4 Uzmandan STX Coin Geleceği, 4 Yorum, Fiyat Tahmini

Pasif gelir elde etmek adına kullanıcılarına “BTC kazanma” şansı sunan STX Coin, zirvesinden uzak fiyatlanmaya devam ediyor. Yatırımcıların token performansına ilişkin merak ettikleri beklentileri derlediğimiz rehber yazımızda, Stacks geleceği, proje detayları ve 4 ünlü analistin STX Coin fiyat hedeflerini sizlerle buluşturduk.

stx coin geleceği, yorum ve fiyat tahmini

Stacks (STX) Coin Nedir?

Stacks, Bitcoin’in potansiyelini artırmak adına akıllı sözleşmeleri ve merkeziyetsiz uygulamaları (DAPP’leri) BTC ağına getiren birinci katman blockchain çözümüdür. Temel katman olarak Bitcoin ağını kullanan Stacks projesinin yerel token’i STX Coin’dir. STX Coin; akıllı sözleşmelerin yürütülmesi, transferlerin işlenmesi ve Stacks 2.0 blockchain üzerine yeni dijital varlıkların kaydedilmesi gibi ağın likidite ihtiyaçlarını karşılamak adına geliştirilmiş kripto para birimidir.

STX Coin Hangi Ülkenin, Kurucuları Kim?

STX Coin, New York merkezli Blockstack PBC tarafından “Blockstack” ismi ile geliştirildi. 2020 yılında Stacks olarak yeniden markalaşan projenin geliştirici şirketin kurucuları Muneeb Ali ve Ryan Shea’dir. Yeniden markalaşmayı takip eden Ocak 2021’de ise Stacks 2.0 için mainnet faaliyete geçti.

Stacks Projesi ve Whitepaper

Stacks projesi, Bitcoin’in potansiyelini artırmayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda akıllı sözleşmeleri ve DAPP’leri kullanmayı seçen geliştiriciler, daha net söz dizimi sayesinde güvenli ve kolay yazılabilen Clarity isimli ve Algorand’ın da kullandığı yeni bir akıllı sözleşme programlama dilini kullanmayı seçtiler. Bitcoin ağının yüksek hash gücünü akıllı sözleşme ve DAPP’lere getiren Stacks projesinin teknik detaylarına erişmek için rehber yazımıza ek olarak https://www.stacks.co/ adresi üzerinden ulaşılabilen whitepaper’a göz atabilirsiniz.

Stacks (STX) Coin Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 1 STX Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

STX Coin Yorum

STX Coin uzmanların ve analistlerin yorumlarında iyimser görüşler aktardıkları blockchain projeleri arasında yer alır. Projenin geleceğini olumlu değerlendiren sektör temsilcileri, faaliyet alanı açısından Stacks’ın rakipsiz olduğunun altını çizmektedirler.

Öte yandan STX Coin’in maksimum arzı enflasyonist görülürken, stake için sunulan BTC kazanma opsiyonu bu handikabı uzmanlara göre kaldırmaktadır. Analistler de STX Coin yorumlarında fiyatının yükselmesini beklerlerken, vade uzadıkça çift haneli dolar değerine işaret eden fiyat tahminleri paylaşmaktadırlar. Özet olarak Stacks yorumları ve tahminleri pozitif yöndedir.

STX Coin Geleceği

Uzmanlar, STX Coin geleceğine ilişkin detaylı incelemeler yaptılar. Bitcoin blockchain’de işlem yapmayı kolaylaştıran ve ağı güçlendirici unsurları entegre etmek adına kolay çözümler sunan Stacks projesi, uzmanlarca beğenilmekte ve geleceği iyimser yorumlanmaktadır. STX Coin geleceği ile ilgili etkili olan detaylar ise uzman analizlerinde şu şekilde paylaşılmaktadır:

 • Bitcoin blockchain’ine dayalı işlemler için Stacks tarafından sunulan çözümler, geliştiricilere büyük kolaylıklar sağlar.
 • Pasif gelir elde edilebilmesi adına doğrudan BTC kazanımına izin vermesi, pasif gelir yatırımcıları için STX Coin sahipliğini teşvik etmektedir.
 • Büyük borsalarda listelenen ve SEC onaylı ilk kripto para birimi olan STX Coin, kripto piyasaları normale döndüğünde potansiyeli ile öne çıkacaktır.

Stacks Projesini Benzersiz Yapan Özellikler Nelerdir?

Bitcoin ağını güçlendirme mottosuyla yola çıkan Stacks projesi, sahip olduğu teknoloji ve STX Coin özelinde pek çok benzersiz özelliğe sahiptir. Projeyi popüler kılan ve diğer kripto para projelerinden ayıran farklı yönler aşağıda paylaşılmaktadır:

 • Fork sürecine gerek bırakmadan Bitcoin ağını güçlü kılan unsurları sisteme entegre eder.
 • Kullanılan Transfer Kanııt (Proof-of-Transfer, PoX) konsensüs algoritması ile madenci ödemelerine BTC türünden ödeme yapılır.
 • STX Coin stake edilerek BTC cinsinden pasif gelir kazanılabilir.
 • STX Coin, ABD’de satış yapabilmek adına ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonundan (SEC) onay alan ilk kripto para birimidir.
 • Algorand (ALGO) ile benzer ve kolay kod yazılmasını mümkün kılan Clarity akıllı sözleşme programlama dilini kullanır.

STX Coin Fiyat Tahminleri

STX Coin’e yönelik analistlerin beklentileri iyimserdir. Yükseliş öngören analistlerin kısa ve uzun vade STX Coin fiyat tahminleri şu şekildedir:

 • Crypto News Z analistler, 2023 ve 2023 yıllarında 2,15 dolara yükselmesini öngördüğü STX Coin’de 2024 yılı için 1,82 dolarlık fiyat tahmini paylaşmaktadır.
 • Price Prediction 2023 yılsonu STX Coin fiyat tahmini 0,73 dolar olarak yayımladı. 5 yıl sonrası için fiyat hedefini ise 4,89 dolar olarak belirtti.
 • Tech News Leader analistleri 1 yıl içinde STX Coin’in 0,89 dolara ulaşmasını öngörürken, 5 yıl sonrası için fiyat tahminlerini 18,44 dolara yükseltmektedirler.
 • Gov Capital 1 yıl sonrası için STX Coin’de 3,23 dolar, 5 yıl sonrası için 12,75 dolar fiyat tahmini paylaşmaktadır.

Stacks Alınır Mı, Güvenilir Mi?

Stacks ağının temel katmanı, İş İspatı (PoW) tabanlı blockchain üzerine inşa edilen Bitcoin blockchain’i oluşturur. Binlerce madenci ve düğüm (node) yardımı ile ağ saldırılara karşı korunmaktadır. Bu önleme ek olarak PoX madencilik konsensüsünü kullanan Stacks geliştiricileri, BTC kullanılarak Stacks blokchain’in güvenliğinin sağlanmasını kolaylaştırdı.

Gelecek vaat eden ve güvenlik yönünden geçer not alan Stacks, yatırım yapılması yönünden incelendiğinde ise kripto para birimlerinin tamamı ile benzer risk sürecine sahiptir. Güncel fiyatı ile 16 Kasım 2021 tarihli zirvesinin oldukça gerisinde seyreden STX Coin, yüksek oynaklığa sahiptir ve olumsuz ekonomik koşullardan kolay etkilenir. Yatırımcılar bu riski göz önünde bulundurarak STX Coin alım ve satım stratejilerini oluşturmalıdırlar.

Serum (SRM) Coin Nedir? SRM Coin Yorum, Geleceği ve Fiyat Tahminleri

STX Coin Avantaj ve Dezavantajları

Zirvesinden oldukça uzakta fiyatlanan STX Coin, yerel belirteci olarak kullanıldığı projenin güçlü ve zayıf yönlerini mevcut fiyatları ile yansıtmaktadır. Popüler bir proje olmasına karşın sektöre bağımlı hareket eden STX Coin’i analiz edebilmek adına ihtiyaç duyulan avantajlar ve dezavantajlar aşağıda paylaşılmaktadır:

Avantajları:

 • Bitcoin blockchain’e entegre varlık üretmek için Stacks, çatallanma gerektirmeyen hızlı ve kullanışlı çözümler sunar.
 • Stacks kullanıcıları, madencilik ya da staking yolu ile BTC kazanabilirler.
 • STX Coin transfer işlemleri yüksek hızda gerçekleşir.
 • İki farklı konsensüs sistemi ile ağ, saldırılara karşı korunaklı yapı kazanmıştır.
 • Büyük kripto para borsalarında STX Coin listelenmektedir.

Dezavantajları:

 • Akıllı sözleşmeler ile yapılacak işlemler ve Transfer Kanıtı konsensüsü aracılığı ile madenciliğe katılmak için gerekli bilgi ve donanım için eğitim alınması gerekebilir.
 • STX Coin fiyatları aşırı oynaktır.
 • 1,818 milyar adetle sınırlandırılan maksimum token arzının enflasyonist olduğu söylenebilir.

STX Coin Hangi Borsalarda Var?

STX Coin Binance, Coinbase, vb. büyük kripto para borsalarında yer almayı başarmıştır. Güvenilirlik yönünden projeye önemli bir artı sunan listeleme yapan kripto para borsalarının en popüler olanları aşağıda paylaşılmaktadır:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • Gate.io
 • OKX
 • Crypto.com Exchange
 • Bybit
 • Liquid
 • Okcoin
 • KuCoin
 • WazirX
 • Blockchain.com
 • Tokocrypto
 • Bitvavo
 • Upbit
 • BtcTurk Pro
 • Hoo

Stacks (STX) Piyasa Bilgileri

STX Coin toplam arzı 1,352,464,600 adet olup toplam arzı ise 1.818.000.000 adettir. STX Coin, 16 Kasım 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan $3,61 fiyatına ulaşmıştır. STX Coin’de tüm zamanların en düşük seviyesi (ATL) ise 13 Mart 2020 tarihinde $0,04501 olarak görülmüştür.

STX Coin Nasıl Satın Alınır?

 1. STX Coin satın almak için öncelikle; Binance, Coinbase, vb. STX Coin listeleme yapan borsalarda ücretsiz hesap oluşturun.
 2. Hesabınızı aktifleştirmek için güvenlik sekmesini ziyaret ederek doğrulamaları tamamlayın.
 3. Hesabınıza para gönderin.
 4. Gönderdiğiniz bakiye tutarınca STX Coin alış emri oluşturun ve emrin gerçekleşmesini bekleyin.
 5. Gerçekleşen emirle birlikte borsa cüzdanı bakiyenize yansıyan STX Coin’i dilerseniz donanım cüzdanda saldırı riskine karşı koruyabilirsiniz.

Son Sözler

Yazımızda STX Coin geleceğine ilişkin uzman yorumları ve fiyat tahminlerine değinerek projeyi detaylıca inceledik. Stacks (STX) Coin, stake ve madencilik yolu ile BTC kazanma fırsatı sunan ve Bitcoin ağını güçlendirmeyi amaçlayan bir projedir. İlk SEC onayı alan kripto para birimi olarak öne çıkan STX Coin, yüksek arza sahiptir. Analistler ve uzmanlar projenin geleceğini iyi görürlerken, STX Coin’in fiyatının artışa geçmesini beklemektedirler.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

STX Coin’de beklentiler iyimserdir ve fiyatların artış yönünde ivme kazanması beklenmektedir. Kısa ve orta vadede STX Coin iyi bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

STX Coin Binance, Coinbase, Gate.io, KuCoin, vb. kripto para borsalarında listelenmektedir.

STX Coin toplam arzı 1,352,464,600 adettir. Toplam arzı ise 1.818.000.000 adettir.

Analistler, STX Coin geleceğine yönelik iyimserdirler. 5 yıllık süreçte 18 doların üzerinde fiyat hedefi paylaşarak STX Coin’i iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirmektedirler.

STX Coin’de yılsonu için en düşük 0,75 dolar, en yüksek 3,23 dolar olarak paylaşılmaktadır.

STX Coin’in kısa vadede 0,75 – 3,23 dolar arasında fiyatlanmasını bekleyen analistler, uzun vadede fiyat tahminlerini 18 doların üzerinde paylaşmaktadırlar.

STX Coin Muneeb Ali ve Ryan Shea tarafından kurulan New York merkezli Blockstack PBC şirketi tarafından geliştirildi.

STX Coin 16 Kasım 2021 tarihinde 3,61 dolar fiyatla tüm zamanların en yüksek değerine (ATH) ulaştı.

STX Coin yükselişi için uzmanlar, kripto piyasalarının düzeltme sürecinden çıkmasına işaret ederler. Ayrıca proje özelinde geliştiricilerin artabilecek ilgisi ve BTC kazanma fırsatı sunan pasif gelir yatırımcılarının katılımı ile STX Coin’in fiyatının artabileceği düşünülmektedir.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA