TRC20 Nedir Ne İşe Yarar TRC20 Transferi Nasıl Yapılır?

TRC-20, Blockchain tabanlı işletim sistemi Tron üzerinde geliştirilen Token standardıdır. Tron ağının jetonu olarak kullanılan TRC-20, Tron blok zincirindeki işlemlerin yapılmasını sağlar. Tron ağı ile birlikte farklı Altcoin ve kripto para projelerinin desteklediği bir standarttır. Yazımızın devamında TRC 20 hakkında en çok merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.

TRC20 Nedir?

TRC20, merkeziyetsiz işletim sistemi olan Tron (TRX) ağının kripto para birimidir. Tron ekibi tarafından geliştirilen kripto para, Tron Blockchain’deki akıllı sözleşmelerde kullanılır. TRC20 Token, kripto para cüzdanlar arasındaki alışverişlerin de gerçekleşmesini sağlar.

trc20 nedir

Akıllı kontrat destekli Blok Zinciri projelerden biri olan TRC-20 geliştiricileri, bu ağı kullanarak kendi jetonlarını üretebilir. Tron ağının Token’ı olan TRC-20, faaliyet gösterdiği ölçekte en güçlü projelerden biri olarak bilinir. Yüksek işlem potansiyeli, ölçeklenebilir olma ve erişim kolaylığı gibi nedenlerden dolayı güçlü bir altyapıya sahip olmaktadır.

TRON Ağı Nedir?

Tron ağının geçmişi 2014 yılına dayanmaktadır. 2014 yılında ortaya çıkan merkeziyetsiz işletim sistemi, 2017 yılında Tron Vakfı’nın kurulmasıyla önemli bir aşama kaydetmiştir. Bu aşamadan sonra işletim sisteminin ilk bloğu oluşturulmuştur. 2018’de ilk bloğu oluşan Tron ağının en önemli özelliği desantralize (DApp) uygulamalar için bir işletim sistemi görevi görmesidir. Uygulama geliştiricileri, bu ağ içinde TRC10 ve TRC20 türünde akıllı kontratlar oluşturabilirler.

TRC20 Ne işe Yarar, Nasıl Çalışır?

TRC20, Tron ağında oluşturulur ancak bir blok zincirinin sahip olduğu tüm imkanları işleme koyma yeteneğine sahiptir. Bu ağın en önemli özelliği, blok zincirindeki işlemlerin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamasıdır. Kullanıcılar, hızlı ve az maliyetli bir şekilde kripto para işlemlerini ve akıllı kontrol uygulamalarını gerçekleştirebilir.

TRC20, bir işletim sistemi olarak çalışan Tron ağının bir standardıdır. Akıllı kontrat destekli ve merkeziyetsiz işlemlerin yapıldığı bir algoritmada çalışır. Ölçeklenebilir, hızlı ve kolay ulaşılabilir bir çalışma sistemine sahiptir.

TRC-20 Ne İçin Kullanılır?

TRC-20, Tron ağının hedefleri doğrultusunda kullanılır. Örnek vermek gerekirse yenilikçi kripto para projelerine ev sahipliği yapmak, projenin amaçlarından biridir. Blockchain teknolojisinin sunduğu imkanları da yeni projelere aktarmayı da hedefler. Platform, aynı zamanda kullanıcıların birbirlerine ödeme yapmalarına imkan verir.

TRC-20, hızlı ve düşük maliyetli olması nedeniyle tercih edilmektedir. Tercih edilmesinin nedeni ise platformun barındırdığı potansiyelin fazlalığıdır. Potansiyelleri arasında yer alan yeni kripto para projelerini destekliyor olması son derece önemlidir. Çünkü piyasadaki yeni girişimcilerin sübvanse edilmesini sağlamaktadır. Geliştiricilere TRC20 standardını takip ederek piyasaya yeni Token’lar sürme konusunda önemli yardımlarda bulunmaktadır.

TRC20 Adresi Nedir?

TRC20, Tron ağı üzerinde yer alan para yatırma ve para çekme adreslerini kullanır. USDT transfer işlemlerini destekleyen kripto para platformlarından TRC20 adresine ulaşılabilir. Dolayısıyla TRC20 adresine sahip olmak için kripto para cüzdanı açmak gerekir. Güvenilir kripto para borsalarından birinde cüzdan hesabı kolaylıkla açılabilir.

TRC20 Transferi Nasıl Yapılır?

Bu bölümde TRC20 transferi nasıl yapılır sorusuna yer verdik. Yazımızın devamında görüntülü olarak TRC-20 transfer işleminin bir örneğini görebilirsiniz.

  1. İlk olarak Binance mobil uygulamasına giriş yapın. Daha sonra ana sayfanın sağ altındaki Cüzdan bölümüne tıklayın.
  2. Daha sonra Spot yazan yere tıklayın.
  3. Spot bölümüne tıkladıktan sonra cüzdan hesabınızda yer alan kripto para miktarları karşınıza çıkar. Bu örnekte USDT transferini göstereceğiz. Bu bakımdan Binance hesabınızda en az 10 USDT olması gerekir. Spot bölümüne tıkladıktan sonra karşınıza çıkan formda Çekme bölümüne tıklayın.
  4. Daha sonra hesabınızda bulunan USDT sekmesinin üzerine tıklayın.
  5. Ardından karşınızda bir form çıkar. Bu formdaki Ağ kısmına ödeme yapacağınız borsanın kabul ettiği ağı belirtmeniz gerekir. Eğer para transferi yapacağınız kripto para borsası TRC-20’yi destekliyorsa Ağ kısmına tıklayıp TRC-20 seçeneğini işaretleyin.
  6. Daha sonra hangi hesaba transfer yapacaksanız o hesabın para yatırma bölümüne girip TRC-20 yazan bölüme tıklayın. Tıkladığınızda para transferi yapacağınız hesabın bilgilerini alırsınız. Ve aldığınız bu bilgileri adres bölümüne yapıştırın.
  7. Ardından mobil ekranın sağ alt köşesindeki Çekme butonuna tıklayın. Karşınıza gelecek alıcı, adres ve para transferi tutarını kontrol edin. Eğer her şey doğruysa Onayla butonuna tıklayın.
  8. Hemen ardından bir doğrulama sayfasına yönlenirsiniz. Bu bölümde de telefonunuza ve/veya e-posta adresinize gelen kodu doğrulamanız gerekir.
  9. Doğrulama işleminin hemen ardından para transferi isteğiniz 5-10 dakika içinde gerçekleşir.
  10. Para transferi işleminden hemen sonra yaptığınız transferin hangi aşamada olduğunu borsa hesabınızın Cüzdan bölümünden kontrol edebilirsiniz.

TRC-20 Ağı Güvenilir Mi?

Tron ağının en önemli hedeflerinden biri, Ethereum’un sunduğu olanakları daha iyi şartlarda sunmasıdır. Bu bakımdan projenin güvenliğe bir hayli önem verdiğini dile getirelim. Ağın güvenliği gerekli algoritmalarla güçlendirilmiştir. Kullanıcılar rahatlıkla birbirlerine ödeme yapabilme imkanına sahiptirler. Aynı zamanda akıllı kontratlarında sorunsuz bir şekilde yapılması için saldırılara karşı güçlendirilen bir altyapıya sahiptir. Uzmanlar ve geliştiriciler, TRC20 ağının en az Ethereum ağı kadar güvenilir olduğunu ifade etmektedirler.

TRC-20 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

TRC-20 kullanıcıları ilk etapta iyi bir araştırma sürecine girmeleri gerekir. Zira dedikodular ve söylentiler gerçeği yansıtmayabilir. Bu alandaki yatırımlar risk doğurabilir ve bu yüzden bu sisteme dahil olacak kişiler temel riski göze almaları gerekir. Kullanıcıların dikkat etmeleri konulardan bir diğeri de yenilikleri takip etmektir. Zira Tron ağı, kusursuz bir deneyim sunma adına düzenli olarak güncellenir. Eğer güncellemeler takip edilmezse ve kullanıcılar güncellemeleri yapmazlarsa sorun yaşayabilirler.

TRC-20’nin biraz karmaşık bir yapıda olduğu söylenebilir. Bu nedenle kullanıcıların Tron ağı hakkında bilgi sahibi olmaları tavsiye edilir. Aksi halde uzmanlar geliştiricilere daha pratik ve kullanımı kolay olan DApp platformlarına yönlenmelerini tavsiye ederler.

TRC-20 ve ERC-20 Arasındaki Farklar Neler?

TRC-20 Tron Blockchain teknolojisini kullanırken, fakat ERC-20 ise Ethereum platformunu kullanır. Bu temel farkın yanı sıra bir başka farklılık ise TRC-20’nin daha düşük transfer komisyonlarına sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra TRC-20’nin ERC-20’ye göre daha hızlı olduğu da bilinir. Bu sayede TRC-20 ağındaki işlemler çok daha hızlı gerçekleşir. Bu verilere göre TRC-20 ağının ERC-20 ağına göre daha çok avantaja sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Özet

DApp projeleri, Blockchain teknolojisinin en önemli unsurlarından biridir. TRC-20 ise bu alandaki en çok dikkat çeken altyapıyı sunar. TRC-20’nin şimdiden fark yarattığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde DApp projelerinin yaygınlaşmasıyla TRC-20 altyapısı daha da ön plana çıkacaktır.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

TRC-20 Binance gibi güvenilir kripto para borsalarına üye olarak kolayca alınabilir.

TRC-20 işlemleri Binance borsasında yapılabilir. Binance borsasında yapılan TRC20 işlemleri Binance TRC20 olarak adlandırılır.

TRC20, merkeziyetsiz işletim sistemi olan Tron ağının jetonudur. Akıllı sözleşmelerin yapılmasında ve kullanıcıların ödeme işlemlerinde kullanılan bir Token’dır.

Binance hesabınıza girin ve Yatırma bölümünden USDT’yi seçin. Daha sonra Ağ Seçin menüsünde TRC20’yi seçin. Para yatırma adresinin yanındaki artı (+) ikonuna tıklayarak yatırım adresini kopyabilirsiniz. Binance’e giriş yaparak TRC20 işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı sözleşmeler yapmak ve kullanıcıların birbirine ödeme göndermeleri amacıyla kullanılır. Aynı zamanda yeni kripto para projelerini destekleme amacıyla da kullanılır.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA