Dogecoin, kripto para birimine destekleyici bir giriş olmayı amaçlamaktadır. Eğlenceli ve samimi bir marka resmine sahip olan Dogecoin (DOGE), Oregon programcısı olan Billy Markus tarafından bir tür şaka kripto para konsepti ile ortaya çıkarılmıştır.

Bitcoin yerine daha sorunsuz ve pratik bir kripto para yapılabilir mi sorusundan hareket eden Billy Markus, DOGE ile geniş çapta kabul görmeyi hedefliyor. Dogecoin, BTC ölçeğine yakın olmasa da gelecek vaat eden kripto paralar arasında.

Dogecoin (DOGE) Coin Nedir?

DOGE, Litecoin ve diğer projelerdeki mevcut açık kaynak kodu kullanılarak ek ince ayarlarla oluşturuldu. Bu kripto para birimi maksimum arza sahip olmaması dışında Litecoin'e benzer.

dogecoin

Dogecoin'i tanımlarken ortak yaratıcısı Billy Markus'un şu sözlerine yer verelim: Asıl amaç, kendilerini farklılaştırmak için çok uğraşan, ancak hepsi aynı görünen ciddi klon Coinlerin bir parodisini oluşturmaktı. İlk başlarda klon para olarak yola çıktık fakat diğer kripto paralar gibi oldukça önemli bir konuma geldik.

DOGE projesinin önemli hedeflerinden biri, Bitcoin'in ve diğer kripto paraların oluşturduğu enflasyonu ve azalan satın alma gücünü durdurmaktır. Enflasyonun olmadığı yeni bir sistem oluşturmaktır. Bunu yaparken kripto paraların doğasında olan merkeziyetsizlik ilkesinden yararlanır. Dolayısıyla ilk başta şaka olarak çıkan DOGE Coin, Bitcoin ve Ethereum kadar güvenilir ve iddialı bir yapı ortaya koymaktadır.

DOGE Coin Fiyatı Ne Kadar, Kaç dolar?

Aşağıdaki tabloda 1 Dogecoin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

Dogecoin Projesi ve Whitepaper

Whitepaper, bir çalışmanın içeriğini ve kapsamını detaylı bir şekilde anlatan bir belgedir. Bu belgede projenin hedefleri ve işleyişi detaylı bir şekilde anlatılır. Kripto para geliştiricileri de teknik dokuman anlamına gelen whitepaper belgelerini yayınlar. Piyasada yer alan birçok kripto paranın olduğu gibi Dogecoin’in de whitepaper projesi bulunmaktadır. Dogecoin whitepaper projesinde DOGE ile ilgili teknik bilgilere ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir.

Dogecoin Whitepaper projesinde;

 • Qtum (QTUM) Teknik Raporu
 • Basic Attention Token (BAT)
 • Dogecoin Teknik Raporu (PDF)

gibi konulara açıklık getirilmiş ve sistemin işleyişi hakkında bilgiler paylaşılmıştır. Dogecoin whitepaper projesine şu linkten ulaşabilirsiniz. Linkte wihtepaper projesine göz atabilir isterseniz PDF formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Aynı zamanda DOGE ile ilgili resmi bilgilere kripto para projesinin resmi web adresinden ulaşmak için şu web adresine göz atabilirsiniz: https://dogecoin.com/

Dogecoin (DOGE) Coin Nasıl Çalışır?

Dogecoin, Litecoin'in (aynı zamanda Bitcoin çatalı olan) bir fork'u olan (çatallanma) Luckycoin'in (artık yürürlükte olmayan) bir sürümüdür. Bir blok zinciri iki potansiyel yola ayrıldığında ve protokolde tam bir değişikliğe ve sonunda tamamen yeni bir kripto para birimine yol açabildiğinde bir çatal oluşur. Örneğin, 2017'de Bitcoin Cash, Bitcoin blok zincirindeki bir hard fork'tan sonra yaratılmıştır.

Dogecoin blok zinciri, Bitcoin'den çok daha yüksek olan saniyede yaklaşık 30 işlem gerçekleştirebilir. Dogecoin sistemi, Auxiliary Proof of Work adlı bir iş kanıtı konsensüs algoritması kullanır. Bu algoritma diğer çalışma kanıtı kripto para birimlerini (öncelikle Litecoin) aynı anda ek ücret ödemeden DOGE madenciliği yapanlara izin verir. Bu süreç birleşik madencilik olarak bilinir.

Dogecoin'in ilk blok ödülleri rastgele olacak ve sıfır ile bir milyon DOGE arasında değişecek şekilde tasarlandı ve bu, Şubat 2018'de gerçekleşen 100 milyar arza ulaşana kadar devam etti. O zamandan beri, her bir blok 10.000 DOGE ödül veriyor. Yaklaşık her dakika bir blok çıkarılır ve Dogecoin'in arz sınırı yoktur. Uzmanlara göre bu bir hata olabilir bu nedenle DOGE arzının 100 milyar olması gerektiği belirtilmiştir.

Dogecoin -litecoin gibi- daha düşük hashrates (saniye başına hesaplama gücü ölçüsü) sahip olan ve Bitcoin'in SHA-256 madencilik algoritmasından daha az enerji kullanan Scrypt teknolojisini kullanır. Genel olarak Dogecoin, 21 milyon Coin arz sınırına sahip olan ve 18,5 milyondan fazlası halihazırda çıkarılmış olan Bitcoin'den oldukça farklıdır.

DOGE Ne Zaman Çıktı?

Dogecoin'in resmi başlangıç tarihi 6 Aralık 2013'tür. Piyasaya sürüldükten sonraki ilk 1 ay içinde 1 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edildi. Piyasaya çıktıktan sonra 2 ay içinde de Bitcoin dahil birçok kripto paranın işlem hacmini geride bırakmayı başardı.

Dogecoin Geleceği ile İlgili Neler Söyleniyor?

DOGECOIN kripto para birimi, sürekli düşüş döneminden sonra son zamanlarda yükselişe geçti. 2021 Ağustos ortasında %1,60 oranında değer kazandı ve daha da değerlenmesi bekleniyor. Yorum ve analizlere bakılırsa, Dogecoin'in geleceği parlak gibi görünüyor fakat yine de anlık gelişmeler DOGE Coinin fiyatını her açıdan etkiliyor.

Örneğin geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Dogecoin ile ilgili bir paylaşım yapmıştı ve Dogecoin değeri %90 artmıştı. Aynı şekilde DOGE ile ilgili olumsuz bir haber değerini düşürebilir. Peki Dogecoin değeri daha ne kadar artacak?

Dogecoin Coin Alınır Mı? Analistlerin DOGE Coin Yorumları ve Fiyat Tahminleri

 • Broker Skilling'in CEO'su Michael Kamerman, Dogecoin'in sosyal medyadaki ve ünlüler arasındaki konumu ve popülaritesi nedeniyle genellikle genç yatırımcılara hitap ettiğini söylüyor. Ancak Michael Kamerman, Dogecoin'in güven vermesi için içsel bir değere sahip olması, ölçeklenebilirlik ve güvenlik sorunlarının olmaması gerektiğini ifade ediyor.
 • Capital Markets Academy'nin kurucu ortağı Sam Onigbanjo ise Dogecoin'in açıkça bir yükseliş trendinde olduğunu belirtiyor. Sam Onigbanjo, Dogecoin'in 1 dolar seviyesini geçmesi takdirde kısa zamanda 10 dolara yaklaşabileceğini söylüyor. Sam Onigbanjo'nun DOGE yorumu şu şekilde: "Dogecoin, ünlülerin onaylanması ve büyük şirketlerde kabul görme gibi ticaret temellerine ve olaylara dayalıdır. Bunların her ikisi de açıkça yükseliş trendinde ve bu nedenle 2021'de çok öngörülebilir."

Uzman görüşlerine ek olarak Finder şirketinin yaptığı anket sonuçlarına bakıldığında da karşımıza farklı düşünceler çıkabiliyor. Yapılan anketlerde Dogecoin'in yıl sonuna kadar daha da değersiz olma ihtimali var. Net bir ifadede bulunmaktan kaçınan uzman ve analistlerin de olduğunu belirtelim.

Dogecoin Coin Nereden Alınır?

Binance borsası üzerinden DOGE Coin satın alabilirsiniz. Binance borsasına kayıt olduktan sonra hızlı ve kolay bir şekilde Dogecoin sahibi olabilirsiniz.

Bağlantıya tıklayarak Binance'den %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırın

DOGE satın almak için tercih edeceğiniz yöntemler şunlardır:

 1. Banka hesabı veya kredi kartı
 2. Üçüncü taraf ödeme metodu
 3. P2P yöntemi

Binance borsa hesabınıza banka veya kredi kartı ile yatırım yaparak Binance Piyasalar bölümünden Doge almanız mümkündür. Aynı zamanda papara gibi üçüncü taraf ödeme metotlarıyla da DOGE alabilirsiniz.

Bir başka yöntem olarak da P2P yöntemini kullanarak Dogecoin alabilirsiniz. Borsaya kayıtlı olan kullanıcılar, P2P ile coinlerini satışa çıkarırlar. Siz de satışa çıkan coinler arasından bir tercih yaparak Dogecoin satın alabilirsiniz.

DOGE Coin'in Avantaj ve Dezavantajları

Avantajlar:

 • Sansüre Dayanıklı: Tıpkı Bitcoin gibi birçok teknik özelliği payalaşan Dogecoin ağı güvenlidir ve gerçek zamanlı fikir birliği sağlar. Bitcoin gibi, bilgisayar korsanlarının da blok zincirinin durumunu değiştirmek için ağın hash gücünün %51'ini kontrol etmesi gerekir. Mevcut Dogecoin hash oranının 203.97 TH/s olduğu düşünüldüğünde, bu pek olası değildir.
 • Konsensus Algoritması: Dogecoin, ağı güvenli tutmak için bir Proof-of-Work konsensüs algoritması kullanır. Ancak bu PoW sistemi, Bitcoin tarafından kullanılan SHA-256 versiyonuyla aynı değildir. Bunun yerine ağ, PoW mekanizmasında bir scrypt teknolojisine dayanır. Bu karar, yüksek güçlü Bitcoin madencilik teçhizatlarının kullanılmasını önlemek için alınmıştır. Dolayısıyla özel FPGA ve ASIC cihazlarını kullanarak Dogecoin madenciliği yapılabilir.
 • Artan Talep: Uluslar arası çapda herkese hızlı ve güvenli bir şekilde para göndermek için DOGE coin kullanılabilir. Son birkaç yılda, Dogecoin ağı arttı ve her zamankinden daha fazla yatırımcılar bu benzersiz coin ile işlem yapıyor.
 • Basit ve Pratik: Düşük fiyatı nedeniyle küçük işlemler için daha uygun bir coindir. Kullanıcılar daha basit işlemlerini DOGE ile daha rahat bir şekilde tamamlayabilir ve küsuratlarla uğraştırmaz.

Dezavantajlar:

 • Kar Amacı Gütmeyen Madencilik: Dogecoin, bireysel olarak çok fazla değeri olmayan çok sayıda coin ile ilgilenir. Bu nedenle coinin madenciliği karlı değildir. Bu da madenciliğinin çekici olmamasına neden olabilir, dolayısıyla yeni coin çıkartmaya olan ilgiliyi azaltabilir.
 • Enflasyon: Her ne kadar enflasyon ile mücadele etme amasınca olsa da Dogecoin de enflasyonist bir coindir. Enflasyon, bir yatırım aracı olarak Dogecoin potansiyelini sınırlandırmaktadır. Madenciliğin kârlı olmamasının bir başka nedeni de budur.
 • Fiyat Değişimleri: Kripto varlıklardaki önemli fiyat değişimleri, DOGE için de geçerlidir. Kripto varlıkları güvenilir bir şekilde değerlemenin doğasında bulunan zorluklarla birleştiğinde Dogecoin de tüketicileri kayıp riskine sokabilir.

Özetle

Dogecoin, geleceğin milyonerlerini ve milyarderlerini bilmedikleri ve hala farkında olmayabilecekleri bir teknoloji olan Blockchain ile tanıştırdı. Fakat Dogecoin coin’in zamana dayanıp dayanmayacağı hakkında bir şey söylemek için henüz erken. Eğer yatırımcılar, Dogecoin’e daha fazla güvenmeye başlarsa gelecekte güçlü bir DOGE rüzgarı esebilir. Güven meselesinde yatırımcıların tutumu kadar Dogecoin altyapısının da eksikliklerini gidermesi büyük bir önem taşıyor.

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

Uzman ve analist yorumları, Dogecoin geleceğinin oldukça parlak olabileceği görüşünde birleşmektedirler. Bir çok analist görüşü, DOGE'nin ilerleyen süreçlerde yıldızlaşabileceği yönünde. Hatta gelecekte en çok kazandıracak Coinler arasında, ilk 10'da yer aldığını vurgulamaktadırlar.

En son verilere göre toplamda 40 milyardan fazla Dogecoin olduğu bilinmektedir. Dogecoin, sınırsız sayıda üretilebilir. Piyasadaki Doge Coin sayısı her geçen yıl daha da artmaktadır.

Dogecoin, ABD'li geliştiriciler tarafından piyasaya sürülmüştür. Bir ya da birkaç ülkede değil, farklı ülkelerde kullanılması için geliştirilmiştir.

Doge Coin, geleneksel bankacılık sistemini ve kripto para piyasasını daha hızlı ve pratik hale getirme amacı taşıyan bir kripto paradır. Billy Markus ve Jackson Palmer isimli iki yazılımcı tarafından geliştirilmiştir.

Dogecoin, Bitcoin'in kompleks yapısından uzakta ve daha pratik bir kripto para birimi olmaya amaçlar. Aynı zamanda online Token ve toplulukların para birimi olarak da kripto para piyasasındaki varlığını sürdürme hedefindedir.