Contact us to AD (300x250)

Kripto Para Ticaretinde Yeni Başlayanların En Sık Yaptığı Hatalar NelerdirKripto para ticareti giderek daha popüler hale geldi ve hem deneyimli yatırımcıları hem de dinamik piyasadan yararlanmak isteyen yeni gelenleri cezbetti. Önemli kâr potansiyeli yüksek olsa da, özellikle bu dijital finansal ortamın inceliklerini tam olarak anlayamayan yeni başlayanlar için risk de yüksektir. Kripto para ticaretinde yeni başlayanların en sık yaptığı hatalar nelerdir? Yeterli hazırlık yapılmadan kripto para birimi ticaretine dalmak, Kaçırma korkusu ve Heyecanı kontrol edememek bunların başlarında gelenlerdir ve maliyetli hatalara, önemli mali kayıplara yol açabilir.
Bu makale, 'ticaret oyununu' benimseyen yeni gelenlerin kripto planlamasında yaptığı en tipik çaylak hatalarını incelemenin yanı sıra, bu zorlu yeni duruma girmek üzere olan yeni yatırımcılar ve tüccarlar için bazı yararlı bilgiler ve yön bulma rehberliği sağlıyor. Ticaret alanının getirdiği irrasyonel bulaşıcı duygusal disiplin ruhlarından kararlı bir şekilde korunması gereken önemli unsurlardan bazıları, çok sayıda kapsamlı çalışmada detaylandırılmıştır. Yüzeysel taahhütlerden, kolay ceplere, sorumluluğun reddine (güvenli bir duruş lehine) ve katı güvenlik karşıtı ilkelere kadar. Risk almaktan ve fırsatçı olmaktan (vicdanlı, rasyonel, programlı stratejik düşünceden yana), düzeltici eylemde bulunmak için aksilikleri kucaklamaya (stresli finansal anlarda bir tüccarın soğukkanlılığını korumayı amaçlayan bir hoşgörü), 'kör' yabancıyı bir yatırımcı olarak oynamaya kadar. yatırımcı. Meşale taşıyıcısı para, oyun alanının parlayan patronları haline geldi. Bu makalenin içeriği, çoklu torbalar için riskli kumar eyleminden uzak durmaya yönelik tüm olası seçenekleri araştırırken, zorlu bir zihniyeti, özellikle de zorlu ticaret arenasını arındırmaya ve istikrara kavuşturmaya odaklanıyor.
Diğer şeylerin yanı sıra, bu tipik hataları ve risk faktörlerini vurgulayarak ve deneyimsiz yatırımcılara yatırımları, yatırım portföylerinin korunması ve yatırım şanslarıyla ilgili bilinçli kararlar vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlayarak kripto para birimi yatırımcılarının ihtiyaç duyduğu bilgileri sağlamayı amaçlıyoruz. istikrarsız kripto para piyasasında uzun vadeli başarı.

A computer with a graph and a tablet

Description automatically generated with medium confidenceAraştırma ve Anlayış Eksikliği
Kripto para ticaretinde yeni başlayanların en sık yaptığı hatalar nelerdir sorusuna cevap ararken karşımıza çıkan cevaplardan biri de yeni başlayanların pazarlara çok az deneyimle veya hiç deneyime sahip olmadan yaklaşıyorlar; Trendleri göremiyorlar ve bunun yerine cesaretle veya güçlü duygularla hareket edebilirler veya yakından tanıdıkları kişilerin yanlış tavsiyelerine dayanarak kararlar alabilirler (ki bu da mali açıdan pek sağlıklı değildir). Önceki piyasa davranışının derinlemesine tarihsel analizi olmadan gelecekteki eğilimleri tahmin etmek zordur. Bir kişinin fiyatlar yükselirken fiat satın alarak delirdiğini ve ardından fiyatlar düşerken potansiyel bir kayıp konusunda paniğe kapılıp her şeyi kaybedip kaybetmediğini gözlemlemek, gidilecek en zor yoldur; Bir şeyi öğrenmek o kadar zor ki. Piyasa çok daha etkili.

Bilgileri Doğrulamadan Yalnızca Sosyal Medyadan Gelen İncelemelere ve Önerilere Güvenmek

Kripto para ticaretinde yeni başlayanların en sık yaptığı hatalar nelerdir sorusuna cevap ararken sosyal medyanın da etkisiyle yeni başlayalanar 'uzmanların' tüyolarını, tavsiyelerini ve tahminlerini adeta ceplerinde taşıyorlar. Bu bilgilerin bir kısmı faydalı, bir kısmı ise spekülatif ve güvenilmezdir. Birçok mağara adamı tüccarı, kendileri herhangi bir araştırma yapmadıkları için bu ipuçlarını göründüğü gibi kabul ediyorlar. Trendleri takip ediyorlar ve bu güvenilmez bilgilere dayanarak ticaret yapıyorlar. Bu, tavsiyelerin yanıltıcı, yanlış olabileceği veya piyasada dürüstlük eksikliğini temsil edebileceği için yatırımcıların kötü yatırım seçimleri yapmasına yol açabilir.

Araştırma ve Anlayış Eksikliğinin Sonuçları

Kripto para ticaretinin temellerini araştırmak ve anlamak için ciddi hayati tehlikeleri ortadan kaldırabilirsiniz:
• Kötü Yatırım Seçimleri: Gördüğümüz kadarıyla çoğunun yatırım bilgisi yok; muhtemelen kötü ve sürdürülemez yatırım kararları verecekler. Gerçek hayatta değeri sıfır olan ancak aşırı abartılan kripto varlıklara para yatırabilirler. Bu da onları maddi kayıplara sürükleyebilir.
Güvenlik karşıtı arka kapı: AlwaysCrypto'ya güvenmenin ana nedeni, kripto para piyasalarında ve pazarlarında (sonuç olarak) çok sayıda dolandırıcı ve dolandırıcıyla ticaret yapıyor olmanızdır; ve bilgi açığı onları, dolandırıcılıklarına kolayca yeni başlayanları hedefleri haline getirmeye teşvik eder ve bu nedenle Almost Crypto, fonlarınızın potansiyel bir kaybıdır.
Bir kripto borsasına ilk kez girerken felaketin tarifi, bunu arka plan araştırması yapmadan veya piyasayı anlamadan yapmaktır.

Duygusal Ticaret

Yaygın hatalar

Piyasadaki Düşüşler Sırasında Panik Satışı

Piyasada bir gerileme yaşandığında birçok tüccar paniğe kapılır ve varlıklarını zararına satar. Bu tepki genellikle daha fazla kayıp korkusundan kaynaklanır. Pozisyonlarını korumak veya durumu sakin bir şekilde değerlendirmek yerine, yatırımlarını aceleyle nakde çeviriyorlar ve çoğu zaman daha ölçülü bir yaklaşımla önlenebilecek önemli kayıplara kapılıyorlar.

FOMO (Kaçırma Korkusu) Zirve Fiyatlardan Alımlara Yol Açıyor

Kripto ticaretine yeni başlıyorsanız sıklıkla yaptığınız hatalar nelerdir? Sorunun başında ve sonunda verilen en önemli cevap, yatırımcıların varlıklarını en yüksek fiyatlarla satın almasını sağlayan güçlü bir psikolojik güç olan FOMO'dur (Fear of Missing Out). Fiyatlar yükseldikçe FOMO ve kazançlı bir fırsatı kaçırdığını hisseden alıcıların heyecanı ve korkusu, değer veya piyasa koşulları ne olursa olsun satın alma isteği yaratabilir. Bu normalde büyük kayıplarla sonuçlanır ve çoğu zaman yatırımcıların piyasadaki temel değer veya koşulları araştırmasını engeller. Çoğu zaman bu, kendilerini yüksek kayıplara yol açan aşırı fiyatların ortasında satın alırken buldukları anlamına gelir.

Heyecan veya Hayal Kırıklığı Nedeniyle Aşırı Ticaret Yapmak

Psikolojik sonuçlar: 'Spekülatif bulimia'nın başlangıcıyla birlikte taşıyıcı ticaretin heyecan verici çılgınlığında, uzun vadeli stratejik hedefler kısa vadeli sermaye kazanımları uğruna feda edildiğinde ektiğinizi biçiyorsunuz. Yeni çılgınlıkta kaybedenlerin başına gelen, kazananların başına gelenin diğer yüzüdür: Onların 'muhteşem' neşelerinin derinliği, farkına varmaya başladığımız bir coşku gibi, kendisini hızla mutlak bir çaresizliğe dönüştürebilir. Keynes, döngüsel yükseliş ve düşüşümüzün, hedonik uyum eğrisinin aleyhimize işleyişinin kaçınılmaz sonucu olduğunu belirterek, bunu başından beri yarı doğru yaptı. Tartışmayı sağlamlaştırmak için şimdi spekülasyondaki yanlış seçimler ve kötü kararlar hakkında neler söylenebileceğine bakalım.
Bu mantıksız spekülatörlerin, blöf yapan ve gömleklerini kaybeden, kötü borçları toplayan, 'ev parası' ile oynayan, histerik bir şekilde her şeyi tek seferde bahise koyan ve sonunda geri dönen kumarhane oyunlarının kötü huylu ve korkunç oyuncularının davranışlarını bir düşünün. Bunların hepsi, sermayelerinin tamamını kaybetmiş olan bankadaki 'hesaplarını kapatmak' içindi. Şimdi, yeni çılgınlıkta kaybedenlerin, 'sabırsızlıkları' nedeniyle daha hızlı ticaret yapma ve daha yüksek kar elde etme çabalarına kapılanların başına gelenler ile, artık daha fazla kâr elde etmeyen kazananların 'muhteşem' sevinci arasında bir ilişki bulabilir miyiz? kendi orijinal hedeflerini mi yoksa 'içsel' iddialarını mı karşılamaya özen gösteriyorlar? Taşıyıcı ticareti başlatan da kazananların bu 'şanlı sevinci' değil mi? Parayı ödedin! Artık ne ekerseniz onu biçiyor gibisiniz! Evet, çünkü tartıştığımız gibi ekonomik teori, Wall Street'teki rasyonel davranışın yanılgısına bir açıklama bulurken, bize yalnızca kısmi ve yetersiz bir açıklama sunuyor.
Daha yüksek işletme maliyetlerine ve dolayısıyla daha yüksek sermaye maliyetlerine ihtiyaç duymadan bir taşıyıcı ticaretini durduramazsınız. Yani bu yükseliş durumunda fiyat düzeltmesinin etkileyeceği şey yalnızca teşvik düzeyi değil; Aslında düzeltme, daha da düşük bir sermaye likiditesi yaratarak tüm finansal sistemin dengesini radikal bir şekilde bozma riski taşıyor. Kazanma ve değer alma yanılsaması veya yanılsaması, daha hızlı bir getiri için kredi peşinde koşmanın coşkusu, en temel hesaplamaları bile yapmadan hiper-aksiyonlu bir iş döngüsü için yalvarma coşkusuyla tamamlanıyor. Bu, ilk etapta taşıyıcı ticaretini mümkün kılan, böylece yanlış, spekülatif bilgi sinyallerinden kaynaklanan her türlü yeni çarpıklık ve yeni spekülasyon katmanlarıyla birlikte Knightian belirsizliğine yol açan coşkun bir yükseliştir.
Bu durum doğrudan duygusal dengesizliğe, dolayısıyla da ruhsal bir 'hastalık' durumuna yol açar. Spekülatif patlama, kelimenin tam anlamıyla tüm rasyonel aktörleri psikolojik bir kargaşa durumuna sokuyor ve hatta Keynesçi 'hayvan ruhları'nın tüm temel işaretlerini yok ediyor. Burada tanımladığımız şey - açgözlülük, endişe, ısrar ve riskin bir karışımı - aslında nefret etmekle birlikte kendilerini riske atmak ve daha fazlasını elde etmek isteyenlerin, bir yandan korku ve diğer yandan saldırıya uğrayanların ikili doğasını yansıtıyor. diğeri ise tatmin bulmanın imkansızlığıdır. Bu koşullar altında varlıklarını şeylerle ve dışsal mallarla dolduramayan insanlar, kahramanca tatmini edinme veya satın alma eyleminin kendisinden bulmaya çalışırlar. Ancak iddiayı bu irrasyonel uç noktaya taşımak için, talebin hâlâ son derece tatminsiz olanlar arasında dolaşmaya devam etmesi gerekiyor, ancak kibirli, dizginsiz bir zevkle coşanlar, birbirlerinden beslenenler, daha önce Marx'ın Kapital - Cilt I adlı kitabımda tartıştığım gibi. (2017). Pareto etkisi tüm süreci güçlendirmek için devreye giriyor; burada bir aptal diğerini doğurur, ancak aptal aptaldan önce gelir. Deneyim ve hatıralar kurumaya başlar, bu da servetlerini kaybeden ve kızgınlığın kısır enerjisine yenik düşen kişilerde giderek daha büyük bir umutsuzluğu tetikler.

Güvenlik Önlemlerini Göz Ardı Etme

Kripto para birimlerinin dijital doğası, yeni başlayanlar tarafından sıklıkla gözden kaçırılan sıkı güvenlik uygulamalarını gerektirir. Uygun güvenlik önlemleri olmadan bilgisayar korsanlığı, hırsızlık ve para kaybı riski önemli ölçüde artar. Bu uygulamaları anlamak ve uygulamak, yatırımları korumak için çok önemlidir.

Yaygın hatalar

Zayıf Parolalar Kullanmak ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirmemek

Acemi kullanıcıların çoğu basit şifreler kullanır ve genellikle iki faktörlü kimlik doğrulama mekanizmasını veya 2FA'yı ayarlamayı atlar; Aksi takdirde bilgisayar korsanlarına meydan okuyacak bir şey. Basit şifreler bilgisayar korsanları için kolay hedeflerdir ve 2FA etkinleştirilmediğinde hesaplara ücretsiz erişim kolaylaşır. Bu tür hesaplardaki şüpheli etkinlikleri izlemek, bu tür olayları ortaya çıkarmanın kolay bir yolu olabilir. Takip sistemi, kullanıcıların sistemlerinden geçen hesapları açığa çıkarmasına, gerçek sahipleri veya dolandırıcılıktan kurtulabilecek potansiyel kişileri ortaya çıkarmasına olanak tanır.

Büyük Miktarda Kripto Parayı Güvenli Cüzdanlar Yerine Borsalarda Saklamak

Borsalar, listedeki eski yazılı kayıtlar antik oyma taşlara uyarlanıncaya kadar bu takas yapısını korur. Ancak kripto para birimlerinin çok uzun bir geçmişi var. Ticaret amacıyla kullanılırlar. Ancak bu alımlar uzun süreli bozulma durumunda depolamaya uygun değildir. Bu yazara rağmen başlangıç ​​fiyatlarının çoğu endekste tutuluyor ve önemli miktarda kripto para birimini barındırıyor. Ve sonunda onları saldırganların elinde ölüme sürükler. Donanım ve güvenlik anahtarları aslında iki anlamda eşanlamlıdır. Donanımsal-dijital cüzdanlar, insanların hesaplarını fark edilmeden saklamalarına olanak tanır ve hem çevrimdışı hem de çevrimiçi saldırılara karşı bir dereceye kadar güvenlik sağlar.

Kimlik Avı Dolandırıcılıklarına ve Sahte Web Sitelerine Kanmayın

Sahte reklamlar ve sahte web siteleri, kötü aktörlerin insanları kripto para birimi tokenlarıyla dolandırma girişimlerinde kullandıkları iyi bilinen taktiklerdir. Çoğu zaman acemiler, sahte bağlantılara tıklayarak veya hassas bilgilerini sahte web sitelerine girerek, bu süreçte banka bakiyelerini ve kişisel bilgilerini kaybederek bu planların kurbanı olurlar.

Güvenlik Önlemlerini Göz ardı Etmenin Sonuçları

Güvenlik sorularını göz ardı ederek kripto para biriminin takas edilebilir hale gelmesine izin vermek, kripto para birimlerinin güvenilirliği ve dayanıklılığı açısından ciddi sonuçlara yol açabilir:
• Bilgisayar Korsanlığı: Zayıf güvenlik önlemleri, bilgisayar korsanlarının hesaplara sızmasına ve para almaları ve aktarmaları için kapıları açmalarına olanak tanır. Güvenlik açığı ortaya çıktıktan sonra, zinciri derhal bloke etmediğiniz sürece kaybettiklerinizi geri kazanamazsınız.

Ticaret Yaparken Hangi Platformu Kullanmalı?

Ticaret yaparken yeni başlayanlar genellikle bu işlemleri yapmak için acele eder, ancak doğru platformu seçmek de çok önemlidir. Platformun ücretleri düşük olmalı, kullanımı kolay olmalı ve kendi paranız üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz zihniyetini benimsemelidir. Böyle bir platform düşündüğümüzde bir isim öne çıkıyor: PlasBit.
PlasBit'in sloganı, kendi paranız üzerinde %100 kontrole sahip olmanız gerektiği ve hiç kimsenin, hatta yozlaşmış hükümetlerin bile ona dokunamaması gerektiğidir. PlasBit, finansal özerklik ilkesini bünyesinde barındırarak fonlarınızın güvende ve tamamen sizin kontrolünüz altında olmasını sağlar.

Ücretlere ve Maliyetlere Genel Bakış

Ticaretle ilgili ücretler ve maliyetler, genellikle yeni yatırımcılar tarafından hafife alınan karları önemli ölçüde etkileyebilir. Bu giderleri anlamak ve muhasebeleştirmek, kârlı bir ticaret stratejisini sürdürmek için çok önemlidir. Bu maliyetleri göz ardı etmek, potansiyel kazanımları hızla aşındırabilir ve beklenmedik mali yüklere yol açabilir.

Yaygın hatalar

İşlem Ücretlerinin, Para Çekme Ücretlerinin ve Değişim Ücretlerinin Muhasebeleştirilmemesi

Yeni yatırımcılar tarafından ödenen ticaretle ilgili bu ücretler ve harcamalar, yatırımcıların getirilerini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu giderlerin takibi ve muhasebeleştirilmesi, özellikle kârlılığı tehlikeye atacaksa, uygulanabilir ticaret stratejilerini sürdürmek için çok önemlidir. Bu maliyetlerin göz ardı edilmesi, önemli getirilerin çok hızlı bir şekilde yok olmasına neden olabilir ve aksi takdirde önlenebilir mali yüklere yol açabilir.

İşlem Ücretlerinin, Para Çekme Ücretlerinin ve Değişim Ücretlerinin Hesaplanmaması

Bunların hepsi, bu platformların yeni şeyler hisseden yeni başlayanlarla uğraştığı ve herhangi bir tüccarın yaptığı her eylemin, saatin ve borsanın algoritmalarına göre ödenen dalgalı fiyatlara sahip olduğu gerçeğine atıfta bulunuyor. Bundan sonra tüccarın banka hesabından para çekerken ödemesi gereken her çıkış ücreti, bu borsadan para çekerken ödenir. Buna, platformların genellikle bir komisyoncu ücreti (yani, bir komisyoncunun yabancı para birimiyle (yasal bir para birimi) işlem yapmaya başladığı para için bir ücret) talep ettiği ve bu ücretin, para birimi cinsinden fiili ticaretin fiyatına eklendiği gerçeğini de ekleyin. Alınan veya satılan dolarlara göre sabitlenen piyasalar. Her iki durumda da oldukça önemli miktarda parayla piyasada 'oynamak' isteyen bir tüccar, bu hizmetler için hatırı sayılır miktarda para öder. Her iki tür ücret de yeni başlayanın bütçesinden çıkıyor. Bu ürünler yeni başlayanlar için olduğundan (daha önce de belirtildiği gibi), genellikle çok fazla bütçeye ihtiyaç duymazlar, bu nedenle uygulanabilir her bütçe büyük bir şokla karşılaşır, bu da yeni başlayanların hesabının bakiyesinin çok düşük hale gelmesine neden olur.

Kümülatif Ücret Maliyetini Düşünmeden Sık Sık Ticaret Yapmak

Günlük olarak tekrarlanan satış ve alımlardan bahsediyorsanız, bu zaman açısından çok önemli olabilir. Tüm alım satım işlemlerinde özel ücretler vardır ve sık alım satım yapıldığında bu maliyetler tekrar tekrar artabilir. Yeni başlayanlar bu özel ücretten memnun. Birkaç gün süren kaza maliyeti genellikle alım satımla ilgili işlemlerden elde edilen karlardan daha ağır basar ve ayrıca bir çıkış yolu bulmanın da açık bir yolu vardır.
Aynı zamanda, çaylak tüccarlar vergi tabloları açısından bunun yarattığı farkı gözden kaçırma eğilimindedirler ve genellikle belirli bir mali yılda sermaye kazancı elde etmeleri durumunda ortaya çıkabilecek olası vergi yükümlülüklerini dikkate almazlar. Kripto para biriminin değerindeki beklenmedik dalgalanmanın bir sonucu olarak şüphelenmeyenlere uyarı yapılmaksızın uygulanan öngörülemeyen yasal sınıflandırma, brüt sermaye kazançlarının potansiyel olarak vergi söz konusu olduğunda net bir kazanç temsil ettiği anlamına gelir ve bunun sonucunda da kripto paraların hızla buharlaşması gerçekleşir. Planlanan ancak gerçekleşmemiş sermaye kazancı, ilgili vergi yükümlülüğünü hızlı bir şekilde odak noktasına getirecek ve bu yayılma dinamiklerini yalnızca anlamsız değil, aynı zamanda potansiyel olarak zararlı hale getirecektir. Kripto para birimleri söz konusu olduğunda sermaye kazancının öngörülemeyen vergi muamelesi, tüccarın mali yılı boyunca öngörülemeyen bir görünüm nedeniyle önemli mali muhasebe engelleri yaratabilir ve olumsuz bir mali zorluk olarak bir tür vergi uzlaşmasını az çok yakın hale getirebilir. Peki, tacirin sermaye kazancının gerçekleşmesi, aynı zamanda tacirin beklenmedik ve elverişsiz mali durumların getirdiği gizli vergi tehlikelerini keşfettiği sermaye kaynaklarını oluşturan temel mülkle ilgili olarak mali sınıflandırmada potansiyel bir değişikliği de içerecekse ortaya çıkabilecek vergi harcamaları ne olacak? aynı kripto para biriminin sınıflandırılması?

Ücret ve Maliyetlerin Gözden Geçirilmesinin Sonuçları

Kripto para birimi ticaretiyle ilgili çeşitli ücret ve maliyetleri hesaba katmamak, birkaç olumsuz sonuca yol açabilir:
  • Kâr Erozyonu: İşlem, para çekme ve takas ücretlerinin birikmesi genel kârı önemli ölçüde azaltabilir. Kârlı bir ticaret gibi görünen bir işlem, ilgili tüm maliyetler dikkate alındığında hızla zarara dönüşebilir.
  • Beklenmedik Mali Yükler: Vergi düzenlemelerinin göz ardı edilmesi, işlemlerin hacmine ve kârlılığına bağlı olarak önemli olabilecek planlanmamış vergi yükümlülüklerine yol açabilir. Bu beklenmedik mali yükler, kişisel mali durumunuzu zorlayabilir ve ticaretten elde edilen kazançları boşa çıkarabilir.
  • Yanlış Kâr Hesaplamaları: Yatırımcılar, tüm maliyetleri dikkate almadan gerçekte olduklarından daha kârlı olduklarına inanabilirler. Bu, yanlış yönlendirilmiş ticaret stratejilerine ve finansal planlamaya yol açabilir ve sonuçta finansal istikrarsızlığa yol açabilir.

A group of signs with a hand and a warning sign

Description automatically generated


Kötü Risk Yönetimi

Kripto para ticaretinde uzun vadeli başarı için uygun risk yönetimi stratejileri çok önemlidir. Bu stratejiler olmadan yatırımcılar önemli mali kayıplarla sonuçlanabilecek önemli risklere maruz kalırlar. Etkili risk yönetimi uygulamalarını anlamak ve uygulamak, potansiyel olumsuzlukların azaltılmasına ve sürdürülebilir kârlılık olasılığının artırılmasına yardımcı olabilir.

Yaygın hatalardan biri

Yeni başlayanların yaptığı en yaygın hatalardan biri, kaybedebileceklerinden daha fazla parayı satın almaya yatırmaktır. Eğer bir sarsıntının size uygun olacağını düşünüyorsanız, yalnızca (acil durum harcamaları bir yana) yalnızca olağan maliyetlere yatırım yaptığınızdan emin olun. : Kripto borsalarında kaybolabilecek olandan daha fazlasını sürmek, volatilitenin fiyatları yanlış yöne göndermesi durumunda sizi kötü yatırımlara maruz bırakabilir.

Yatırım Portföyünde Çeşitlendirme Eksikliği

Çeşitlendirme, herhangi bir varlığın performansına maruz kalmayı azaltmak için yatırımların farklı varlıklara yayılmasını içeren temel bir risk yönetimi stratejisidir. Yeni başlayanlar genellikle yatırımlarını birkaç kripto para birimine yoğunlaştırıyor, bu da kötü performans gösteren varlıklarda önemli kayıp riskini artırıyor. Riske karşı dengelenmiş, çeşitlendirilmiş bir portföy bazen riski artırabilecek istikrarlı bir getiri elde etmede yardımcı olabilir.

Kötü Risk Yönetiminin Sonuçları

Risk yönetimi ilkelerini göz ardı etmenin korkunç sonuçları olabilir:
  • Yıkıcı Kayıplar: Olumsuz sonuçları ön plana çıkaracak yatırımların çok fazla yapılması ve yeterince çeşitlendirilmemesi birçok yıkıcı kayıplara yol açabilir. Tek bir negatif piyasa hareketi, yatırım sermayenizin önemli bir kısmını yok etmek için yeterlidir, bu da yıkıcı kayıplarla sonuçlanabilir.
  • Yatırım Yapılan Sermayenin Tamamı: Bu, bilimin kaybını durdurur ve piyasayı toparlamayı ümit eden yatırımcılar çok uzun bir süre toplam pozisyonlarını kaybetmeye devam edebilir. Yatırım sermayesinin tamamını aşındırabilir ve yatırımcıları kurtaracak hiçbir şey olmadığı için düzeni bozabilir.
  • İşlemlere çok fazla odaklanmak: Zayıf risk yönetimi yatırımcıların cesaretini kırabilir ve hayati getirileri kaçırmak duygusal ve ahlaki açıdan yorucu olabilir. Yatırımcılar ticaretlerini sürdürmekten caydırılabilir ve gelecekte potansiyel yatırım yollarını kaçırmanın nedeni bu olabilir.

SONUÇ

Kripto para ticaretinde yeni başlayanların en sık yaptığı hatalar nelerdir sorusunda sona geldik. Zayıf risk yönetimi, kripto para birimi ticareti çabalarının başarısını ve uzun ömürlülüğünü ciddi şekilde etkileyebilecek kritik bir hatadır. Yatırımlarını korumak için yatırımcıların, kendi imkanları dahilinde yatırım yapmak, portföylerini çeşitlendirmek ve zararı durdur ve kar al emirlerini kullanmak da dahil olmak üzere sağlam risk yönetimi uygulamalarını benimsemesi gerekiyor. Bunu yaparak potansiyel kayıpları azaltabilir, yatırım sermayelerini koruyabilir ve değişken kripto para piyasasında işlem yapmaya devam etme güvenini koruyabilirler. Etkin risk yönetimi, dayanıklı ve başarılı bir ticaret stratejisinin temel taşıdır.