Contact us to AD (300x250)

Helium (HNT) Nedir? 4 Analistten HNT Coin Geleceği, Yorum, Fiyat TahminiGeleceğin dünyasını şekillendirecek Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazların iletişim yeteneklerini geliştirmek adına kurulan Helium projesi, zirve fiyata göre çok çok düşük kabul edilen fiyatlaması ile dikkat çekiyor. Uzmanların HNT Coin geleceğine yönelik beklentilerine yer verilen Helium projesinin analistlerce nasıl değerlendirildiğini merak eden okurlarımız için tüm ayrıntılar rehber yazımızda.

hnt coin geleceği, yorum, fiyat tahmini

Helium (HNT) Coin Nedir?

Helium, nesnelerin interneti (IoT) teknolojisine sahip cihazlar için merkeziyetsiz ve eşler arası kablosuz blockchain tabanlı bir ağdır. Düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleri ile iletişim kurmalarını ve veri aktarmalarına izin veren Helium ağının yerel token’i HNT Coin’dir. HNT Coin ağın çalışması ve işlerliğini sağlayan yerel kripto para birimidir.

HNT Coin Hangi Ülkenin, Kurucuları Kim?

Helium aktif bir e-Spor takımı ve oyun geliştirme geçmişine sahip Amir Haleem, 90’lı yılların sonunda Napster’i geliştiren Shawn Fanning ve reklam optimizasyon şirketi Where’in geliştiricisi Sean Carey tarafından 2013 yılında kuruldu. Yapılan açıklamaya göre Helium ekibinin kalan üyeleri; radyo ve donanım, eşler arası ve blockchain teknolojileri konusunda deneyimli isimlerde oluşmaktadır. HNT Coin ise Ekim 2022 itibari ile kripto para borsalarında boy gösterdi.

Helium Projesi ve Whitepaper

Helium projesinin amacı, mevcut kablosuz bağlantılardaki altyapı eksiklerini tespit ederek gelecek için IoT iletişimini hazır etmektir. IoT cihazların iletişim yeteneklerini geliştirmeye odaklanan geliştiriciler, kablosuz ağ geçici ve madencilik donanım birleşimi olarak Hotspot’u geliştirdiler. Katılımcılar Hotspot’ları satın alarak ya da kendi Hotspot’larını geliştirerek ağa katılabilmektedir. Madenciliği yapılabilen ve kedine özgü ödüllendirme sistemine sahip konsensüs mekanizması ile dikkat çeken Helium projesi whitepaper’ına http://whitepaper.helium.com/ adresi üzerinden ulaşılabilir.

Helium (HNT) Coin Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 1 Helium (HNT) Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

HNT Coin Yorum

Uzmanlar, HNT Coin yorum ve öngörülerinde, projeye umut ile baktıklarını belirttiler. Zira HNT Coin güçlü bir projenin yerel belirtecidir. Bir dönem kripto arenasında resmen fırtına gibi esen HNT Coin, zorlu kripto kışı nedeniyle ATH’ın %1’ine kadar düşerek büyük kayıplar yaşadı. Token geleceğine yönelik beklentilerine büyük bir darbe vuran bu fiyatlama ise projenin sahip olduğu teknolojilerin yok olduğu anlamına gelmemektedir.

Geleceğin dünyasında IoT teknolojisinin her ev ve ofise girmesi beklenmektedir. Bu anlamda IoT cihazlara veri tedariki gerekmesi ve aralarında iletişim kurulma ihtiyacı, Helium projesini öne çıkarır. Uzmanlar ve analistler, Helium projesini yorumlarken, proje geleceğini olumlu değerlendirerek, HNT Coin’in bu popülerlikten olumlu etkileneceğini düşünürler.

HNT Coin Geleceği

Helium, geleceğin dünyasını hedef alarak farklılaşmakla birlikte geniş bir kurumsal kitle tarafından kullanımı neredeyse garanti altına aldı. Geleceğin dünyasını şekillendirecek iki projeden birisi olarak öne çıkan Nesnelerin İnterneti teknolojisine yönelik iletişim becerilerini hedef alan proje, uzmanlarca beğenilmekte ve yakından izlenmektedir. Analistler HNT Coin geleceğine umutla baktıklarını belirtiyorlar. Uzmanlar, projenin şu nedenlerden kaynaklı olarak ilerleyen günlerde daha geniş bir kitle tarafından benimseneceğini düşünmektedirler:

 • Daha düşük güç tüketimine yönelik benzersiz teknoloji, verimlilik anlamında önemli bir avantaj sağlar.
 • Mali teşvikler yolu ile daha fazla veri tedarik edilmesini destekleyen Helium, IoT cihazlar için en çok tercih edilecek projeler arasında değerlendirilmektedir.
 • Projenin güvenilirliğine ek olarak büyük borsa listelenmeleri ve düşük token arzı, olası talep artışlarında HNT Coin fiyatının hızla artmasını tetikleyecektir.
 • Ağa katılım için Hotspot satın alımı yeterlidir ve bu denli kolay bir katılım süreci sunması, teknoloji geliştiricilere ek olarak pasif gelir elde etmek isteyen yatırımcıların da yollarını Helium ile kesiştirecektir.

Yukarıda sıralanmış sebeplerden dolayı Helium (HNT) Coin geleceği, oldukça parlak olarak değerlendirilmektedir.

Helium Projesini Benzersiz Yapan Özellikler Nelerdir?

2013 yılında IoT çerçevesinde altyapı kurma süreci başlangıç aşamasında olan projede geliştiriciler, merkeziyetsiz özelliği kazandırmayı planladılar ve “Halkın Ağı” olarak isimlendirdikleri projeyi blockchain teknolojisi ile güçlendirdiler. Madencilik konsensüs seçimi, cüzdan güvenlik önlemleri ve farklı token üretim yöntemi ile dikkat çeken Helium projesinin benzersiz yönleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağ katılımcıları ağa katkı sağlamak ve HNT üretmek için kablosuz ağ geçidi ve madencilik donanımı birleşimi olan Hotspot’ları satın almalı ya da kendi Hotspot’larını geliştirmelidirler.
 • Kapsama ispatı (Proof-of-Coverage) konsensüs mekanizması ile düğümlerin sunduğu bağlantı kalitesi değişkenlerini hesaplar.
 • Kullanıcılarca ödenecek işlem ücretlerinde HNT Coin’e ek olarak Data Credits adı verilen farklı bir token kullanılabilmektedir.
 • Token sahipleri tarafından platform tarafından sunulan cüzdan, asimetrik anahtarlar ile kişisel anahtar güvenliğine yardımcı olur.

HNT Coin Fiyat Tahminleri

HNT Coin, analistlerin yükseliş beklediği kripto para birimleri arasında yer alır. Token geleceğine yönelik dört analistçe paylaşılan HNT Coin fiyat tahminleri şu şekildedir:

 • Price Prediction HNT Coin için yıl sonu 13,76 dolar fiyat tahmini paylaşırken, hedef fiyatını 5 yıl sonrası için 95,42 dolara güncellemektedir.
 • Tech News Leader 1 yıl içinde HNT Coin fiyatının 15,25 dolara, 5 yıl sonra ise 44,12 dolara yükselmesini öngörmektedir.
 • DigitalCoin kısa vadede 29,30 dolar fiyat tahmini yayımladığı HNT Coin’de uzun vadeli hedefini 36,39 dolar olarak paylaşır.
 • Trading Beast analistleri yılsonunda 9,38 dolar hedef fiyat paylaştıkları HNT Coin’de 3 yıl sonrası için 20,15 dolar tahmin paylaştı.

Helium Alınır mı, Güvenilir mi?

Helium, kapsama ispatı (PoC) isimli bir konsensüs algoritması kullanmaktadır. Bu algoritma ile madenciler, işlem doğrulaması ile üretime verdikleri katkı ve sağladıkları istikrara göre ödüllendirilmektedirler. Ayrıca token sahipleri için platform tarafından sunulan cüzdan, kullanıcılara ait kişisel anahtar güvenliğine yardımcı olmak adına simetrik anahtarlar kullanmaktadır.

Güçlü teknolojisi ve geliştiricilerin ifade ettiği gibi kendisini “Halkın Ağı” olarak görmesi, projenin geniş bir coğrafyaya hitap ettiğini gösterir. Güvenlik ve ödüllendirme sistemleri ile de beğenilen proje için sektör beklentileri olumludur. Fakat yatırımcılar bunlarla yetinmek yerine teknik analize göre mevcut riskleri saptayarak yatırım yapmalıdırlar.

Terra Coin Nedir? LUNA Coin Yorum, Geleceği ve Fiyat Tahminleri

HNT Coin Avantaj ve Dezavantajları

HNT Coin avantaj ve dezavantajları aşağıdan takip edilebilir:

Avantajları:

 • Madencilik yolu ile pasif gelir elde edilebilir.
 • HNT Coin düğüm kurabilmek adına stake edilmektedir.
 • IoT cihazlar arası haberleşmeyi sağlayan altyapısı düşük güç tüketir.
 • Büyük kripto para borsalarında HNT Coin listelenmektedir.
 • 223 milyon HNT Coin ile sınırlandırılan maksimum arz deflasyonisttir.

Dezavantajları:

 • Fiyatlarında yaşanan keskin düşüş, HNT Coin’in geleceğine yönelik şüpheli yaklaşımları artırmıştır.

HNT Coin Hangi Borsalarda Var?

HNT Coin listelenen kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

 • Binance
 • KuCoin
 • FTX
 • Gate.io
 • Bybit
 • Crypto.com Exchange
 • WazirX
 • Pionex
 • Tokocrypto
 • LATOKEN

Helium (HNT) Piyasa Bilgileri

HNT Coin toplam ve maks arzı 223.000.000 adettir. HNT Coin, 12 Kasım 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan $924,77 fiyatına ulaşmıştır. HNT Coin’de tüm zamanların en düşük seviyesi (ATL) ise 10 Haziran 2020 tarihinde $4,24 olarak görülmüştür.

HNT Coin Nasıl Satın Alınır?

 1. HNT Coin satın almak için; Binance, KuCoin, WazirX, vb. HNT Coin listelenen kripto para borsalarının web siteleri ya da mobil uygulamaları aracılığı ile ücretsiz hesap oluşturun.
 2. Hesabınızı aktifleştirin.
 3. Hesabınıza para gönderin.
 4. Yatırım yapmak istediğiniz tutara göre HNT Coin alış emri oluşturun.
 5. Gerçekleşen emirle birlikte borsa cüzdan bakiyenize yansıyan HNT Coin’i dilerseniz donanım cüzdana aktarabilirsiniz.

Son Sözler

Yazımızda HNT Coin geleceği, fiyat tahminleri ve uzmanların Helium yorumlarına değinerek projeyi geniş bir perspektiften inceledik. Helium (HNT) Coin, Nesnelerin İnterneti teknolojisi kullanan cihazların iletişim yeteneklerine odaklanan popüler bir projedir. Veri tedariki adına sunduğu teşvikler ile sıyrılmayı başaran Helium, 223 milyon adet sınırlı arza sahip HNT Coin’i yerel token olarak kullanır. Analisler HNT Coin’in değer artışı yaşayacağını düşünerek projeyi iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirirler.
Sıkça Sorulan Sorular

HNT Coin beklentileri iyimserdir. Token fiyatının ilerleyen süreçte artacağı düşünülmektedir.

HNT Coin en popüler kripto para borsalarında listelenmektedir. Bunlardan bazıları; Binance, Tokorypto, LATOKEN, KuCoin, vb. kripto para borsalarında listelenir.

HNT Coin toplam arzı 223 milyon adettir. Maks arzı da 223 milyon adettir.

HNT Coin’in iyi bir yatırım aracı olduğu analistlerce düşünülmektedir. Orta ve uzun vadede token için öngörülen 95 dolar civarı fiyat tahminleri, HNT Coin’in iyi bir yatırım aracı olarak görüldüğünü doğrular.

HNT Coin’in yılsonunda analistlerce 9,38 – 29,30 dolar arasında fiyatlanması beklenmektedir.

HNT Coin’de kısa vadeli fiyat hedefleri 13 – 15 dolar etrafında şekillenirken, uzun vadede hedefler 95 dolara kadar uzanabilmektedir.

HNT Coin 2013 yılında Amir Haleem, Shawn Fanning ve Sean Carey tarafından geliştirildi.

HNT Coin 12 Kasım 2021 tarihinde 924,77 dolar fiyatla tüm zamanların zirvesine ulaştı.

HNT Coin yükselişi için IoT cihazların yaygınlaşması ve pasif gelir elde etmek isteyen katılımcıların ağa ilgi duyması gereklidir. Ayrıca kripto piyasalarının da görünümünün düzelmesi yükseliş sürecine katkı sağlayacaktır.