, doğru analizler ile bireysel kararlar verilerek Bitcoin ile alakalı sağlıklı adımlar atılarak kazanç sağlanabilir.

MANA Coin Alınır Mı? Analistlerin Decentraland Token Yorum ve Fiyat Tahminleri

Bitcoin Haberleri ve Anlaşmaları

Rekorlar kralı ile ilgili haberlere göz attığımızda;

 • Bitcoin veri analiz şirketlerinden biri olan Glassnode, güncel raporunda Bitcoin balinalarının satışlarına dikkat çekti. Bitcoin balinalarının olası rolü, BTC fiyatındaki düşüş trendini hızlandırırken, Bitcoin 2020 yılı mart ayından 2021 yılı şubat ayına kadar geçen 11 aylık periyotta yükseliş ivmesini sürdürdü. Glassnode şirketi, Bitcoin cüzdanlarının yüzde 14’ten fazla arttığını ifade etti.
 • Milyarder Howard Marks Bitcoin’in olumlu özelliklerine değindi. Bitcoin’e karşı algısının değiştiğini itiraf eden ünlü yatırımcı, Bitocoin’in birçok olumlu özelliği hakkında farkındalığını ifade etti. Bitcoin ile 7 gün 24 saat yatırım yapılabildiğini belirten Marks, devletin bu parayı takip edememesinin çok önemli bir nokta olduğuna değindi. Bunların yanı sıra çalınma ihtimalinin olmadığının altını çizen milyarder yatırımcı, Bitcoin’in birçok avantajı olduğunu kabul etti.
 • Bitcoin fiyat artışını tetikleyen etmenlerden biri ise kurumsal yatırımcılara yönelik yüksek beklentinin karşılanması. 2020 yılından bu yana her geçen gün artan kurumsal yatırım birçok teknoloji şirketi ve finans kurumundan gelen Bitcoin yatırımları ile beraber lider kripto paranın yükselişi desteklendi.
 • Bu yıl gösterdiği dikkat çekici artış ile 62 bin dolar seviyesine kadar yükselen Bitcoin, yüksek performansı ile ilgi odağı olmayı başardı. Gösterdiği yükselişin Tesla’yı geride bıraktığı konuşulan Bitcoin’in önümüzdeki dönem rezerv para birimi olarak kullanılabileceği iddiaları ortaya çıkarıldı.
 • İngiltere’de Bitcoin yatırımlarına yönlendirerek teşvik eden reklam, İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından yasaklandı. Ülkede Bitcoin ticaretine yönelik hizmet veren Coinfloor şirketinin yayınladığı reklam, şirketin itirazlarına rağmen yasaklandı.

Gündemin kralı olmayı da başaran Bitcoin ile ilgili anlaşmalara göz attığımızda;

 • Elon Musk’ın Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul ettiklerini açıkladı. Bitcoin kripto para birimi ile Tesla araç alınabilecek. Elon Musk ocak ayında Tesla’nın Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklamıştı ve yakın zamanda da Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak kullanılmaya başlayacağını belirterek Bitcoin ile olan anlaşmalarına dikkat çekti.
 • Dünyanın en büyük bankaları arasında bulunan Morgan Stanley, kripto para piyasasına yönelik yeni adımlar atmaya devam ediyor. Gün geçtikçe Bitcoin hakkında daha ılımlı görüşlere sahip olan banka, bazı müşterileri için Bitcoin fonlarına erişim imkânı sağlayacağını açıkladı.
 • Merkezi Türkiye olan dev kripto para borsası BTCTürk, Türkiye A Milli Erkek Futbol Takımı sporcusu Cengiz Ünder ile sponsorluk anlaşması yaptı.
 • Türkiye’nin en önemli spor kulüplerinden Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı’nın isim ve forma göğüs sponsoru olan ICRYPEX, toplam 42 adet Bitcoin ile ödeme yaparak (1,3 milyon USD) global bir kripto para borsası olma yolunda güçlü bir yatırım yaptı.

BTC’nin Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin (BTC) avantajları;

 • Kısa Vadede Kazanma Olasılığı: BTC lider kripto para birimi olarak piyasada işlem hacmi en geniş olan varlıktır. Bu yüzden volatilite etkileri üzerinden en iyi şekilde görülür. Bu bir risk teşkil etse de tecrübeli yatırımcılar için seri al-sat ile kar elde etmek olasılığını yükseltir.
 • Hızlı Transfer: Bitcoin kripto para cüzdanları ile sınır ötesine transfer gerçekleşebilir. Bu cüzdanlar arası işlemde 10 dakika içerisinde transfer tamamlanır.
 • Güven ve Erişilebilirlik: Bitcoin ilk kripto para birimi olduğu için neredeyse tüm kripto para borsalarında işleme girer. Güvenli ve işlem hacmi en geniş alanlardan, her hesap üzerinden istenilen an erişmek olağandır.

Bitcoin (BTC) dezavantajları;

 • Aşılabilen Hız: Bitcoin çıktığı günden bu yana birçok yeni altcoin piyasaya dahil oldu. Bunlardan biri olarak LTC, 2,5 dakikalık işlem onayları ile BTC’yi geride bırakabiliyor.
 • Merkeziyetsiz Finansa Uzaklık: BTC merkeziyetsiz finansal işlemlerde tercih edilebilen bir varlık değildir. Çünkü Pos konsensüs ile bir yakınlığı bulunmaz.
 • Güncelleme Yoksunluğu: Bitcoin üzerinden birçok kez hard fork yapılan ve yeni kripto paraların oluşmasına yol açan sanal varlıktır. Bunun nedeni güncellemelere tabi olmaması ve yeni herhangi bir modeli kabul etmemesidir. Bu durumda projenin yenilenmediğini, Satoshi mantığını yansıtmadığını düşünenler ise projeye sırtlarını çevirmiş ve projeden ayrılmışlardır.

Bitcoin Coin Hangi Borsalarda Var?

BTC, Dünya'nın en popüler kripto para birimidir ve Dünyanın büyük, güvenilir ve hacimli kripto para borsalarında listelenmektedir. Bitcoin’in listelendiği borsalar şunlardır: Binance, Coinbase, Crypto.com, Bybit, Gate.io, Kraken, HitBTC, Tokyocrypto, KuCoin, Uniswap, Huobi Global, FTX, WazxirX, BTCEX, CoinDCX, CoinEx, Hotbit, Bitget, Nominex, MEXC.

Bitcoin Coin Piyasa Bilgileri

Bitcoin Toplam Maks Arz 21,000,000 adettir. Bitcoin 16 Şub 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek değeri olan $68,789.63 fiyatına ulaşmıştır. Tüm zamanların en düşük değerini ise 05 Tem 2013 tarihinde $65.53 olarak görmüştür.

Bitcoin Nereden Satın Alınır?

 1. Bitcoin satın almak için; Binance, Huobi Global, FTX gibi işlem hacmi yüksek borsalardan birine giriş yapılır.
 2. Sonrasında borsanın hesap oluşturma işlem sekmesine girilir ve gelen KYC işlem adımları eksiksiz tamamlanarak hesap oluşturulur.
 3. Hesaba yatırım amaçlı belirli miktarda para yatırılmalıdır.
 4. Hesapta bakiyenin oluşması ile borsadan Bitcoin paritesinin görüleceği satın alma işlem sayfasına ulaşılır.
 5. Bu işlem sayfası bölümünde anlık fiyat üzerinden veya daha uygun bir fiyat girişinde BTC alım emri verilir.
 6. Emrin onaylanması ile sanal cüzdana gelen Bitcoinler bu alanda saklanabilir veyahut tercih edilmesi halinde daha güvenli bir saklama amacı ile donanım cüzdana aktarım yapılabilir.

Özetleyecek Olursak

Yazımızda, Dünya'nın en büyük kripto parası olan BTC geleceğine ilişkin uzman yorumları ve fiyat tahminlerine değindik. Bitcoin kripto para dünyasının ilk yapı taşı olarak nitelendirilebilen, gün geçtikçe kendini geliştiren aşan ve devrimlerini yaratan sanal bir varlıktır. Hayatımıza ilerleyen süreçlerde daha fazla dahil olarak adına iyice aşina olacağımız Bitcoin doğru hamleler ile büyük kazançlar sağlayabileceğiniz, hayatınızın dönüm noktalarından biri haline gelebilecek bir potansiyel taşır.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

Bitcoin, son dönemde yaşadığı yükselişle tekrar dikkatleri üzerine çekti ve 68,789.63 doları görerek yeni bir rekor kırdı.

Bitcoin, yükselmeye devam edecek hem kısa vadede hem de uzun vadede büyük getirileri olacak bir kripto para olarak uzman analistler tarafından pozitif yönde değerlendirilmektedir.

Binance, Coinbase, Kraken, Mexc gibi hemen her kripto para borsasında listelenmektedir.

Gelecek dünya için büyük potansiyelleri içerisinde barındıran Bitcoin için geleceğin en büyük rollerine sahip sanal varlıklardan birisidir demek yerinde bir yorumdur.

Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto anonim bir isme sahip olan kişi veya bir gruptur.

Birçok uzman 2050 yılına kadar 500 bin dolar ya da 1 milyon dolara ulaşacağını ifade ediyor.

Bitcoin yıl sonu tahminleri ortalama 69 - 72 bin dolar civarıdır.

Bitcoin için toplam arz 18.871.281 adet olarak bilinmektedir.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA