Contact us to AD (300x250)

Türkiye’de Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin, 2009’da Satoshi Nakamoto adlı anonim kişi veya kişiler tarafından kurulan dijital bir para birimidir. Fiziksel varlığı olmayan bu para ilk kripto para birimi olarak biliniyor. Ayrıca, Bitcoin ile birlikte ilk blok zinciri veritabanı oluşturuldu. İlk kripto para olmasıyla birlikte büyük ilgi gören Bitcoin giderek değer görmeye başladı. 2011 yılında Amerikan doları ile aynı değere sahip olan Bitcoin ilerleyen yıllarda 66.975$ ile en yüksek değere sahip oldu. Peki, bu kadar değerli bir para birimini nasıl elde edebiliriz? Her ülkede farklı kripto yasaları bulunmaktadır. Ve bu yasalar bitcoin alma şeklinizi doğrudan veya dolaylı yönden etkileyecektir. Asıl konuya gelecek olursak, Türkiye’de bitcoin nasıl alınır sorusuna birçok farklı yanıt bulabiliriz.

Bitcoin’in ilk çıktığı yıllarda mümkün olmasa da, artık nakit para ile bile alınabiliyor. Bunun yanı sıra, Bitcoin’i birçok çeşitli çevrimiçi finansal hizmet veren web sitelerinden de alabilirsiniz.

Detaylar makalenin devamında.

Türkiye’de Bitcoin Ticareti Yasal mı

Haberiniz var mı bilmiyoruz fakat 30 Nisan 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir yönetmeliği yürürlüğe geçirdi. Bu yönetmeliğe göre Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri artık ödeme yöntemlerinde kullanılamayacak. Fakat iyi bir yandan kripto paraların satın alınma veya satılması hakkında herhangi bir yasak getirilmedi.Yani, kripto paraları satın alabiliriz, başkalarına satabiliriz; fakat sahip olduğumuz bu kripto paralarla bir hizmeti, bir ürünü veya benzeri herhangi başka bir şeyi satın alamayız. Yani kısacası, kripto para birimlerini hiçbir yerde alternatif bir ödeme yöntemi olarak seçme hakkına sahip değiliz.

Ek bir not olarak, kripto para birimleriyle dolaylı veya dolaysız bir şekilde ödeme yapılamaz. Dijital dünyada ödeme seçenekleri sunan şirketler ve işletmeler ise aynı zamanda kripto parayı sitelerine alternatif bir seçenek olarak sunamaz.

Fakat bunu aşabilmenin güvenli birçok yolu var. İnternet üzerinde bu konuda bize yardımcı olabilecek birçok platform mevcut. Bunlardan bazıları:

 1. PlasBit: Kripto Cüzdan, Kripto Döviz İşlemleri, Kripto Banka Kartı ve Bankaya Transfer gibi birçok kolaylığı size sunan PlasBit ile sahip olduğunuz bitcoini istediğiniz zaman TL’ye dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, isterseniz dolar, euro veya hatta sterlini bitcoin ile takas edebilirsiniz. Üstelik, bitcoini diğer kripto paralara dönüştürebilmeniz mümkün. Bitcoin’i TL’ye dönüştürdükten sonra Banka Transfer işlemini kullanarak paralarınızı harcayabilirsiniz.

 2. Paribu: Yalnızca kripto para birimleri için döviz işlemi veren Paribu ile kripto paralarınızı TL’ye dönüştürerek bankanıza gönderebilirsiniz. Daha sonra, istediğiniz şekilde harcama yapabilirsiniz.
 3. BTCTurk: Tıpkı PlasBit gibi cüzdan, döviz ve bankaya havale seçenekleri ile sahip olduğunuz tüm dijital paraları istediğiniz para birimine dönüştürebilirsiniz. Dönüştürdüğünüz paraları banka hesabınıza havale ederek harcamanız mümkün.

 4. BinanceTR: Üç yıldır hizmet veren BinanceTR ile kripto piyasasını inceleyebilir, kripto paraları satın alabilir, para yatırıp bankanıza çekebilir veya döviz işlemi yapabilirsiniz. Fakat PlasBit veya BTCTurk gibi bu platformda cüzdan seçeneğini herhangi bir yerde göremedik.

 5. StormGain: Borsa inceleme, yatırım yapma ve cüzdan gibi hizmetler sunan StormGain ile birçok kripto para satın almanız mümkün. Fakat web sitesinde döviz işlemi yapabilmemiz için bir hizmet verip vermediklerini bilmiyoruz.

Türkiye’de bitcoin nasıl satın alınır dendiğinde akla bunun gibi platformlar gelecektir. Bu platformların detaylı incelemesini makalemizin ilerleyen bölümlerinde açıklıyoruz.

Peki, Türk Bankaları Bitcoin Ticareti Hakkında Ne Görüşte

Bankalar döviz konusunda oldukça kapsamlı bir tavır sergiliyor. Amerikan dolarından euroya kadar tüm para birimleri ile işlem yapabilirsiniz. Son yıllarda gündeme gelen dijital para birimleri birçok insanı düşündürüyor. Özellikle Bitcoin hakkında bazı karanlık noktaları aydınlatmamız gerek. Bu sorulardan bir tanesi devlet bankalarının dijital paralara olan tavrı ile ilgili. Peki, Türk Bankları Bitcoin ticaretine karşı mı? Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (ya da kısaca BDDK) tüm bankalardan sorumlu bir kurumdur. 25 Kasım 2013 tarihinde yapılan bildiriye göre: “Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir.” “Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, yukarıda belirtilen hususların duyurulmasında ve bu çerçevede Bitcoin ve benzeri sanal paraların barındırdığı muhtemel risklerin kamuoyuna hatırlatılmasında fayda mülahaza edilmektedir.” Her ne kadar BDDK Bitcoin hakkında olumsuz düşünceler sergilese de, güvenli platformların hizmetlerinden yararlanarak bitcoin sahibi olabiliriz. Fakat Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin denetlenmesinde güçlük yaşandığı için devlet bankalarında alımı veya satımı yapılamıyor. Yani, Ziraat Bankası, Vakıfbank veya İş Bankası gibi Türk bankalarından direkt olarak Bitcoin alıp satamazsınız. Devlet bankalarının yerine Bitcoin satışında ve ticaretinde bulunan bazı güvenli siteler var. Ve bu siteler aracılığıyla Bitcoin alım ve satımını gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra, bitcoinlerinizi kullandığınız platformdan bankanıza kolaylıkla çekebilirsiniz. Örnek olarak, bazı popüler kripto ticareti sağlayan platformlardan bazıları şunlardır:

PlasBit

3 yıldır kripto hizmeti veren Polonya bazlı PlasBit diğer rekabetçi akranlarına göre daha çok hizmet sunuyor. Örneğin, PlasBit’te bir Bitcoin Banka Kartını ev adresinize gönderme seçeneği var. Bu seçeneği diğer platformlarda bulmanız zor. Bu web sitesi hakkında sevdiğimiz diğer bir şey ise arayüzünün çok basit olması. Bitcoin dünyasına yeni adım atanlar için bu bir avantajdır. Bunun yanı sıra, web sitesine üye olur olmaz Kripto Cüzdanınız hemen oluşturulur. Yani, kendiniz başvurmak zorunda kalmıyorsunuz. Üstelik, yalnızca Bitcoin cüzdanı değil, TRX, ETH, USDT, USDC, USD ve EUR cüzdanlarınız anında kullanıma hazır bir şekilde sizi bekliyor olacaktır. Paraların ortalama varış süresi Bitcoin için 20 dakika ve diğer kripto paralar için ise 5 dakikadır. Bu, diğer platformlara göre daha hızlıdır. PlasBit’in döviz işlemleri de çok geniştir. Bitcoini diğer kripto paralar ile takas edebilirsiniz veya TL, USD veya EUR gibi geleneksel paralara da dönüştürebilirsiniz.
Para çekme işleminde ise komisyon ücretleri diğer platformlara göre oldukça düşüktür.

Üstelik, sitede sürekli güncel tutulan canlı bir kripto para çizelgesi de var. Böylelikle, hangi kripto paraların değer kazandığını anında öğrenebilirsiniz.

PlasBit finansal hizmetlerin yanında blog yazıları da paylaşıyor. Bu bloglarda Bitcoin ile ilgili birçok yararlı bilgi edinebilirsiniz.

PlasBit’in tek olumsuz yanı Türkçe desteğinin olmaması. Fakat çoğu internet tarayıcısının web sitesi çevirme özelliği var. Bazı kelimeleri biraz yanlış çevirse de, genel olarak anlaşılabiliyor.

BTCTurk

BTCTurk, Türkiye’de kurulmuş ve Türkçe arayüzü olan bir web sitesi. 2013’te kurulduğu için 4.5 milyondan fazla üyesi ve 850’den fazla çalışanı bulunuyor. Kripto alım-satım, Hisse alım-satım ve Cüzdan hizmetleri veren BTCTurk Bitcoin banka kartı vermiyor. Ayrıca, hisse almak isterseniz bitcoin veya diğer kripto paraların hissesini alamazsınız. Fakat PlasBit’ten iyi yanı kendi mobil uygulamasının olmasıdır. BTCTurk uygulamasını hem Google Play hem de Apple Store’dan indirebilirsiniz. Kendisini PlasBit’ten daha kötü yapan yanı ise komisyon ücretlerinin kesin bir fiyatının olmamasıdır. Örneğin, TL alım-satımlarında Kripto ve TL olarak ayrı ayrı komisyon ücretleri belirlenmiş. Ve komisyon ücretinin ne kadar tuttuğunu verdikleri yüzdelik birimlerle kendiniz hesaplamak zorunda kalıyorsunuz. Bunun dışında, BTCTurk’ün olumlu yanlarından biri FAST, EFT veya Havale seçeneklerinin neredeyse tüm bankalarda yapılabilmesidir. Herhangi bir limit olmaksızın para yatırabilirsiniz ve 10 TL ve üzeri para çekim işlemlerini EFT ile gerçekleştirebilirsiniz.

BinanceTR

2015’te Çin’de kurulmuş olan Binance, 2020’nin sonbahar ayında BinanceTR adı altında Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Türk kullanıcılar BinanceTR’ye üye olarak tıpkı PlasBit’te olduğu gibi Bitcoini TL’ye dönüştürebilir. BTCTurk’te olduğu gibi BinanceTR’nin sitesi de Türkçe desteklidir. Fakat site bazen İngilizce’ye dönüşüyor. Bazense yarısı İngilizce yarısı Türkçe kalıyor. Web sitesinin bu açığının olması hiç hoş değil. Verdiği kripto hizmetlerine gelecek olursak, BinanceTR piyasalar, al-sat, yatırma, çekme, ve dönüştür adı altında birçok hizmet sunuyor. Fakat yine gördüğünüz üzere PlasBit’te sunulan Bitcoin Banka Kartı seçeneği BinanceTR’de bulunmuyor. Ayrıca, Cüzdan seçeneğinin olup olmadığı hakkında bir fikrimiz yok.

Paribu

Diğer platformlara nazaran en az seçeneğe sahip olan site Paribu. Paribu yalnızca kripto alım-satımı ve piyasa seçeneklerini sunuyor. Diğer platformlarda olduğu gibi satın aldığınız kripto paraları bankanıza çekebilirsiniz. Fakat tıpkı BTCTurk ve BinanceTR’de olduğu gibi komisyon ücretini belirledikleri yüzdelik oranlarla kendiniz hesaplamak zorundasınız. Diğer yandan, Paribu ile herhangi bir limit olmadan Kripto para çekme ve yatırma işleminde bulunabilirsiniz. Ayrıca, Apple Store ve Google Play’den Paribu uygulamasını indirebilirsiniz.

StormGain

StormGain platformu tıpkı PlasBit gibi Türkçe desteği olmayan bir site. Fakat PlasBit’ten çok daha farklı bir Bitcoin sitesi. StormGain, bitcoin alım-satımının yanında madenciliğinin de yapılmasına izin veriyor. Ayrıca, döviz işlemi ve kripto cüzdanı gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Fakat yine StormGain’den bir Bitcoin Banka Kartı alamazsınız.

Kredi Kartıyla Bitcoin Nasıl Satın Alınır

Bitcoin satın alabilmek için internetten nakit para ile ödeme gerçekleştiremezsiniz. Nakit para ile ödeme yapabilmek için Coinsfera veya Cointral gibi nakit para kabul eden şirketlerin ofisine gitmeniz gerekiyor. Nakit para ile bitcoin satan şirketlerin adresine gidip Bitcoin alabilirsiniz. Fakat nakit para ile bitcoin satın almak dijitale göre daha zordur. Bu yüzden biz dijital alternatifleri öneriyoruz. Ne de olsa, Bitcoin ve Ethereum gibi para birimleri dijitaldir. Bu yüzden, dijital bir ödeme şekline sahip olmalısınız. Dijital ödeme seçeneklerinden en yaygın olanlarından ikisi kredi kartı ve çevrimiçi alışverişe açık bir banka kartıdır. Ayrıca, dijital bankacılığa sahipseniz daha güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Bitcoin satışı yapan dolandırıcı siteler kredi veya banka kartı bilgilerini çalmaya çalışabilir. Örneğin, İş Bankası veya Ziraat bankasının mobil uygulamasıyla sanal kart oluşturabilirsiniz. Üstelik, bir sanal kartı illaki devlet bankalarından almak zorunda değilsiniz. PlasBit gibi platformlar da sanal kart temin ediyor. PlasBit’te oluşturduğunuz sanal kartınıza istediğiniz para birimini yükleyerek güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Mobil uygulama ile sanal kart oluşturmak çok basittir. Zaten bir kredi kartınız varsa sanal kart oluşturma hakkınızı hemen kullanabilirsiniz. Sanal kart adresinize teslim edilen fiziksel bir kart değildir. Dijital bir kart olduğu için saniyeler içinde kullanıma hazır olacaktır. Dijital kart kullanımı yalnızca Bitcoin satın alım ve satışında sizi güvenli kılmakla kalmaz, aynı zamanda diğer internet alışverişlerinizde size daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunacaktır.

Türkiye’de Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Üstelik, Ziraat bankası gibi bazı bankalar mobil uygulamaları ile banka kartlarına bile sanal kart veriyorlar. Yani, Ziraat bankası gibi bankaları kullanıyorsanız illaki bir kredi kartına sahip olmak zorunda değilsiniz. Kredi, banka veya sanal kartlarınızı hazırladıktan sonra Bitcoin almak istediğiniz web sitelerinden birini seçin. Eğer hangi web sitelerinin güvenli olduğunu bilmiyorsanız bir öneride bulunalım. PlasBit adlı platform kripto para birimleri üzerinde finansal hizmetler sunmaktadır. Web sitesinde kripto cüzdan, kripto kartları, bankalar arası para transferi veya döviz hizmetleri önde gelen seçenekler arasında.

Türkiye’de Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bunun yanı sıra, kripto para ve finans hakkında okuyabileceğiniz temel, gelişmiş ve anonimlik üzerine yazılan makaleler de bulunmaktadır. Kredi kartıyla bitcoin satın almak için PlasBit’e üye olun. Üyeliğinizi tamamlamak için e-postanıza gelen doğrulama mesajına tıklayın.Şimdi, telefon numaranızı ekleyip SMS üzerinden gelen kod ile onaylayın. Aynı şekilde, Google Authenticator uygulamasını telefonunuza indirin ve hesabınızla eşleştirip doğrulayın. Son olarak, Kimlik Doğrulaması yapmanız gerekiyor. Gerekli belgelerin fotoğraflarını yükleyip gönderin. Belgeler incelendikten sonra PlasBit üzerindeki hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Türkiye’de Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Şimdi, kredi, banka veya sanal kart bilgilerinizi girerek istediğiniz miktarda Bitcoin satın alabilirsiniz. Satın aldığınız Bitcoinler kısa bir süre sonra hesabınıza yatırılacaktır. Biz PlasBit’te Bitcoin aldığımızda sayfayı yeniler yenilemez paranın yattığını fark ettik. Bu yüzden, PlasBit’i kriptoya yeni başlayan finans meraklılarına öneririz.

Bitcoin ile Neler Satın Alabilirsiniz

Bitcoin 2009’da ilk kez kullanılmaya başladığında kahveden elektroniğe her şeyin satın alınabilmesi planlanıyordu. Ve bunun günümüz zamanında az çok doğru olduğunu söyleyebiliriz. Gün geçtikçe bitcoin ile satın alabileceğimiz çeşitlilik artıyor.

AnchorBitcoin İşletmelerin Odak Noktası Haline Geldi

Aralık 2017 tarihinde bitcoinin değer patlaması yaşamasıyla birlikte çoğu şirketler bitcoini bir ödeme seçeneği olarak benimsemeye başladı. Bazı şirketler bu kararı almış olsa da bitcoine herkesin sıcak bakmadığı sebebiyle bu seçeneği geri kaldırabiliyor. Fakat şu ana bakacak olursak gün geçtikçe Bitcoin’i benimseyen şirketlerin varlığını daha kuvvetli hissediyoruz. Bunun başlıca sebeplerinden ikisi şunlardır:

 • İlk olarak, kripto paranın daha güvenli hale gelmesi ve kripto ağının teknolojik gelişmelerle daha stabil olması. Lightning Network, yani şimşek hızında ağ, adı verilen bir protokol sayesinde bitcoin işlemleri daha hızlı gerçekleşiyor. Bu ödeme protokolü ile herhangi bir mağaza veya dijital ortamda gerçekleştirdiğiniz ödemeler saniyeler içinde tamamlanıyor. Lightning Network, ödeme işlemlerini hızlandırır ve ağ sıkışıklığını azaltır.
 • İkinci olarak ise, kripto para birimleri artık yalnızca seçili sayıdaki finans meraklıları tarafından kullanılmıyor. Gittikçe artan popülerliği ile şirketler ve sıradan bireyler kriptoya daha çok rağbet ediyor. Daha çok kişi tarafından kullanıldıkça diğer şirketler de bitcoine şans verme eğiliminde.

Böylelikle, kriptonun kurucusu tarafından öngördüğü ilk kullanım kapsamı da bu yönde ilerliyor diyebiliriz. Ne de olsa, artık bitcoin ile -alma şansınız az da olsa bile- bir ev sahibi bile olabilirsiniz.

AnchorBitcoin ile Alışveriş Nasıl Yapılır

Bitcoin ile alışveriş yapabilmenin birçok yolu vardır. Biz en çok tercih edilen yollardan bahsetmek isteriz.

Anchor1. Bitcoin Kartı

Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni, bitcoin kartıdır. Bitcoin kartını adresinize kadar teslim eden birçok web sitesi var. Örneğin, PlasBit platformuna üye olarak bir bitcoin kartına başvurabilirsiniz.

AnchorHer Zaman Kullandığımız Kredi Kartları Bitcoin için Uygun Değil mi


Peki, bitcoin neden normal banka kartlarında bulunamıyor? Bu çok sık sorulan sorulardan bir tanesi.

Türkiye’de bulunan bankaların büyük bir çoğunluğu bitcoin barındıramaz. Bitcoin kabul etmediği için de sıradan kredi kartı veya banka kartınızı kullanamazsınız. Bunun yerine, bitcoin kartı kullanmanız gerekiyor.

Bitcoin kartına yükleme yaptığınızda kullandığınız platform, örneğin PlasBit, bitcoini tercih ettiğiniz dövizle doldurur. Bunun nedeni ise, Türkiye’de bitcoin ile alışveriş yapamayacağınız içindir. Bitcoin kartınızdaki kripto parayı TL, USD veya EUR’a otomatik olarak dönüştürerek kolaylıkla kullanabilirsiniz. Banka hesabı yerine kripto cüzdanı ile iletişime geçerek ödemeleri gerçekleştirir. Bu yüzden, güvenli bir kripto cüzdana sahip olmanız oldukça önemlidir.

Anchor2. Çevrimiçi Alışveriş Yaparak Bitcoin Cüzdanı ile Ödeme Yapma

Bitcoin kabul eden sitelerde her zamanki gibi alışveriş yapın. Ödeme zamanı geldiğinde, seçeneklerin arasından bitcoini seçin. Size gösterilen QR kodunu okutun veya oluşturulan bitcoin adresini kopyalayarak ödemeyi cüzdanınızdan tamamlayın.

Anchor3. Mağazalarda Şahsen Bitcoin Cüzdanıyla Ödeme Yapma

Bitcoin ile fiziksel mağazalarda alışveriş yapmak için öncelikle çalışanlara bitcoin kabul edip etmediklerini sorun. Kabul ettikleri takdirde, istediğiniz ürünleri seçin ve kasaya gidin. Kasiyere bitcoin ile ödeme yapmak istediğinizi belirtin. Kasiyerin kullandığınız cüzdan uygulamasında okutabileceğiniz bir QR kodunu sizinle paylaşmalıdır. Doğru miktarın girildiğine dikkat ederek ödemeyi cihazınızla onaylayın.

Fiziksel dükkan ve mağazalarda bitcoinin ödeme seçenekleri arasında yer alması garip bir durum gibi görünebilir. Ne de olsa, tıpkı kredi kartları gibi bitcoin ve diğer dijital paraların ilk başta hoş karşılanmaması beklendik bir durumdur. Fakat bitcoin gittikçe daha çok işletmelerde kabul edilmeye başlıyor.

Anchor4. Hediye kartları

Bitcoin cüzdanınızla satın aldığınız hediye kartları ile alışveriş yapmanız mümkün. Örneğin, eğer bitcoin ile önceden satın aldığınız Google Play hediye kodunuz varsa bunu Google Play Store’da kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, Trendyol, Hepsiburada veya Amazon gibi çevrimiçi alışveriş mağazalarında bitcoin ile satın aldığınız hediye kartlarını alışverişlerde kullanabilirsiniz.

AnchorBitcoin Alışverişlerinde Lightning Network Kullanmanın Önemi

Lightning Network ödemelerini aktifleştirirseniz işlemleriniz daha kolay olacaktır. Lightning Network, veya kısaca LN, ikinci katman bir protokoldür. Bitcoin, birinci katmandır ve Lightning Network ise ikinci katmandır. Lightning Network, bitcoin katmanının güvenliğini kullanarak işlemleri gerçekleştirir.

Fakat bitcoin ödeme sistemi aşırı yavaştır. Ödemeler güvenlik sebebiyle birkaç saat sürebilir. Çünkü bitcoin ortalama on dakika aralıktaki blok zincirleri ile tek tek iletişime geçer. Ve altı adet blok ile iletişime geçmesi yaklaşık birkaç saati alır. Bu, düşük ödemeli işlemleri gerçekleştirirken ideal bir durum değildir. Ayrıca, her ödemede bitcoinin pay ücreti aldığını düşünürsek bu bizim için pahalıya patlayacaktır.

Düşünsenize, Starbucks’ta bir fincan kahve için saatlerce bekledikten sonra üstüne yüksek bir fiyat ödemek zorunda kalıyorsunuz. Yani bu, günlük ve basit ödemeler için kabul edilemez bir ödeme sistemidir.

Lightning Network ile tüm bu sorunları ortadan kaldırmamız mümkün. Lightning Network kullanırken ödemeler bitcoinin güvenli bir bağlantı kurmasını beklemez. Çünkü ödemeler blok zinciri yerine Lightning Network’ta kaydedilir. Lightning Network, POS cihazı kullanan perakendeciler tarafından, bireyler tarafından gerçekleştirilen havale işlemlerinde veya üçüncü partilerin onayını beklemeden anında yapılması gereken ödemelerde kullanılabilir.

Lightning Network’ün diğer avantajlı bir yanı ise bitcoini hızlıca gönderip alırken ya hiç ya da çok az bir faizle işlemleri gerçekleştirmesidir. Bunu Visa veya Solana ile karşılaştırdığımızda, Lightning Network’ün bitcoin için en hızlı ve en iyi ödeme sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

AnchorBitcoin’in Sonu Geldi mi

Yıllardır gündeme gelen bir soru var: Bitcoin öldü mü?

Öncelikle bir kripto para biriminin “ölü” olması ne demek? Bitcoin veya Ethereum gibi para birimlerine öldü veya ölü gibi atıfta bulunan kişiler aslında o paranın artık ya değersiz olduğuna ya da piyasadan tamamen kaldırıldığına değinmek isterler.

2010’dan bu yana Bitcoin 473 kez “ölü” kabul edildi. Peki, neden? Bitcoinin sürekli “ölü” ilan edilmesinin birçok sebebi bulunuyor.

Mesela, 2010 yılına bir göz atalım. Kritikler ve finans meraklıları Bitcoini ilk eleştirdiklerinde yeni bir şeye herkesin ilk başta çok ilgi ve hevesle yanaştığına değindi. Bu heves ve ilginin tek sebebinin finans dünyasında Bitcoinin yeni olması olarak belirtildi. Bitcoin için olan yoğun rağbetin yakında söneceği ve diğer finansal yenilikler gibi öleceği düşünüldü.

2011 yılında Bitcoinin ne kadar güvensiz olduğu ve şifrelerin kolaylıkla çalınabilmesi eleştiri konusu oldu. Ve dövizdeki yerinin önemsiz olduğu belirtildi. Bitcoinin piyasada toplamda yalnızca 21 milyon kadar olduğu gerekçesiyle dijital para yerine “koleksiyon parası” olarak adlandırılması daha makul görülür dendi.

How to Buy Bitcoin in Turkey?

How to Buy Bitcoin in Turkey?

2012 yılında Bitcoin dolandırıcılık, sahtekarlık ve kara para aklamaya karşı geliştirilmiş bir para sistemi olsa da zararlı yazılımlar, karaborsa ve kriptoya karşı yasada bulunan açıklar yüzünden kötülendi.

2013 yılında, Bitcoin için olan eleştiriler ne kadar riskli olduğu hakkında değişti. Üstelik, Bitcoinin yalnızca “prestijli” olarak görülen finans meraklıları tarafından kullanılması ve hükümet tarafından denetlenmemesi çökmesine sebep olacağı şeklinde belirtildi.

2014, 2015 ve 2016 yıllarında eleştiriler gittikçe çoğaldı. Genel olarak, Bitcoinin hâlâ ayakta kalabilmesinin bile mucize olduğu söylendi. 2017 yılında ise eleştiriler 3 katına çıktı. Neredeyse tüm haber başlıkları Bitcoin hakkında “hile, dolandırıcılık ve sahtekarlık” dedi.

2018 ve ilerleyen yıllarda ise Bitcoinin ne kadar değersiz olduğu konuşuluyordu. Ve Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapanların pişman olacağı düşünülmüştü.
2023’te bile Bitcoinin öldüğüne dair söylentiler var. Fakat Bitcoin en çok bilinen ve en değerli para birimlerinden biridir. Tıpkı halkın “enflasyon bizi bitirecek” başlıklı haberleri sıklıkla okuduğu gibi Bitcoinin ölü olması da tam olarak doğru değildir. Çünkü Bitcoinin değeri her saniye dalgalanıyor. Tıpkı dolar gibi, Bitcoin günün belli saatlerinde daha değerlenebilir veya değerini kaybedip dibe vurabilir. Bunu göz önüne alarak Bitcoinin piyasadaki durumuna anlık bir değer biçemeyiz.

Örneğin, Bitcoinin değeri Nisan 2022 tarihinde 31.000$’dan 27.500$’a bir düşüş yaşadı. Bu ve bunun gibi birçok sebepten ötürü haber başlıklarında sürekli Bitcoinin ölüm ilanlarını görüyoruz. Fakat Bitcoinin gelecekteki hedefi birçok faktöre dayanmaktadır. Her ne kadar Bitcoin için olumsuz bir gelecek vadedilse de çöküşlere ve eleştirilere karşı direnci takdire şayan.

Ethereum’dan Bitcoin’e Döviz Nasıl Dönüştürülür

Tıpkı dolardan euroya veya liradan sterline döviz yapıldığı gibi kripto para birimleri arasında benzer şekilde döviz yapılabilir. Fakat İş bankası, Garanti, Ziraat Bankası veya VakıfBank gibi her gün kullandığımız bankalardan ethereum ve bitcoin dövizi yapılamaz. Çünkü Türkiye’deki bankalar kripto para birimleri ile iş yapmamaktadır. Bunun yerine, internet üzerinden araştırıp beğendiğiniz bir platformdan yararlanabilirsiniz. Örneğin, PlasBit, Binance, Coinbase veya Kraken gibi sitelerle ethereumdan bitcoine döviz gerçekleştirebilirsiniz. Sizin için basit adımlarla açıklamaya çalışalım. Bu örnekte, bizim de kullandığımız ve güvendiğimiz PlasBit platformunu kullanacağız. Öncelikle, PlasBit ile dijital para dövizi gerçekleştirebilmek için bir hesabınız olması gerekiyor. Bunun için kullanabileceğiniz bir e-posta, telefon numarası ve iki adımlı giriş yapmak için Google Authenticator uygulaması gerekiyor.

 1. PlasBit sitesine buraya tıklayarak gidin.

 2. Sağ üst köşede giriş yap anlamına gelen “Log in” butonuna tıklayın.

  Türkiye’de Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

 3. Eğer hesabınız zaten mevcut ise giriş yapın.

 4. Eğer hesabınız yoksa en altta bulunan “Sign up” butonuna tıklayın.

  Türkiye’de Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

 5. Daha sonra onaylayabileceğiniz ve şifresini bildiğiniz bir e-posta adresini girin.

  Türkiye’de Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

 6. Şifrenizi belirledikten sonra Kullanım Şartlarını ve Gizlilik Poliçesini okuyup kabul edin ve Captcha sorusuna yanıt verin.

 7. Bilgilerinizi göndermek için “Submit” butonuna basın.

  Türkiye’de Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

 8. Karşınıza “Check your inbox” şeklinde bir mesaj çıkacak. E-postanıza gelen doğrulama bağlantısına tıkladıktan sonra hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

  Türkiye’de Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra hemen döviz işlemleri gerçekleştiremeyebilirsiniz. Döviz işlemlerini yapmadan önce telefon numarasını onaylamalı ve Google Authenticator uygulamasını hesabınız ile eşleştirmeniz gerekiyor. Son olarak, kimliğinizin hesabınızda güncel olması gerek. Bu adımda kimliğinizi onaylamak, hesabınızı ve yapacağınız finansal işlemleri güvende tutmak adına çok önemlidir. Tüm bunları tamamladıktan sonra cüzdanınıza Bitcoin veya Ethereum eklemeniz gerekiyor. Bunun için “Wallet” yazan butona tıklayın. Daha sonra “BTC” yazan menüyü açın ve TRX, ETH, USDT, USDC, USD veya EUR para birimlerinden birini seçin. Şimdi de size özel oluşturulmuş cüzdan kodunu kopyalayın. Ve para yatırma adresine istediğiniz para birimini yatırın. Fakat kesinlikle dikkat etmeniz bir nokta var. Hesabınıza bitcoin yükleyecekseniz Bitcoin adres kodunu, ethereum yükleyecekseniz, Ethereum adres kodunu seçmelisiniz. Eğer Bitcoin hesabına ethereum yüklemeye çalışırsanız paranız çöpe gidecektir. Bu yüzden, seçmiş olduğunuz hesabın para birimi ile göndereceğiniz para biriminin aynı olduğundan emin olun! Son olarak, yüklediğiniz para birimini başka bir para ile döviz işleminden geçirmek için PlasBit’in “Exchange” adlı bölümüne gitmelisiniz. Türkçesi “Döviz” olan bu bölümde istediğiniz iki farklı para birimini seçerek döviz işleminizi gerçekleştirin. Yapmış olduğunuz tüm döviz işlemleri bir süre sonra hesabınızda gözükecektir.

Kapanış Sözleri

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gün geçtikçe daha çok ilgi görüyor. İnternette bitcoin ve kripto hakkında yapılan aramaların çoğaldığını görebiliyoruz. Bu açıdan, kripto paraya karşı yeni ilgi duyan kişilerin birçok sorusu oluyor. Ve Türkiye’de bitcoin nasıl satın alınır da bunlardan bir tanesi. Bu soruyu PlasBit, BTCTurk, BinanceTR, Paribu ve StormGain gibi kripto para hizmetleri veren sitelerle yanıtlayabiliyoruz. Her ne kadar ortak yanları olsa da hepsi aynı kalitede değil. Bazıları Bitcoin konusunda birden çok seçenek sunarken diğerleri daha az seçeneğe sahip. Bizim tercihimiz ise PlasBit. Türkçe seçeneği olmasa da, en iyi komisyon ücretine ve diğer platformlardan daha çok seçeneğe sahip olması bizi sevindiriyor. İlerleyen yıllarda Türkçe desteğinin web sitesine gelmesini umuyoruz.