Cardano (ADA) Coin Nedir? ADA Coin Nereden Alınır?

Cardano, uzmanlar ve akademisyenlerin inşa ettiği akademik ve hakemli ilk blockchain'dir. Küresel bir blok zinciri projesi olan Cardano, finansal aracılardan arınmış bir dijital platform işletmek amacıyla kurulmuştur. Geliştiricileri arasında Ethereum'un da kurucu ortağının yer aldığı Cardano (ADA), Ethereum'a bir alternatif olmak için geliştirilmiştir.

cardano ada coin nedir

Ethereum'un güvenilir sisteminin üzerine DeFi gibi yeni alanlar inşa etmeyi amaçlayan Cardano ağı, diğer blok zincirleri platformlarından daha kapsayıcı olmayı hedeflemektedir.

Cardano (ADA) Coin Nedir?

Cardano, hakemli araştırmalarla oluşturulan, türünün ilk blok zinciri platformu olduğunu iddia eden bir platformdur. Fark yaratanlar, yenilikçiler ve vizyonerler için tasarlanan blok zincirinin belirtilen hedefi, olumlu küresel değişim yaratmaktır.

Cardano, eşler arası işlemleri basitleştirmek için geliştirilen açık kaynaklı ve merkeziyetiz bir blockchain tasarımıdır. Akıllı sözleşmeleri pratikleştiren, her zaman güvenli olan ve ölçeklenebilir bir altyapı sağlayan katmanlı bir tasarıma sahiptir.

Günümüzün önemli kripto paralarından olan Cardano, bir hisse ispatı/kanıtı blok zinciri projesidir. PoS sistemleri, madencilerin sahip oldukları miktarlara göre blok işlemlerine madenciliğe veya doğrulamasına izin verir. İsmini İtalyan bilim insanı Gerolamo Cardano'dan alan cyrpto para birimi, ADA simgesini şair Lord Byron'ın kızı olan 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace'den almıştır.

Ne Zaman Çıktı?

En popüler kripto paralardan olan Cardano, 2015 yılında Charles Hoskinson'un başlattığı bir projedir. Bu kişi aynı zamanda Ethereum ve BitShares'in kurucu ortağıdır ve Ethereum'dan ayrıldıktan sonra ADA projesine yoğunlaşmıştır. 2017 yılında, ICO patlaması doruk noktasına adım adım ilerlerken ADA kripto para biriminin resmen başlatıldığı duyurulmuştur.

ADA Coin Geleceği Ne Olur?

Kripto pazarında 9000'den fazla altcoin var ve Cardano yeni bir madeni para olmasına rağmen bu rekabeti en önlerde sürdürüyor. Cardano ADA'nın yaklaşık 33,69 milyar dolarlık bir piyasa değeri var ve ilk beş kripto para arasında yer alıyor.

Günümüzde Cardano'nun proof os stake madencilik süreci önemli bir gündem maddesidir. Ağın sürdürülebilirliği daha da artarsa çevre bilinci taşıyanları kendisine çekebilir. Bu yatırımcıların gelmesi ile fiyatı 3,30 dolara yükseleceği konuşuluyor. Fakat ağda önemli bir gelişme olmazsa avantajları nedeniyle sadece para birimi olarak varlığını sürdürebilir. Bu durumda da değerinin 2,70 dolara kadar çıkabilir. Diğer yandan ağdaki sorunlar baş gösterirse değeri 2 doların altına düşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

ADA Coin Geleceği Ne Olur? Alınır Mı? İşte Uzmanların Cardano Yorumları ve Fiyat Tahminleri

Her şeye rağmen Cardano’nun geleceği şimdilik parlak görünüyor. Özellikle kripto para sistemine getirdiği yenilikler ADA’nın sonraki süreçlerde farkındalık uyandırmaya devam edecek gibi gözüküyor. Şimdi de uzman analistlerin Cardano ile ilgili tahminlerine yer verelim.

 • Kripto para haber platformu Smartereum yazarı Adam Web, Cardano 'nun gelecekte daha da değerleneceğini düşünüyor. Adam Web'e göre Cardano'nun birkaç yıl içinde 10 doları aşma potansiyeli var.
 • WalletInvestor’un algoritma tabanlı tahminine bakacak olursak; Cardano fiyatı 3.30 dolar olarak güncellendi. 1 yıllık Ada yatırımları bu tahminlerin revize edilmesinde önemli bir pay sahibi.
 • Diğer yandan Cardano'nun değer kaybeceğiniz söyleyen analistler de var. Örneğin TradingBeasts’e göre, Cardano 2021 sonunda yaklaşık %10 değer kaybı yaşayarak 1,50 doların altını görebilir.

Cardano (ADA) Coin Fiyatı Ne Kadar, Kaç dolar?

Aşağıdaki tabloda 1 Cardano (ADA) Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

ADA Projesi ve Whitepaper

Cardano'yu gerçekten özel ve benzersiz olan şey, bilimsel felsefe ile gelişen ilk teknolojik platform/blockchain projesi olmasıdır. ADA akıllı sözleşme platformu olduğu için Ethereum'a benzer, ancak katmanlı mimari aracılığıyla güvenlik kadar ölçeklenebilirlik olmaya odaklanır. Finans uygulamalarını geliştirmeyi amaçlayan bir platform olan Cardano ile ilgili önemli bilgiler, white paper isimli teknik dokümanında paylaşılmıştır. ADA'nın çalışma prensibini ve teknik detaylarını white paper projesinde bulabilirsiniz. Cardano (ADA) Teknik Raporunu, okumanız ve indirmeniz için yazımıza dahil ediyoruz. Şu linkten https://why.cardano.org/ Cardano coin teknik belgelerini ve sistem detaylarını görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.

Cardano (ADA) Coin Nasıl Çalışır?

Cardano blok zinciri iki temel bileşenden oluşur. Cardano Settlement Layer (CSL) bir hesap birimi vazifesi görür ve token sahiplerinin minimum işlem ücretleri ile anında ADA gönderip alabilecekleri yerdir.

Cardano Hesaplama Katmanı (CCL) ise blok zincirinin omurgasıdır. Akıllı sözleşmelerin yürütülmesine, güvenlik ve uyumluluğun sağlanmasına ve kara listeye alma ve kimlik tanıma gibi diğer gelişmiş işlevlere izin verilmesine yardımcı olan bir dizi protokoldür. Sistemin açık kaynak kodu, evrensel olarak tanınan ve güvenli bir programlama dili olan Haskell kullanılarak yazılmıştır.

Cardano, Ouroboros olarak lanse edilen fikir anlaşması için özel olarak tasarlanmış bir hisse kanıtı (PoS) blok zinciri protokolü üzerinde çalışır. Bu fikir birliği mekanizması, ADA'nın her zaman kolay ve güvenli bir şekilde gönderilip alınmasına izin verirken, Cardano blok zincirindeki akıllı sözleşmelerin güvenliğini de sağlar. Aynı zamanda, bir PoS konsensüs mekanizması olarak Ouroboros, ADA'larını ağa bağlayan ve ağ konsensüsünün sağlanmasına yardımcı olan belirteç sahiplerine ödüller sağlar.

Ouroboros'un en büyük yararı, blok zinciri doğrulayıcılarını seçmedeki matematiksel güvenliğidir. Öte yandan Ouroboros, rastgele bir doğrulayıcı seçmek ve ADA'yı Cardano blok zincirine yatıran tüm token sahiplerinin bir blok madenciliği yapmak ve ödül almak için adil bir fırsat yaratır.

ADA Coin Nereden Alınır?

Ada Coin almak için Binance borsasına kayıt olabilirsiniz. Binance, Ada Coin dahil olmak üzere onlarca farklı kripto parayı hızlı ve güvenilir bir şekilde alabileceğiniz bir borsa platformudur.

Bağlantıya tıklayarak Binance'den %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırın

 1. Banka hesabı veya kredi kartı
 2. Üçüncü taraf ödeme metodu
 3. P2P yöntemi

Banka kartınızdan ya da kredi kartınızdan Binance borsa hesabınıza para transferi yaparak Binance piyasalar bölümünden ADA coin alabilirsiniz. Alacağınız tutarı Binance Ada coin al formuna yazmanız yeterli olacaktır. Ardından işlem onayı vererek saniyeler içinde ADA Coin satın alabilirsiniz. Aynı şekilde papara gibi üçüncü taraf ödeme metoduyla da ADA Coin al işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Diğer yöntem olarak da P2P yöntemi kullanarak ADA Coin alabilirsiniz. P2P ile Ada coinlerini satışa çıkaran kullanıcılardan satın alma işlemi yapabilirsiniz. Kripto Al sekmesinden ADA Coin’e tıklayarak P2P uygulamasıyla kolayca satın alabilirsiniz.

Kripto Para Birimi ADA Coin'in Avantajları Neler?

 • Yeni nesil blok zinciri: Ethereum ikinci nesil blok zinciri kabul edilir ve gelişiyle akıllı sözleşmeler sayesinde blockchain teknolojisinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmıştır. Cardano'nun ise üçüncü nesil blockchain olduğu söyleniyor ve gerekli tüm işlevselliği sunmak amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. Ethereum dahil diğer kripto paraların karşılaştığı sorunların üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır.
 • Güvenilirlik: Cardano'nun PoS algoritmasının kullanımı yoluyla diğer kripto platformlarından daha güvenilir olduğu kabul edilir. Proof of stake doğrulaması, sistem içinde ekstra işlemlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Diğer güvenlik avantajı, her katmanın eksiksiz bir dizi görevden sorumlu olduğu iki katmanlı bir sistem olması ve böylece farklı kripto platformlarıyla birlikte çalışabilirlik üzerinde daha fazla çalışmasına izin vermesidir.
 • İşlem gizliliği: İşlemlerin gizliliği garanti edilebilir çünkü işlemler Ethereum'daki gibi standart olarak işlenen meta veriler olmadan yürütülebilir. Cardano'da, bakiyelerle ilgili herhangi bir sorun olmadan ağı genişletmek için güncellemeler yapmak veya aniden herhangi bir sorun yaşanmadan güncelleme yapmak daha kolaydır.
 • Madencilik avantajı: Cardano'da Bitcoin'in iş kanıtı sistemi yerine hisse kanıtı (proof-of-stake) modeli kullanılır. Bu, madencilik olmadığında devasa miktarda enerji tüketilmediği anlamına gelir. Cardano, matematiksel olarak kanıtlanmış güvenliğe sahip tek hisse kanıtı protokolüdür.

Dezavantajları Neler?

 • Talebin düşüklüğü: Cardano'nun tüm faydalarına rağmen Cardano'ya olan talebin düşük olduğunu belirtiliyor. Çünkü ekip tamamlanmamış akıllı sözleşme ve token standartları nedeniyle çok fazla proje uygulamadı. Bu durum, ADA'nın diğer kripto paralar ile rekabetinde değerini düşürebilir.
 • Yavaş ilerleme: Sistemin yavaş gelişmesi, düzenleyici ortamın ve platformun farklı gereksinimler gerektirmesi, projelerin uygulanması geciktirebiliyor. Bu gecikmeler ADA'nın gelişimi için risk olarak öngörülüyor.
 • Teori ve pratik arasındaki fark: Cardano'nun vaat ettiği pek çok özellik halen mevcut değildir. Mevcut olmaması da ADA coin'in iddialarının teoride kalmasına yol açabilir. Vaat ettiklerini yerine getiremezse Cardano’nun etkisi azalabilir.
 • Madencilik riski: Cardano Projesi, bir sonraki bloğun madencisinin rastgele seçildiği anlamına gelen bir hisse kanıtı protokolüne dayanmaktadır. Bu protokol, ADA Coin'in çok yüksek değere ulaşabilen para birimine sahip olmayı hak etmeyen üçüncü şahıslar tarafından çıkarılabilir. Dolayısıyla bu ilke cardano ağının yavaş çalışmasının bir nedeni olarak gösterilebilir. Aynı zamanda Cardano ağını bilgisayar korsanlarına açık hale getireceğini düşünenler de var.

Özet Olarak: Cardano Geleceği Oldukça Parlak Olabilir

Cardano (ADA), kripto para piyasasına daha avantajlı bir blockchain altyapısı sunmayı hedefleyen iddialı bir projedir. Alınıp satılabilen bir Coin olmanın yanı sıra sunmadığı hedeflediği uygulamalar Cardano'nun popülerliğini artıran etkenlerdir.

Peki, Cardano Ethereum'dan daha iyi bir akıllı sözleşme platformu olabilecek mi? Aynı zamanda iddialı bir yapıya sahip olan platform, hedeflediklerini ne zaman hayata geçirecek? Gelecek vadeden Coinler arasında gösterilen ADA'nın önümüzdeki günlerde vereceği reaksiyon projenin geleceğini belirleyecek.

Binance %10 Komisyon indirimi ile kayıt ol


Sıkça Sorulan Sorular

ADA, Cardano'ya bağlı çalışan Token'dir. Adını ise 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace'ten almıştır. Token dijital bir para birimimi olmanın yanı sıra, aynı zamanda Cardano ağında işlemler yapmayı mümkün kılar.

Cardano, 2015 yılında sahibi olan Charles Hoskinson'un başlattığı bir projedir. Cardano (ADA) adını ise Gerolamo Cardano'dan ve kripto para birimiyse adını Ada Lovelace'dan almıştır.

Ada Coin, Binance veya Coinbase benzeri yüksek hacimli ve güvenilir kripto para borsalarından satın alınabilir.


BTC Bağışı Yap


1MdFDcZ8RjkxVagnczP5tje2yUqTBwxoZA