Contact us to AD (300x250)

Terra (LUNA) Nedir? 4 Uzmandan LUNA Coin Geleceği, Yorum Ve Fiyat Tahmini 2022Terra blok zincirinde yaşanan çöküş sonrası kurtarma planı olarak ortaya çıkan Terra 2.0, yeni bir hayal kırıklığı yaratarak arz fiyatının oldukça altına düştü. Eski şaşalı günlerinin oldukça gerisinde seyreden LUNA Coin geleceğinin uzmanların gözünde nasıl göründüğünü merak eden yatırımcılar rehber yazımızda, Terra projesi teknik detayları ile birlikte analistlerin 2022 fiyat tahminlerine ulaşabilirler.

luna coin geleceği, yorum, fiyat tahmini

Terra (LUNA) Coin Nedir?

Terra, Terra blok zincirinde yaşanan çatallanma sonucu ortaya çıkan ve Terra 2.0 olarak bilinen blok zinciri protokolüdür. USTC tarafından bozulan fiyat dengesi sonrası kurtarma planı olarak ortaya çıkan Terra ağının yerel token’i LUNA Coin’dir. LUNA Coin, Terra blok zinciri kullanıcılarının stablecoin’ler geliştirmesine olanak tanıyan ve Terra Classic olarak hayatını sürdüren ilk token’in yerini alan kripto para birimidir.

LUNA Coin Hangi Ülkenin, Kurucuları Kim?

Terra, 2018 yılının Ocak ayında Do Kwon ve Daniel Shin tarafından kuruldu. Mayıs 2022’de yaşanan Terra kazası sonrası yaşanan çatallanma ile Terra 2.0 hayata geçirildi. Geliştiriciler Güney Koreli olup Terra projesini Güney Kore merkezli olarak nitelendirmek mümkündür.

Terra Projesi ve Whitepaper

Terra projesi, kullanıcılarının stablecoin yaratmalarına olanak tanımak adına geliştirildi. Bu hedef doğrultusunda merkeziyetsiz bir blok zinciri projesi olarak geliştirilen Terra, son kriz sonrası yaşadığı çatallanma ile yoluna Terra 2.0 olarak devam etti ve yeni misyonu, geçmişte yol açtığı hasarları onarmak oldu. Büyük ölçüde güven kaybeden Terra ve geliştirici ekibi, çatallanma sonrası tüm odak noktasını kaybolan güveni yeniden kazanmaya çevirdi. Çöküşü tetikleyen UST sabit parasını Terra Classic’se bırakan ve pek çok DAPP’i Terra bünyesine taşınmayı ikna eden projenin teknik detayları için https://docs.terra.money/ adresi üzerinden ulaşılabilen whitepaper’a müracaat edebilirsiniz.

Terra (LUNA) Coin Fiyatı

Aşağıdaki tabloda 1 Terra (LUNA) Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

LUNA Coin Yorum

Uzmanlar, LUNA Coin yorum ve tahminlerinde bulunarak proje hakkında bilgiler verdiler. LUNA, kripto endüstrisinin tamamını etkileyen ve önemli yatırım şirketlerinin iflasına yol açan krizle hatırlanıyor. Kısa vadede imajını düzeltmesi neredeyse olanaksız olan projede mevcut yatırımcılar, geçmiş zararlarını çıkarmaya odaklanmış durumda.

Yatırımcıların zararlarını çıkarmak için olası maliyet düşürme çabaları, Terra fiyat artışı için tek önemli katalizör olarak görülüyor. Uzmanlar kısa vadede proje için olumsuz görüşler aktarırken uzun vadede atılabilecek doğru adımlar ile LUNA Coin’de bir nebze rahatlama beklenebilir.

LUNA Coin Geleceği

LUNA Coin geleceği kriz sonrası yeniden değerlendirmeye alındı ve uzmanların iyimser görüşlerini yerini olumsuzluğa bıraktı. Proje, güven kaybı nedeniyle önemli bir prestij kaybederken uzmanlar aşağıdaki kritik hususların altını çizmektedirler:

 • Kripto endüstrisi Terra’yı sadece olumsuz yönleri ile hatırlamakta ve kısa vadede bu görüş değişeceğe benzememektedir.
 • ABD ve Güney Kore’de devam eden soruşturmalar en büyük risk olarak görülmektedir.
 • Özellikle Do Kwon’un geçmiş tavırları da baz alındığında Terra’nın kriz soruşturmalarından paçayı kurtarabileceğine ihtimal verilmemektedir.

Terra Projesini Benzersiz Yapan Özellikler Nelerdir?

Terra 2.0, öncekinin aksine yoluna UST olmadan devam edecek. Merkeziyetsiz uygulamaları (DAPP’leri) ekosistemine katılmaya ikna eden ve önemli borsalarda yeniden listelenen Terra projesinin benzersiz özellikleri şu şekilde paylaşılabilir:

 • Terra çöküşü sonrası yeni Terra, topluluk oylaması ile hayata geçirildi.
 • Terra Foundation Labs cüzdanı tamamen kaldırılarak Terra’nın tamamen topluluğa ait olması sağlandı.
 • Airdrop yolu ile dağıtılan yeni LUNA Token, iki kerede paylaştırıldı.

LUNA Coin Fiyat Tahminleri

LUNA Coin’e yönelik analistlerin fiyat hedefleri aşağıda paylaşılmaktadır:

 • Price Prediction, LUNA Coin’de yıl sonu 2,38 dolar, 5 yıl sonra ise 16,12 dolar fiyatlama bekliyor.
 • Coin Arbitrage paylaştığı analizde 1 yıl sonrası için LUNA Coin’in 1,83 dolardan fiyatlanmasını beklemektedir.
 • UptoBrain analistler, 1 yıllık süreçte 8,31 dolarlık bir LUNA Coin hedefi belirlerken, uzun vadede fiyat hedeflerini 12,95 dolar olarak paylaşmaktadırlar.
 • DigitalCoin, Terra için yıl sonunda 4,77 dolar ve uzun vadede 7,51 dolar fiyat hedefi belirlemektedir.

Terra (LUNA) Coin Alınır mı, Güvenilir mi?

Terra blok zincirinin güvenliği, Tendermint’e dayanan ve LUNA’nın stake edildiği Proof-of-Stake konsensüs algoritması ile sağlanır. Stake ödülleri ile ağ güvenliğini teşvik eden Terra’da yaşanan çöküş süreci ise projenin güvenilirliğini önemli ölçüde zedelemiştir.

LUNA Coin, mevcut fiyatı ile en iyi olduğu dönemlerin karşılaştırılamayacak kadar gerisindedir. Bu fiyatlar ilk kez kripto yatırımı yapmak isteyenler için cazip görünse de sektördeki genel kanı, LUNA Coin’e yatırım yapmanın diğer projelerin tamamından riskli olduğu yönündedir. Geliştirici Do Kwon’a sektör güvenmemekte olup gerek ABD, gerek Güney Kore’de Kwon’a yönelik soruşturmalar sürmektedir.

AC MILAN Fan Token Nedir? MILAN Coin Yorum, Geleceği ve Fiyat Tahminleri

LUNA Coin Avantaj ve Dezavantajları

LUNA Coin avantajları ve dezavantajları şu şekilde sıralanmaktadır:

Avantajları:

 • Fiyatlar eski şaşalı günlere göre oldukça geride seyreder.
 • Tamamen topluluğa ait olması kaybolan güvenin geri kazanılmasında etkili olabilir.
 • Binance ve diğer büyük borsaların desteğini almayı başarmaktadır.

Dezavantajları:

 • Terra’nın yaşadığı geçmiş kriz nedeniyle yatırımcıların projeye güveni yok denecek kadar azdır.
 • Halihazırda sektörde ciddi bir rekabet ile karşı karşıyadır.
 • Yaşanan kriz nedeniyle yasa düzenleyiciler tarafından denetlemeler devam etmektedir.
 • Do Kwon ve Terra Vakfına yönelik farklı suçlamalar devam etmekte ve soruşturmalar yürütülmektedir.
 • Fiyat oynaklığı, yeni yatırımcı kazanımı açısından da büyük dezavantaj sağlar.

LUNA Coin Hangi Borsalarda Var?

LUNA Coin listelenen kripto para borsalarının bir kısmı aşağıda paylaşılmaktadır:

 • Binance
 • Kraken
 • OKEX
 • Gate.io
 • Huobi Global
 • Binance TR
 • MEXC
 • Crypto.com Exchange
 • LBank
 • WhiteBIT

Terra (LUNA) Piyasa Bilgileri

LUNA Coin toplam arzı 1,004,262,701 adettir. Maks arzı ise bilinmemektedir. LUNA Coin, 28 Mayıs 2022 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan $19,54 fiyatına ulaşmıştır. LUNA Coin’de tüm zamanların en düşük seviyesi (ATL) ise 13 Temmuz 2022 tarihinde $1,57 olarak görülmüştür.

LUNA Coin Nasıl Satın Alınır?

 • LUNA Coin satın almak için; Binance, Crypto.com, Huobi Global, vb. LUNA listeleme yapan borsalarda ücretsiz hesap oluşturun.
 • Hesabınızı aktifleştirin.
 • Para gönderin.
 • Bakiyeniz tutarınca LUNA Coin alış emri verin.
 • Gerçekleşen LUNA alım emrini borsa cüzdanınızdan ya da işlem geçmişinden takip edebilirsiniz.

Son Sözler

Yazımızda LUNA Coin geleceğine ilişkin uzman yorumlarına ve fiyat tahminlerine değinerek, projeyi yakından inceledik. Terra (LUNA) Coin kriz sonrası çatallanarak hatalarını telafi etmek isteyen projenin ikinci şansıdır! Kullanıcılarına stablecoin’ler yaratma imkanı tanıyan bir blok zinciri olan Terra, yeni şansta yoluna USTC olmadan devam etmektedir. Analistler Terra için nispeten iyimser görüş beyan ederken uzmanların tavrı nettir! Uzmanlara göre Terra, önce imajını düzeltmeli ve hakkında var suçlamalardan aklanmalıdır.
Sıkça Sorulan Sorular

LUNA Coin’de kısa vade görünüm negatif değerlendirilir. Prestij kaybı nedeniyle yakın zamanda LUNA için uzmanlar fiyat artış öngörüsünde bulunmazlar.

LUNA Coin Binance, Huobi Global, KuCoin, vb. kripto para borsalarında listelenmektedir.

LUNA Coin toplam arzı 1,004,262,701 adettir. Maks arzı ise bilinmemektedir.

Analistler LUNA Coin’i iyi bir yatırım aracı olarak görür. Güven kaybeden sektör aksine analistler LUNA’nın fiyatının artabileceğini düşünürler.

LUNA Coin’in yılsonunda 1,83 – 8,31 dolar aralığında fiyatlanması beklenmektedir.

LUNA Coin’de kısa vadede analistler 2,38 dolar düzeylerinde fiyat hedefi belirlemektedirler. Uzun vadede ise LUNA tahminleri 16,12 dolara ulaşmaktadır.

LUNA Coin Do Kwon ve Daniel Shin tarafından geliştirildi.

LUNA Coin çatallanma sonrası 28 Mayıs 2022 tarihinde 19,54 dolar fiyatla zirve yaptı.

LUNA Coin’de yükseliş yaşanması için ilk olarak güven krizinin aşılması gerekir. Öte yandan devam eden davalardan da Terra Vakfının ve Do Kwon’un aklanması da fiyat üzerindeki baskıyı kırabilecektir.

İlginizi Çekebilir