Contact us to AD (300x250)

ZEC Coin Geleceği Ne Olur? Zcash Yorum, Fiyat Tahmini 2023Ödemelere tam bir anonimlik kazandıran Zcash, geçmiş tarihlerdeki zirvesinden oldukça uzakta fiyatlanıyor. Yatırımcıların ilgisi ZEC Coin’e giderek artarken uzmanlar projenin geleceğini onlar için yorumladı. ZEC Coin için hazırlanan bu rehber yazımızda uzmanların proje hakkındaki görüşleri ile birlikte en çok merak edilen özellikleri ayrıntılı olarak ele alındı.

zec coin nedir, geleceği, yorum

Zcash (ZEC) Coin Nedir?

Zcash (ZEC) Coin, anonimlik ve mahremiyet odaklı merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Kendisini blockchain’in https’si olarak tanımlayan ZEC Coin, hassas bilgileri ifşa etmeden işlemleri doğrulayan zk-SNARK teknolojisini kullanan, düşük ücretlerle ve hızlı ödeme gerçekleştiren bir dijital para birimidir.

ZEC Coin Hangi Ülkenin, Kurucuları Kim?

Zcash, kriptografi ve bilgi güvenliği endüstrisinde 25 yılı aşkın tecrübesi bulunan Zooko Wilcox-O’Hearn tarafından 2016 yılında geliştirildi. Zcash’in gelişimi yine Wilcox-O’Hearn tarafından kurulan Electronic Coin Company (ECC) tarafından yönetilir. Geliştirici, projeyi merkezi olmayan yapıda geliştirmiştir. Bu nedenle ZEC Coin, herhangi bir ülkeye bağlı değildir.

Zcash Projesi ve Whitepaper

Zcash, takma ad kullanılarak işlem yapılan kripto para birimlerinin ulaşamadığı gizlilik düzeyine erişme hedefi doğrultusunda geliştirildi. Zcash’te geliştirici, hedeflediği anonimlik seviyesine ulaşmak adına ağdaki düğümlerin en hassas bilgileri ifşa etmeden doğrulamasını sağlayabilecekleri sıfır bilgi kanıtlama teknolojisi olan zk-SNARK’ı kullandı. Bu teknoloji ile Ethereum ve Bitcoin gibi kripto para birimlerinden farklı olarak ZEC Coin, halka açık bir blok zincirine işlemleri iletirken gönderen, adres ya da gönderilen tutar gibi bilgileri ifşa etmemektedir.

Şeffaf ve korumalı olmak üzere iki şekilde gönderimi yapılabilen ZEC Coin’in teknik ayrıntıları için rehber yazımızla birlikte https://z.cash/ adresi üzerinden temin edebileceğiniz proje whitepaper’ını inceleyebilirsiniz.

Zcash (ZEC) Coin Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 1 ZEC Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

ZEC Coin Yorum

Uzmanların ZEC Coin yorum ve görüşleri oldukça merak edilen sorular arasındadır. Yüzlerce kuruluşun halihazırda ödeme aracı olarak kabul ettikleri Zcash, hedeflenen kripto dönüşümü misyonu için geleneksel para birimlerinin en büyük rakiplerinden görülmektedir. Monero gibi önemli bir rakibe sahip olsa da ABD merkezli pek çok favori perakendeci tarafından kabulü, ZEC Coin’i güçlü kılmaktadır.

Büyük borsalarda listelenme başarısını da göstererek yüksek likidite kazanan Zcash, kripto para birimleri ile USD, EUR gibi itibari para birimlerine hızla dönüştürülmektedir. Hız ve gizlilik alanında önemli artılara sahip olan ZEC Coin, daha fazla benimsenme potansiyeli taşımaktadır.

ZEC Coin Geleceği

Zcash Coin geleceği yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. Gizliliği koruyan bir kripto para birimi olarak 2016 yılında macerasına başlayan Zcash, ekonomik sistemlere eşit erişim sağlama ve herkese ekonomik faaliyetleri katılma yeteneği verme misyonu ile kısa sürede beğenildi. İlk yılında değerini 5 bin dolar üzerine çıkaran Zcash, benzersiz yönleri ve sunduğu yenilikler ile uzmanlarca beğenildi. Eski zirvesinden uzakta seyretse de uzmanların geleceğini iyimser yaklaştıkları ZEC Coin geleceği için bahsettikleri önemli detaylar şu şekildedir:

 • Ürün ve hizmet ödemelerinde artan kullanımı ile benimsenmesi pek çok kripto para biriminden hızlı artabilir.
 • Gizliliği bir zorunluluk değil seçim hakkı olarak sunması, regülasyonların açık hedefine dönüşmeden büyümesini sürdürmesine yardımcı olabilir.
 • Sınırlı arza karşı çok sayıda borsa listelenmesi, talep artışına hızlı reaksiyon vermesine yol açar.
 • Büyüyen dijital ödeme pazarında gizlilik çözümleri ile en büyük dilimi alacak projeler arasında gösterilebilir.

Zcash Projesini Benzersiz Yapan Özellikler Nelerdir?

Zcash, en güçlü gizliliği sağlayan sıfır bilgili şifrelemenin yeni biçimi olarak geliştirilmiş zk-SNARK’ı kullanan ilk projedir. Ödemenin daha iyi, gizli ve anonim bir yolunu bulmak isteyen geliştirici, benimsediği sıfır bilgili şifreleme teknolojisi ile Zcash işlemlerinde miktar, adres veya göndericiye ait herhangi bir bilginin saklı kalmasını sağlamıştır. Gizlilik odaklı kripto para birimi olarak geliştirilen Zcash’in benzersiz yönlerine kısaca şu şekilde değinilebilir:

 • İşlemlerde bilgilerin gizli tutulduğu korumalı ve Bitcoin ile benzer şekilde herkesin ZEC işlemi detaylarını görebileceği şeffaf işlemler olmak üzere iki farklı işlem tipi mevcuttur.
 • Kullanıcılarına merkezi olmayan, izinsiz bir dijital para biriminin avantajları ile birlikte gizlilik hakkı sunar.
 • Zcash’te yenilik yapılması adına birden fazla bağımsız kuruluş finanse edilmektedir.
 • Ürün ve hizmet ödemelerinde kullanılmaktadır.

ZEC Coin Fiyat Tahminleri

Kripto analistlerinin tamamı, ZEC Coin’de yükselişin kısa ve orta vadede muhtemel olduğunu düşünürler. Analistlere göre Zcash’in görebileceği fiyat seviyeleri aşağıda paylaşılmaktadır:

 • Price Prediction ZEC Coin fiyat tahminleri yıl sonunda 117,34 dolar, 5 yıl sonra ise 770,87 dolardır.
 • Wallet Investor, 1 yıl içinde Zcash’te artışın devam edeceğini düşünerek fiyatların 89,39 dolara ulaşabileceği beklentisini paylaşmaktadır.
 • Coin Quora analistleri ZEC Coin’in bu yıl fiyatını 84,30 dolara, uzun vadede ise 173,60 – 298,40 dolar aralığına çıkarabileceğini tahmin eder.
 • DigitalCoin ZEC Coin fiyat tahmini: Yıl sonunda 84,64 dolar fiyat hedefi öngördüğü Zcash’te uzun vade için 156,47 dolarlık fiyat tahmini paylaşmaktadır.

Zcash Alınır mı, Güvenilir mi?

Zcash ağında güvenlik, Bitcoin ile benzer SHA-2 algoritma grubu ile sağlanır. İş kanıtı SHA-256 karma işlevi ile ağı güvenceye alırken, işlemlerin güvenliği z-SNARK görev alanındadır. Büyük borsa listelenmeleri ve ürün/hizmet ödemelerinde kullanım adına desteklenmesi ile Zcash projesi güvenilirlik yönünden önemli bir artıya sahiptir.

Öte yandan 2016 yılındaki dört haneli dolar değerine işaret eden ATH ve mevcut fiyatlar göz önüne alındığında, kripto para birimlerinin riskli doğası göze çarpar. Bu nedenle yatırımcıların proje teknik detayları ile birlikte olabildiğince timing’e önem vermesi gerekir. Timing ise gerçek anlamda mümkün değildir. Bu nedenle Zcash pozisyonları açılırken teknik analize bağlı olarak pozisyon alımı, stop loss seviyelerinin belirlenmesi ve risk analizi yapılması gereklidir.

Stacks Coin Nedir? STX Coin Yorum, Geleceği ve Fiyat Tahminleri

ZEC Coin Avantaj ve Dezavantajları

Zcash projesinin artıları ve eksileri aşağıda irdelenmiştir:

Avantajları:

 • Zcash işlemleri hızlı ve anonimdir.
 • Büyük markalar ödeme aracı olarak Zcash’e destek verir.
 • JPMorgan Chase gibi önemli kuruluşlarca teknolojisi blok zinciri yazılımlarına dahil edilmiştir.
 • Madencilik yolu ile gelir elde edilebilir.
 • 21 milyon maksimum arzı deflasyonisttir.
 • İsteğe bağlı sunulan şeffaf işlem ile kanuni kısıtlamalara takılmadan kullanımının önü açılmıştır.
 • Büyük kripto para borsalarında listelenmektedir.

Dezavantajları:

 • Fiyatlarda görülen aşırı dalgalanma nedeniyle risk düzeyi yüksek bir yatırım aracıdır.
 • Monero gibi gizlilik odaklı önemli bir proje ile rakiptir.
 • Sağladığı gizlilik nedeniyle yasa dışı işlerle uğraşan kitlelerce kullanıma açıktır.

ZEC Coin Hangi Borsalarda Var?

ZEC Coin listelenen kripto borsalarının bir kısmı aşağıda sıralanır:

 • Binance
 • Kraken
 • Huobi Global
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Gate.io
 • Gemini
 • Bitfinex
 • Poloniex
 • OKX

Zcash (ZEC) Piyasa Bilgileri

ZEC Coin toplam arzı 15,897,963 adet olup maks arzı 21.000.000 adettir. Güncel piyasa değerleri için şu kaynağa göz atabilirsiniz. ZEC Coin, 29 Ekim 2016 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan $5.941,80 fiyatına ulaşmıştır. ZEC Coin’de tüm zamanların en düşük seviyesi (ATL) ise 13 Mart 2020 tarihinde $18,94 olarak görülmüştür.

ZEC Coin Nasıl Satın Alınır?

 • Zcash satın almak için öncelikle; Binance, OKX, Bittrex, vb. ZEC listeleme yapan kripto borsalarında hesap açın.
 • Hesabınızı borsa tarafından istenen doğrulamaları tamamlayarak aktifleştirin.
 • Zcash yatırımı için ayırdığınız tutarı borsa cüzdanınıza transfer edin.
 • Kripto para alım ve satım menüsü üzerinden ZEC Coin alış emri oluşturun.
 • Gerçekleşe emir sonrası borsada tutabileceğiniz ZEC Coin’i alternatif cüzdan seçeneklerine aktararak saklayabilir ya da ürün/hizmet ödemelerinde kullanabilirsiniz.

Son Sözler

Yazımızda ZEC Coin geleceğine ilişkin yorum ve detaylar paylaştık. Zcash (ZEC) Coin finansal gizliliğin önemini fark eden uzmanlarca geliştirilmiş ve korumalı işlemler ile finansal bilgileri gizli ve kullanıcı kontrolünde tutan bir kripto para birimidir. Önemli perakendecilerin ödeme aracı olarak kabul ettikleri Zcash, henüz geliştirildiği 2016 yılında değerini 5 bin dolar üzerine taşımayı başarmıştır. Önemli borsa listelenmeleri ile popülerliğini artıran ve 21 milyon adet sınırlı arzı ile öne çıkan ZEC Coin, analistlere göre mevcut fiyatından yükselişe geçme potansiyeli taşımaktadır.
Sıkça Sorulan Sorular

ZEC Coin’de beklentiler olumludur. Ürün ve hizmet ödemelerinde daha fazla kendisine kullanım alanı bulması beklenen ZEC Coin’in kısa ve orta vadede fiyatını artıracağı düşünülmektedir.

ZEC Coin Binance, Gemini, Coinbase, KuCoin, vb. büyük kripto borsalarında listelenir.

ZEC Coin toplam arzı 15,690,738 adet olup maks arzı ise 21 milyon adettir.

ZEC Coin piyasa uzmanlarına göre iyi bir yatırım aracıdır. Kripto analistleri uzun vadede Zcash fiyatının 770 dolara ulaşabileceğini öngörürler.

ZEC Coin’in yıl sonunda fiyatını en az 84,30 dolara, en fazla ise 117,34 dolara çıkarabileceği öngörülmektedir.

ZEC Coin’de kısa vade için fiyat tahminleri 84,30 – 117,34 dolar aralığında değişir. Uzun vadede ise en az 156,47 dolar en fazla 770,87 dolar fiyat tahminleri paylaşılmaktadır.

Zcash, 2016 yılında bilgisayar uzmanı ve girişimci Zooko Wilcox-O’Hearn tarafından kuruldu.

ZEC Coin, 29 Ekim 2016’da 5.941,80 dolar fiyatla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

ZEC Coin yükselişi önündeki en büyük motivasyon, artan kullanım oranıdır. ABD dışında farklı perakendeciler ve tüccarlardan gelecek destek ile fiyatını artırabileceği düşünülmektedir.