Contact us to AD (300x250)

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?(Cardano) ADA Kripto Nedirb?

2015’te kurulan ve 2017’de piyasaya sürülen ADA kripto, Cardano platformunun kripto para birimidir. Bu kripto paranın adı ilk bilgisayar programcısı Augusta ADA King’e, platformun adı ise İtalyan matematikçi Gerolamo Cardano’ya adanmıştır. Fakat ADA kripto için Cardano da denilmektedir. ADA kripto halka açık ve tamamen açık kaynaklı bir para birimidir.

ADA kripto nedir sorusunun cevabı bu şekilde açıklanabilir. Fakat özelliklerine de değinmek isteriz.

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?

ADA kripto, iş ispatı (proof of work ya da PoW) yerine merkezi olmayan hisse ispatı (proof of stake ya da PoS) blok zincirlerini kullanmaktadır. İş ispatı kullanan para birimleri için mining yapılması gerekirken bu, hisse ispatında yoktur. ADA kripto gibi hisse ispatı kullanan kripto para birimlerinin maliyeti düşük olur ve daha çevre dostudur. Mining işlemi olmayan hisse ispatında kullanıcılar belli miktarda kripto paralarını hisse olarak kenetlerler. Hisselerini doğru bir şekilde kenetleyen kullanıcılara ödül olarak yeni oluşturulmuş kripto para birimleri sunulur. Fakat ADA kripto elde edebilmek için illaki hisselere para koymak zorunda değilsiniz. ADA kripto aynı zamanda kripto para satan birçok platformdan satın alınabilir.

ADA kripto nedir sorusunun yanı sıra, bu platformların bazılarına nasıl üye olacağınızı, hesabınızın kimlik doğrulamasının nasıl yapılacağını ve en sonunda bu platformlardan ADA kripto nasıl satın alacağınızı ilerleyen başlıklarda detaylı bir şekilde açıklayacağız.

ADA Kriptonun Piyasadaki Yeri

Cardano’nun kurucusu, Charles Hoskinson, Ethereum’un ortak kurucularından biriydi. Ve ADA kriptoyu Ethereum’a bir alternatif olarak piyasaya sürdü. Kendisini Ethereum’un “yenilenmiş” hâli olarak sunan ADA kripto, banka hesabı kullanmayan kişiler için hizmet sunmayı hedef ediniyor.

Her ne kadar Ethereum’a temel olarak benzese de ADA kriptonun kendine has özellikleri bulunuyor. Bunlardan bazıları:

 • ADA kriptonun sistemi Ethereum’dan daha çok işlemi yönetebilir. Ayrıca bu sistem, yığınla gelen işlemleri hızlıca ele alabilir. Bunun sebebi, ADA kriptonun Layer 1 olmasıdır.

 • Cardano, Ethereum’a göre enerji açısından daha etkilidir. Çünkü Ethereum’da mining yapılması gerekirken, Cardano için gerekmez.

 • Cardano, merkezi olmayan bir yaklaşımla yönetim sunar. Yani, bünyesindeki her kullanıcı hisselere para koyarak ADA kripto için karar verme sürecine girebilir. Fakat Ethereum için yalnızca ilgili geliştiriciler ve kurucular karar verebilir.

ADA Kripto Ölü mü?

İlk piyasaya çıktığında her yatırımcının aklındaki soru ADA kripto nedir idi. Her ne kadar günlük yapılan işlem sayısı diğer kripto para birimleri kadar fazla olmasa da, ADA kripto hâlâ tam gücüyle ilerliyor. Piyasaya bakılırsa, ADA kriptonun değeri oldukça düşük. Fakat bu ADA kriptonun ölü olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü ADA kripto son yıllarda hep ilk on listesine girmeyi başardı. Ayrıca, geliştirilme etkinliği en yüksek kripto para birimlerinden biri.
Diğer örneklerden ders çıkarılması gerekirse, Bitcoin ve Ethereum için de yıllardır aynı şey söylenmekte. Fakat düşünülenin aksine ADA kripto ölü değil.

Piyasada ADA kriptonun değeri yıllardır dalgalanmaktadır. İlk yıllarda oldukça düşükken en yüksek değeri 3 katına fırlamıştı. Şu an ise ortalamanın üzerinde bir değere sahip.

ADA kriptonun en yüksek değeri 2018 yılında 1.31 dolardı. 2021’de ise bu değer 3.10 dolara fırladı. Fakat piyasaya yeni çıkan her kripto para gibi kendisi de $0.01925 kadar düşük fiyatlara inmişti.

ADA Satın Alınması İyi Bir Kripto mu?

ADA kripto ölü olmamakla birlikte hâlâ en iyi on kripto para listesinde sekizinci sırada yer alıyor. Fakat ADA kripto diğer kripto paralara oranla hiç de değerli gözükmüyor. Yine de, ADA kriptonun güncellemelerinin henüz yapılmadığını göz önüne alırsak, değerinin değişmeyeceğini söyleyemeyiz.

ADA kriptoyu özel kılan şey hisse ispatı sistemine sahip olmasıdır. Bu da, kendisini düşük maliyetli ve yüksek performanslı bir kripto para kılıyor. Gelecek yıllarda ADA kriptonun güncellemelerle birlikte değerinin anlaşılması an meselesi.

Aynı şekilde, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar çok düşük değerlere sahipti. Fakat yatırımcıların ilgisini çektiğinde bir değer fırlaması yaşandı. ADA kriptonun yenilikçi yaklaşımı, kullandığı güncel teknoloji ve sürdürülebilirliği uzun vadede iyi bir para birimi olduğunu gösteriyor.
Fakat her yatırım işleminde olduğu gibi kripto para yatırımlarında da doğal olarak risk bulunmakta. Bu açıdan, ADA kriptonun düşük maliyetli satın alma gücü olduğunu göz önünde bulundurursak yatırımı düşük riskli bir para birimi diyebiliriz.
Bugün yarım dolara satın aldığınız ADA kripto, ilerleyen yıllarda değer patlaması yaşayabilir.

Cardano (ADA Kripto) Nereden Satın Alınır?

Cardano veya ADA kriptoyu satın alabileceğiniz birçok platform var. Fakat her biri kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte olmayabilir. Bazıları kripto cüzdanı, değer tahminleri ve yeni başlayanlar için rehber bile sunarken, diğerleri yalnızca kripto para satmakla yetinebilir. Bu bağlamda, kendi isteklerinizi tatmin edebilecek birtakım platformu sizin için sıraladık.


PlasBit

PlasBit platformu, kripto para konusunda profesyonel finansal hizmetler sunuyor. Bünyesinde birçok kripto para birimi bulunduran PlasBit, aynı zamanda Cardano (ADA kripto) da satıyor. Dahası, yalnızca kripto para satmakla kalmayıp kripto cüzdanı, kredi kartları, döviz, ve banka transferine olanak da sağlıyor. Ayrıca, web sitesinde her zaman erişebileceğiniz tüyolar ve blog yazıları yeni yatırımcılar için hazır bulunmakta.

PlasBit sizin isteklerinizi tatmin edebilecek gibi duruyorsa, ADA kripto satın almanız için gerekli adımları sıralayalım.

1. PlasBit’e Üye Olun

PlasBit’e üye olmak çok kolaydır. Öncelikle web sitesini ziyaret edin.

 1. Bunun için bu mavi linke tıklayabilirsiniz: PlasBit web sitesine üye olma linki.

 2. Açılan pencerede “Email” yazan boş alana e-postanızı girin.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 3. Bir sonraki adımda, “Password” yazan boş alana kendi belirlediğiniz şifrenizi girin. Şifreniz en az 8 haneli, 1 büyük harf, 1 küçük harf, 1 rakam ve (*, @, %, veya & gibi) 1 özel karakter içermelidir. Bunun dışında, varsa kullandığınız internet tarayıcısının önerdiği güçlü şifre belirleyiciyi de kullanabilirsiniz. Şifrenizi güvenli bir yerde not etmeyi unutmayın.

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 1. “Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Poliçesi’ni okudum ve anladım” yazan kutucuğu işaretleyin.

 2. Ve son olarak reCAPTCHA kutucuğunu işaretleyip “Submit” yani gönder yazan butona basın.

Tüm işlemleri ve bilgileri doğru girdiğiniz takdirde, e-postanıza bir onay mesajı gelecektir. Bu onay mesajında bulunan butona veya linke tıklayarak hesabınızı aktifleştirin.

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


2. PlasBit Hesabınızı Doğrulayın

Hesabınızı aktif hâle getirdikten sonra doğrulamanız gerekiyor. Doğrulama işlemi birkaç bölümden oluşuyor. Bunlar, öncelikli olarak telefon numaranızı ve kişisel bilgilerinizi doğrulamaktır. Ayrıca, hesabınızı daha güçlü ve güvenli kılacak isteğe bağlı aşamalar da bulunuyor. Bunlar ise iki adımlı doğrulama uygulamasını hesabınıza bağlamak ve ikamet belgesi göndermektir.

PlasBit hesabınızı doğrulamaya telefon numarası ile başlayalım.

2.1. PlasBit Hesabınızda Telefon Numaranızı Doğrulayın

Unutmayın ki, doğrulama işleminde kendinize ait bir telefon numarası kullanın. Böylelikle, hesabınız daha güvenli olacaktır. Telefon numaranızı doğrulamak için:

 1. Telefon numaranızı doğrulamak için giriş yaptığınızda açılan sayfada sol kısımda “Verification” yazan butona tıklayın.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 2. Açılan sayfada “Phone Number Verification” yazan bölümde “Activate” butonuna tıklayın.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 3. Şimdi, ülke kodunuzu seçin.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 4. Telefon numaranızı “Phone number” yazan boş alana girin ve aşağıdaki alanda “Get Code” yazan butona tıklayın.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 5. SMS hâlinde telefonunuza 6 haneli bir kod gelecektir. Bu kodu 5 dakika içerisinde boş alana girerek “Activate” yani aktifleştir yazan butona tıklayın.

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


Tüm bu adımları doğru bir şekilde tamamladığınız takdirde telefon numaranızın doğrulanmış olması gerekiyor:

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?

2.2. PlasBit Hesabınızda Kimlik Doğrulaması Yapın

PlasBit’in hizmetlerinden yararlanabilmek için hesabınızda kimlik doğrulamasının tamamlanmış olması şart. Kimlik doğrulaması için ikamet ettiğiniz ülkeye göre farklı seçenekleriniz olacak. Örneğin Türkiye için 4 farklı kimlik doğrulama seçeneği bulunuyor. Kimliğinizi doğrulamak için bu adımları takip edin:

 1. Adınızı, soyadınızı ve ikamet ettiğiniz ülkeyi girin.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 2. Kimlik doğrulamasını başlatmak için “Start Verification” yazan mavi butona tıklayın.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 3. Şimdi, belgelerinizi temin eden ülkeyi seçerek hangi seçeneklerin mevcut olduğuna bakın.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 4. Türkiye için pasaport, sürücü belgesi, kimlik kartı ve ikamet izni kabul ediliyor.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 5. Seçtiğiniz belgenin ön ve arka resimlerini mevcut ise direkt yükleyebilirsiniz. Aksi takdirde telefonunuzu kullanarak belgenin ön ve arka resimlerini çekin ve yükleyin.

Tüm işlemleri doğru bir şekilde tamamladıysanız bir süre sonra kimliğiniz doğrulanacaktır. Kimliğiniz doğrulanır doğrulanmaz PlasBit hizmetleri kullanıma açılacaktır. Ayrıca, isteğe bağlı olarak iki adımlı oturum açmayı etkinleştirebilir ve adres belgesini gönderebilirsiniz. Bunlar, hesabınızın daha güçlü korunmasına olanak tanır.

3. PlasBit’e Giriş Yaparak Cardano (ADA Kripto) Satın Alın

Artık PlasBit hesabınızda kripto hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. PlasBit hizmetlerini kullanarak ADA kripto satın almak için bu adımları takip edin:

 1. Sol tarafta bulunan “Deposit” butonuna tıklayın.

 2. Euro veya doları seçtikten sonra hesabınıza yatırmak istediğiniz para miktarını girin.

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 1. Hesabınıza para yatırma yöntemlerinden birini seçin. Bunlar “Wire Transfer”, “E-currencies” veya “Bank Card”tır.

 2. SEPA ve SWIFT için verilen bilgileri kopyalayıp girdiğiniz para miktarını gönderin. “E-currencies” seçeneği için aynı şekilde, verilen bilgileri kopyalayıp önerilen kripto miktarını gönderin. Kart ile yapacağınız para yatırma işlemleri için verilen talimatları izleyin.

 3. Yatırdığınız paralar seçtiğiniz yönteme göre farklı sürelerde tamamlanacaktır. Kart ile yapılan işlemler anında gerçekleşirken “Wire Transfer” yöntemi 3 güne kadar sürebilmektedir.

Paranız hesabınızda gözükür gözükmez ADA kripto satın alabileceksiniz. Satın aldığınız ADA kripto hesabınıza yatmazsa PlasBit müşteri desteği ile iletişime geçin. E-posta, telegram veya canlı sohbet aracılığıyla PlasBit size 7/24 destek verecektir.

Satın aldığınız ADA kriptoları PlasBit’in sunduğu kripto cüzdanında depolayabilir veya hemen harcayabilirsiniz. Ayrıca, zaten mevcut bir kripto cüzdanınız varsa PlasBit’ten satın aldığınız ADA kriptoyu aktarmanız da mümkün.

Kraken

8 farklı itibari parası ve 200’den fazla dijital varlığı ile Kraken 2011’den beri kripto para satışında bulunuyor. Diğer kripto platformlarına nazaran Kraken yalnızca kripto satım ve alımı ile ilgileniyor. Yani, bu platformda kripto cüzdanı veya sanal kripto kartı gibi seçenekler bulunmuyor.

Her platformda olduğu gibi, Kraken platformunda ADA kripto satın alabilmek için bir üyeliğinizin olması gerekiyor.

1. Kraken’a Üye Olun

Aşağıda sıralanan adımları izleyerek Kraken’a üye olabilirsiniz:

 1. Kraken’a üye olmak için sağ üst köşede bulunan “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın.

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 1. E-posta, kullanıcı adı ve şifrenizi belirleyip ikamet ülkenizi seçin.

 2. “Hizmet Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikasını kabul ediyorum” kutucuğunu işaretleyin ve “Hesap Oluştur” butonuna basın.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 3. E-postanıza gelen kodu girin ve “Hesabınızı Etkinleştirin” yazan butona basın.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 4. Hesabınızı kişiselleştirin.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 5. Bir platform seçin.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?

Artık hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

2. Kraken Hesabınızı Doğrulayın

Kraken hesabınızı doğrulamak için bu adımları izleyin:

 1. Hesabınıza giriş yaparak sağ üst köşede kullanıcı ikonuna tıklayın ve “Ayarlar”a tıklayın.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 2. “Doğrulama” sekmesine tıklayarak işlemi başlatın.

 3. Açılan ekranda tüm bilgileri doğru bir şekilde doldurun.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 4. Ek bilgileri girin.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 5. Kişisel bilgileri seçin.


  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 6. Pasaport, sürücü belgesi veya kimlik kartını seçin.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 7. Seçtiğiniz belgenin ön ve arka yüzünü mevcutsa cihazınızdan yükleyin. Yoksa, telefonunuzu veya web kameranızı kullanarak çekin.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 8. Yüz doğrulaması için bir selfie çekin veya yükleyin.

Yüklediğiniz resimler incelenip onaylandıktan sonra Kraken platformunda ADA kripto satın alabilirsiniz.

3. Kraken’da ADA Kripto Satın Alın

Kraken hesabınız ile kripto satın alabilmek için hesabınızda para olması gerekiyor. Bunun için her ülkede farklı para yatırma yöntemleri bulunuyor. Genel olarak bakacak olursak, her ülkede kart ile ödeme, Apple Pay ve Google Pay seçenekleri mevcut. Ülkenize göre ek seçenekler mevcut olabilir.

Hesabınıza para yatırdıktan sonra “Kripto Satın Al” seçeneğine tıklayın ve ADA kriptoyu satın almak istediğiniz itibari para birimini seçin. Kraken’da 6 farklı itibari para birimi bulunuyor. Bunlar, USD, EUR, JPY, GBP, CAD, AUD, CHF’dir. Para birimini seçtikten sonra ADA kriptoyu seçin ve ne kadar satın almak isterseniz o kadar para miktarı girin. Girdiğiniz para miktarına göre ADA kripto miktarı da değişecektir.

Girdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olun ve “Cardano satın al” butonuna tıklayın. Ödeme yöntemlerinden birini seçin ve talimatlara uyarak işlemi tamamlayın. Yaptığınız işleme göre satın aldığınız ADA kriptoların hesabınıza gelmesi birkaç dakika sürebilir.

Satın aldığınız ADA kriptolar hesabınıza uzun bir süre geçtikten sonra yatmadıysa Kraken Destek Ekibi ile iletişime geçin. E-posta, canlı sohbet ve telefon aracılığıyla iletişime geçebileceğiniz 7/24 destek ile sorununuzu hızlı bir şekilde çözmeye yardımcı olacaklardır.

Binance

Kripto para birimlerinin karmaşıklığını ortadan kaldırıp sıradan bir kullanıcı için kolaylaştırmayı hedefleyen Binance, Malta bazlı bir şirkettir. Tıpkı PlasBit gibi web sitesini ziyaret eden binlerce kullanıcıya kripto hizmetleri sunmaktadır. Yani, Binance, Kraken gibi yalnızca kripto para alım ve satımı ile yetinmiyor.

Binance bünyesinde 400’den fazla kripto para birimi barındırıyor ve bunların biri ADA kriptodur. Binance web sitesini kullanarak ADA kripto satın almak için onaylı bir kullanıcı olmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle Binance web sitesine üye olmalı ve hesabınızı doğrulamalısınız.

1. Binance’e Üye Olun

Binance’e mobil uygulamasını veya web sitesini kullanarak üye olabilirsiniz.

1.1. Binance Uygulamasını Kullanarak Üye Olun

Mobil uygulaması ile üye olmak için bu adımları takip edin:

 1. Binance uygulamasını açın (indirmediyseniz App Store veya Google Play Store aracılığı ile indirin).

 2. “Kayıt ol veya Giriş yap” seçeneğine dokunun.

 3. “Binance Hesabı Oluştur”a dokunun.

 4. E-posta adresi, telefon numarası, Apple veya Google hesabı ile kaydolun.

 5. E-posta veya telefon numarası için gerekli bilgileri girin.

 6. Kullanım Şartları ve Gizlilik Poliçesini okuyup onaylayın ve “İleri” yazan butona tıklayın.

 7. Telefon numaranız veya e-postanıza 6 haneli bir kod gelecek. Bu kodu 30 dakika içerisinde girip “Gönder” butonuna tıklayın.

 8. En az 8 karakterden oluşan, bir rakam, bir büyük ve bir küçük harfli güçlü bir şifre belirleyin.

Hesap türünü dikkatli seçtiğinizden emin olun. Çünkü bireysel hesabınızı değiştirmek isterseniz yeni bir hesap açmak zorunda kalacaksınız.

1.2. Binance Web Sitesi Aracılığı ile Üye Olun

Binance web sitesi aracılığı ile üye olmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Binance’in resmî web sitesine gidip “Kaydol” yazan butona tıklayın.

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 1. E-posta veya telefon numarası ile kaydolmak için “E-posta veya Telefon Numarası ile

Kaydol” yazan butona tıklayın. Ayrıca, Google veya Apple hesabınızı kullanarak da üye olabilirsiniz.

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 1. Kullanım Şartları ve Gizlilik Poliçesini okuyup onaylayın ve “İleri” yazan butona tıklayın.

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 1. Telefon numaranız veya e-postanıza 6 haneli bir kod gelecek. Bu kodu 30 dakika içerisinde girip “Gönder” butonuna tıklayın.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 1. En az 8 karakterden oluşan, bir rakam, bir büyük ve bir küçük harfli güçlü bir şifre belirleyin.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?


 2. Referans kimliğine sahipseniz, bu bilgiyi girebilirsiniz. Yoksa, boş bırakarak “Bitti” butonuna tıklayın.

  Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?

Bu adımları doğru bir şekilde takip ettiyseniz artık bir Binance hesabına sahipsiniz demektir.

2. Binance Hesabınızı Doğrulayın

Kimlik doğrulaması için 3 farklı adımdan geçmeniz gerekiyor. Bu adımlar, kişisel bilgileriniz, belge doğrulaması ve gerçeklik kontrolünden oluşuyor. Ayrıca, Binance hesabınızdaki kripto para satım ve alım limitini yükseltmek için ikamet belgesi yüklemeniz gerekiyor. Fakat bu adımı tamamlamak tamamen size kalmış.
Binance hesapların kimlik doğrulamasını 2 gün içerisinde incelemeye çalışıyor. Fakat bu süreç bazı durumlarda 2 günden fazla sürebilir.

Binance hesabınızı doğrulamak için gerekli adımlar şunlardır:

 1. Binance’in resmî web sitesini ziyaret ederek veya Binance uygulaması ile hesabınıza giriş yapın.

 2. Profil ikonuna tıklayın ve “Kimlik Doğrulaması” yazan butonu seçin. Ayrıca, karşınıza çıkan kimlik doğrulama uyarısında bulunan butona da tıklayabilirsiniz.

 3. “Doğrula” yazan butona tıklayın.

 4. İkamet ettiğiniz ülkeyi seçin. Bu bilginin belgenizde bulunan bilgilerle aynı olduğundan emin olun.

 5. Kişisel bilgilerinizi istenildiği gibi girin. Bu bilgilerin belgenizde bulunan bilgilerle aynı olduğundan emin olun. Çünkü bu bilgiler gönderildiğinde bir daha değiştirilemez.

 6. Kimlik belgelerinizi onaylamak için cihazınızın kamerasını kullanarak fotoğraf çekin veya Binance uygulaması ile doğrulayın.

 7. Gerekli belgelerin fotoğraflarını net ve tam bir şekilde çekin.

Bir sonraki aşamada gerçek bir birey olup olmadığınızın kanıtını göstermeniz gerekiyor. Bunun için kendinizi gösteren bir video çekmeniz gerekiyor. Bu videoyu bilgisayarınızın veya telefonunuzun kamerasını kullanarak çekebilirsiniz. Gerçeklik kontrolünü tamamlamak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 1. Cihazınızda kamera erişimini etkinleştirerek mevcut cihazınızda veya telefonunuzda video çekmek istediğinizi belirtin. “Devam et” yazan butona tıklayın.

 2. Şapka, veya gözlük takmayın, video efektlerinden sakının ve bulunduğunuz ortamda yeterli ışığın olduğundan emin olun.

 3. “Hazırım” yazan butona tıklayın.

 4. Yüzünüzü ortaya hizalayın ve videoyu çekin.

Bu işlem süreci boyunca sayfayı yenilemeyin veya kapatmayın. Çünkü yükleme sırasında tüm emeğiniz boşa gidebilir. Binance kimlik doğrulamanızı tamamladığında size bir e-posta mesajı gönderecektir. Fakat kimlik doğrulamanız kabul edilmeyebilir. Bu durumda, tekrar deneme hakkınız mevcut. Üstelik, kimlik doğrulamanız birden fazla kez reddedilirse, 24 saat içerisinde tekrar denemeniz öneriliyor.

Binance’i Kullanarak Cardano (ADA Kripto) Satın Alın

Tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi, Binance’te kripto para satın almak çok kolaydır. Eğer yukarıdaki tüm adımları tamamladıysanız onaylı bir Binance hesabınızın olması gerek. Yukarıda değindiğimiz talimatları henüz takip etmediyseniz Binance’te kripto para satım veya alımını gerçekleştiremezsiniz.

Binance’te onaylı bir hesabınızın olduğunu varsayarak aşağıdaki adımları takip ederek ADA kripto satın alabilirsiniz:

 1. Binance’in resmî web sitesine gidin.

 2. Binance hesabınıza giriş yapın.

 3. Sol üst köşede bulunan “Kripto Satın Al” yazan butona tıklayın.

 4. ADA kriptoyu satın alacağınız itibari para türünü seçin. Ayrıca, arama butonuna yazarak daha hızlı seçim yapabilirsiniz. (Her itibari para için farklı minimum ve maksimum harcama limiti bulunmaktadır.)

 5. Kripto para birimi için ADA kriptoyu (Cardano) seçin. Aynı şekilde, arama butonuna yazarak daha hızlı seçim yapabilirsiniz.

 6. “Satın Al” yazan butona tıklayın.

 7. Ödeme tipini seçin. Bunlar, kredi veya banka kartı ve banka hesabından para transferidir. Kredi veya banka kartı ile ödeme yapmak daha kolay ve hızlıdır. Yeni kullanıcılar için Binance bu ödeme yöntemini öneriyor.

 8. Ödeme detaylarını ve işlem ücretini kontrol edip onaylayın. ADA kriptonun değeri 1 dakika içerisinde değişecektir. Bu yüzden, 1 dakika içerisinde kontrolünüzü yapıp onaylayın. Aksi takdirde, ADA kriptonun fiyatı mevcut piyasa değerine göre tekrar hesaplanacaktır.

 9. Satın aldığınız ADA kriptoyu Binance’te harcayın veya cüzdanınıza depolayın.

Satın aldığınız ADA kriptolar belli bir süre içerisinde hesabınıza yatacaktır. Ayrıca, e-postanıza veya telefon numaranıza mesaj olarak size bildirilecektir. Fakat herhangi bir sorun ile karşılaşmanız durumunda Binance’in müşteri destek hattına her an danışabilirsiniz. Canlı sohbet, e-posta, telefon numarası ve sosyal medya aracıyla Binance’ten 7/24 destek alabilirsiniz. Sorununuzu ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde çözmeye çalışacaklardır.

Binance’te satın aldığınız ADA kriptoyu illaki Binance’te oluşturacağınız bir kripo cüzdanında depolamak zorunda değilsiniz. Farklı bir platformun kripto cüzdan hizmetinden yararlanıyorsanız ADA kriptolarınızı o cüzdana aktarabilirsiniz. Benzer bir şekilde, ister Binance’te isterse diğer platformlarda satın aldığınız ADA kriptoları diğer kripto para birimleri ile takas edebilirsiniz. Üstelik, yatırımda bulunarak pasif gelir elde etmeniz de mümkün.

Sonuç

Bu yazımızda ADA kripto nedir, nereden satın alınır ve hangi platformlar en iyisidir gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık.

ADA kripto diğer kripto paralara göre değeri düşük bir kripto para olabilir. Fakat sürekli geliştirilen ve yenilikler içinde bir kripto para birimi. Ayrıca, son yıllarda sürekli en iyi ilk 10 kripto para listesine girmeyi başardı.

ADA kriptonun bu sebeplerden ötürü ölü olmadığı ve ilerleyen yıllarda değerinin yükseleceğini varsayabiliriz. Bu bağlamda, ADA kriptoya yatırım yapmakta fayda var. Değerinin düşük olduğu bu dönemlerde satın alınması ilerleyen zamanlarda yüksek kazançlara yol açabilir. Özellikle kripto para dünyasına yeni kişiler için düşük riskli bir kripto para birimi olarak görülebilir.

ADA kriptoya yatırım yapmak isteyenler piyasadaki birçok platforma üye olabilirler. Bazı platformlar yalnızca kripto para satım ve alımını desteklerken bazıları ise birçok kripto hizmeti de sunuyor. Örneğin, Kraken yalnızca kripto para satım ve alımı ile ilgilenirken, PlasBit ve Binance hem kripto para ticareti ile hem de kripto cüzdanı, yatırım ve kripto kartı gibi birçok hizmet ile iç içe.

Cardano (ADA Kripto): Nedir, Diğer Kripto Paralardan Nasıl Ayrılır?

Bu platformlara üye olduktan sonra hesabınızın onaylanmış olması gerekiyor. Aksi takdirde, kripto para satın almanız mümkün olmayacaktır. Neredeyse tüm platformlarda hesap onaylamak aynı işlemlerden oluşuyor. Bunlar genel olarak, ad soyad ve adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi; kimlik kartınızı, pasaport, sürücü belgesi veya ikamet belgesini ve fotoğrafınızı göndermekten oluşuyor. Fakat bazı platformlar ek olarak sizi farklı işlemlere tabî tutabilir. Örneğin, Binance gerçeklik kanıtı olarak sizden videonuzu çekmenizi isteyebilir.

Hesabınızı onayladıktan sonra üye olduğunuz platformdan tercih ettiğiniz ödeme yöntemi ile ADA kripto satın alabilirsiniz. Her platform için minimum ve maksimum ödeme miktarı değişiklik gösterebilir. Ayrıca, seçtiğiniz para birimlerine göre bu miktar yine değişiklik gösterebilir. Benzer şekilde, her platformda komisyon ücreti veya işlem ücreti gibi ek harcamalara tabi tutulabilirsiniz. Bu yüzden, ödeme işleminizi onaylamadan önce bu detayları dikkatli bir şekilde kontrol edin.

Kripto paraların doğası gereği, neredeyse tüm platformlarda satın alacağınız kripto paranın değeri bir dakika içerisinde değişebilir. Piyasada değeri sürekli dalgalanan kripto paraları kullandığınız platformun önerdiği süre içerisinde satın almaya çalışın. Aksi takdirde kripto paraları tatmin olmadığınız bir değerde satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Sonuç olarak, bu yazıda üç farklı platformdan nasıl ADA kripto satın alabileceğinize değindik. Her biri kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına göre yeterli sayılabilir. Fakat genel olarak bakacak olursak, kullanıcı dostu yaklaşımı ve düşük işlem ücretleriyle PlasBit’e üye olmanızı öneririz. Siz de hemen PlasBit’e üye olarak ADA kripto satın alın.

İlginizi Çekebilir