Binance Coin, Binance borsası tarafından çıkarılan ve bir BNB sembolü ile işlem gören kripto paradır. Bu Coin, standart ERC 20 ile Ethereum tabanlı blok zincirinde çalışır ve en fazla 200 milyon BNB jetonu ile sınırlıdır. Yazımızın devamında Binance Coin hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Binance (BNB) Coin Nedir?

Binance Coin (BNB), popüler kripto para borsası olan Binance’in kendi Token'ıdır. Yatırımcılar, platformdaki ücretleri ödemek için BNB Coin kullanabilir ve geliştiriciler bunu Binance blockchain uygulamalarını güçlendirmek için kullanabilir.

bnbcoin

Binance Smart Chain, BNB'yi diğer borsalardaki faydalı (veya alım satım) hizmet Token'larından ayıran etkendir. Binance Smart Chain, Ethereum (ETH) gibi programlanabilir bir ekosistemdir. Akıllı sözleşmeler yürütebilir, diğer uygulamalar ve kripto para birimleri için bir platform görevi görebilir.

BNB Coin’in Amacı Nedir?

Binance Coin sistemindeki akıllı sözleşmeler, birçoğunun blok zinciri oyunu değiştirici olduğuna inandığı küçük kod parçalarıdır. Bu veritabanlarını, işlemleri kaydeden defterlerden programlanabilir sistemlere yükseltirler. Örneğin, akıllı bir sözleşme, önceden belirlenmiş belirli koşullar altında bir sigorta poliçesinin otomatik olarak ödeme yapmasını sağlayabilir.

Bu arada Binance Coin karakterini belirleyen hizmet Token (Utility Token) kavramından kısaca bahsedelim. Hizmet Token’lar, bir şirketin ürün veya hizmetlerine ulaşmak için kullanılan dijital/sanal bir paradır. Hizmet Token’ların en önemli özelliği, yatırım amacıyla kullanmak için tasarlanmamış olmalarıdır.

BNB Coin Ne Zaman Çıktı?

Binance Coin, 2017 yılında yapılan bir lansman ile başlatılan bir projedir. Binance şirketine ait olan Binance Coin'in 2021 Temmuz verilerine göre piyasa değeri 48 milyar dolardır. Dünya çapında 2000'den fazla çalışana sahip olan şirketin kurucusu ve Ceo'su Changpeng Zhao isimli Çin'li bir girişimcidir.

BNB Projesi ve Whitepaper

Binance Coin 2017 yılında başladığı yolculuğuna tüm hızıyla devam ediyor. Binance Coin altyapısındaki gelişmeler, Coin’in geleceğini belirliyor. Aynı şekilde Coin’e olan talep ve ne gibi avantajlar sağladığı da BNB’nin gelişimini etkiliyor.

BNB projesi, diğer kripto paralar gibi düzenli olarak değişen ve gelişen bir sistemdir. Bu sistem hakkındaki tüm açıklamalar ve ayrıntılı bilgiler BNB Whitepaper projesinde ifade edilmiştir. Binance Coin hakkında ayrıntılı bilgilere ve sistem güncellemelerine ulaşmak için BNB projesinin whitepaper dokümanına göz atabilirsiniz.

Şu linkten BNB Whitepaper dokümanını ücretsiz indirebilirsiniz. Ayrıca Binance.org adresine (https://www.Binance.org/tr#smartChain) tıklayarak da resmi Whitepaper bilgilerini Türkçe olarak okuyabilirsiniz.

Güncel BNB Coin Fiyatı Ne Kadar, Kaç dolar?

Aşağıdaki tabloda 1 Binance Coin fiyatının kaç Dolar olduğu ve hacim bilgileri yer almaktadır. Fiyat ve diğer bilgiler aracı kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Kesinlik içermez.

Binance Coin (BNB) Nasıl Çalışır?

BNB, Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur ve değeri depolayabilen ve tutabilen ERC20 belirteçlerini kullanır. Ancak, önceden çıkarılmış ve ICO aracılığıyla dağıtılmış oldukları için jetonları çıkaramazsınız. Dolaşımdaki jetonlar, Binance Exchange'de indirimli alım satım için kullanılır. İndirim oranı ilk yıl %50'den başlamıştır ancak her yıl yarıya indirilmesi planlanmaktadır.

Beşinci yıla kadar, jetonun değerini etkileyecek hiçbir indirim olmayacaktır. Değer kaybını önlemek için Binance, Tokenleri geri satın almakta ve arzı azaltmak için onları yok etmektedir. Binance kripto para borsası, dolaşımdaki Tokenlerin yarısını ortadan kaldırmayı planlıyor.

BNB Coin Nereden Alınır?

BNB Coin al-sat işlemlerinizi yapmak ve BNB Coin’inizi güvenli bir şekilde tutmak için Binance kripto para borsasını kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak Binance borsasına kayıt olduktan sonra şu yöntemlerden birini tercih ederek BNB Coin alabilirsiniz.

 1. Banka kartı veya kredi kartı
 2. Üçüncü taraf ödeme metodu
 3. P2P yöntemi

Binance hesabınıza banka kartı veya kredi kartı gibi yöntemlerle para yatırabilirsiniz. Bu adımdan sonra BNB Coin satın alma işleminizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Papara gibi üçüncü taraf ödeme metotları ile de Binance borsasından kripto para alabilirsiniz.

Bağlantıya tıklayarak Binance'den %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırın

P2P yöntemi ile de BNB Coin satın alma işleminizi gerçekleştirme şansınız vardır. Binance borsasında BNB ilanlarını inceleyip Kripto Al sekmesinden BNB seçeneğine tıklayın. Ardından satın alacağınız ödeme yöntemini ve ne kadar satın almak istediğinizi belirleyin. Böylece BNB satın alma işleminizi P2P ile hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Birimi BNB Coin'in Avantajları Neler?

 • Hızlı İşlemler: Borsada işlem yapmak tercihinizi BNB Coin'den yana yaptıysanız, platformun tescilli eşleştirme motoruna ulaşabilirsiniz. Bu platform, her saniye 1,4 milyona kadar siparişi destekleme kapasitesine sahiptir. BNB ile hızlı ve güvenilir ticarete bir adım daha yaklaşabilirsiniz.
 • Güvenli ve Güvenilir: Binance Coin, fonlarınızı güvende tutmanız için farklı yazılımlar ve güvenlik uygulamaları kullanır. Örneğin Çok Katmanlı sistem çerçevesi ve Kullanıcılar için Güvenli Varlıklar Fonu sistem altyapısını güvenliğini sağlayan uygulamalardandır. Binance platformuna güvenen ve ticari işlemlerini gerçekleştiren milyonlarca yatırımcı olduğunu ifade edelim.
 • Çoklu Kripto Para Birimi Ticareti: Uygun fiyatlı bir ticari eşleştirme sistemi çoklu kripto para birimi ticareti yapma imkanı sunar. 150'den fazla kripto para ile ticaret yapılabilir. Ek olarak BNB altyapısı, özel ticari ihtiyaçlarınızı karşılamak için kendi ticari eşleştirmelerini kullanır. Bu da kullanıcıların başka coinlere yönelmesini engelleyen bir özelliktir.
 • Ticaret İndirimi: BNB Coin, kullanıcılarına işlem ücretinde yarı yarıya indirim alma imkanı verir. Geleneksel ödeme metotlarıyla yaptığınız işlemlerde ortalama 10 dolar işlem ücreti ödüyorsanız, BNB Coin'de 5 dolarlık işlem ücreti vermeniz yeterli olabilir.
 • Günlük Alışveriş Harcamaları: Güvenli alışveriş ve işlem ücretinde indirim imkanı veren Binance Coin, farklı uygulamalarda da sorunsuz bir kullanım fırsatı sağlar. Örneğin seyahat ve konaklama endüstrisinde farklı firmalar BNB Coin ile ödeme kabul etmektedir. Ayrıca BNC Coin ile evinize yemek siparişi verebilir ve diğer günlük alışverişleri de yapabilirsiniz.
 • Hisse Satın Alın: Binance sistemi içinde BNB coinlerinizle kendi adınıza ait hisse satın alabilirsiniz. Satın aldığınız hisseleriniz alım satım işlemlerinizi yapabileceğiniz Binance borsasına eklenir.

Binance Coin'in Dezavantajları Neler?

 • Merkezi ve Denetlenebilir: Binance, dünyayı bankalardan kurtarmak isteyen bir grup cypherpunks değil bir şirkettir. Bu şirketin önemli amaçlarından biri kripto pazarından para kazanmaktır. Bu nedenle, BNB'nin yoğun bir şekilde merkezileştirilmesi şaşırtıcı değildir. Dolayısıyla kripto para ticaretiniz resmi bir kurum ve otoritenin kontrolü altındadır.
 • Artan İşlem Ücreti: Sistem içinde tipik olarak, ücretler ve hız birbirine bağlıdır. Bir blok zinciri birçok işlemle çok meşgulse, normalde işlem ücretlerinin de artacağı anlamına gelir. Teoride Binance'in saniyede 1,4 milyona kadar işlem gerçekleştirebileceğini unutmayın.
 • Kripto Para Riski: Kripto paralar değişken yatırımlar olduğu için her zaman risk taşıma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle yalnızca kaybetmeyi göze alacağınız yatırımlar yapmayı ihmal etmeyin. Binance Coin yatırımlarınızı yapmadan önce güncel gelişmeleri yakından takip ederek piyasa hakkında bilgi sahibi olun.
 • Potansiyel Tehditler: Binance Coin, Binance Smart Chain uygulama sayısı ve Ethereum güncellemelerine de bağlıdır. Dolayısıyla yan uygulamalardaki tehditler, sistemin başarılı bir şekilde gidişatına zarar verebilir.

Sonuç Olarak

Şu ana kadar düzenleyici endişeler BNB'nin büyümesini zar zor engelledi. Ancak Binance Coin’in, Binance borsasının ve ekosisteminin işleyişini artırması bekleniyor. Alım satım fiyatları, borsa ücretleri ve listeleme ücretleri ve de Binance borsasındaki diğer ücretler gibi birden fazla hizmeti destekler. Aynı zamanda kullanımının yayılmasına yardımcı olan çeşitli ortaklıklardan destek alması da Binance Coin için olumlu bir gelişmedir.

Doğal bir kullanıma sahip olan Coinlerden biri olan BNB, kripto para ekosisteminde güvenli ve pratik bir deneyim sunar. BNB'ye yatırım yapmak istiyorsanız, yatırım sermayenizin güvende kalmasını sağlamak için bunu çok dikkatli ve dikkatlice yapın. Risk azaltmanın önemini hafife almamanız yatırımlarınızı her zaman güvende tutar.

Binance hesabınız yoksa, tıklayarak %5 Komisyon indirimli kayıt yaptırabilirsiniz


Sıkça Sorulan Sorular

Binance Coin, Binance şirketine ait olan bir kripto para birimi olduğu için madenciliği yapılamaz. BNB Coin, kripto para enflasyonuna çare olmak için sınırlı sayıda üretilir. Üretim sürecini ve piyasaya sürülme hareketini de Coin'in sahibi olan şirket ve ortakları idare etmektedir.

Binance borsasında BNB Coin'in yanında 5x yazdığını görmüş olacaksanız. 5x'in anlamı, Coindeki kaldıracın boyutunu/büyüklüğünü ifade eder. Kaldıraç kavramı ise küçük bir tutarla çok daha fazla işlemlerin yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Örneğin 5x kaldıraçlı işlem açan kullanıcı, işlem bakiyesinin 5 katı ile işlem yapabilir. İşlem esnasında ödenecek komisyonlar, kâr ve zarar hesaplamaları kaldıraç sayısına göre belli olur. Bu nedenle kaldıraçlı işlemler, kript

BNB Coin’in çıkış tarihi 2017’dir. 2017 Haziran ve Temmuz aylarında kitle fonlama biçimi ICO ile piyasaya sürülmüştür.

Binance Coin, 2017 yılında Çin’de Changpeng Zhao tarafından başlatılan bir projedir. Binance borsasına ait olan BNB Coin, Çin’de kripto para kullanımının yasaklanmasından sonra genel merkezini Çin dışına taşımıştır. Merkezini Tayvan ve Japonya gibi ülkelere taşıdıktan sonra günümüzde Malta merkezli faaliyet göstermektedir.