Contact us to AD (300x250)

Analistlerden DOT Coin Geleceği 2023 - Polkadot Fiyat Tahmini Ve DOT YorumlarıPolkadot'u (DOT) anlamak için önce programlanabilir blok zincirleri fikrini anlamamız gerekir. Programlanabilir blok zincirleri, uygulamaların ve diğer kripto para birimlerinin oluşturulabileceği ekosistemlerdir. Ethereum (ETH), şu anda kripto para birimi endüstrisindeki en büyük programlanabilir blok zinciridir.

State of the Dapps'e göre, merkezi olmayan uygulamaların (Dapps) %80'inden fazlası kendi ağı üzerine kuruludur. Fakat Ethereum ağı dramatik büyümesine ayak uyduramadı. Ethereum 2.0'a (ETH2) yükseltilene kadar sistem yavaş, sıkışık ve pahalıdır. Ayrıca, diğer ağlarla iyi çalışmaz.

İşte Polkadot bu noktada devreye girer. Polkadot, yalnızca daha hızlı ve daha ölçeklenebilir olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer ağlarla çalışmak üzere tasarlanmıştır. Polkadot’un iddiasını ne kadar yerine getireceğini yakında göreceğiz. Peki, uzmanlar Polkadot (DOT) Coin geleceği ile ilgili neler düşünüyor, ayrıntılar yazının devamında!

Polkadot (DOT) Coin Nedir?

Polkadot, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve yenilik için en sağlam platformu sunma yolunda ilerleyen bir platformdur. Bu platform, merkezden yönetilmeyen internet sitelerini veya halka açık ağları birbirine Blockchain ile bağlamayı amaçlar.

dot coin nedir

Polkadot, bağımsız işlem gören Blockchain ağlarını birbirine bağlayarak güvenli bir şekilde bilgi alışverişi yapma üzerine kuruludur. DOT Coin ise Polkadort sisteminde kullanılan bir kripto paradır. DOT Coin, sistem içinde farklı amaçlara hizmet eder. En önemli özelliği Polkadot sisteminin devamlılığını sağlamaktır. Staking ve yapılan diğer işlemlerde kullanılabilen DOT Coin, aynı zamanda yatırım aracı olarak değerlendirilebilir.

DOT Coin Hangi ülkenin, Kime Ait?

DOT madeni para, 2016 yılında Web3 vakfı tarafından kurulan Polkadot blok zincirinin yerel tokenidir. İsviçre merkezli bu kar amacı gütmeyen kuruluşun kurucuları, Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood, blok zinciri araştırmacısı Robert Habermeier ve teknoloji direktörü Peter Czaban'dır.

Güncel Polkadot Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 1 DOT Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

Polkadot Projesi ve Whitepaper

Polkadot hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için projenin Whitepaper dokümanına göz atabilirsiniz. Polkadot whitepaper teknik dokümanı sistemin çalışma prensipleriyle ilgili bilgiler verir. Aynı zamanda hedef ve amaçları hakkında da detaylar sunar. Polkadot Whitepaper teknik dokümanı, sistenin geliştiricileri tarafından hazırlanmıştır. Polkadot DOT teknik incelemelerini https://polkadot.network/ adresinden görüntüleyebilir ve ücretsiz indirebilirsiniz.

Polkadot nasıl çalışır?

Polkadot, Nominated Proof-of-Stake (NMoS) adı verilen Proof-of-Stake (PoS) konsensüsünün değiştirilmiş bir biçimini kullanır. Bu, yerel parayı, DOT'u stake eden birinin verileri doğrulayabileceği, doğrulayıcı olarak hizmet edecek kişileri aday gösterebileceği, ağı denetleyebileceği veya parachain tarihini düzenlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir.

DOT sahipleri paralarını ağdaki değişiklikleri oylamak, konsey üyelerini (belirli oy ayrıcalıklarına sahip) seçmek ve hatta konsey tarafından atanan bir teknik komiteyi desteklemek için kullanabilirler. Madeni para, Binance gibi uluslararası kripto para borsalarından birinden alınabilir.

DOT, Ağustos 2020'de yeniden adlandırıldı. Bu, fiyatın aslında 100 kat düştüğü anlamına geliyordu. Bu ilk başta felaket gibi görünse de, hiçbir şeyi etkilemedi. Fiyat düşerken, tutulan DOT insanlarının miktarı 100 kat arttı, bu da kimsenin finansal olarak kaybetmediği ve herkesin daha önce sahip olduğu ağa aynı miktarda sahip olduğu anlamına geliyordu.

DOT Coin Yorum

Polkadot'un arkasındaki fikir, kullanıcıların kendileri tarafından oluşturulan diğer blok zincirlerini desteklemeye yardımcı olan bir blok zinciri oluşturmaktır. Polkadot'un kendisi iki tür blok zincirini sürdürür. Aktarma zinciri adı verilen ve üzerinde işlemlerin kalıcı olduğu ana zincir vardır. Diğer zincir tipine parachain denir. Parachain'ler, Polkadot kullanıcıları tarafından oluşturulur ve geçiş zincirine bağlanır ve kullanıcı tarafından oluşturulanların ana zincirin güvenliğinden faydalanmasına olanak tanır.

Analist ve uzmanlar DOT yorumlarında, projeyi teknik açıdan detaylı olarak ele aldı. İşte o inceleme sonuçları;

 • Polkadot: Heterojen bir çok zincirli çerçeve vizyonu 21 sayfa uzunluğundadır. 2016'da yayınlanan makale, protokolün geliştirilmesinin ardındaki teknik vizyonu ve mantığı özetlemektedir.
 • Beyaz kitap şöyle açıklıyor: “ Blockchain'ler, 'Nesnelerin İnterneti' (IoT), finans, yönetişim, kimlik yönetimi, web ademi merkeziyetçiliği ve varlık takibi dahil olmak üzere çeşitli alanlarda büyük fayda vaadi gösterdi.” Ölçeklenebilirlik, yalıtılabilirlik, geliştirilebilirlik, yönetişim ve uygulanabilirlik dahil olmak üzere “mevcut teknolojinin önemli ölçüde gerçek dünya dağıtımında” beş temel başarısızlığı ele almaya devam ediyor.
 • Kendisini diğer protokollerden farklılaştırma açısından şöyle diyor: “Katılımcılar, standart bir blok zinciri tasarımından gelen mevcut kullanıcılar için tipik bir maliyet olmaksızın olağanüstü ücretsiz bir şekilde genişletilebilen genel bir sistem oluşturmak için aydınlanmış kişisel çıkarlar içinde çalışıyorlar.”

Polkadot'un kendisini diğer protokollerden ayırması açısından teknik incelemede şu ifadeler yer almaktadır: "Katılımcılar, son derece özgür bir şekilde ve mevcut kullanıcılar için bir standarttan gelen tipik maliyet olmadan genişletilebilen genel bir sistem oluşturmak için aydınlanmış kişisel çıkarları doğrultusunda çalışırlar." blok zinciri tasarımı.” Uzman ve analistler, Polkadot yorum ve analizlerinde, projenin ilerleyen dönemlerde daha da güçleneceğinden bahsetti.

DOT Coin Geleceği

DOT Coin geleceği ile ilgili detaylı inceleme yapan uzmanlar proje hakkında iyimser olduklarını belirttiler. Polkadot'un arkasındaki fikir, kullanıcıların kendi oluşturdukları diğer blok zincirlerini desteklemeye yardımcı olan bir blok zinciri oluşturmaktır. Polkadot'un kendisi iki tür blok zincirini sürdürüyor. İşlemlerin kalıcı olduğu röle zinciri adı verilen ana zincir var. Diğer zincir tipine parachain denir. Bu zincirler Polkadot kullanıcıları tarafından oluşturulur ve röle zincirine bağlanır ve kullanıcı tarafından oluşturulanların ana zincirin güvenliğinden faydalanmasını sağlar. Polkadot (DOT) Coin, gelecek yıllarda oldukça popüler kripto para birimlerinden biri olabilir.

Uzmanların Polkadot (DOT) Coin Fiyat Tahminleri

 • TradingBeasts'e göre, Polkadot fiyatı peyderpey yükselebilir. 2023'ün sonunda, Polkadot fiyatının yaklaşık olarak 45 dolar olması bekleniyor.
 • Walletinvestor analistleri Polkadot Fiyat Tahmini: DOT Coin fiyatı önümüzdeki yıl 100 dolara çıkabilir. 2026'nın sonunda ise 1 DOT Coin tam 280 dolardan işlem görebilir.
 • Ripplecoinnews.com platformunun incelemesinde ise Dot Coin'in 2023 yılı sonunda 55 doları aşacağı belirtiliyor.
 • CoinArbitrageBot'un tahminine göre Polkadot 2023'de 58 dolara, 2024'te ise 155 dolardan işlem görebilir.
 • Kripto para analiz platformu walletinvestor.com, uzun vadede DOT Coin fiyatını katlayacağını düşünüyor. Eylül 2021’de 34 dolarlık bir değere sahip olan DOT Coin, walletinvestor.com’a göre 4 yıl içinde 155 dolardan işlem görebilir.
 • Coinpedia.org platformu ise Dot Coin'in daha yüksek işlem oranları ile yatırımcıları etkileyeceğini düşünüyor. Eğer palkadot yarattığı etkiyi ileri seviyeye taşırsa 2022'nin sonunda 54 dolarlık bir değere sahip olabilir.
 • Coinpriceforecast analistleri, DOT fiyatının 2023 sonunda 34$ civarında toparlanacağına ve 2025 sonuna kadar fiyatın $62 ulaşmasının beklendiğine inanıyor.
 • DigitalCoinPrice uzmanlarına göre DOT fiyatı 2023 yılı sonunda 21$'dan işlem görebilir. Ancak DigitalCoinPrice uzmanları DOT fiyatının toparlanma evresine girerek 2 yıl içinde 46.53$'a ulaşmasını bekliyor.

Dogecoin Coin Geleceği ne olur? Analistlerin DOGE Coin Yorum ve Tahminlerini Oku

Polkadot Anlaşmaları

Polkadot, şu ana kadar büyük bir yankı uyandıracak anlaşmaya imza atmadı. Fakat yine de bazı ortaklıklar ile dikkat çekiyor. Bu ortaklıklardan biri Tether platformunun coini olan USDT Coin’i ilgilendiriyor. Polkadot ağı üzerinde USDT Coin kullanıma açıldı ve yeni protokoller ile USDT ile entegre hale getirildi.

Polkadot’un aynı zamanda Cream Finance kredi platformuyla da anlaşması bulunuyor. Yapılan anlaşma ile Polkadot kullanıcıları, kredi ve teminat gibi finansal işlemlerini yapmak için Cream Finance hizmetlerini kullanabilecek.

Polkadot (DOT) Haberleri

PolkaDot Coin ile ilgili çeşitli haberlere dijital medyada denk geliyoruz. Aşağıda DOT Coin ile ilgili farklı kaynaklardaki haberlere kısaca değindik:

 • Altyapısını geliştirmeye devam eden PolkaDot Coin, farklı konu başlıklarıyla gündeme geliyor. Dolayısıyla pokadot’un kaydettiği aşamaları dijital medyada okuyoruz. 2021 yılının ortalarında Polkadot sisteminin beşinci ve son aşamasının başladığı duyurulmuştu.
 • Polkadot ile ilgili önemli gelişmelerden biri de ABD’nin en büyük kripto borsası olan Coinbase Pro platformunda listelenmesi olmuştu. Polkadot’un Coinbase Pro’da yer alması önemli bir haber olarak basına yansıdır.
 • Polkadot’un Coinbase Pro’da listelenmesi ise fiyatında önemli bir artışa neden oldu. Coinbase’de listelenen Polkadot’un değerinin %35 oranında artması da önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.
 • Polkadot’un anlaşmaları da önemli haberler arasında yer alıyor. Merkeziyetsiz finans platformu Cream Finance, kredi hizmetlerini Polkadot’un sözleşme platformu Moonbeam ile entegre hale getirmesi de önemli haberler arasında yer aldı.

DOT Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Neler?

Polkadot, yeni bir dönem başlatma hedefini gerçekleştirecek mi? Bu sorunun cevabı ekibin çalışmasına bağlı. Fakat Polkadot’un sunduğu avantajlar hedefini gerçekleştirme konusunda iddiasını da ortaya koyuyor.

 • Diğer Ağlarla Çalışma: Polkadot yalnızca daha hızlı ve daha ölçeklenebilir olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer ağlarla çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu, geliştiricilerin örneğin hem Ethereum hem de Bitcoin blok zincirini kullanan uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.
 • Tıkanıklığı Azaltma: Polkadot'un parachainleri tıkanıklığı azaltır. Tüm uygulamaları tek bir ağ üzerinden zorlamak yerine, Polkadot'ta her uygulamanın ana zincire geri bağlanan kendi mini blok zinciri - veya parachain - vardır. Bu altyapı hız konusunda oldukça iyi performans verir.
 • Güvenilir Mimari: Firmanın güvenilir, ergonomik ve uyarlanabilir mimarisi, akıllı sözleşme platformları dahil olmak üzere önemli uygulamaları kolaylaştırır. Bu şekilde geliştiriciler, özel bir blok zincirinden izin verilen verileri alan ve bunu genel bir blok zincirinde kullanan yeni nesil uygulamalar oluşturabilir.
 • Hızla Büyüyen Ekip: Electric Capital'in raporuna göre, Polkadot'un geliştirme topluluğu 2020 yılında 195 kişiden 2020'de 280 kişiye yükseldi. neredeyse ikiye katladığını gösterdi. Yönetim ekibindeki bu artış, Polkadot'un büyümesinin ve popülaritesinin bir göstergesi.

Avantajlarının yanı sıra Polkadot'un bazı eksilerinden de söz edebiliriz. İşte Polkadot platformunun bazı eksileri:

 • Güçlü Rakipler: Akıllı sözleşme topluluğu için pazar payı kazanmak söz konusu olduğunda, Polkadot biraz zorlanabilir. Şu anda birçok akıllı sözleşme platformu var ve hepsi kripto dünyasında dikkat çekiyor. Cardano'dan Ethereum'a uzanan güçlü altyapılar Polkadot'un başarısını gölgeleyebilir.
 • Beklentileri Karşılamama Riski: Polkadot akıllı sözleşmeler için önemli bir çözümde bulunmazsa lansmandan sonra blok zincirinin beklendiği gibi gelişmesi zor olacaktır. Polkadot, hızlı çözümler geliştiremezse potansiyeli nedeniyle yükselen, ancak tüm vaatleri yerine getirmeyen başka bir token olmaya devam edecek.

Polkadot’un eksilerini bu şekilde ifade edebiliriz. Fakat uzmanlar Palkadot’un olumsuz yanlarından söz etmek için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

DOT Coin Alınır Mı, Güvenilir Mi??

DOT Coin, henüz potansiyelini göstermeyen bir proje. Fakat özelliklerini ve hedeflerini dikkate alırsak göre Blockchain teknolojisi içinde önemli bir yere sahip. DOT Coin’in ne yapacağını ve Blockchain sistemine tam olarak nasıl bir çözüm getireceğini net olarak kestiremiyoruz. Ancak Polkadot geliştiricileri, eksiklikleri gidererek sistemin altyapısını kusursuza yakın bir hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Polkadot (DOT Coin) şimdilik umut veriyor fakat gelecekte nasıl bir konumda olacağına yine kendi sistem altyapısı karar verecek. Eğer sistemin sunacağı çözüm, kullanıcıların hoşuna giderse değerini her geçen katlayabilir. Bu da yatırımcılar için ciddi alım fırsatları yaratabilir. Şu anki gelişmelere göre DOT Coin, iyi bir ivme kazanmış durumda. Kripto para piyasasının gelecek vaat eden altcoinlerinden biri olarak yatırımcılarını uzun vadede memnun edecek gibi görünüyor.

Dikkat: Burada yer alan ifadeler, yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Piyasayı iyi takip etmeden ve ayrıntılı bilgi edinmeden işlem yapmayın. Yatırım tavsiyesi için yatırım danışmanlığı hizmeti veren profesyonellerle iletişime geçebilirsiniz.

DOT Coin Hangi Borsalarda Listeleniyor?

DOT Coin’in listelendiği borsalar şunlardır: Binance, Gate.io, Coinbase, Kraken, HitBTC, Coinbase, Tokyocrypto, KuCoin, Uniswap, Huobi Global, WazxirX, BTCEX, CoinDCX, CoinEx, Hotbit, Bitget, Nominex, Crypto.com, MEXC.

DOT Coin Piyasa Bilgileri

DOT Coin Toplam Arz 1,265,088,806 adettir ve sürekli güncellenmektedir. Güncel piyasa bilgilerini Coinmarketcap üzerinden takip edebilirsiniz. DOT Coin 04 Kas 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek değeri olan (ATH) $55 fiyatına ulaşmıştır. Tüm zamanların en düşük değeri 20 Ağu 2020 tarihi itibarı ile (ATL) 2,69 Dolar'dır.

DOT Coin Nereden Satın Nasıl Alınır?

Polkadot (DOT) Coin satın almak için Binance veya Coinbase gibi işlem hacmi yüksek ve güvenilir kripto para borsaları tercih edilebilir.

Polkadot satın almak için tercih edeceğiniz yöntemler şunlardır:

 1. Banka hesabı veya kredi kartı
 2. Üçüncü taraf ödeme metodu
 3. P2P yöntemi

Özet olarak

Yazımızda, Polkadot geleceği ile ilgili uzman yorumlarına ve tahminlerine yer verdik. Ethereum blok zinciri, kripto para evreninde önemli dokunuşlara imza atan güçlü bir altyapı olarak varlığını sürdürüyor. Özellikle akıllı sözleşme ve DEFI uygulamalarının ciddi bir devrim yaratacağı söylenmektedir. Diğer yandan Ethereum altyapısını daha da güçlendirmeye çalışan kripto altyapı projeleri de dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

Polkadot, bu projelerden biri ve Ethereum’dan daha iyi bir altyapı vaat ediyor. Polkadot platformunun para birimi DOT Coin ise değerini artırma potansiyelini taşıyan bir altcoin olarak dikkat çekmiş durumda. Polkadot platformu hedeflediği başarıyı gerçekleştirmeye yaklaştığı her an DOT Coin’in de değerinde de artış görüyoruz. Eğer proje çözüm üretirse DOT Coin, kısa zamanda en iyi kripto paralar sıralamasında üst sıralara tırmanabilir.
Sıkça Sorulan Sorular

Polkadot (DOT) Coin için yıl sonu fiyat tahmini gerçekleştiren CoinPriceForecast, DOT Coin fiyatının 2023 yılı sonuna kadar 38 dolar civarında olmasını bekliyor.

CoinPriceFrecast sitesinin son uzun vadeli Polkadot fiyat tahminine göre DOT Coin fiyatının 2023 ortalarında 50 dolar civarında olması bekleniyor. 2023 Yılı sonlarına doğru ise 75 Dolar civarına tırmanması bekleniyor. Bir sonraki yılda ise 100 Dolar civarı olabileceği belirtiliyor.

Hayır, DOT Coin altyapısında kullanılan NPoS konsensüs algoritması sebebi ile Polkadot madenciliği yapılamamaktadır.

Polkadot projesi, kullanıcı dostu, işlevsel ve merkeziyetsiz ağ oluşturmak için kurulmuş İsviçre Ülkesine ait Web3 Vakfı'nın ilk projesidir.

Kripto para sektörünün gelecek vadeden ve popüler kripto para birimlerinden biri olan Polkadot (DOT) Coin, İsviçre merkezli Web3 Vakfı'na ait bir kripto paradır. DOT Coin, 2020 Yılında ortaya çıkmıştır.

Polkadot, 04 Kas 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek değeri olan $55 fiyat bandına ulaşmıştır.

Uzmanlara göre Polkadot projesi oldukça sağlam ve popüer bir altyapıya sahip. Dolayısıyla bu durum DOT Coin geleceğinin oldukça parlak olabileceğinin işareti.